גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר
פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

אני: על כל דבר אני מסתכלת מכל הכיוונים - חברתי, כלכלי, יחסי כוח. יש המון תחומים שמעניינים אותי ואני משלבת ביניהם. משתדלת לחשוב מחוץ לקופסה ואוהבת שמאזנים אותי.

משפחה: סבתא מצד אמא עלתה לבד מרוסיה בשנות ה-20 של המאה הקודמת לשכונת נחלת שבעה בירושלים, ופתחה חנות פרחים. סבא נשאר מאחור כי לא היה לו סרטיפיקט והקשר בינו לבין המשפחה נותק. אמא למדה באליאנס ואחר כך בסמינר למורות. משפחתו של אבא ברחה מרוסיה בפרעות, ודרך אוסטרליה הגיעו לניו זילנד. אבא היה פעיל בתנועת הנוער “הבונים”, שאיתה עלה לארץ אחרי מלחמת השחרור. הוא התחיל ללמוד באוניברסיטה העברית והיה בסמינר להשתלמות בחינוך, ושם פגש את אמא. הם התחתנו ונשארו בירושלים.

אבא עבד בסוכנות היהודית בתחום הנוער ואמא עסקה בארכיאולוגיה ואחר כך בהוראה, וילדה חמישה ילדים. למרות הקושי הכלכלי, הדבר הכי חשוב להורים היה החינוך שלנו. דיברנו על אקטואליה וקראנו עיתונים, כל שבת בבוקר יצאנו לטיול רגלי באזור ירושלים עם הספרים על כל אתר, וההורים בחרו לגור בדירה קטנה וצפופה רק כדי שנלמד בגימנסיה רחביה.

ילדות: הייתי תלמידה סבירה, תולעת ספרים, אהבתי שפות ולכן בחרתי ללמוד ערבית ובמתמטיקה קיבלתי 100. לא זוכרת שהיו לי שאיפות מיוחדות, חוץ מרצון לחנך ולהשפיע. תמיד עשיתי דברים קצת שונים. בגלל לימודי הערבית גויסתי ליחידת 8200.

מיכאל: בעלי, המתאם האמנותי של האופרה הישראלית. הכרנו כשתפסתי טרמפ ליד הבסיס, יצאנו ואחרי כמה שנים התחתנו. הוא למד שפה וספרות ערבית ואנגלית ותואר שני במדעי הדתות. כשהיינו בקנדה הוא למד עוד מאסטר בספרות אנגלית עם התמחות במחזאות, וכל הזמן למד עוד ועוד על מוזיקה ואופרה, התחיל לכתוב ביקורות, והשתלב כעובד באופרה עד שהתמנה לתפקיד שהוא ממלא היום. יש לנו שני ילדים.

אקדמיה 1: למדתי לתואר ראשון בחינוך, ספרות ושפה ערבית, ואחר כך מאסטר בקרימינולוגיה, תחום שעוסק באדם, בחברה, זכויות ושוויון, נושאים שתמיד בערו בי. אני לימדתי ערבית, מיכאל עבד בטלוויזיה, והחלטנו לטוס ללמוד בקנדה. המשכתי שם לדוקטורט בקרימינולוגיה עם מלגה יפה. חיינו בוונקובר שבע שנים, הכול היה רגוע וטוב, אבל התגעגעתי. כשהילד חזר הביתה מהגן ושר שירים שלא הכרתי, הרגשתי שזהו, הגיע הזמן לחזור.

אקדמיה 2: התקבלתי לתקן רגיל באוניברסיטה העברית, חצי בקרימינולוגיה וחצי בעבודה סוציאלית. הייתי 25 שנים באוניברסיטה העברית, חלקן כפרופסור מן המניין. הרבה נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות שם, גם מסיבות מערכתיות וכי הן פחות פוריות אקדמית בשלב גידול הילדים. האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית - צריך לפרסם מאמרים, להשתתף בסמינרים וימי עיון, לשמור על נטוורק. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה. עסקתי במגדר ועמדתי בראש מרכז לייפר לשוויון בין המינים במשך שלוש שנים. במקביל, כתבתי על איך בתי המשפט מתייחסים לאונס, עבריינות נשים ופשע.

האוניברסיטה הפתוחה: היה לי חיבור עם האוניברסיטה הפתוחה דרך אביו של בעלי, פרופ’ שמואל אייזנשטדט, אוטוריטה בתחום הסוציולוגיה שהיה בוועד המנהל של האוניברסיטה הפתוחה, והחיבור העמיק כשראיינתי נשים בכלא והן סיפרו לי עם לחלוחית בעיניים כמה גאווה וכוח הקורסים שהן לוקחות נותנים להן.

אחרי שסיימתי קדנציה כדיקאנית בית הספר לעבודה סוציאלית בירושלים, ניגשתי למכרז לנשיאות האוניברסיטה הפתוחה וזכיתי. קסם לי הקונספט של למידה מרחוק, כשערך ההנגשה הוא הערך העליון, תוך כדי הבטחת הרמה האקדמית הגבוהה ביותר. לומדים אצלנו סטודנטים שנמצאים בחו”ל, חיילים, תלמידי תיכון שעושים קורסים שמוכרים לבגרות, אנשים שחייבים לעבוד ולא רוצים לוותר על תואר. אנחנו עובדים עכשיו על בקשה לאישור תוארי דוקטורט.

פנאי: כמה שיותר זמן בילוי עם הנכדים וקריאת ספרים.

תפיסת עתיד: מקווה שהאוניברסיטה הפתוחה תשפיע על החברה - גם בהשכלה, אבל גם בהנגשה, ביזמות ובתרומה לקהילה.

עוד כתבות

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

הנשיא דונלד טראמפ/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הנשיא טראמפ מתייחס להחרפת מלחמת הסחר מול סין בפסגת ה-G7: "יכולתי להכריז על מצב חירום לאומי"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● "בהרבה מובנים זה מצב חירום לאומי; הם גונבים ולוקחים קניין רוחי בהיקף של 500-300 מיליארד דולר בשנה"

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף-הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

טסלה ופורד בעלות הפוטנציאל הגבוה ביותר להפסד ממלחמת הסחר

ענקיות הרכב האמריקאיות הן בין היצואניות המובילות של כלי רכב לסין, יחד עם ב.מ.וו ומרצדס בנץ ● אמש מניות הרכב של טסלה, פורד וג'נרל מוטורס התרסקו עם נעילת המסחר בארה"ב

זה שיר פרידה / איור: תמיר שפר

ליאור טומשין, טור פרידה

400 פעם התפרסם הטור הזה מאז יצא לדרך. היום בפעם האחרונה ● ההתחלות הן מפחידות, הסופים הם עצובים, ומה שביניהם הוא החשוב. ומה שביניהם היה לי מדהים

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך: מה תהיה ההשפעה על שרשרת הייצור של עסקים בישראל?

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי?

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ירידות חדות בבורסה בתל אביב בצל החרפת מלחמת הסחר: ת"א 35 צונח ב-2.7%

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● כל מניות מדד ת"א 35 צבועות באדום ● בזק צונחת ב-6.3% על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון, ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?