גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפריחה במניות חברות המימון החוץ-בנקאי נמשכת; אפסילון: "יש מקום להמשך עליות בסקטור"

בחודשים האחרונים רושמות מניותיהן של חברות המימון החוץ-בנקאי עליות מרשימות, בין היתר בעזרת רוח גבית חזקה מהרגולציה ● לדברי אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, "בזמן האחרון המודעות לענף בקרב הפעילים בשוק ההון עולה, והם הבינו שיש כאן ענף לגיטימי שעושה כסף, ושיש לו לאן להתקדם"

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום
דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

חברות הפועלות בתחום המימון החוץ-בנקאי נהנות לאחרונה משגשוג, ומניותיהן רושמות בחודשים האחרונים עליות מרשימות. פעילותן של החברות הללו מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה, בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים.

בשנה האחרונה נהנית פעילות הסקטור מרוח גבית חזקה גם מכיוון הרגולטור, המאפשר לחברות להרחיב את פעילותן, להגדיל את תיקי האשראי ולחדור לתחומים חדשים, כמו מתן הלוואות לטווח ארוך לעסקים בינוניים. זאת, לצד הגדלת היקפי הגיוס שלהן בשוק ההון ובמערכת הבנקאית.

בבורסה בת"א נסחרות כיום שתי חברות גדולות יחסית מבחינת היקפי פעילותן - נאוי  ופנינסולה; שלוש בינוניות - אס.אר אקורד , אופל בלאנס  ושוהם ביזנס ; ועוד מספר חברות קטנות. חברות המימון החוץ-בנקאי, רובן ככולן, הגיעו לבורסה בת"א "בדלת האחורית", באמצעות מיזוגים לשלדים בורסאיים. חלוצת המצטרפות, ומי שמובילה את הסקטור מבחינת שווי שוק והיקפי פעילות, היא אחים נאוי של דורי ושאול נאוי, שהגיעה לבורסה ב-2011 ונסחרת כיום בשווי של 765 מיליון שקל.

רק בשבוע שעבר דווח על חברה נוספת בתחום שצפויה להיכנס לשוק ההון; חברת ההשקעות עילדב , שבשליטת רוני שטרנבך, עדכנה כי חתמה על הסכם לרכישת נתח של 25% ממניות חברת מלרן הפרטית, באמצעות הקצאה פרטית, תמורת 21 מיליון שקל, נוסף על מתן הלוואה של 17 מיליון שקל.

מלרן, שנמצאת בשליטת ריאן מואנד, התחילה לפעול ב-2008, ופעילותה מתמקדת "במיוחד במתן אשראי לעסקים במגזר הערבי (B2B), בעיקר באמצעות מסחר בממסרים דחויים". לפי הנתונים שמציגה עילדב, תיק האשראי של מלרן מסתכם בכ-300 מיליון שקל, והכנסותיה לרבעון הראשון של 2019 עמדו על 11 מיליון שקל, עם רווח נקי של כ-2 מיליון שקל, אחרי שאת 2018 כולה סיכמה עם הכנסות של כ-45 מיליון שקל ועם רווח נקי של 12.5 מיליון שקל. 

סקטור בעלייה חברות המימון החוץ בקאי בבורסת תא

אס.אר אקורד: 53% בשלושה חודשים

המניה שמובילה את העליות בתחום בשנים האחרונות היא מניית אס.אר אקורד שבשליטת עדי צים (לשעבר מבעלי רשת המזון "כמעט חינם"), אשר השלימה התקדמות של 53% בשלושת החודשים האחרונים, ושל 260% בשלוש השנים האחרונות. שווייה של החברה הגיע לכ-420 מיליון שקל.

צים, ש"אסף" סחורה במחירים נמוכים הרבה יותר, בשנים 2017 ו-2018, והגיע עד להחזקה של כ-88% מההון, מכר בשבוע שעבר מניות, בבורסה ומחוצה לה, בכ-7.1 מיליון שקל, וירד להחזקה של 84.4% בחברה. זאת, ככל הנראה, על רקע רצונו להגדיל את הסחירות ואת החזקות הציבור בחברה.

מניית פנינסולה, שבה שולט בית ההשקעות מיטב דש (52%), רשמה היום עלייה של 3.3% והשלימה התקדמות של 87% בשנה האחרונה. שווייה של החברה הגיע לכ-472 מיליון שקל.

גם מניותיהן של אופל בלאנס ושל שוהם ביזנס רשמו עליות מרשימות. הראשונה, שאותה מוביל המנכ"ל דני מזרחי, עלתה בכ-84% בשנה האחרונה, ושווייה הגיע לכ-323 מיליון שקל. השנייה, הנמצאת בשליטת אלי נידם, רשמה עלייה של כ-170% בשנה האחרונה והגיעה לשווי של כ-160 מיליון שקל. נאוי, החברה הגדולה בענף, מפגרת מאחור עם עלייה של 26% בלבד בשנה האחרונה, ושווייה עומד על כ-772 מיליון שקל.

רוב החברות דיווחו על שיפור ניכר בתוצאותיהן ברבעון הראשון של השנה. פנינסולה הציגה צמיחה של 34% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-18 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי שהגיע לכ-7 מיליון שקל.

אס.אר אקורד רשמה ברבעון הראשון קפיצה של 73% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 24 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה קפיצה של 83% ברווח הנקי שהגיע לכ-12.5 מיליון שקל.

שוהם ביזנס דיווחה על צמיחה של 72% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל, לרמה של כ-10.8 מיליון שקל, והציגה בשורה התחתונה קפיצה של 89% ברווח הנקי ברבעון לכ-3.7 מיליון שקל.

אופל בלאנס רשמה עלייה צנועה יותר של 13% בהכנסות המימון, שהסתכמו בכ-15.8 מיליון שקל, ובשורה התחתונה הציגה שיפור של 25% ברווח הנקי לרמה של כ-6.5 מיליון שקל.

"יש מקום להמשך עליות בסקטור"

למרות שריבוי החברות יכול לתת תחושה של פריחה וצמיחה בענף, פעילות שוק המימון החוץ-בנקאי עדיין שולית מסך פעילות שוק האשראי בארץ, והמערכת הבנקאית עדיין מחזיקה בכ-98% משוק האשראי. לסקטור, לכן, יש ככל הנראה עוד הרבה מקום להתרחבות.

אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, אומר בשיחה עם "גלובס" כי "אנחנו ממליצים על הענף הזה מעל שנתיים. מה שקורה לאחרונה זה שהמודעות לענף בקרב הפעילים בשוק ההון עולה. בשוק הבינו שיש כאן ענף שהוא לגיטימי, שעושה כסף, ושיש לו לאן להתקדם.

לראיה, הוא אומר, "ראינו שמור בית השקעות נכסו להשקעה במניות שוהם ביזנס (עם החזקה של כ-7.5%), בית ההשקעות אלטשולר שחם נכנס להשקעה באופל בלאנס (רכש כ-10% מההון) ומיטב דש כבר הרבה זמן בעל שליטה בפנינסולה. כך שהמוסדיים שמים את הפוקוס על התעשייה, וזה אומר שהענף ימשיך ליהנות מאשראי זול בטווח הארוך, כי המוסדיים יוכלו להזרים מימון בהנפקת אקוויטי במידת הצורך, לצד גיוסי האג"ח של החברות. וזה מאוד מאוד חשוב כי חומר הגלם של התעשייה הזאת זה גיוס כספים בזול".

ברבעון הראשון היו דוחות טובים של החברות. מה צפוי ברבעון השני?

"אנחנו צופים שהרבעון השני יהיה מעט חלש יותר בחברות הגדולות יותר, כמו נאוי ופנינסולה, ואילו בחברות הקטנות יותר, ביניהן אס.אר אקורד, אופל בלאנס ושוהם ביזנס, אנחנו צופים המשך גידול בתיק האשראי ושיפור בתוצאות. העובדה שריבית בנק ישראל נותרת ברמה מאוד נמוכה, ולא עולה, לצד הירידה הדרמטית בתשואות האג"ח בחודשים האחרונים, היא מאוד חיובית עבור הסקטור".

בשורה תחתונה אתה מעריך שיש עוד מקום להמשך עליות?

"כן. יש עוד מקום להמשך עליות במניות הסקטור. התעשייה נסחרת במכפילים של 8-11, כך שהמשך הצמיחה עוד יוריד את רמות המכפילים. ככל שתיק האשראי יגדל, ואנחנו צופים שהוא ימשיך להתרחב בשנתיים הקרובות, גם המכפילים, שנמצאים היום ברמה סבירה, ואפילו נמוכה, יגדלו. צריך לזכור גם שמרבית החברות האלה מחלקות דיבידנדים, שזה גם משהו מאוד חיובי למשקיעים, בעיקר המוסדיים". 

עוד כתבות

סניף סגור של פיצרייה קאסה דל פפה / צילום: איל יצהר, גלובס

שכירים, אבל בעלי שליטה: הכירו את האנשים שנופלים בין הכסאות של תוכניות הפיצוי

הם בעלים של חברות קטנות, עצמאים אבל כאלה שמושכים שכר מהחברה שבבעלותם • 78 אלף איש שעונים להגדרה המשפטית הזו נאלצים לספוג הפסדים כבדים - אבל לא זוכים לשום הכרה • עכשיו הם מקימים איגוד מקצועי חדש ודורשים התייחסות

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות חדשים ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בגלל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע של החולים – 80

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ: חבילת סיוע רביעית בגובה 2 טריליון דולר צריכה להתרכז בתשתיות

נשיא ארה"ב בונה על כך שטריליוני הדולרים יגיעו מהלוואות ● "אנחנו הולכים ללוות את הכסף הזה בריבית אפס. תשלומי הריבית שלנו יהיו כמעט אפס, ונוכל ללוות לטוח הארוך. אנשים רוצים להיות מושקעים בארה"ב"

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חודש שחור לקופות הגמל, פדיונות חסרי תקדים בקרנות

עפ"י הערכת מיטב דש, קופות הגמל רשמו במרץ תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% שהביאה לתשואה שלילית של 11.4% ברבעון הראשון ב-2020 ● קרנות הנאמנות פדו סדר גודל חסר תקדים של 42 מיליארד שקל בחודש החולף

בטיסה מסלובקיה של ישראייר / צילום: יח"צ

אחרי פרסומים בכלי התקשורת על הקלות על שבים מחו"ל, נתניהו ביקש ממשרד הביטחון לטפל בנתב״ג

בנוסף, ככל שמשרד הביטחון יצליח לספק ערכות בדיקה, בהתאם לדרישות שהוגדרו ע"י משרד הבריאות, ישקל ביצוען של הבדיקות גם ביחס לכלל השבים מחו"ל

שלמה רז, עמיחי שי / צילום: תמר מצפי, גלובס

כך התנפח פתאום שכר הבכירים במשרד מבקר המדינה רגע לפני החלפתו

שכרו של מי שהיה היועץ לענייני שחיתות של המבקר הקודם, עמיחי שי, גדל דרמטית סמוך לפרישתו, ובנוסף הוא קיבל כ-600 אלף שקל רטרואקטיבית • דובר המבקר הקודם, שלמה רז, פרש לאחרונה עם שתי דרגות מעל דרגת המקסימום בתפקיד, ושכרו החודשי גדל ב-15 אלף שקל לפחות

אמן מצייר על לוחות שחוסמים מסעדות סגורות בסיטאל, ארה"ב / צילום: Elaine Thompson, AP

לתשומת לב הישראלים: כך מנסה ענף המסעדנות בארה"ב להתאושש

נגיף הקורונה מוחק במהירות את תעשיית האירוח וההסעדה בארה"ב ● כאשר כל אמריקה נאבקת בקורונה, המסעדות החלו לשווק מרצ'נדייז אישי, ורבים רוכשים מוצרים במטרה לעזור ולתמוך בעסקים

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם ניסן כספי, מבעלי ג'י.פי גלובל פאוור, ועם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; שישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 6 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: איל יצהר, ישראל הדרי

הקורונה שולחת את החוסכים לחפש נזילות: משיכות גבוהות בהרבה מהרגיל בקרנות ההשתלמות

המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

היועץ המשפטי של הכנסת עו״ד איל ינון  / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת נפרד: "היה מחיר לעבודתי הנייטרלית"

עו"ד איל ינון נפרד היום מהכנסת אחרי 10 שנים בתפקיד ● בשנה האחרונה לכהונתו ליווה ינון משבר חוקתי ופוליטי חסר תקדים בהיסטוריה של המדינה, עם שלוש מערכות בחירות וסוגיות משפטיות-חוקתיות מורכבות ביותר, רובן נטולות תקדימים משפטיים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות ני"ע נותנת ארכה של חודש גם לפרסום הדוחות לרבעון הראשון ב-2020

לאחר שנתנה אורכה של חודש במועד האחרון לפרסום דוחות 2019, הרשות מאפשרת לפרסם את דוחות הרבעון עד סוף חודש יוני

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

התחזית הפסימית של טראמפ ומה יקרה למגזר השלישי: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

בתחום הנדל"ן מחכים לבית המשפט: האם הקורונה היא כוח עליון?

במכתב ששלח משרד האוצר נטען כי עיכובים בבנייה עקב המגפה לא ייחשבו לכוח עליון, ואנשי הנדל"ן זועמים • בפועל מדובר בסוגיה שתוכרע רק בבית המשפט

אריאל קלנר / צילום: מתוך יוטיוב

אריאל קלנר הגיש תביעת לשון הרע ב-420 אלף שקל נגד תנועת "דרכנו"

קלנר, חבר הכנסת ה-21 ופעיל הליכוד, תבע את "דרכנו" לאחר שבמספר פרסומים יוחסו לו אמירות קיצוניות שכלל לא אמר ● בתגובה לפניית "גלובס" הודתה "דרכנו" בטעותה וביקשה להתנצל בפני קלנר

טכנולוגיית סמארטפון/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פצצה מתקתקת: חברות התקשורת חוששות שלקוחות יפסיקו לשלם על עסקאות עבר

לחברות הסלולר יש חובות במיליארדי שקלים של אשראי לקוחות על ציוד קצה, אשר חלקם עשויים להפוך לחובות מסופקים ● כרגע התופעה היא בשוליים, אבל התמשכות משבר הקורונה עלולה להביא להפסדים כבדים