גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוד היהלומים שלא קרה: המחוזי דחה את התביעה נגד הביטוח, העליון קבע שהאירוע בכלל לא התרחש

אל ביהמ"ש העליון הגיעה עלילה סבוכה שבמסגרתה הגיש היהלומן ערן פולק תביעה של מיליוני דולרים נגד חברות הביטוח שביטחו את יהלומיו ● זאת, בטענה כי הוא נשדד במהלך עסקת יהלומים בהונג-קונג, כשהוא נותר אזוק ועירום במשרד ● בעוד שהמחוזי קבע כי אירע שוד - העליון הכריע חד-משמעית: "מעשה המרמה 'נמצא מתחת לפנס' - לא היה שוד"

יהלומים / צילום: שאטרסטוק
יהלומים / צילום: שאטרסטוק

שוד יהלומים אלים שאירע או לא בהונג-קונג, יהלומן שחטף מהלומה בראשו ונותר אזוק ועירום במשרדו עד ששוחרר על-ידי מזכירתו, תביעת ביטוח על יהלומים גנובים בשווי כ-9 מיליון דולר, שחלק מהם צצו פתאום אצל הנשדד לאחר השוד, וטענות לתרמית ביטוח ולפברוק שוד. זאת העלילה הסבוכה והמרתקת שהגיעה לבית המשפט העליון, וכללה "מפגש משולש" - כפי שהגדירו אותו שופטי העליון - של ביטוח, יהלומים ומרמה.

"המפגש המשולש" הגיע להכרעת בית המשפט העליון בערעור שהגיש היהלומן ערן פולק נגד פסק דינו של בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, שדחה את תביעתו לקבלת תגמולי ביטוח מחברות הביטוח ALLIANZ VERSICHERUNGS-AG, מנורה מבטחים ו-HDI-GERLING INDUSTRIE VERSICHERUNG AG. זאת לטענתו, בגין שוד שבו נגנבו ממנו יהלומים בשווי מעל 9.5 מיליון דולר ומזומנים בשווי מעל 340 אלף דולר.

בית המשפט העליון דחה את הערעור פה-אחד, תוך שהוא קובע כי השוד הנטען כלל לא אירע. זאת, בניגוד לקביעת בית המשפט המחוזי כי השוד התרחש, אך מאחר שפולק ניסה לרמות את הביטוח, בכך שדרש תגמול ביטוחי גם עבור יהלומים, נשלל ממנו הכיסוי הביטוחי.

המפגש שהסתיים בלחצן מצוקה

הסיפור מתחיל ב-2010, אז היה פולק יהלומן ושותף בחברת יהלומי קישוט, בעליה של מחצית ממניות דקור יהלומים ובעלי החברה הזרה KD, שהתאגדה בהונג-קונג מספר חודשים לפני השוד הנטען. הסחורות במשרדי חברת KD בוטחו בפוליסת "בלוק יהלומים" - המכסה את כל הסיכונים.

בפברואר 2010 הגיע פולק להונג-קונג, לטענתו, לשם ביצוע עסקת יהלומים גדולה שהייתה אמורה להתבצע במשרדי חברת KD, ובתיווך של אדם ממולדובה, בשם איברהימוב. לגרסת פולק, מפגש שערך במשרדיו עם שני גברים אפריקאים, שלטענתם היו נציגי הקונה המיועד בעסקת היהלומים, לא עלה יפה. מספר שעות לאחר המפגש הוזעקה וונדי, מזכירתו של פולק, לבניין המשרדים, לאחר שחברת האבטחה זיהתה שהופעל לחצן המצוקה במשרד. בהגיעה לשם, מצאה וונדי את פולק כשהוא עירום על הרצפה, ידיו ורגליו כפותות, וראשו וצווארו חבולים.

לטענת פולק, לאחר שסירב להכניס את נציגי הקונים למשרד, קיבלו האירועים תפנית אלימה - שני הגברים האפריקאים איימו עליו שאם לא יכניס אותם למשרד, הם יפגעו בו ובשותפו, בן הוניגמן, שגם שהה בהונג-קונג לשם סיוע לפולק בקיום עסקת היהלומים. בתגובה, הכניס פולק את השניים למשרד. 

לדברי פולק, כאשר היו נציגי הקונה במשרד, הוא נטרל את האזעקה, ניתק את מצלמות האבטחה, ובהוראת השודדים פתח את הכספות שבהן הוחזקו היהלומים, שרוקנו את הכספות. בנוסף, לטענתו, השודדים נטלו ממנו תיק שבו כסף מזומן רב. לבסוף, לדבריו, הם הטיחו את ראשו בשידה, קשרו את ידיו ורגליו באזיקונים ונמלטו מהמקום. לאחר יותר משעה הצליח פולק להגיע ללחצן המצוקה, ומזכירתו הגיעה למקום, ושחררה אותו.

מחלוקת על כמות היהלומים

ביוני 2010 הגיש פולק תביעת ביטוח לחברות המבטחות, לקבלת תגמולי ביטוח עבור רשימה שבה 1,898 יהלומים בשווי כ-9.5 מיליון דולר וכן כסף מזומן בשווי 340 אלף דולר, שלטענתו נשדדו באירוע. רשימת התביעה התבססה על תעודות היהלומים שנמצאו על רצפת המשרד בהונג-קונג לאחר האירוע.

כחודש לאחר מכן הודיעו חברות הביטוח על דחיית תביעתו - מטעמים של הפרות שונות של תנאי הפוליסה וכן בשל ספק בנוגע להתקיימות השוד. בתגובה לדחיית תביעת הביטוח, הגיש פולק תביעה לבית המשפט המחוזי לקבלת כ-11 מיליון דולר, הכוללים את שווי היהלומים והמזומנים, לצד דרישה לפיצויים נוספים בגין אי-תשלום תגמולי הביטוח.

הטוויסט הראשון בעלילה התרחש כעבור כשנה מהגשת התביעה, אז ביקשו חברות הביטוח לתקן את כתב ההגנה שלהן. בכתב ההגנה המתוקן הן טענו כי יש לדחות את התביעה לאור מרמה שביצע פולק, שכן התברר להן כי 50 יהלומים שדווחו על-ידו ככאלה שנשדדו, נותרו בידיו לאחר השוד, דבר המעלה חשד שהשוד לא התרחש.

בהמשך תיקנו המבטחות בשנית את כתב הגנתן וטענו כי מדובר בכ-400 יהלומים, בשווי מעל 6 מיליון דולר, שדווחו ככאלה שנשדדו, בעת שבפועל נותרו בידי פולק.

בינתיים ביקש גם פולק לתקן את כתב תביעתו - למחוק 41 יהלומים מהתביעה, שכן התגלה לו כי אלה אכן נותרו בידיו. ההסבר שלו היה שיהלומים אלה נשלחו בשבועות שקדמו לשוד להוצאת תעודה מחודשת בקוד חדש. כך שהיהלומים לא נמצאו בעת השוד בהונג-קונג, אך תעודותיהם הישנות כן, ולכן הם נכללו בטעות בתביעה. 

פעולות משונות ונטולות היגיון

בית המשפט המחוזי דחה את תביעת פולק וקיבל את טענת חברות הביטוח ברובה, בדבר מרמה. בפסק הדין נקבע כי המרמה התבצעה כך שפולק הכליל ברשימת התביעה, שפירטה את היהלומים שנשדדו, יהלומים שבפועל נשארו במלאי, ושפולק ניסה להסוות את זהות היהלומים שנותרו בידיו כחדשים. נקבע כי בנקיטת שיטה זו, פולק והחברות שבבעלותו פעלו מתוך כוונת מרמה להוצאת כספים שלא כדין מחברות הביטוח; תוך התבססות על דיווחים כוזבים ביחס ליהלומים שנשדדו ותוך מודעות לכזב. 

בית המשפט קבע כי פולק "הסתיר" יהלומים רבים, ששוויים מסתכם בכמחצית סכום התביעה; וכי עובדה זו יורדת לשורש התביעה וצובעת אותה במרמה, באופן המצדיק את דחייתה בשלמותה.

המחוזי דן גם באירוע השוד הנטען, אך אף שמצא את גרסת פולק ביחס לאירוע השוד כמעוררת קשיים ניכרים, קבע כי השוד אכן התרחש. בית המשפט קבע כי התמיהות ביחס לאירועים הנטענים עלו כבר כשתיאר פולק את שלב ההכנות לעסקה שלשמה יצא להונג-קונג, והגדיר את פעולות ההכנה לעסקה "כמשונות או נטולות היגיון".

זאת, מהטעמים הבאים: קיום העסקה היה מוטל בספק, לאחר שהמתווך שהיה בקשר עם הקונה שהתעניין בעסקה, תיאר את הקונה כ"לא רציני"; פולק לא נקט אמצעים כדי לדאוג לכך שהעסקה תהיה מאובטחת כראוי, בניגוד לאופן שנהג בעסקה קודמת; וגם נסיבות שכירת משרדי חברת KD שעמדו די ריקים ללא כיסאות ושולחן ישיבות - הדרושים לעריכת עסקה במיליוני דולרים - עוררו תהיות.

עוד ציין בית המשפט כי אף שהבניין שבו היו משרדי KD לא היה מאובטח, פולק בחר לבצע שם את העסקה לבדו. זאת, על אף שיכול היה להיעזר במזכירתו וונדי או בשותפו הוניגמן, ששהייתו בהונג-קונג נועדה לסייע לפולק בביצוע העסקה. תמיהה נוספת עלתה מכך שפולק בחר לשחרר את וונדי מוקדם ביום השוד הנטען, הגם שידע על הפגישה עם האפריקאים. 

לדברי בית המשפט, בכך לא תמו הקשיים המטילים ספק בגרסתו של פולק, כמו סרטון מצלמת האבטחה של הבניין, שבו לא נראו סימנים לאלימות או לאיומים מצד האפריקאים כלפי פולק בעת כניסתם למשרדים.

למרות שלל הקשיים, הסתירות וחוסר ההיגיון בגרסת פולק לאירועים, בית המשפט המחוזי קבע כי פולק הוכיח כי השוד אכן אירע. אולם לאור הקביעה כי הוכחה כוונת המרמה, וכי די באירועים שלאחר השוד להוכחת כוונה זו - דחה המחוזי את תביעתו בשלמותה.

העליון מכריע: לא היה שוד

פולק ערער על הכרעת המחוזי לבית המשפט העליון, באמצעות עורכי הדין עמית מור, אלעד לוי, בעז בן-צור ודקלה סירקיס, תוך שהוא תוקף את הקביעות בעניין המרמה ואת דחיית תביעתו על-ידי המחוזי. מנגד, חברות הביטוח ביקשו, באמצעות עוה"ד פגי שרון, שרון שפר וקארין בר אל, כי בית המשפט העליון יקבע כי לא אירע כלל שוד.

שופטי בית המשפט העליון, ניל הנדל, מני מזוז וענת ברון, קבעו כי בית המשפט המחוזי שגה בנימוקיו לדחיית תביעתו של פולק, כשקבע כי אירע שוד, אך המרמה שוללת את הכיסוי הביטוחי. עם זאת, העליון הותיר את השורה התחתונה של המחוזי על כנה, ודחה במלואה את תביעתו של פולק נגד חברות הביטוח. הפעם סיבת הדחייה לא הייתה המרמה בקשר לכמות היהלומים שנגנבו, אלא קביעתם החד-משמעית של שופטי העליון כי השוד הנטען כלל לא אירע.

השופט הנדל ציין כי תוצאת פסק הדין של המחוזי נושאת על גבה "מעין סתירה". זאת, מאחר שתביעת פולק נדחתה על סמך מרמה שמבוססת על ראיות המעידות על תכנון מוקדם לפני אירוע השוד הנטען (פתיחת סדרה בעלת קוד חדש והוצאת תעודות חדשות ליהלומים על-ידי פולק, א' ל"ו), אך נקבע כי תכנון מוקדם זה לא אירע, הואיל והשוד אכן התקיים.

הנדל ציין כי "הסבר אפשרי לתוצאה 'פרדוקסלית' זו הוא שבית המשפט המחוזי סבר כי הדיון שהוא עורך בשאלה העובדתית בדבר התקיימותו או אי-התקיימות השוד הוא מבחינת למעלה מן הצורך, ואין בו השפעה על הכרעה בתביעה. על-פי גישה זו, די בטענת המרמה כדי לדחות את התביעה, כך שאין חשיבות רבה בקבלת טענות חברות הביטוח בדבר בימוי השוד.

"אך נמצא כי למעשה טענת המרמה נשענת על פעולותיו של פולק טרם אירוע השוד הנטען - פתיחת סדרה בעלת קוד חדש והוצאת תעודות חדשות ליהלומים". על כך כתב הנדל: "משעה שפעולות אלה מהוות את בסיס השיטה שאפשרה לפולק לכלול ברשימת התביעה יהלומים שלמעשה נותרו בידיו, הקביעה כי אכן אירע שוד אלים ובלתי צפוי היא מוקשית". כלומר, קביעת המחוזי כי אירע שוד סותרת את קביעתו, שלפיה פולק ביצע פעולות כדי לפברק שוד". 

נימוקים אלה, נקבע בעליון, מובילים למסקנה שלא היה שוד: "ככלל, הנטל להוכיח את האירוע הביטוחי מוטל על התובע. פולק לא עמד בנטל זה". בנוסף, הנדל ציין כי לא רק שפולק לא הוכיח את טענתו על דרך השלילה, אלא גם גרסתו נסתרה מכוחן של ראיות פוזיטיביות חזקות דיין.

הרחבת הפוליסה לפני "השוד"

על קביעות אלה הוסיף השופט מזוז כי כחלק מהפעולות המחשידות שנקט פולק לפני אירוע השוד הנטען, ניתן להוסיף את העובדה ש"השוד" הנטען אירע סמוך מאוד להרחבת הפוליסה, לבקשת פולק, מכיסוי מרבי של 3.5 מיליון דולר לכיסוי של 10 מיליון דולר. זאת, כשב"שוד" נשדדו כנטען יהלומים וכסף מזומן בשווי כולל של כ-9.85 מיליון דולר.

השופטת ברון הוסיפה כי "מעשה המרמה 'נמצא מתחת לפנס', וגילויי המרמה בנוגע להיקף היהלומים שנטען שנשדדו תומכים במסקנה שלא התרחש כלל אירוע ביטוחי". 

עוד כתבות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם כן ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה ● הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית ● טסלה טיפסה בעוד 7% ● המדדים המובילים באירופה סיימו את יום המסחר בירידות של 0.8%-0.5%

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

הפיילוט של ווינד - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר / צילום: יח"צ

לא רק קורקינט: ווינד יצאה בפיילוט - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר

החברה ביצעה השקה שקטה ופיזרה עשרות אופניים חשמליים ברחבי ת"א, לצד הקורקינטים שכבר פועלים בהצלחה ● עדיין אין תאריך כניסה לפעילות שגרתית, ובשלב זה מדובר בניסוי ● האופניים יושכרו תמורת 85 אגורות לדקת שימוש ללא דמי פתיחה

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

רמי לוי הופך לזכיין של דואר ישראל: פותח לראשונה דואר בתוך חנות של הרשת

דואר ישראל מרחיבה את מערך שיתופי-הפעולה הקמעונאיים שלה ותפתח סניף בתוך רשת רמי לוי

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדת NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

שלט של אלקטרה / צילום: אייל פישר, גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות