גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בגלל פרטים מטעים בדוחות: כתב אישום נגד מנכ"ל אפריקה תעשיות וסמנכ"ל קבוצת נגב לשעבר

5 שנים לאחר שאפריקה תעשיות מחקה 73 מיליון שקל עקב אי-סדרים בדוחותיה, הוגש כתב אישום נגד המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה, סמנכ"ל הכספים לשעבר בנגב אביהו איבשיץ ו-10 עובדים נוספים ● מוטולה ואיבשיץ מואשמים כי הורו לכפופים להם להציג מצגים משופרים ביחס לנתונים הכספיים של הקבוצה ● למוטולה מיוחסת גם גניבה של 1.2 מיליון שקל מנגב

אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות / צילום: תמר מצפי
אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות / צילום: תמר מצפי

"ניצלו את מעמדם על-מנת להורות לכפופים להם לבצע פעולות מרמתיות אשר יציגו מצגי-שווא על תוצאות קבוצת נגב, ועל עמידתה ביעדים הגבוהים שנקבעו לה" - כך מתארת פרקליטות מיסוי וכלכלה, בכתב האישום שהגישה היום (ד'), את פעולות שני הנאשמים המרכזיים בפרשת שיפוץ הדוחות הכספיים באפריקה ישראל תעשיות: אבי מוטולה, המנכ"ל לשעבר של החברה; ואביהו איבשיץ, לשעבר סמנכ"ל הכספים של קבוצת נגב, שהייתה חלק מקבוצת אפריקה תעשיות בתקופת ביצוע העבירות לכאורה. בנוסף אליהם מופנה כתב האישום גם נגד חברת אפריקה ישראל תעשיות, קבוצת נגב קרמיקה ו-10 עובדים נוספים, בדרגות שונות, שהועסקו בקבוצה בשנים 2014-2011.

כתב האישום החמור מייחס לנאשמים עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך, בהן הכללת פרט מטעה בדוחות הכספיים במטרה להטעות משקיע סביר; רישום כוזב; זיוף; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; ושיבוש מהלכי משפט. בנוסף מייחס כתב האישום למוטולה ולמנהלת בכירה נוספת לשעבר באפריקה תעשיות, עבירות של גניבה בידי מנהל.

לפי האישום, בעקבות הפעולות שהובילו מוטולה ואיבשיץ, שעיקרן הכללת פרטים מטעים בדוחותיה הכספיים של אפריקה תעשיות הציבורית, וכן נוכח אי-סדרים נוספים בדוחות - נאלצה אפריקה תעשיות להציג מחדש את דוחותיה וגרעה 73 מיליון שקל מהונה העצמי.

במקביל לכתב האישום מתמודדים אפריקה תעשיות, חלק מנושאי המשרה ושומרי הסף שליוו את הקבוצה בתקופה הרלוונטית, גם עם בקשות לניהול תובענות ייצוגיות נגדם. בתובענות אלה תובע ציבור המשקיעים את הנזק שנגרם לו לכאורה בעקבות ניסוחם מחדש של הדוחות וירידת הערך. 

דוחות מטעים

מכתב האישום עולה כי מוטולה היה הרוח החיה בקבוצה: "מוטולה ניהל את קבוצת נגב ואפריקה תעשיות ביד רמה והעמיד את שיפור ביצועיה בראש סולם העדיפויות"; והנחה את עובדיו "לנקוט את כל האמצעים, לרבות ביצוע עבירות פליליות, להשגת מטרה זו".

לפי האישום, איבשיץ "היה מנהל דומיננטי ובכיר בקבוצה, פעל כיד-ימינו של מוטולה וניצל את מומחיותו החשבונאית לתכנון וביצוע העבירות". לפי הנטען, כדי להשיג שיתוף-פעולה מהכפופים לו, הנהיג מוטולה מדיניות למתן הטבות אישיות לעובדיו על-חשבון קבוצת נגב, לרבות מימון חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל לעובדת בשווי עשרות אלפי שקלים, טיפולי שיניים ומטבח לעובדת אחרת בשווי 200 אלף שקל, שעון קרטייה ב-25,453 שקל לעובדת אחרת ועוד.

כתב האישום כולל שמונה אישומים, שבכולם "מככבים" מוטולה ואיבשיץ. לפי אחד האישומים, בעקבות הוראה שנתנו, ביצעו שלושה מעובדיהם שגם נאשמים בפרשה - גלית בן-מאיר-דורי, מנהלת שירות הלקוחות ואחראית מחלקת החשבוניות בקבוצה; שאול משיח, מנהל תפעול ולוגיסטיקה; ותומר כובאני, מנהל מחלקת הסוחרים - רישומים כוזבים במסמכי נגב, שגרמו לכך שקבוצת נגב ואפריקה תעשיות הקדימו את מועד ההכרה בהכנסות בדוחותיהן, כדי להציג מצגי-שווא על עמידת נגב ביעדיה. כתוצאה מכך, נטען בכתב האישום, כללו הדוחות הכספיים של אפריקה ישראל תעשיות פרטים מטעים בשנים 2014-2011.

מצג-שווא לרואי החשבון

לפי אישום נוסף, בהוראת מוטולה ואיבשיץ ביצעו דורי ומשיח רישומים כוזבים במסמכי קבוצת נגב, שהובילו לכך שנגב ואפריקה תעשיות דיווחו בדוחות הכספיים על הכנסות כפולות. לפי האישום, לקראת ביקורי רואי החשבון ורצון להסתרת היתרות הפיקטיביות של הלקוחות, "הנחה איבשיץ את עובדיו לזכות יתרות אלה באופן מרמתי".

עוד נטען כי רואי החשבון המבקרים זיהו חלק מהרישומים הכוזבים, אך מוטולה, איבשיץ ודורי הציגו להם מצגי-שווא שמדובר בשגגה, כך שרואי החשבון אישרו את הדוחות הכספיים שכללו פרטים מטעים.

עוד עולה מהאישום כי לאחר פיטורי מוטולה הגיעו לאפריקה תעשיות ידיעות על אי-סדרים חשבונאיים, ואיבשיץ ומוטולה פעלו להכשלת ההליך המשפטי הצפוי. כך, למשל, ביקש איבשיץ מדורי לומר לגורמים הבודקים כי אינו קשור לפעילות האסורה, וכי רק מוטולה נתן את ההנחיה שהביאה לאי-הסדרים החשבונאיים - "במעמד זה שיתף איבשיץ את דורי בחששו שאם הדברים יתגלו הוא 'הולך לכלא'".

לפי הנטען, מוטולה, מצידו, ביקש מדורי למסור לגורמים הבודקים, שהפיקה חשבוניות כפולות בהוראת מנכ"ל חברות אחרות בקבוצה, אך היא סירבה. "משסירבה לעשות כן", מתואר באישום, "ביקש ממנה מוטולה שתאמר שביצעה את הפעולות הללו בשגגה".

גניבת כספים

עוד נטען באישום כי מוטולה וסמנכ"לית משאבי האנוש בקבוצה, מאירה בן-יוסף, ניצלו את מעמדם הבכיר באפריקה תעשיות ובקבוצת נגב ושלחו יד במרמה בכספי נגב בסך 1.2 מיליון שקל ו-190 אלף שקל, בהתאמה.

כך למשל, נטען, ביצע מוטולה טיפולי שיניים בשווי 46,492 שקל, אך במקום לשלם מכיסו, העניק לרופא השיניים סחורה מנגב קרמיקה בסכום האמור. עוד באישום - מוטולה שכר על-חשבון נגב קרמיקה דירת פנטהאוז במלון הדירות "ווסט" בתל-אביב, בסך 315 אלף שקל. לאחר חודשיים שבהם גר בדירה, הוא עבר לדירה אחרת, ואחיו יפתח עבר להתגורר בדירה - על-חשבון נגב.

עוד מתואר בכתב האישום כיצד מימן מוטולה את מערכת האודיו שרכש לעצמו בסך 95 אלף שקל מכספי נגב; כי הוא וידא שאת שכר-טרחת עורך הדין שייצג אותו בהליך גירושים בסך 230 אלף שקל, תשלם החברה; וכי אילץ את החברה לשלם עבור זוגתו שהתלוותה אליו לנסיעותיו העסקיות בחו"ל סכום של כ-16 אלף דולר. בנוסף לאלה, נטען כי מוטולה דאג כי בית הוריה של זוגתו ישופץ על-חשבון נגב בעלות של 108 אלף שקל. לאחר שהתגלו מעשי הגניבה, החזיר מוטולה לחברה כמיליון שקל. 

כתב האישום הוגש על-ידי עורכי הדין עידן שוורץ ועדי לוי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. 

*** נגד אבי מוטולה, אביהו איבשיץ, גלית בן-מאיר דורי, שאול משיח, תומר כובאני, מאירה בן-יוסף ונאשמים נוספים הוגש כתב אישום. ההליך הפלילי בעניינם נמצא בראשיתו, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?