גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

1. מגבלת השכר. עשרות מועמדים, ממומלצים וממתינים לזימון, התמודדו על תפקידי המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט, ויתמודדו על התפקיד בלאומי. כולם, מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם. חלקם, וזה בולט במיוחד במינוי של אורי לוין למנכ"ל דיסקונט, גם ידעו בוודאות ששכרם ייחתך משמעותית.

האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים, תערער את יציבות הבנקים, תפגע במגזר הפיננסי ותייצר שדרת ניהול חלושה ורעועה - התבדו. מצעד האינטרסים נחסם (בינתיים).

2. מגבלת האיתור. בדיסקונט מונתה ועדת איתור שנעזרה בחברה חיצונית, עמדה, לצורך מינוי מנכ"ל. התגבשה רשימה של 139 מנהלים פוטנציאליים. לשלב מתקדם הגיעו כ-30, ולבחירה הסופית חמישה - מהם שלושה מחוץ לבנק ושניים מתוכו. עם זאת, כבר עם הודעת הפרישה של לילך אשר טופילסקי הוכתר לוין כמועמד המועדף, ולמרות זאת עשרות מועמדים רצו את התפקיד, הציגו את עצמם או הומלצו על ידי אחרים. ניכר מאמץ מכוון של יו"ר הבנק שאול קוברינסקי, ראש ועדת האיתור, לשדר שלא מדובר במשחק מכור. ובכל זאת, הבן המועדף על ידי המנכ"לית היוצאת, הבנקאים והדירקטורים, אכן נבחר. מהפכה לא קרתה.

בבנק הפועלים המצב שונה. הנחת היסוד הייתה שהפועלים ימשיך לצעוד בדרך השושלת והכתר יעבור ליורש הטבעי: מציון קינן לאריק פינטו, וממנו למומלץ והמקובל על ההנהלה והעובדים. יו"ר הבנק והוועדה, עודד ערן, התאמץ להוכיח שחוקי הירושה נעצרו - אפשר שזו הסיבה שבגללה הוזכרו שמות מועמדים רבים ובולטים במיוחד (ביניהם לילך אשר טופילסקי, סמדר ברבר צדיק, דורון ספיר, אורי לוין, דב קוטלר, דורית סלינגר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, יעל אנדורן ועוד). גם עודד ערן עבד עם חברה חיצונית, משאבי אנוש, ולשלב הסופי הגיעו 15 מועמדים - מהם חמישה מתוך הבנק.

המאבק בימים האחרונים היה קשה במיוחד והיו מעורבים בו מרבית אנשי דרגות הניהול בבנק שרצו לראות מישהו משלהם, ובעיקר רצו לדעת שגם להם יש סיכוי לאופק הבכיר ביותר. ערן, יצוין לזכותו, יכול היה לדחות את ההחלטה, או ללכת בדרך הבטוחה של הירושה ובטח לא לריב עם בכירים מבפנים ועם העובדים.

ערן הובא לבנק על ידי בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון, בזמן שהחלה לחסל את אחזקותיה, והתבקש על ידי המפקחת על הבנקים להישאר בתפקיד היו"ר. יותר מזה, ערן יעמוד לבחירה מחודשת השבוע. ובכל זאת הוא בחר לקחת אחריות לקיים ולמצות את ההליך. בחירת דב קוטלר למנכ"ל היא לא פחות מאירוע דרמטי, היסטורי, בחיי הבנק - מה גם שנפתחה אי-ודאות גדולה בהחלטת המתמודדים הפנימיים אם להישאר בבנק.

3. מגבלת הדוגמית הקוסמטית. שתי ועדות איתור פעלו בבנקאות עד אתמול. בהפועלים: עודד ערן, יעקב פאר ודליה לב. בדיסקונט: שאול קוברינסקי, ברוך לדרמן, יהלי שפי, ראובן אדלר ויודפת הראל בוכריס. הדירקטוריונים שמינו את ועדות האיתור הללו פעלו “כמו שצריך". אין מילה רעה. הם הקפידו, דקדקו ומינו אישה אחת בכל ועדה, ובכך השתיקו כל ביקורת. תוצאה די טבעית היא שעם נציגות גברית כל כך ברורה - רוב הסיכויים שתהיה גם בחירה גברית. כך אכן קרה.

ובכל זאת בשורה: ראש ועדת האיתור שהוקמה באחרונה למנכ"ל בנק לאומי, היו"ר סאמר חאג' יחיא, מינה שתי נשים לוועדה, את תמר גוטליב ואסתר דומיניסיני, שיישבו לצד יורם גבאי, אוהד מראני וחאג' יחיא עצמו. אפשר שלא הייתה לו ברירה, ואפשר שזו בחירה של מישהו שמבין, על בשרו, איך אפשר לעקוף באלגנטיות כל ניסיון לשוויון הזדמנויות.

4. מגבלת המגדר. עד לפני זמן לא רב נראה היה ששוויון ההזדמנויות כבר כאן. נשים בלטו בנוכחות ניהולית בכירה בפיננסים. נגידה - קרנית פלוג; משנה לנגידה - נדין בודו טרכטנברג; מפקחת על הבנקים - חדוה בר. באוצר, עד לפני כמה שנים, הייתה מנכ"לית, יעל אנדורן, חשבת כללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ממונה על רשות שוק ההון דורית סלינגר.

כבר אז החלו זמירות על שליטה נשית, על העדפה מתקנת, על זה שאם היו יותר גברים בראש הרי הממשלה והכנסת לא היו מעיזים להגביל את השכר.

אחר כך בא קמפיין #MeToo שהחריף את אי-הנחת במגדר הדומיננטי. מכאן ועד ל"תיקון" הדרך הייתה קצרה. שר האוצר משה כחלון היה הראשון - הוא מינה מנכ"ל, חשב, ראש רשות שוק הון, ממונה על התקציבים, מנהל רשות מסים, ממונה על השכר, מנהל מחיר למשתכן ועוד. לזכותו, הוא מינה את ענת גואטה לראש רשות ניירות ערך; ולימים, רק אחרי שנלחץ בעניין, את שירה גרינברג לכלכלית ראשית.

בבנקים תמונת המנכ"לות נראתה כך: בלאומי - רקפת רוסק עמינח; בדיסקונט - לילך אשר טופילסקי. אתמול שתיהן הוחלפו על ידי מנהלים. בבינלאומי - היו ונשארו אירית איזקסון יו"רית וסמדר ברבר צדיק מנכ"לית, באגוד - המנכ"ל שבי שמר, בדקסיה (מוניציפל, בשמו החדש), העושה דרכו להתמזג לדיסקונט, היו"רית היא לבנה שיפמן. 

עוד כתבות

מכשירי גלקסי של סמסונג / צילום: יח"צ

סאני מתחילה למכור חבילת סלולר ב-14.90 שקל

החברה תמכור את השירות על בסיס הרשת של הוט מובייל

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא היה ולא יהיו פיצולים בתוך כחול לבן; יש לנו מטרה משותפת - לעשות כל מה שאנו יכולים למען ישראל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב לפרסומים על הפעלת מודיעין עסקי וחוקרים פרטיים לאיתור חפרפרת בתוך מפלגתו ● "יש גורמים במערכת הפוליטית שהיו רוצים לשבש את הפעילות שלנו, ואנחנו בסך-הכול עושים צעדים מאוד נורמליים שאין בהם שום סנסציות תקשורתיות" ● התייחס גם לנושאים ביטחוניים: "ההרתעה שנוצרה לאורך השנים מול חמאס כבר לא קיימת. ההרתעה לא נשחקה - היא נמחקה"

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מנהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר מתפקידו בחודש אוקטובר האחרון והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד על כך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

דברים שנשכחו ברכבת / צילום: רכבת ישראל

600 פריטים נשכחים מדי יום ברכבת ישראל. כמה מבעליהם טורחים לחפש אותם?

משקפיים, טלפונים, מחשבים ניידים, קביים, מזוודות, שקיות קניות, גיטרות, ארנקים, דרכונים, ציוד צבאי, תכשיטים ומה לא ● בכל יום נאספים כ-600 פריטים שנשכחו ברכבת - אך למחלקת האבידות והמציאות פונים כ-100 איש ביום בלבד ● לאור הצטברות של פריטים רבים שנשכחו, ברכבת ישראל יוצאים במבצע להשבת האבידות לבעליהן

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

זה לא מקרי: הוט מובייל שוברת את השוק עם מבצע הסלולר של סאני, ומניות פרטנר וסלקום מגיבות בהתאם

הוט משתמשת בזרוע הסלולר שלה כדי לפגוע במתחרותיה בתחום תשתיות האינטרנט והטלוויזיה, פרטנר וסלקום ● תתחרה ישירות בחברת אקספון, המציעה היום את חבילות הסלולר הזולות בשוק ● פרשנות

הובלת עגלים אוסטרליים/צילום: עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים

עוד גימיק? רוטס של בועז וכטל דיווחה על כניסה לתחום תחליפי הבשר - והמניה מזנקת

החברה דיווחה על ניסויים בתחום, ומנייתה זינקה 44% בבורסה האוסטרלית ● מניית רוטס כבר זינקה בעבר, בעקבות דיווח על כניסה לשוק הקנאביס

צבי מרום,/ צילום: איל יצהר

באטמ מפרסמת דוח כספי ראשון לאחר חזרתה לבורסת ת"א: החברה עברה לרווח תפעולי ונקי

הכנסותיה של חברת הטכנולוגיה הסתכמו במחצית הראשונה של 2019 ב-56.2 מיליון דולר - ירידה של 3.4% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018 ● עם זאת, בתחום הביו-רפואה נרשמה עלייה של 2% בהכנסות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

רה"מ המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש וולודימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"

כולם רוצים להיות חברתיים: ליברליזם הוא שמאלני או ימני?

שמאל - ליברלי, ימין - שמרן ● אלה סטיגמות שמלוות את הפוליטיקה הישראל ● האם אנחנו יודעים את ההגדרה הנכונה לליברליזם? ● מהו ליברליזם אמיתי? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

רשידה טלייב ואילהאן עומר / צילום: רויטרס

השבוע שבו מתה האקרובטיקה הפוליטית: ישראל לא תהנה עוד מתמיכה דו-מפלגתית בארה"ב

במשך חצי מאה ישראל נהנתה מיחס מועדף שכמעט לא היה דוגמתו: תמיכה דו-מפלגתית גורפת בארה"ב ● כדי לקיים אותה היא הייתה זקוקה ללוליינות ● התנהלותה המגושמת בפרשת עומר-טלייב הביאה את התמיכה הזו סמוך מאוד אל קיצה ● ישראל מזוהה עכשיו עם צד פוליטי במחלוקת מרה, עם נשיא הלוחם על חייו ● פרשנות

מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי צילום: תמר מצפי

התחרות על המהירויות הגבוהות הוצתה: פרטנר וסלקום מעכבות את השקת ה-500 מגה של הוט

שתי החברות מעכבות לעת עתה את השקת המהירות של הוט בשל התחרות שהיא מעמידה לקצב הגבוה על גבי הסיבים האופטיים שהן משווקות ● מקורבים להוט מציינים כי המדיניות של פרטנר וסלקום היא להסב נזק להוט, ולכן הן כל הזמן מייצרות תלונות-שווא למשרד התקשורת

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

התביעה של המתחרים, החזרה המוזרה ממנה והכסף הגדול: מה מסתתר מאחורי מכרז "לא לדאוגוסט"?

חברת אינטלקט, אשר הפסידה במכרז להפקת פרויקט הדגל של משרד התרבות לטרגט - מפיקת חגיגות ה-70, תבעה את המשרד בטענה להעדפה של המתחרה ● אז מדוע ברגע האחרון נסוגה, אחרי שכבר פנתה לביהמ"ש? ● בענף ההפקה חוששים שמדובר רק בקדימון לטקס הדלקת המשואות

גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

המכסים על פלדה הביאו את חד אסף הבורסאית לצמצם את הייצור ולפטר עובדים

דירקטוריון החברה החליט לאמץ תוכנית לצמצום הייצור בארץ ולהגדיל את הייבוא ● הפער בין עלות ייצור פלדה בישראל לעומת מחירי הייבוא הנמוכים מאלצים את החברה לפטר 45 עובדים ● הטלת המכסים והמכסות יבוא מצד ארה"ב ואירופה הביאו לעודפי היצע במזרח אירופה ובעיקר בטורקיה

ברזיל / צילום: רויטרס / RICARDO MORAES

"עונה חקלאית מצוינת בברזיל" חתכה את ההכנסות והרווחים של יצרנית המיצים גן שמואל

החברה שבשליטת קיבוץ גן שמואל רשמה ירידה של 17% בהכנסות ושל 70% ברווח הנקי ברבעון השני ● "ההסבר לקיטון נובע כנראה מציפיות גבוהות לירידת מחירי רכזי פרי"

ההפגנה בפתח תקווה במוצאי שבת / צילום: דנה קופל

הדבר היחיד שעליו אלדד יניב ובן גביר מסכימים: כך מתעלמת המשטרה מהלכת בג"ץ על ההפגנות בפ"ת

השינוי ביחס המשטרה למפגיני פתח תקווה מעורר תהיות לא רק משום שההנחיות מנוגדות לכאורה להלכת בג"ץ, אלא גם כי ניכר כאן יחס לא עקבי של המשטרה כלפי מחאות והפגנות ● את ההפגנה האלימה לעתים של יוצאי אתיופיה המשטרה בחרה להכיל, ולמפגינים מול בית היועמ"ש היא התייחסה באופן שונה לחלוטין

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

המל"ג והטכניון בחוץ: הסדר ניגוד העניינים של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נחשף

מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן יימנע מעיסוק בענייני המועצה להשכלה גבוהה, הטכניון והמועצה האזורית גזר ומעיסוק במוסדות שבני משפחתו מועסקים בהם ● בשבועות שחלפו מאז מינויו נמתחת ביקורת רבה על אמירותיו ומעשיו של אנגלמן, שקודם לתפקיד ע"י רה"מ נתניהו

ארז רוזנבוך / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רוכשת 56 דירות בפתח תקווה ב-130 מיליון שקל

החברה הודיעה היום כי רכשה ארבעה בניינים בשכונת כפר גנים ג' שמאוכלסים במלואם ● שכר הדירה השנתי המתקבל בגין השכרת הנכסים עומד על כ-4.1 מיליון שקל

קוקה קולה, משקאות קלים, פחית, מחזור / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

לאיפה נעלם המשקה השחור? מחסור ארצי בפחיות קוקה-קולה

החוסרים נרשמו הן ברשתות שיווק בפריסה ארצית והן במכונות משקאות ● החוסרים הם רק בפחיות של החברה, וככל הידוע אספקת המשקה בבקבוקים נמשכת כסדרה ● החברה המרכזית: "מדובר בחוסרים של ימים ספורים כתוצאה מהשקת מותג הקפה החדש; אין תקלת ייצור"

בית למכירה בניו יורק / צילום: Shannon Stapleton/רויטרס

טירוף המשכנתאות חוזר? היקף ההלוואות לרכישת בתים בארה"ב עבר את שיא 2008

עם זאת, תמונת החובות ב-2019 שונה, מאחר שתנאי ההלוואות נוקשים יותר, ופחות חובות לא נפרעים כיום ● המשכנתאות נשארו אומנם הרכיב הגדול ביותר של חובות משקי-הבית, אך הן ירדו בחלקן היחסי, מאחר שהצרכנים לוקחים יותר הלוואות לקניית רכב וללימודים אקדמיים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נתונים חלשים באירופה מעלים ציפיות להתערבות בשוק; תוכנית הממשל בסין הקפיצה את המדדים ביותר מ-2%

נתוני האינפלציה שפורסמו בגוש האירו הצביעו על שפל של יותר משנתיים ● המדדים באירופה קופצים סביב ה-1% ● התוכנית של סין להוזלת המימון לחברות דחפה את הבורסות: הבורסה בשנחאי זינקה ביותר מ-2%, הונג קונג טיפסה בשיעור דומה, והניקיי היפני עלה ב-0.7% ● החוזים בוול סטריט ירוקים