גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת 13 משנה את אופן התשלום למפיקים: "כסף רק תמורת קלטת לשידור"

ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם "אבני-דרך לתוכניות", והחברות יקבלו תשלום רק בסוף ההליך ● גורמים בענף: "אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי" ● רשת: "כל מהלך עם המפיקים נעשה בתיאום ובהסכמה"

משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ
משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ

רשת 13 פועלת לשנות את מבנה התשלומים שלה עבור התוכן המשודר אצלה: ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם מעתה "אבני-דרך לתוכניות", וחברות ההפקה יקבלו תשלום רק כשתימסר קלטת לשידור. המשמעות היא שרשת מבקשת להשית את כל עלויות ייצור התוכן על המפיקים.

את המהלך מוביל סמנכ"ל הכספים הנכנס של רשת, יוחאי בניטה. בניטה, שמגיע מהעולם המסחרי ולא מתוך תעשיית התוכן, נפגש לאחרונה עם חלק מהמפיקים ובישר להם על הכוונה, תוך מתן "חבילת פיצוי" בדמות העמקת המחויבות של רשת לייצר תוכן באמצעות מפיקים שיקבלו עליהם את המתווה החדש.

הערוצים המסחריים מחויבים על-פי חוק להוציא 60% מההפקות לגורמים חיצוניים. נזכיר כי יצירת תוכנית טלוויזיה - משלב הרעיון והתסריט עד גמר הצילומים והעריכה - היא מהלך שמתפרש על חודשים ארוכים, לעתים רבות אף שנים. מאחר שמדובר בהשקעות כספיות גבוהות, מתווה התשלומים המקובל בשוק מתבצע בצורת "אבני-דרך": מזמין התוכן משלם באופן הדרגתי (פעימות) את התשלום לפי שלבים שנקבעים מראש.

עד עתה פעלה שיטה זאת באופן גורף אצל כל גופי התוכן בטלוויזיה: רשת וקשת כערוצים מסחריים והוט ו-yes כפלטפורמות משדרות. עתה, כאמור, רשת 13 מבקשת לשנות סדרי בראשית ולהשית את כל עלות ייצור התוכן עד שלב השידור על המפיקים שעובדים איתה.

יכולת המיקוח של המפיקים פוחתת 

בשוק עם מיעוט שחקנים, התלותי בדרך-כלל בגופי השידור הגדולים, איש איננו ממהר להתנגח ברשת 13 באופן פומבי, אך שלא לייחוס המפיקים מביעים זעם רב על המהלך שמנסה הערוץ להוביל, מבהירים כי אין סיכוי שהוא יצא לפועל, וטוענים כי עצם הניסיון משקף אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי. לטענת המפיקים, השיטה של רשת תהפוך חברות הפקה לגופי מימון שנדרשים להסתכן בהשקעות של מיליוני שקלים, באופן שרק מפיקים ספורים בעלי כיסים עמוקים במיוחד יוכלו לקחת בו חלק.

עוד אומרים ל"גלובס" מפיקים כי כשהתעשייה ממילא במצב קשה בגלל צמצומים בהפקות, המתווה החדש עלול לדרדר אותה למצב חמור אף יותר.

"המפיקים בישראל צריכים לממן איש עשיר כמו לן בלווטניק?", שואל שלא לייחוס מפיק בכיר. "זה תוכן שנעשה עבור רשת. איזו סיבה יש שהמפיקים יממנו אותו? כשאדם פרטי הולך לקנות דירה, הוא משלם לקבלן רק כשהוא מקבל מפתח? תוכן הוא מוצר יקר, שנוצר על פני זמן, ולכן הגיוני שהוא ישתתף בעלויות היצירה. במקרה של השוק הישראלי זה גם הכרחי", אומר הבכיר.

עם זאת, יש המאמינים כי לחלק מהמפיקים לא תהיה ברירה, והם ייאלצו ליישר קו עם הדרישות של רשת 13 - בעיקר חברות הפקה שחלק ניכר מהפעילות שלהן הוא ייצור תוכן לערוץ. כאמור, בשוק שהולך ומתכווץ, יכולת המיקוח של המפיקים מול יצרן תוכן פוחתת.

"ריבית שמתאימה לשוק האפור"

מודל התשלומים שמבקשת רשת 13 לאמץ סותר לכאורה מהלכים קודמים שהובילה ההנהלה בימים שלאחר המיזוג בין רשת עם ערוץ עשר. מי שהופקד על ניהול הערוץ הממוזג אז הייתה הנהלת ערוץ עשר, שפעלה לשרש חלק מדפוסי ההתנהלות שהיו נהוגים ברשת במתכונתה הקודמת ושהפכו חלק מהגורמים מולם עבד הערוץ לגופי מימון.

המהלך הבולט ביותר נעשה מול משרדי הפרסום וחברות המדיה - שעד המיזוג היה להם משקל כבד ביכולת התזרימית של רשת. המשרדים עשו עסקאות קנייה מראש עם רשת, במסגרתן רכשו זמן אוויר, עליו שילמו מחיר ששיקף הנחות של עשרות אחוזים או ריבית שיש שהגדירו אותה כ"מתאימה לשוק האפור".

למעשה, לשיטה זו, כמו גם לעסקאות שעשו מול מיעוט מהמפיקים שלקחו על עצמם עלויות מימון תוכניות, היה חלק בטשטוש הכלכלי של רשת בימים שלפני המיזוג ובזמן שלקח להבין כמה קשה מצבה הכלכלי של רשת. ההנהלה החדשה-ישנה נמנעה במכוון מביצוע עסקאות מימון מול חברות המדיה, למרות שהמהלך הכניס את רשת למצוקה תזרימית קשה לאורך חודשים. עתה נראה כי לפחות חלק מהמימון שהגיע ממשרדי הפרסום יגיע מחברות ההפקה.

מרשת 13 נמסר בתגובה: "בהמשך לתהליכי המיזוג, רשת 13 עסקה בחודשים האחרונים בבדיקתם של כלל החוזים הקיימים לחברה עם ספקים חיצוניים, שהם גם שותפים לדרך ולעשייה. השיחות מול המפיקים לעולם לא כללו מהלכים חד-צדדיים, נהפוך הוא - שיתוף-הפעולה בין רשת 13 לבין המפיקים הוא הדוק ומלא. בנוסף לתשלום בגין ההפקות, רשת 13 נותנת למפיקים את זכויות ההפצה והמכירה הגדולות ביותר מכלל גופי השידור. כל מהלך עם המפיקים כשותפים אסטרטגיים שלנו נעשה בתיאום ובהסכמה מלאים תוך מתן אופק ארוך-טווח לשיתוף-פעולה זה, ממנו צפויים ליהנות הן המפיקים, הן רשת 13 והן הצופים. אנו שמחים שעם חלק מהשותפים האסטרטגיים שלנו כבר הגענו להסכמות ולהבנות שמטיבות לשני הצדדים". 

עוד כתבות

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך. אילו ערים בפנים?

מחר תיפתח ההרשמה להגרלה העשירית של מחיר למשתכן, שתכלול למעלה מ-2,500 יחידות דיור ב-12 יישובים ברחבי הארץ

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל מוותרת על שני מוצרים שרכשה ב-2017

רכשה את המוצרים במטרה שיהוו בסיס לבניית מערך הפצה לתחום הגסטרו, אולם ההכנסות מהם היו נמוכות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

טראמפ מגביר את הלחץ על אפל ודורש שתפתח אייפון של טרוריסט: "לא אכפת לי מהיחסים איתם"

"אפל צריכה לעזור לנו, ואני תקיף מאד בעניין הזה", אמר טראמפ בראיון לערוץ CNBC מפורום דאבוס ● מנכ"ל אפל טים קוק נחשב למי שיכול לעבוד עם טראמפ והממשל שלו באופן שחברות אחרות בעמק הסיליקון לא מצליחות

מייסדי Founders dror-gabby-ronny: דרור גבי רוני  / צילום: Loom

המובילה העולמית בניהול ה-IT מארה"ב, Service Now, רוכשת את Loom Systems

סכום הרכישה מוערך סביב 80 מיליון דולר, לפי גורמים שמעורים בפרטים ● הרוכשת, חברת ServiceNow, היא חברה ציבורית בשווי של כ-60 מיליארד דולר, המתמחה באספקת פתרונות מבוססי ענן לאוטומציה של פעילויות מחשב ארגוניות

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה בלתי נשכחת, אבל לא כדאי לשכוח גם את קודמותיה

מי שסיים לספור את הרווחים של 2019 (ויש הרבה מה לספור), כנראה מרוצה מאוד מתנובת ניירות הערך שלו - אך מי שיחבר את 2019 לתנובת ההשקעות בטווח קצת יותר ארוך, יגלה כי בסך-הכול התוצאות המצטברות ענו על הציפיות

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להתמנות לתפקיד מנכ"לית וילי פוד

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● טרם ידוע לאן מועדות פניו של לובושיץ, שנחשב למנהל מוערך ומחוזר

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"