גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פסק דין "הערת אזהרה": נדחתה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין

ביהמ"ש העליון דחה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע פסק דין המבטל הערות אזהרה והסכמים לרכישת דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 שנתקע בר"ג לאחר שהיזם נקלע לפירוק ● ההחלטה בתיק הפכה לעקרונית, כשבמשרד השיכון אף טוענים כי אם תתקבל סופית בעליון, הם ישקלו להכניס תיקונים בחוק המכר

תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא ברמת-גן / צילום: תמר מצפי
תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא ברמת-גן / צילום: תמר מצפי

עוד בשורה רעה לרוכשי הדירות החדשות בפרויקט התמ"א שנקלע לקשיים בבניין ברחוב יהודה הנשיא 7 ברמת-גן: בית המשפט העליון דחה ביום שישי האחרון בקשה נוספת לעיכוב ביצוע של פסק דין "הערת האזהרה", שנחשף לראשונה ב"גלובס", כך שדין הערות האזהרה שניתנו להם - להימחק.

במקביל ממשיך הדיון בערעור של רוכשי הדירות נגד ההחלטה שעוררה סערה בשוק הנדל"ן - לביטול הערות האזהרה והסכמי המכר עם הרוכשים. במשרד השיכון טענו בשבועות האחרונים כי במקרה שפסק הדין יהפוך לחלוט, הם ישקלו לבצע תיקונים בחוק המכר, היות שלדעתם ההחלטה מחלישה את בטוחת הערת האזהרה.

כזכור, העבודות למימוש פרויקט תמ"א 38 בבניין נעצרו, לאחר שהחברה היזמית נקלעה לקשיים כלכליים, וכל 10 הדירות החדשות שאמורות היו להתווסף לבניין במסגרת הפרויקט נמכרו לרוכשים שונים. אלא שלפרויקט לא היה בנק מלווה, והרוכשים של הדירות ששילמו סכומים נכבדים במסגרת העסקה, קיבלו הערות אזהרה כבטוחה.

חלק מהרוכשים הגישו בקשת פירוק נגד החברה היזמית, ובית המשפט קיבל את הבקשה ומינה את עו"ד מור נרדיה ממשרד לוי טילר נרדיה בר צבי ברא"ז כמנהל מיוחד לחברה, שבחן אפשרויות שונות להשלמת הפרויקט התקוע.

בדוח שהעביר עו"ד נרדיה לבית המשפט צוין כי מאחר שהפרויקט שבנייתו נעצרה כולל גם ליקויי בנייה, אף יזם לא חפץ להשלים את הפרויקט שכל הדירות בו נמכרו מראש, חלקן במחירים נמוכים ממחירי השוק. על כן ביקש נרדיה לבטל את הסכמי המכר עם הרוכשים, בשל היותם "נכסים מכבידים", ולבטל את הערות האזהרה שניתנו להם.

במאי האחרון קיבלה השופטת איריס לושי-עבודי את הבקשה, בנימוק שנמצא כי ביטול החוזים עם הרוכשים הוא הדרך היחידה לאפשר את השלמת הפרויקט, שהליקויים בו מהווים אף סכנה בטיחותית לסביבה. יחד עם זאת, לושי-עבודי החליטה שלא להכריע בנוגע למעמדם של רוכשי הדירות החדשות כנושים מובטחים, והותירה להם את האפשרות לתבוע תביעות כספיות נפרדות.

התגובות לפסק הדין במסגרתו בוטלו הערות האזהרה היו נסערות, וזאת בשל העובדה שביטול הערות האזהרה הותיר את כספי הרוכשים ללא הגנה. כאמור, באגף חוק המכר במשרד השיכון בוחנים את משמעויות ההחלטה ואת האפשרות לערוך שינויים בחוק על-מנת לשפר את ההגנות על הרוכשים. כמו כן, גם בלשכת עורכי הדין התקבלה החלטה להצטרף להליך כידיד בית משפט, וזאת בשל משמעות ההחלטה על כלל עסקאות הנדל"ן באשר הן.

שניים מרוכשי הדירות החדשות הגישו ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד מיכה צמיר, במקביל לבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין. לפני שבועיים דחה שופט בית המשפט העליון מני מזוז את הבקשה לעיכוב הביצוע, ושני הרוכשים הגישו באחרונה בקשה שנייה לעיכוב ביצוע, בטענה כי מדובר בפסק בדין שסותר חקיקה מפורשת ופסיקות עקביות של בתי המשפט, לרבות העליון, שהכירו בזכויות רוכשים מכוחן של הערות האזהרה כנושים מובטחים, בעוד פסק הדין כפי שהוא שם את כספם בסכנה. כמו כן הם נימקו את בקשתם לעצור את מכירת הזכויות בפרויקט לצד שלישי על-ידי כך שהם ירכשו את הדירות שינם מעוניינים לממן עוד את השלמת הפרויקט, ולטענתם זה יהיה המתווה הקצר ביותר והזול ביותר להשלמת הבנייה.

שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף דחה את הבקשה השנייה לעכב את הביצוע ולהעניק לשני המערערים זכות לרכוש דירות של רוכשים אחרים, מאחר שמדובר בשינוי במצב הקיים.

"פסק הדין של בית המשפט המחוזי הפקיע מאת המערערים את הבטוחה שבאה להבטיח אותם בדיוק בסיטואציה אליה נקלעו ואליה התכוון המחוקק בה הקבלן נקלע להליך פירוק", אומר עו"ד מיכה צמיר המייצג את המערערים. "משמעות פסיקת בית המשפט המחוזי היא שהערת אזהרה אינה עוד בטוחה מספקת לרוכשי דירות. למסקנה זו יש השלכות דרמטיות לא רק ביחס לרוכשי דירות חדשות מקבלן, אלא גם ביחס לרוכשי דירות בכלל. לדעתנו שגה בית המשפט המחוזי, וערעור תלוי ועומד בבית המשפט העליון".

עו"ד חן בכר ממשרד בכר שבתאי, המייצג בין היתר את אחד הרוכשים החדשים בפרויקט, סבור אף הוא כי "החלטת השופטת הנכבדה איריס לושי-עבודי למחוק את 'הערות האזהרה' ולבטל את הסכמי הרכישה לצורך הגדלת הסיכוי להשלמת הפרויקט, עשויה להיתפס כנכונה בהיבט הפרקטי, אך היא פוגעת בוודאות המשפטית הקיימת מזה שנים רבות בתחום הנדל"ן. ההחלטה אינה עולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט העליון, שהעניק להערות האזהרה שנרשמו לטובת הרוכשים בחוזה, מעמד מעיין-קנייני שמהווה בטוחה (ערבות) לכספי הקונים.

"שמירת המעמד של הערת האזהרה היא כלי חשוב לביצוע עסקאות מכר יעילות בשוק הנדל"ן. ניתן היה להשיג תוצאה רצויה יותר אם בית המשפט היה מעניק לרוכשי הדירות שההסכם עימם בוטל על לא עוול בכפם, לכל הפחות, עדיפות מוחלטת בהשבת כספם במסגרת הליך הפירוק של החברה. כך היה מתאפשר לאותם רוכשים קבלת פיצוי הולם בגין ביטול ההסכמים עימם".

עוד כתבות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

עוד לחיצה מטה: UBS מוריד מחיר היעד למניית טבע בפעם השלישית בפחות מחצי שנה, ל-8 דולר

מדובר בהורדה של 4 דולר ממחיר היעד הקודם שהציב הבנק ● האנליסט מעריך כי מיחזור חוב שטבע תבצע (בסך 3 מיליארד דולר) יגדיל את הוצאות הריבית שלה ואת תשלומי הריבית השנתיים במאות מיליוני דולרים בשנתיים הקרובות

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתחם שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה זינקה בכ-19% עם נעילת יום המסחר בוול סטריט

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

שיפור בתוצאות פועלים אי.בי.אי; מצטרפת להשקעה של עילדב בחברת המימון החוץ בנקאי מלרן

חברת החיתום שסבלה מירידה חדה בהכנסות בשנת 2018, סגרה את הרבעון השני עם הכנסות של כ-19 מיליון שקל, והמניה התחזקה ב-7% ● מלרן עוסקת במתן שירותי מימון לבתי עסק מהמגזר הערבי

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים