גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התזמון המוצלח של אבי יוחנן: בעלי רשת "זול ובגדול" השקיע במאפיות אנג'ל והמניה זינקה 40% בחודשיים

בשבועות האחרונים הפך אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% ● הקפיצה במניה מייצרת לו רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים

ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי
ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי

מתחת לרדאר, הפך בשבועות האחרונים איש העסקים אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית אנג'ל, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% מהון המניות שלה בשלב הנוכחי. תזמון השקעתו של יוחנן, בעלי רשת המזון "זול ובגדול", נראה מוצלח למדי, עם קפיצה של יותר מ-40% שרשמה מנייתה של אנג'ל  מאז השקעתו העיקרית, שנעשתה במהלך חודש מאי. זינוק זה מייצר ליוחנן רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים על המניות שרכש לאחרונה. 

יוחנן, שעלה לאחרונה לכותרות בקשר לרכישה אפשרית של ביתו של אלי רייפמן בסביון מידי כונס הנכסים, החזיק בשנים האחרונות נתח של כ-1.5% ממניות אנג'ל. את קפיצת המדרגה בהחזקותיו בחברה ביצע לקראת סוף חודש מאי, אז רכש בעסקה מחוץ לבורסה את מניותיו של יצחק סלע, שהחזיק בהן כ-20 שנה, תמורת כ-9 מיליון שקל, ולפי מחיר מניה של 27 שקל, שהיה אז דומה למחיר השוק (הנמוך בכ-30% ממחיר המניה הנוכחי, המתקרב ל-40 שקל). בהמשך הגדיל יוחנן את החזקותיו באמצעות רכישות קטנות בבורסה, בהיקף המצטבר למיליוני שקלים בודדים, ובמחירי מניה הנעים סביב 32 שקל.

אביבאבי יוחנן, בעלי זול ובגדול / צילום: יח"צ

כפי הנראה, יוחנן מזהה פוטנציאל בפעילותה של אנג'ל, ובסביבתו מעריכים כי הוא אף עשוי להגדיל את החזקותיו ולהיות מעורב בניהול החברה, אך בינתיים לא בטוח שיש מי מבין בעלי המניות המרכזיים באנג'ל שיסכים לוותר בקלות על החזקותיו. אנג'ל לא מצליחה להרוויח כבר תקופה לא קצרה, אך השקעתו של יוחנן עשויה ללמד על כך שהוא מאמין בפעילותה ובנכסיה הכוללים נדל"ן - בין היתר מפעל החברה בגבעת שאול בירושלים, שלפי הערכות גלום בו פוטנציאל שווי גדול, ומפעל נוסף בלוד.

יוחנן, כאמור, הוא בעלי רשת קמעונות המזון זול ובגדול, המפעילה 32 סניפים ומעסיקה כ-700 עובדים. לפני כחצי שנה התמודדה זול ובגדול על רכישת רשת הקו אופ שקרסה ונקלעה להקפאת הליכים. במסגרת המכרז לרכישת הרשת, גובה ההצעה שהציעה זול ובגדול לרכישת 42 הסניפים העירוניים של הקו אופ הסתכם בכ-153 מיליון שקל, ואולם ההצעה שניצחה לבסוף הייתה ההצעה של רשת מחסני השוק.

הפסדים גדולים בפעילות העוגות

דוחותיה הכספיים של אנג'ל (המתפרסמים פעם בחצי שנה), מעידים על הרעה ניכרת בעסקיה, עם הפסדים תפעוליים משמעותיים בעסקי העוגות, שבסיכומה של 2018 התקרבו ל-11 מיליון שקל, ובשלוש שנים (2016-2018) הצטברו ליותר מ-23 מיליון שקל. ההפסד התפעולי של עסקי העוגות ב-2018 הוביל את אנג'ל לסכם את השנה שעברה בהפסד של כ-15 מיליון שקל, יותר מכפול מהפסד של כ-6.5 מיליון שקל שרשמה החברה ב-2017.

בסיכום 2018, הכנסותיה של אנג'ל מפעילות העוגות נשחקו ב-20% ל-32 מיליון שקל, והרווח הגולמי ממנה ירד בכ-35%, לכ-3.5 מיליון שקל. כך, ההפסד התפעולי מפעילות זו התקרב ל-11 מיליון שקל, אחרי הפסד תפעולי של כ-7.5 מיליון שקל ב-2017 ושל יותר מ-5 מיליון שקל ב-2016.

למרות התוצאות השליליות, בשוק מאמינים שאם אנג'ל - הנסחרת בשווי של כ-200 מיליון שקל - תבצע את ההתאמות הנכונות ותפסיק את פעילות העוגות שלה, היא תוכל לממש את הפוטנציאל. בחברה עצמה מציינים, כי הפיכת שוק העוגות "לשוק תחרותי מאוד, וכניסת שחקנים קטנים, כגון בתי קפה המספקים עוגות, מהווה גורם שלילי המשפיע על מעמדה התחרותי של הקבוצה".

עוד עולה מהדוחות, כי על רקע המצב בפעילות העוגות, החברה שכרה יועץ "אשר מיישם בימים אלה, יחד עם החברה, תוכנית עסקית רב-שנתית לתחום העוגות", שבמסגרתה החברה בוחנת ומיישמת בין היתר הפסקת ייצור מוצרים לא רווחיים, שיפור תהליכי הייצור ומעבר לרכישת מוצרים קנויים בסדרות קטנות. בסוף 2018 סיים את תפקידו מנכ"ל מפעל העוגות, הממוקם באזור התעשייה הר-טוב שבסמוך לבית שמש.

פעילותה המרכזית של אנג'ל היא בתחום הלחם, שם נרשמה בשנת 2018 שחיקה של 2% בהכנסות, שהצטברו ל-393 מיליון שקל, וההפסד התפעולי ממנה הצטמצם ב-14% לכ-3 מיליון שקל. סך הכנסותיה השנתיות של אנג'ל נשחק בכ-3% ל-468 מיליון שקל, הרווח הגולמי עלה בשיעור מתון של כ-1% ל-163 מיליון שקל, אולם ההפסד התפעולי השנתי גדל ב-160% ל-13 מיליון שקל.

למעט שנת 2016, שבמהלכה נהנתה אנג'ל מרווח הון חד-פעמי, החברה לא מצליחה להרוויח כבר כמה שנים ברצף, ולצד זאת מציגה מגמת שחיקה בהכנסותיה.

המניה נשחקה מאז כניסת שטיבל

מאפיית אנג'ל (או בשמה המלא "שלמה א. אנג'ל"), נמצאת בשליטת יצרנית הקמח הפרטית שטיבל והמנכ"ל ירון אנג'ל, ומחלקת את פעילותה לשלושה מגזרים - העיקרי הוא ייצור, שיווק והפצת לחמים, נוסף על ייצור, שיווק והפצת עוגות ומאפים תחת המותג "אנג'ל", וכן ייצור ושיווק עוגות ופיתות בארה"ב תחת המותג "Angel's Bakery".

שטיבל נכנסה לשותפות במאפייה המשפחתית בשנת 2011, אז רכשה את מניותיו של גד אנג'ל (23% מההון) תמורת כ-90 מיליון שקל לפי שווי חברה של כ-370 מיליון שקל (פרמיה של יותר מ-30% על מחיר השוק דאז) במהלך שגם סייע לסיים סכסוך בין המוכר לבין בן הדוד, מנכ"ל החברה, ירון אנג'ל, וכמה בעלי עניין נוספים.

מאז כניסתה של שטיבל לאנג'ל בתחילת 2011, מניית החברה נשחקה בכ-20% ושווי ההחזקות הנוכחי של שטיבל באנג'ל עומד על כ-50 מיליון שקל בלבד.

למרות התוצאות הכספיות הלא מחמיאות, בימים האחרונים אישרו בעלי מניות החברה "מענק בשיקול דעת" ובחריגה ממדיניות התגמול שלה, בהיקף של 300 אלף שקל (כארבע משכורות) למנכ"ל ירון אנג'ל. עוד אישרו בעלי המניות באסיפה את הארכת הסכם העסקתו של אנג'ל, כמו גם של יגאל חיאט, המשנה למנכ"ל, ושל סמנכ"לית הכספים רות מירון, שניהם מבעלי השליטה באנג'ל, וכן את הארכת ההתקשרות מול יוסי אנג'ל, אחיה של רות מירון. 

עוד כתבות

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

הפרקליטות עומדת לחתום על הסכם טיעון עם רונן משה

לפי ההערכות, ההסדר יכלול את שינוי סעיף האישום נגד משה בתמורה ללקיחת אחריות של משה על התנהגותו ● יועץ התקשורת הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו כי נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראל, צילום: שלומי יוסף

מנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל מסיימת את תפקידה ותמונה לסגנית נשיא גלובלית

זאת אחרי 6.5 שנים כמנכ"לית יוניליוור ישראל ● בתפקידה החדש תוביל גבריאל את אסטרטגיית ניהול ההכנסות העולמית של החברה

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

אחרי האכזבה מתוצאות הבחירות נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום שלא יטוס לעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות ● לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במקום נתניהו שר החוץ ישראל כ"ץ ינאם בעצרת האו"ם

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

90.3% מהקולות נספרו: כחול לבן עם 32 מנדטים, הליכוד עם 31

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות בשלב זה הכרעה בנוגע לזהות ראש הממשלה, שכן לאף אחד מן הצדדים אין מעל ל-61 ממליצים

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: "נגדיל באופן ניכר את הסנקציות על איראן"

מחיר הנפט יורד בכ-2% בעקבות ההודעה ● ארה"ב מאשימה את איראן באחריות לתקיפת מתקן נפט של סעודיה בתחילת השבוע

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל על ידי בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

הדס שטייף מגיעה לבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

משרד הביטחון שילם 55 אלף שקל לכיסוי החוב של הדס שטייף בהוצאה לפועל

כזכור, ביהמ"ש חייב את כתבת גל"צ הדס שטייף במאות אלפי שקלים, אותם משרד הביטחון הסכים לשלם • ל"גלובס" נודע כי השבוע הועברו 55 אלף שקל נוספים בהוראת הפרקליטות, לאחר ששטייף לא שילמה את חובה בזמן

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר יורם טיץ, מנכ"ל חברת ארנסט אנד יאנג (EY) על במת כנס הג'רני