גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בזמן שמניית טבע מגרדת מדי שבוע תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי איגרות החוב של חברת התרופות, על רקע החששות הכבדים בשוק בנוגע לחשיפה של טבע   לסיכונים משפטיים משמעותיים (תביעות משככי הכאבים האופיואידיים ותיאום המחירים בשוק הגנרי). האג"ח של טבע, המדורגות כאג"ח זבל, נסחרות בטווח תשואות רחב שמגיע עד ל-9%. הסדרה בעלת התשואה הגבוהה ביותר היא של אג"ח שמיועדות לפירעון ב-2027, והיקפה הכולל כ-1.3 מיליארד דולר. הסדרה הגדולה ביותר, בהיקף 3.5 מיליארד דולר, לפירעון ב-2026, נסחרת בתשואה של 8%.

בשבוע שעבר הגיע מועד הפירעון של אחת מסדרות האג"ח של טבע, והחברה שילמה 1.6 מיליארד דולר מיתרת המזומנים שלה. עדיין, היקף החוב של טבע גבוה מאוד - בסוף הרבעון הראשון הוא עמד על 28.6 מיליארד דולר, או 26.7 מיליארד דולר נטו - ובשנים הקרובות טבע תיאלץ להגיע לשוק ולנסות לגייס חוב חדש, לצורך מחזור חוב. במצבה הנוכחי, התנאים לגיוס נוסף רחוקים מלהיות אידיאליים, דבר שרק מגביר את החששות. 

היקף החוב של טבע

"רמות התמחור והתשואה הגבוהה של האג"ח של טבע משקפות את החששות של המשקיעים ביחס לפגיעה אפשרית בתזרימים של טבע", אומרת סבינה לוי, מנהלת מחלקת המחקר בלידר שוקי הון. "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה. החברה אמרה בעצמה שתידרש למחזר חובות לקראת 2021; אם מסתכלים על השנים הקרובות, יש שתי תחנות שבהן טבע תצטרך ככל הנראה למחזר, ב-2021 וב-2023. החשש, כמובן, נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון. גורמים אלו מתווספים לסביבה עסקית מאתגרת בארה"ב, שחיקה בקופקסון והיעדר מנועי צמיחה.

"זה סיפור של ביצה ותרנגולת: בשל המינוף הגבוה, היכולת של טבע ליצור מנועי צמיחה חדשים באמצעות רכישה או השקעה נוספת במו"פ, היא מוגבלת, ואין משהו שיכול לשפר את התזרימים באופן משמעותי. מצד שני מרחפים איומי התביעות, שאף אחד לא יודע איפה יסתיימו".

טבע תוכל למחזר את החוב כמתוכנן?

לוי: "היא תצטרך למחזר. בשוק יש בנצ'מרק, כי האג"ח סחירות, כך שהיא לא יכולה להתרחק יותר מדי מהריביות שנגזרות מהאג"ח הסחירות. ברור לכולם שטבע תצטרך לגייס, אבל בעיתוי הנוכחי, הסיכוי שהיא תגיע לשוק בטווח הקצר לא גבוה.

"יש לכך שלוש סיבות. הראשונה היא רמות המחירים של איגרות החוב, שמשקפות את החשש הגובר של המשקיעים לחשיפה לתביעות. ההערכה היא שכשתתבהר התמונה - לקראת תחילת המשפט בנושא האופיואידים, באוהיו באוקטובר, נוכל אולי להעריך טוב יותר את החשיפה הפוטנציאלית - זה ייתן יותר ביטחון לשוק ואולי ישפר את הסנטימנט.

"דבר שני הוא שיכול להיות שיש פה 'משחק' כזה, כי אם טבע מגיעה למשפט בעמדה של קושי פיננסי, קנס של מיליארדים עלול למוטט אותה, ומערכת המשפט האמריקאית לא מעוניינת למוטט חברות פארמה. לכן, ייתכן שזה לא העיתוי האופטימלי לצורך מחזור חוב. דבר שלישי שיש לזכור, שמלבד אג"ח סטרייט עומדות בפני החברות עוד חלופות למימון, כולל מכשירים היברידיים".

מה לגבי גיוס הון? נכון שקאר שולץ אמר לא פעם שזה לא יקרה, והמניה בשפל, אבל אולי יצטרכו להגיע לכך?

"למיטב הבנתי הנושא של גיוס הון כרגע אינו על הפרק, גם בשל רמות המחירים של המניה וגם בשל הערכות לגבי היקף הביקושים בשוק ביחס למניה. נוסף על כך, אם טבע תגיע לשוק ותגיד שהיא רוצה לבצע מהלך הוני כדי לשפר את המאזן ולהסיר את החששות - זה עלול לשדר לשוק שהיא נערכת לשלם מיליארדים על התביעות".

להערכת לוי, כל הגורמים הללו מפחיתים את הסיכוי לגיוס בתקופה הקרובה, אם כי טבע תידרש לבצע גיוס חוב - ייתכן שבמהלך אחד לפני 2021, או בשני מהלכים עד 2023, שבמסגרתם תגייס טבע חוב בהיקף 1.5-3 מיליארד דולר ואולי אף יותר.

האם יש תרחיש כלשהו שבו טבע תיאלץ להגיע להסדר חוב? לפנות למחזיקים ולדבר על שינוי המח"מ, למשל?

"תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה באמת צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים שיכולים להיות, וכרגע זה תרחיש קיצון. יש חלופות שאפשר למצות; אני לא חושבת שזה עומד על הפרק". 

ממשיכה להידרדר: גם אמדוקס עקפה את שווי טבע

בינתיים, כאמור, מניית טבע ממשיכה להידרדר. אתמול היא ירדה בניו יורק ב-2.8% נוספים, לאחר שבמהלך המסחר רשמה ירידות גדולות יותר, שהתמתנו בהמשך. מחיר המניה נסגר בסוף היום על 7.69 דולרים, שפל של למעלה מ-19 שנים (מתואם לדיבידנדים שחולקו מאז) וירידה של כמעט 90% מהשיא שקבעה לפני ארבע שנים. שווי השוק של טבע עומד על 8.4 מיליארד דולר.

בעקבות הירידה במניה, חברה ישראלית נוספת עקפה את טבע בשווי השוק שלה - אמדוקס , ששוויה כעת כ-8.7 מיליארד דולר. טבע היא כיום החברה הרביעית בגודלה בין הישראליות שנסחרות בוול סטריט, אחרי צ'ק פוינט, נייס  ואמדוקס.

"התמחור הנוכחי היום של מניית טבע בשוק מייחס משקל גבוה יותר לסנטימנט, לחוסר הוודאות בפגיעה האפשרית, וזה מייצר לחצים", אומרת סבינה לוי מלידר שוקי הון. "משקיעים מעדיפים להמתין לראות לאן הדברים מתפתחים. במודל כלכלי של היוון תזרימי מזומנים, מקבלים מחירים אחרים למניה, אבל יש תקופות במניות מסוימות שבהן המניה מתנתקת מהמודלים".

אתמול פורסם כי חברת התרופות Endo תשלם סכום מסוים כדי ליישב תביעות הגבלים עסקיים. הטענה הייתה שאנדו שילמה ליצרניות תרופות גנריות כדי שיעכבו את השקת הגרסאות הגנריות שלהן לתרופה Lidoderm, ובכך תתעכב תחרות בשוק למוצר שלה.

אחת החברות שקיבלה כסף מאנדו היא ווטסון, שכיום היא חלק מטבע (היא הייתה חלק מאקטביס שאותה רכשה טבע בכ-40 מיליארד דולר ב-2016), אולם נראה שבמקרה זה לא מדובר בסיכון משפטי נוסף לטבע. בפברואר האחרון חתמה טבע על הסכם פשרה עם ה-FTC, הרגולטור האמריקאי שאחראי על ההגבלים העסקיים, שסיים שלושה הליכים משפטיים נגדה, אחד מהם נוגע לווטסון ול-Lidoderm. 

עוד כתבות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

עליות קלות באירופה בהמתנה להחלטת הריבית באנגליה

הבנק המרכזי בבריטניה צפוי להשאיר את הריבית ללא שינוי ● שוקי אסיה ננעלו במגמה מעורבת: עליות בשנחאי, בטוקיו ובסיאול; ירידות בהונג קונג ● הבנק של יפן שומר על מדיניות מוניטרית יציבה ● הדולר האוסטרלי נחלש לאחר נתוני אבטלה ● עליות קלות במחיר הנפט ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה, בהמשך להודעת הריבית בארה"ב

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור

רם כספי / איל יצהר

עו"ד רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

עו"ד כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של ראש הממשלה

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

אלה 50 הנשים המשפיעות בעמדות מפתח בישראל 2019

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי • אשת השנה היא פרופ' רונית סצ'י פאינרו, שפיתחה חיסון לסרטן

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

הסיפור המוזר על אדם נוימן וקופסת דגני הבוקר שמלאה בקנאביס

בכתבת פרופיל מקיפה ב"וול סטריט ג'ורנל" מתואר אורח חייו הססגוני של אדם נוימן, אך גם מועלים סימני שאלה ביחס להתנהלותו העסקית ● נוימן מתואר כבעלים פרוע אך גם כבעל יכולות לסחוף משקיעים

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון כדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

ערן גפן, / צילום: מנחם רייס

חוצים את הקווים: אנשי הפרסום שעוברים להייטק מגיעים למיטאפ של "גלובס"

המיטאפ ייערך ביום שני הקרוב, 23 בספטמבר ● הפרסומאי ערן גפן עבר עם סוכנות הפרסום שלו לחברת Wix, ואימי עירון מייעצת לחברות הייטק בנוגע לסטוריטלינג ובניית מותג – השניים ישתתפו בשיחה מעניינת על השינוי שעוברת תעשיית ההייטק וההשפעה שלה על ענף הפרסום

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"רית ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

נופשים בחופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סיני על המפה: מתחילת השנה חלפו במעבר הגבול טאבה מיליון נוסעים. מה הצפי לחגים?

בחגי תשרי צפויים לעבור במעבר הגבול טאבה 150 אלף נוסעים, כאשר בראש השנה לבדו צפויים לעבור שם 35 אלף נוסעים ● היוצאים לחצי האי משלמים אגרה בסך 102 שקל, שמתחילת השנה הסתכמו בכ-50 מיליון שקל

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

עלייה בשיעור האבטלה במשק: עמד בחודש אוגוסט על 3.8%

זאת לעומת לעומת 3.7% בחודש יולי - כך עולה מנתוני סקר כוח-האדם שמפרסמת היום הלמ"ס ● בנוסף, הנתונים מצביעים על ירידה במספר המועסקים בהיקף מלא ועלייה במספר העובדים במשרה חלקית

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים?

גנץ, ריבלין ונתניהו / צילום: יובל שגב

נתניהו לגנץ: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות"; בכירים בכחול לבן: "ממשלת אחדות בלי נתניהו. לא נשב איתו"

רה"מ בהתבטאות יוצאת דופן הבוקר: "העם לא הכריע בין שני הגושים, לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" ● רמז על נכונותו לרוטציה כשקרא לגנץ: "בוא נשתף פעולה כמו פרס ושמיר"