גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מנכ"ל חדש בבנק דיסקונט: אורי לוין, מנכ"ל אי.די.בי ניו יורק, הבנק האמריקאי של קבוצת דיסקונט. הוא יחליף את לילך אשר-טופילסקי המכהנת בתפקיד מאז 2013, לאחר שנבחר היום על ידי דירקטוריון הבנק, בראשות היו"ר שאול קוברינסקי. מועד כניסתו לתפקיד טרם נקבע, והמינוי טעון עדיין את אישור בנק ישראל, שלוין צפוי לקבל. הליך המינוי היה מהיר יחסית: 40 יום מהודעת הפרישה של אשר-טופילסקי.

לוין נחשב מקורב למנכ"לית היוצאת, עוד מהימים ששניהם עבדו בבנק הפועלים, והיא זו שהביאה אותו לדיסקונט במהלך 2014. כמי שנמנה עם האנשים הכי קרובים אליה בבנק, לצד רן עוז, לוי הלוי ואחרים, הוא לקח חלק מרכזי בגיבוש האסטרטגיה המוצלחת שהובילה בדיסקונט. בתפקידו כמנכ"ל אי.די.בי ניו יורק הביא לוין את הבנק לשיא ברווח הנקי בסוף 2018 - 96.2 מיליון דולר, זינוק של 93% בהשוואה ל-2017.

יש כמה נקודות דמיון בין הרזומה של לוין לזה של אשר-טופילסקי. המנכ"ל החדש של דיסקונט, בעברו טייס קרב בחיל האוויר, מחזיק כמוה בתואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה יוקרתית זרה (לונדון ביזנס סקול במקרה שלו), ובניסיון בפירמת ייעוץ עסקי בינלאומית מובילה (מקינזי לונדון). התפקיד הראשון של שניהם בעולם הבנקאות בישראל היה כעוזרים אישיים של מנהלים בכירים בפועלים - במקרה של לוין היה זה מנכ"ל הבנק לשעבר צבי זיו.

אלא שלוין, ששימש בתפקידו הקודם בדיסקונט בישראל כמנהל התכנון, האסטרטגיה והכספים, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה מזה שקודמתו קיבלה. בשנים האחרונות רשם דיסקונט צמיחה ניכרת בשלל היבטים, ובראשם תיק האשראי ומדדי הרווחיות והיעילות, אחרי שבעבר ידע שנים קשות יותר. "אני זוכה להתמנות לתפקיד המנכ"ל כאשר קבוצת דיסקונט נמצאת במצב הטוב בתולדותיה", אמר היום לוין, תוך שהוסיף כי "לצד ההישגים, עולם הבנקאות משנה את פניו ועלינו מוטלת החובה להתחדש, להתאים עצמנו למציאות המשתנה ולהמשיך לייצר ערך ומובילות אמיתיים ללקוחותינו. אני בטוח שיחד נוביל את הקבוצה לשיאים חדשים".

שני הבנקים הגדולים חוזרים לאיים

בהתאם לדבריו, לוין מקבל בנק חזק וצומח, אך לא חסר אתגרים. בראש ובראשונה עליו לשמור על המומנטום החיובי, תוך שימור מערכת יחסי העבודה בדיסקונט שאשר טופילסקי יצרה, וזאת במקביל לבנייה של הנהלה חדשה. למעשה, לוין כבר צריך למנות "חצי הנהלה" מחדש: לאחרונה נודע שיעזבו את דיסקונט אורית אלסטר, מנהלת החטיבה העסקית הוותיקה, ורן עוז, יו"ר כאל, שעובר לתפקיד מנכ"ל מגדל. כמו כן, על לוין למנות מנכ"ל חדש לאי.די.בי ניו יורק, במקומו. כל זאת עוד מבלי לקחת בחשבון עזיבות נוספות, שיכולות להיות בבנק לאחר מינויו.

ההצלחה של אשר-טופילסקי מהווה גם אתגר ללוין: כיצד להמשיך ולצמוח באותו הקצב, כשלא אחת צמיחה מואצת בתיקי אשראי מניבה הפסדי אשראי בפיגור זמנים. לכך מתווספים שני איומים אפשריים: הראשון שבהם הוא ששני הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, חוזרים בימים אלה לאסטרטגיה של צמיחה - דבר שיקשה על דיסקונט להמשיך במסלול הצמיחה המואץ של השנים האחרונות. השני הוא ששנים חזקות אלה נרשמו בתקופה שבה הכלכלה הישראלית נהנתה משנים מוצלחות, והשאלה היא מה יקרה אם וכאשר היא תישנה כיוון.

בנוסף, לוין אמור להצעיד את הבנק קדימה בהיבטים הטכנולוגיים. כיום יש לדיסקונט אפליקציית תשלומים שלא הוא פיתח, הנקראת פייבוקס, וממשק שירות מקוון בשם דידי. זו רחוקה מלהיות הבשורה הדיגיטלית שהבנק זקוק לה: בשנים האחרונות הוא בעיקר סגר פערים מהעבר ביחס למתחרים, שבעצמם לא דורכים במקום. עתה הוא צריך לעשות עוד כברת דרך קדימה, גם בהיבטים של החדשנות הדיגיטלית.

אתגר מרכזי נוסף נוגע לשאלה כיצד לוין יהפוך את חברת כרטיסי האשראי כאל ליתרון גדול יותר על הפועלים ועל לאומי, שנפרדו מהחברות שבבעלותם. במקביל הוא ודיסקונט יצטרכו להוות גב שנותן יתרון לכאל בתחרות מול מקס (לשעבר לאומי קארד) וישראכרט.

כיום מניבה כאל חלק לא זניח מרווחי דיסקונט. היא עוסקת בתחום שהופך למשמעותי יותר ויותר עבור כל הבנקים, בגלל השינויים בממשקים בינם לבין לקוחות הקצה - שירותי תשלומים. רפורמת שטרום הובילה להפרדה של הפועלים ולאומי מחברות כרטיסי האשראי שלהם, שהפכו למתחרות, בעוד שכאל נותרה בשליטת דיסקונט (לצד שותפות מיעוט של הבינלאומי).

בחוק שטרום נקבע כי ההחזקה של דיסקונט והבינלאומי בכאל תיבחן מחדש ב-2021. עד אז יצטרך לוין להחליט אם הוא מעדיף למכור את החברה, או שמא יבחר לשמור עליה, ואז לפעול כדי לשמר מבחינה רגולטורית את המצב הקיים לתקופה נוספת. כיום הנוהג הוא שכאל פועלת כחברה עצמאית ולא כשלוחה של דיסקונט, והוא צפוי להימשך - אך גם זו סוגיה שלוין יידרש לה בשלב מוקדם של כהונתו.

שאלת ההחזקה בכאל מתחברת לאתגרים של לוין בתחום הטכנולוגיה. בפועלים ולאומי כבר החליטו שאפליקציות התשלומים שלהן, ביט ופפר פיי בהתאמה, הן כלי משמעותי שאמור להתחרות בחברות כרטיסי האשראי. בדיסקונט, לעומת זאת, יש דילמה בנוגע לפייבוקס: מצד אחד, יש לו חברת כרטיסי אשראי בבעלותו. מנגד, אסור לו לאבד את המעמד שיש לו בשוק אפליקציות התשלומים.

ללוין אתגרים נוספים בזווית משמעותית אחרת, של ההתייעלות. אם בעבר דיסקונט אופיין ביחסי עבודה בעייתיים מאוד מבחינת ההנהלה ובעלי המניות, בשנים האחרונות הוא הצליח לשנות זאת, ובהתאם לשפר במידה ניכרת את יחסי היעילות שלו. על לוין להמשיך את המגמה ואף להוביל התייעלות נוספת. הוא גם יהיה אחראי על פרויקט המעבר המשמעותי של הבנק, מלב הסיטי בתל אביב לאזור התעשייה החדש במערב ראשון לציון. 

עוד כתבות

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של יותר מ-50 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק מכר מניות פאלו אלטו ב-2.5 מיליון דולר

המחירים הממוצעים של המניות בעסקאות נעו בין כ-208 דולר לכ-216 דולר

קווין בקספלר ואיזי וידרה / צילום: דניאל רייטר

איזי וידרה גייס 35 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים בתחום הבידור

לפי הודעת הקרן שמשקיעה בסטארט-אפים בתחומי הבידור והמדיה, הסכום גויס מתאגידי בידור גדולים כמו סקיי, אקסל שפרינגר ופרוזיבן האירופיות, Adways היפנית, future TV הגרמנית ו-Liontree האמריקאית ● השותפים המנהלים בקרן הם איזי וידרה, לשעבר מנהל גוגל ונצ'רס, וקווין בקספלר שניהל את זרוע ההשקעות של פרוזיבן בישראל

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

אלכסה, מה הכוונה לחכמת ההמונים: אמזון עולה שלב בטכנולוגיית בינה מלאכותית, וזאת בזכות קהל לקוחותיה

ווסטוורד, מראה שחורה? הכול כבר כאן ● ענקית הקמעונעות השיקה בסוף השבוע את Alexa Answers, תוכנית לכלל משתמשי העוזרת הווירטואלית אלכסה בארה"ב, במסגרתה כל אחד יוכל להציע תשובות לשאלות עליהן העוזרת האישית עדיין לא מצליחה לענות באופן אוטומטי

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

בית החייל, רמת גן / צילום: יח"צ

איילון מכרו את הבניין, ובית החייל ברמת גן ישנה כתובת

תשע שנים אחרי שחברת הביטוח רכשה את הבניין שברחוב הרוא"ה ב-58 מיליון שקל, היא מכרה אותו ב-63 מיליון שקל ● באגודה למען החייל, שמפעילים במקום את בית החייל, רומזים שהם לא מרוצים מתנאי השכירות והחלו לחפש מבנה חדש לפעילותם

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

ראובן קפלן / צילום: ענבל מרמרי

דרמה בבית ההשקעות פסגות: ראובן קפלן מונה למנכ"ל, ברק סורני פורש

ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, הודיע על בקשתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 3 שנים ● קפלן סיים לאחרונה קדנציה של 4 שנים כמנכ"ל עמידר, קודם לכן כיהן 8 שנים בכלל ביטוח כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל כלל בריאות ● סורני: "שוק ההון שינה את פניו באופן משמעותי; גאה בעשייה שלנו"

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס הישראלי מתחרות על רכישתה של תיקון עולם

בין המתחרות על הפעילות: החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת ● בעלי תיקון עולם, צחי כהן, דורש 100 מיליון דולר ותמלוגים עבור פעילות תיקון עולם בישראל ● כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

איילת שקד על קמפיין הליכוד: "מודה שזה כואב לי"

לנוכח הירידה בסקרים והלחץ הגדול מקמפיין משיכת הקולות של נתניהו, איילת שקד כינסה מסיבת עיתונאים שבמסגרתה התריעה מפני התעלמות נתניהו מן הציונות הדתית ישר אחרי הבחירות ● "חבריי ואני כפינו עצמינו עליו תמיד בתמרונים פוליטיים מסובכים, את הכניסה שלנו - של ליבת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית לממשלתו"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות: לא ניתן לנתניהו להיפגש עם השופט מלצר

נשיאות ועדת הבחירות החליטה ברוב של 3 קולות לדחות את בקשת רה"מ להיפגש עם יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר ומנכ"לית הוועדה אורלי עדס, כדי לדון בפרסומים שלפיהם המשטרה לא בדקה את התלונות על זיופים בבחירות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ארבע רשתות מצטרפות למרוץ לרכישת סניפי רשת יינות ביתן

לאחרונה התקיימו מגעים עם בעלי הרשתות רמי לוי, יוחננוף, Be ושוק העיר בנוגע למכירת הסניפים ● לפי הערכות, הבעלים ביתן יעדיף למכור לרשת קטנה במקום למתחרה ישיר

משה כחלון/ צילום: שלומי יוסף

משה כחלון מכחיש שיפרוש מהכנסת אחרי הבחירות

הכחשותיו של כחלון בעקבות הפרסומים בתקשורת הבוקר מתקבלות בחשדנות, לאור הצהרות אחרות של הפוליטיקאי בשנים האחרונות שהתבררו כלא נכונות

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין למפלגה שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

קובי אמסלם / צילום: תמר מצפי, גלובס

דירקטוריון עמידר הצביע בעד בחירתו של קובי אמסלם לתפקיד יו"ר החברה

אמסלם כיהן בין השנים 2012-2016 כממונה על השכר במשרד האוצר ● בהצבעה שקיים הדירקטוריון הוא נבחר פה אחד ● המינוי ייחתם סופית עם אישור שרי האוצר והבינוי והשיכון

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

המדינה תשקיע 5 מיליון שקל בהתחדשות עירונית בשכונות מצוקה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תשקיע את הסכום בתכנון של מעל 21 אלף יחידות דיור ● 13,112 מתוכן יהיו יחידות דיור חדשות בשכונות ותיקות בעלות פוטנציאל להתחדשות בישובים פרדס חנה-כרכור, יבנה ורמלה