גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט נסוגה מהשיא: הנאסד"ק איבד 1%, ה-VIX קפץ; הריבית באירופה ללא שינוי

הדאו ג'ונס ירד ב-0.46% ומדד S&P 500 השיל 0.5% ● הריבית באירופה תישאר ברמתה האפסית לפחות עד המחצית הראשונה של 2020; הבנק רומז על הורדת ריבית והשקת תוכנית רכישות בהמשך ● טסלה פיספסה את התחזיות לרבעון השני ומנייתה צונחת ● 3M מזנקת לאחר שהיכתה את התחזיות המוקדמות לרבעון

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס
מסחר בוול סטריט./ צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל בטריטוריה האדומה, כאשר מדד הנאסד"ק איבד 1%, הדאו ג'ונס ירד ב-0.46% ומדד S&P 500 השיל 0.5% מערכו. ברקע: עונת הדוחות לרבעון השני מעלה הילוך.

21:50

בורסות וול סטריט מאבדות גובה על רקע החששות של המשקיעים כי פחתו הסיכויים להורדת ריבית בהודעה הקרובה ביום רביעי, וזאת על רקע הותרת הריבית באירופה ללא שינוי, ונתוני מאקרו חיוביים שפורסמו מוקדם יותר. 

בהמשך להודעת הריבית של ה-ECB, שהותירה ללא שינוי ורמז על תוכנית רכישות נוספת, אזאז זנגנה משרודרס אמר כי "לקראת סיום כהונתו של דראגי כנשיא ה-ECB, נראה שהוא מעוניין לצאת במפץ. עם זאת, האם עדיין יש לו את הבזוקה הענקית שלו, או שנשאר בידו אקדח מים חלש? אנו חושבים כי פעולותיו  מכוונות בכדי למנוע את התחזקות האירו מול הדולר האמריקני; עם זאת, נראה שהוא נכשל במאמציו".

מניית פייסבוק  מאבדת כ-3% למרות הדוחות הטובים שפרסמה החברה אתמול.

20:00

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות כאשר הדאו ג'ונס מאבד 0.7% והנאסד"ק מאבד כ-1%. מדד הפחד (VIX ) מזנק ביותר מ-10%.

בואינג  צונחת ב-4% ומכבידה על מדד הדאו ג'ונס. מניית פורד מוטורס  צונחת בחדות לאחר הנמכת תחזיות בצל החולשה במכירות בסין.

עיני המשקיעים נשואות לדוחות אמזון , אלפאבית  ואינטל  שיפורסמו הלילה לאחר נעילת המסחר.

מניית טסלה  מתרסקת ב-14% לאחר האכזבה מהדוחות שפורסמו אמש. פייסבוק  יורדת ב-2.3% מתחת ל-200 דולרים למניה, למרות הדוחות הטובים שפרסמה אמש החברה.

18:40

בורסות אירופה ננעלו בירידות לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה, שהותיר את הריבית ללא שינוי, ורמז על חידוש תוכנית תמריצים לשוק. מדד הדאקס נפל ב-1.3%, הפוטסי איבד 0.14% והקאק ירד ב-0.5%. 

התשואות על האג"ח של ממשלת גרמניה ל-10 שנים ירדה לשפל היסטורי, ואלו של איטליה צנחו לאחר הרמיזה על תוכנית רכישות של הבנק המרכזי של אירופה.

מאקרו

הזמנות המוצרים ברי קיימא בארה"ב עלו בחודש יוני ב-2%, מעל לצפי לעלייה של 0.8%. נתון מוצרי הליבה עלה ב-1.2% לעומת צפי לעלייה של 0.2%. 

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה ירדו בשבוע החולף לרמה של 206 אלף תביעות.

18:00

מניית בואינג  מאבדת 3% בהמשך לירידות שרשמה אתמול לאחר ההפסד שהציגה ברבעון השני, ומכבידה על מדד דאו ג'ונס שמאבד 0.3%.

מניית טסלה  צונחת ב-12% לאחר הדוחות שפורסמו אמש. מנגד, פייסבוק  מטפסת לאחר הדוחות שפורסמו אחרי הנעילה אתמול.

17:15

מדד הנאסד"ק מאבד 0.7% ברקע להמשך עונת הדוחות כאשר בואינג מכבידה על המסחר.

מניית פורד מוטורס  צונחת לאחר שהחברה פיספסה התחזיות לרבעון השני וסיפקה תחזית מאכזבת לשנה כולה. מניית בואינג  יורדת גם היום בהמשך לירידות שרשמה אתמול לאחר שהציגה הפסד ענק ברבעון.

16:30

המדדים המובילים בוול סטריט נסוגים מהשיא בפתיחה, כך מדד הנאסד"ק מאבד 0.36% ומדד S&P 500 יורד ב-0.2%. בכך השניים נסוגים מרמת השיא שנקבעה אתמול. 

מניית פייסבוק  עולה ב-1.5% לאחר הדוחות הטובים שפרסמה אתמול לאחר הנעילה. 

טסלה  צונחת לאחר שפיספסה התחזיות אמש לאחר המסחר. הלילה ידווחו החברות אמזון , אלפאבית , ואינטל .

14:40

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית ללא שינוי, בניגוד לחלק מההערכות בשוק כי הנגיד דראגי יחתוך את הריבית. לדבריו, הריבית תישאר ברמתה האפסית לפחות עד המחצית הראשונה של 2020. נראה כי דראגי ממתין לריבית בארה"ב, עליה צפוי להכריז פאואל ביום רביעי של השבוע הקרוב, ולא מעוניין לבצע זעזועים לפני סיום כהונתו.

בכך הריבית באירופה נותרה אפסית והריבית על הפיקדונות על מינוס 0.4%. הבנק המרכזי האירופי רומז על הורדת הריבית בהמשך ועל האפשרות להשקת תוכנית רכישות בפגישות הבאות.

עוד קודם לכן, ושבועות לאחר הדחת הנגיד הטורקי, הבנק המרכזי במדינה חתך את הריבית באגרסיביות מ-24% לרמה של 19.75%. הלירה הטורקית מנתרת ב-0.6% מול הדולר, וזאת לאחר מהלך ירידות מתמשך בחודשים האחרונים.

בוול סטריט החוזים העתידיים מאותתים על נטייה לעליות בפתיחה. החוזים על מדד דאו ג'ונס מטפסים ב-0.4% על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השני.

מנייתה של 3M מזנקת בכ-5% לאחר שהחברה היכתה את התחזיות לרבעון.

מניית טסלה צוללת ב-12% לאחר אכזבה מדוחותיה לרבעון השני שפורסמו אמש לאחר המסחר. במקביל, מנהל הטכנולוגיה הראשי, ג'יי.בי סטראובל, פורש מהחברה. טסלה רשמה עלייה משמעותית בהכנסות ל-6.3 מיליארד דולר, לעומת הרבעון המקביל אשתקד בו רשמה הכנסות של 4 מיליארד דולר, אך בכך פיספסה את התחזיות בשוק שציפו להכנסות של 6.43 מיליארד דולר. בשורה התחתונה, החברה רשמה הפסד של 408 מיליון דולר או 2.31 דולר למניה, לעומת הפסד של 718 מיליון דולר, או 4.22 דולר למניה בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד המתואם אמנם ירד לרמה של 1.12 דולר למניה, מתחת לתחזיות. 

14:00

המסחר בחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט מתנהל במגמה מעורבת, בציפייה להודעת הריבית מאירופה, העשויה להשפיע גם על החלטות הפדרל ריזרב בארה"ב. 

המסחר באירופה ממשיך להתנהל בעליות קלות על רקע הציפיות להורדת ריבית. בשעה 14:45 שעון ישראל יודיע ה-ECB על החלטת הריבית שלו.

האירו צלל לשפל של שנתיים, ב-0.1% לשער של 1.1125 דולר.

כמה מהשחקנים מצפים להפחתה של 0.1% בריבית באירופה, בעוד שאחרים מאמינים כי סביר יותר שהבנק יפתח פתח להורדות ריבית בעתיד, או להקלה כמותית נוספת.   

"הסיכון של משהו גדול שיקרה היום עדיין אינו מתומחר במלואו", כך צייץ היום אחד האסטרטגים בשוק. הוא הוסיף כי הסיכויים לקיצוץ בריבית עלו "משמעותית" בעקבות סדרה של נתונים כלכליים חלשים מהצפוי. עם זאת, "השאלה הגדולה" נוגעת לדבריו של דראגי על הקלה כמותית (QE). 

בחזית הדוחות, ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור  דיווחה על גידול נמוך מעט מהתחזיות בהכנסות הרבעוניות. עם זאת, החברה הותירה על כנו את יעד המכירות השנתי שלה.

11:30

בורסות אסיה ננעלו בעליות. הירידות בסיאול נחלשו לקראת סיום המסחר, ומדד קוספי   ירד ב-0.4%.

באירופה נרשמות עליות בשווקים על רקע הציפיות להורדת ריבית של 0.1% מצד הבנק המרכזי ביבשת. 

בבריטניה מזנקת מניית קובהאם  ב-35%, בעקבות דיווח כי חברת הפרייבט אקוויטי האמריקאית Advent International הסכימה לקנות את החברה תמורת 5 מיליארד דולר. 

מן העבר השני נרשמות ירידות של כ-10% במניית Sage , לאחר שההכנסות מתחום שירותי התוכנה צנחו ב-15.5% בתשעת החודשים הראשונים של השנה. 

 

 10:30

המניות באירופה פתחו את המסחר בעליות הבוקר (ה'), לאחר פרסום נתונים כלכליים שהקפיצו את הציפיות להורדת ריבית מצד הבנק המרכזי האירופי (ECB).

מדד סטוקס אירופה 600  עלה בכ-0.4% מיד לאחר פתיחת המסחר, ורוב הסקטורים בבורסות המרכזיות רושמים עליות.

השווקים מתמקדים בעיקר במסרים מהבנקים המרכזיים, על רקע ספקולציות שנגיד ה-ECB מריו דראגי יקדים את הפדרל ריזרב בארה"ב ויפית את עלויות האשראי. 

ה-ECB צפוי להודיע על החלטת הריבית שלו ב-12:45 שעון לונדון, ולאחר מכן, ב-13:30 יקיים דראגי מסיבת עיתונאים.

מדדי מנהלי הרכש בארה"ב ובאירופה הצביעו אתמול על חולשה והזינו את הציפיות להקלה מוניטרית מצד שני הבנקים המרכזיים. הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להפחית את הריבית ב-0.25% בשבוע הבא, ובאירופה הציפיות הן להפחתה של 0.1%. 

בחזית הדוחות הכספיים, היום צפויות רוש , יוניליוור  ואסטרה-זנקה  לדווח על תוצאותיהן לרבעון השני.  

08:20

המסחר באסיה מתנהל בעליות שערים ברוב הבורסות. עליות נרשמות במניית סמסונג אלקטרוניקס . החברה הודיעה היום כי מכשיר הגלקסי המתקפל שלה (Galaxy Fold) יושק בספטמבר, לאחר דחייה שנגרמה מכך שבבדיקות דווח כי המכשיר נשבר בקלות. החברה תדווח על רווחיה ב-31 ביולי.

 

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום (ה') במגמה מעורבת, עם ירידות במדד קוספי בקוריאה הדרומית ועליות בטוקיו , בשנחאי , בהונג קונג  ובאוסטרליה . זינוקים נרשמים במניות מגזר המוליכים למחצה בטוקיו ובסיאול. אתמול ננעל המסחר בוול סטריט ברמות שיא במדדים.

מניית סופטבנק  מושכת את בורסת טוקיו.

המשקיעים ממתינים לאותות מהתכנסות ראשי הבנק במרכזי באירופה היום, שצפוי להוריד את הריבית.

באוסטרליה מתמקדים המשקיעים בדברים שיישא היום ראש הריזרב בנק של אוסטרליה, פיליפ לאו, ויחפשו רמזים בנוגע לצעדיו העתידיים של הבנק המרכזי שם. 

בקוריאה צונחות מניות LG Chem  ביותר מ-4.5%, אך מן העבר השני מזנקות מניות יצרנית השבבים SK Hynix בכ-2%, לאחר שהחברה הודיעה על צמצום בתפוקת השבבים.

לפני פתיחת המסחר פרסמה החברה דוחות. הצניחה במחירי שבבי הזיכרון הביאה לצניחה של 89% ברווח התפעולי של החברה לעומת התקופה המקבילה, ל-638 וון קוריאני (541.9 מיליון דולר), ולפספוס תחזיות האנליסטים. 

ביפן נרשמו זינוקים של כ-17% במניות יצרנית הציוד לבדיקת שבבים, Advantest .   

עוד כתבות

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

חמאה  /צילום: שני מוזס

משבר החמאה בדרך לפתרון? אלו שתי ההצעות שעל הפרק

גורמים המקורבים למגעים טוענים כי בימים הקרובים צפוי להתקיים דיון בזק במשרד ראש הממשלה בנושא ● שתי ההצעות שעומדות על הפרק: צו שעה שיאפשר יבוא חמאה פטור ממכס למשך חצי שנה, או פתיחת מכסת יבוא פטורה של 5,000 טונות

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

הצלחה בהנפקת יוחננוף: ביקושים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

החברה הבטיחה את הסכום שביקשה לגייס, כ-460 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי