גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוריס קאהן מציין יובל לאפולו 11 ומסכם שבוע על חלל

וגם: יו"ר חברת החשמל מחכה למהפכת הקוצ'קוין, איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס וההישג המרשים של השמאית ונהגת המרוצים

מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין  / צילום: יוחנן הראל
מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין / צילום: יוחנן הראל

נראה כי שבוע עמוס עבר על איש העסקים מוריס קאהן. בזמן שבעולם מציינים 50 שנה לנחיתת החללית אפולו על הירח, הגיע נשיא עמותת SpaceIL למגוון אירועים מקומיים שהתקיימו לכבוד אותו רגע היסטורי.

בתיאטרון רמת גן הוצג השבוע המחזה "איש על הירח" בביצועם של שחקנים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. ההופעה, שהועלתה בהשראת סיפורה של החללית "בראשית", התקיימה בהדרכתם של תלמידים מבית הספר בית צבי. לצד קאהן כאורח כבוד, נכחו בהופעה גם ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן; אביטל מויאל, נציגת סוכנות החלל הבינלאומית; ודוד בנימין, מנכ"ל בית צבי.

המופע, בבימויו של צביקי לוין, סיכם שנה עבור קבוצת 14 בוגרים ובוגרות בעלי מגבלה שכלית-התפתחותית ממועדון "רעות". הניסיון לנחות על הירח היווה עבורם השראה - במהלך ההופעה הם ביצעו שירים מקלאסיקות ישראליות המזכירות את הירח, ובקטעי המעבר סיפרו את סיפורם האישי.

ועוד בחגיגות: אמש ערכו שגרירות ארה"ב בישראל והמועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב, הקרנה של הסרט התיעודי החדש "אפולו 11", אליה הגיעו כאלף מוזמנות ומוזמנים, בהם גם קאהן. בהתייחסו לפרויקט הבא הוא הסביר: "אנחנו כרגע עסוקים בלחשוב מה נעשה אחרת הפעם, מה המתכון הנכון להצלחת בראשית 2. עלינו לחשוב על כך באופן יסודי ולהיות זהירים. אנחנו לא מעוניינים להרוס את המוניטין שבנינו ואת ההישג שהשגנו עם בראשית. למדנו הרבה וזה נהדר, אבל עכשיו נעשה יותר מזה. בסרט 'אפולו 11' ראינו שלאמריקאים היה טיל גדול ששוגר ישירות אל הירח בהשקעה של מיליארדי דולרים, אנחנו לעומת זאת היינו צריכים לעשות את המסע הזה בגשושית קטנה ובסיבובים ובתקציב של מאה מיליון דולר בלבד".

באירוע זה נכחו: טרי דיווידסון, ראש המחלקה לדיפלומטיה ציבורית בשגרירות ארה"ב; פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית; ד"ר דוד פולישוק, אסטרונום ממכון ויצמן; פרופ' שי צוקר, אסטרונום מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' ליאו קורי, דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב; ואחרים.

הניחו לביטקוין: יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל, מחכה למהפכת הקוצ'קוין

אם אתם מתרגלים רק עכשיו לעולם הבלוקצ'יין ולביטקוין, יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל, סבור שעלינו להיערך למונח נוסף - קוצ'קוין. בקוצ' הכוונה לקוט"ש: קילוואט לשעה.

רון-טל, שהשתתף השבוע בוועידה ה-8 לתשתיות ישראל שהתקיימה ביוזמת מידע כנסים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, הכריז "תתחילו לעכל את המושג קוצ'קוין - זה הבלוקצ'יין של עולם האנרגיה בעוד 20 שנה. לשם אנו הולכים". עוד הוא טען "כל מי שיושב כאן - בעוד כעשרים שנה, על הבית שלו תהיה תחנה קטנה לייצור חשמל. כשהמהפכה תבשיל ניתן יהיה להכריז על תום עידן המזהמים הגדולים בתחנות הגדולות ותהיה לנו איכות חיים טובה יותר. כל אזרח יהיה גם יצרן חשמל, כל אחד מאיתנו שייצר לעצמו חשמל, יוכל לסחור ברזרבות שיישארו לו בעזרת מטבע מסחר ייחודי".

במתרשמים מהאנרגיות היו: שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ; אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה; שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר; גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה; שאול מרידור, הממונה על אגף תקציבים במשרד האוצר, יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; ד"ר שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל; יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו; אלי כהן, מנכ"ל מקורות; יאיר סרוסי, יו"ר אנלייט; דן הראל, יו"ר רכבת ישראל; עוזי יצחקי, יו"ר חברת נמלי ישראל פיתוח ונכסים; ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה ישראל; אלי אסולין, מנכ"ל דוראד; חגי מילר, מנכ"ל גלובל פאוור; תומר ישראלי מנכ"ל מידע כנסים; אורית טנא, מנהלת הוועידה; ואחרים.

אלי כהן, אשל ארמוני, אורית טנא, יגאל לנדאו, יפתח רון טל, שמואל פלדל ויאיר סרוסי  (צילום: OHAD GIGI)

אמיר ברנע, איריס שטרק, אמיר איל וליאת נויבירט / צילום: שלומי יוסף

"גם לחלום יש מחיר": איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס

תחום הקנאביס, כלומר שווין של החברות העוסקות בו, עלה השבוע לדיון במסגרת פאנל של לשכת רואי החשבון, שנערך בבית הלשכה בתל אביב. תחת הכותרת "אתגרים ומה הלאה?", ביקשו הנוכחים להבין האם ניתן להעריך חברות בענפים שטרם התגבשו, כאלה שמושכים התעניינות רבה אך גם נמצאים באי-ודאות גבוהה, דוגמת הקנאביס.

מנחי הפאנל, רו"ח אלי אלעל, מנכ"ל חברת שווי הוגן, ורו"ח יובל זילברשטיין מפרומתאוס, אירחו את רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון; פרופ' אמריטוס אמיר ברנע מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב והמרכז הבין תחומי בהרצליה; אמיר איל, יו"ר ובעלי קבוצת ההשקעות אינפיניטי; רו"ח יבגני אוסטרובסקי, סגן בכיר ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ולשעבר מנהל מערך להערכות שווי ופיתוח שוק ברשות לניירות ערך; שמוליק ויינשטיין, מנהל תחום בכיר הערכות שווי ושינויי מבנה ברשות המיסים; זאב מורג, מנכ"ל אנטרופי שירותי מחקר כלכלי; ורו"ח יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ילין לפידות בית השקעות.

בהתייחסו להערכת שווי חברות מתחומים כמו הקנאביס, טען מורג כי "מאוד מסוכן לבצע הערכות שווי בתחומים כאלה. יש בועות, ועל כל הערכה או שתיים שיתממשו יש הרבה יותר חברות שלא יצליחו. לכן אני מציע להיזהר מלתת הערכות שווי מופרזות במקרים כאלה".

דעה אחרת הציע איל. "אפשר למצוא מודלים להערכת חברות חלום. גם לחלום יש מחיר ואפשר למצוא מנעד לכך. שאלת ההשקעה אינה תלויה בפרופיל הסיכון אלא בשאלה מהו הסיכון, וזה מתבטא בענפים כמו הקנאביס, חברות הנדל"ן במזרח אירופה ועוד", הוא אמר.

עוד נכחו: רו"ח אלינה פרנקל רונן, מ"מ והמשנה לנשיאה; ורו"ח עו"ד ליאת נויבירט, סגנית הנשיאה.

אמיר ברנע, איריס שטרק, אמיר איל וליאת נויבירט (צילום: שלומי יוסף)

כושר וסיבולת

הישג נוסף לשמאית המקרקעין נחמה בוגין. נהגת המרוצים (שהיא גם משפטנית) הגיעה למקום הראשון בטורניר הסיבולת הארצי של ליגת פיג'ו, שנערך השכם בבוקר שבת בערד. 

מדובר במרוץ סיבולת, משום שמתחרים בו צוותים של שלושה נהגים (ונהגות) שחולקים ביניהם נהיגה ארוכה יחסית - בת כשעתיים, במהלכה יש לוודא שמירה על הרכב ותדלוקים במהלכה.

בוגין, שחצתה ראשונה את קו הסיום, עמדה בסופו של האירוע על הפודיום יחד עם חבריה לצוות - רז גבריאלי וסופי גולן. השלושה נהגו בפיג'ו 208 טורבו (N7 TURBO RACING), רכב שנרכש לאחרונה על ידי בוגין ושודרג על ידה, כחלק מפעילותה בתחום המרוצים. עלות הרכב מוערכת ב-150 אלף שקל, לפני השדרוגים הנדרשים.

"זו תחושה של שכרון חושים", העידה בוגין, "מרוץ סיבולת מחייב מקצוענות, חוסן מנטלי, אסטרטגיה, חברות ופרגון. אני מודה לחברת פרודרייב של ראם סמואל וגידי קרונין על ההפקה".

בוגין חובבת נהיגה ספורטיבית כבר מספר שנים, היא האשה היחידה שהשתתפה באליפות ישראל הראשונה למרוצי מכוניות ואף העפילה לגמר התחרות.

נחמה בוגין וצוות הטורניר (צילום: אורון גולקרוב)

עוד כתבות

רוברט בוקביץ' / צילום: יח"צ

"בישראל האופן ספייס שלנו רועש יותר": מייסד רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית מתכונן להתרחבות

רוברט בוקביץ', המייסד והמנכ"ל של רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית rent24, כבר פתח 60 סניפים בעולם, מהם אחד בתל אביב, ובקרוב ישיק כאן מרכז שני ● "הגמישות מתאימה לא רק לסטארט-אפים אלא גם לענקיות כמו אמזון"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים, ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד שקל שציפתה לקבל במסגרת רכישת yes

זאת בעקבות הודעת רשות ניירות ערך כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-yes, והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה בזק על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת-הבת פלאפון

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה את עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע בתיקי נתניהו לארנון מוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו היועמ"ש אביחי מנדלבליט משנה את האישומים? ● פרשנות

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

אילהאן עומאר  ורשידה טלייב / צילום: רויטרס

בדרך למשבר עם ארה"ב? ישראל קפצה לתוך מלכודת

ערב שנת בחירות דרמטית בארה"ב, כאשר כל הסקרים חוזים תבוסה לטראמפ, התנהלות לקויה להדהים בירושלים מפילה את ישראל אל מלכודת של נרטיבים: היא עכשיו גזענית בגלל ההחלטה לאסור את כניסתן של שתי צירות קונגרס מוסלמיות ● נתניהו שכח את המטרייה והמעיל כאשר נכנס אל סופת הוריקן צפויה מראש

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

רשת BE / צילום: סיון פרג'

רשת Be רוכשת אתר אונליין למכירת תרופות מרשם

הרשת מקבוצת שופרסל תשלם כ-5 מיליון שקל בתמורה ל-51% ממניות חברת בלה, חברת-בת של החברה הציבורית רקח תעשייה פרמצבטית ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת-חולים לאומית למכירת תרופות מרשם למבוטחיה באמצעות פלטפורמה מקוונת שהיא מקימה

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

תנינים על הראש / צילום: נגה אלורו

צלילים צבעוניים וקסם של תנינים

לא מוכרחים להיות ילד כדי להשתתף וליהנות מהקסם שנוצר במופע "תנינים על הראש" של תזמורת מארש דונדורמה

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

לוי רחמני - מנכ"ל חברת ביטוח איילון / צילום: איל יצהר

בצל המאבק בין בעל השליטה ליו"ר היוצא: זינוק של 180% ברווחי איילון במחצית

הרווח הכולל של קבוצת הביטוח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-41.6 מיליון שקל, זינוק של 223% ביחס לרבעון המקביל ● מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-80.7 מיליון שקל ● רווחי השיא נהנו מביטול השפעות וינוגרד בנוגע לריבית ההיוון לחישוב זכויות המבוטחים בביטוחי החבויות – שהוסיף לאיילון רווח לאחר מס של 30.8 מיליון שקל

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון-גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלה שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים