גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פייסבוק דנה לראשונה במטבע הדיגיטלי שלה עם רגולטורים בישראל

ל"גלובס" נודע כי בתחילת השבוע התקיימה במשרדי בנק ישראל פגישה ראשונה בין הצוות הבין-משרדי הממשלתי בנושא מטבעות וירטואליים לבין תומר בראל, סגן נשיא Calibra - חברה בת של פייסבוק הממלאת תפקיד מרכזי בפרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה ● מקורות המעורבים במגעים: בראל התחייב לכך שליברה תעמוד בכל הדרישות הרגולטריות בישראל

תומר בראל, סגן נשיא קליברה וממייסדי פרויקט ליברה של פייסבוק / צילום: יח"צ
תומר בראל, סגן נשיא קליברה וממייסדי פרויקט ליברה של פייסבוק / צילום: יח"צ

תומר בראל, אחד ממייסדי פרויקט המטבע הדיגיטלי Libra של פייסבוק, נפגש בתחילת השבוע בירושלים עם הצוות הבין-משרדי הממשלתי בנושא מטבעות וירטואליים מבוזרים - כך נודע ל"גלובס" ממקורות המעורבים בעניין.

הפגישה, שנערכה ביום ראשון במשרדי בנק ישראל, היא מפגש רשמי ראשון לדיון בעניין ליברה בין חברת פייסבוק לחברי הצוות הבין-משרדי. בצוות משתתפים נציגים של בנק ישראל, משרדי האוצר והמשפטים, רשות ניירות ערך, רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון והמועצה הלאומית לכלכלה. כמו כן, מיוצגת בצוות רשות שוק ההון, המפקחת, בין השאר, על ארנקים דיגיטליים ועל נותני שירותים במטבעות דיגיטליים.

בבנק ישראל אישרו אתמול (ב') ל"גלובס" כי הפגישה עם בראל אכן התקיימה. מהבנק נמסר כי "הצוות הבין-משרדי לתיאום רגולטורי בנושא נכסים וירטואליים מקיים פגישות עם גופי פינטק מהארץ ומהעולם כדבר שבשגרה, ובמסגרת זו התקיימה גם הפגישה המדוברת". 

עם זאת, הפגישה של הצוות ביום ראשון לא הייתה עם עוד "גוף פינטק" רגיל, אלא עם אחד המנהלים הישראלים הבכירים בפייסבוק, הנמנה עם הצוות המוביל עבור ענקית המדיה החברתית הבינלאומית את פרויקט המטבע הדיגיטלי שלה, ליברה.  

הצוות הבין-משרדי בנושא מטבעות וירטואליים מבוזרים, שהוקם ב-2014 בראשותו של מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל דאז, פרופ' נתן זוסמן, נועד על פי הבנק, "לדון במגוון נושאים הקשורים למטבעות וירטואליים מבוזרים, כדוגמת הביטקוין". זוסמן פרש מבנק ישראל בסוף 2017, ואחריו עמדה בראש הצוות ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, שכיהנה כמשנה לנגיד בנק ישראל. מאז פרישתה של בודו-טרכטנברג מהבנק בפברואר 2019, מרכז את עבודת הצוות רועי פרייברג, ששימש עוזרה.

תוכנית ליברה הוכרזה לראשונה על ידי פייסבוק לפני כחודש וחצי, ב-18 ביוני. במסגרת התוכנית, הודיעה ענקית הטכנולוגיה האמריקאית כי היא מתכננת להשיק מטבע דיגיטלי בשנה הבאה. בעוד שהאחריות על פרויקט ליברה הופקדה בידי קונסורציום המנוהל משווייץ, שבו שותפה פייסבוק יחד עם עוד 27 תאגידים וארגונים לא-ממשלתיים מרחבי העולם, חלק משמעותי מהפיתוח של המיזם נעשה על ידי הצוות של החברה הבת קליברה, הפועל במרכזי המו"פ של פייסבוק בניו יורק ובתל-אביב. בראל סיפר לאחר הכרזת התוכנית כי העבודה על הפרויקט בישראל "מתמקדת בארנק הדיגיטלי קליברה, ניהול סיכונים, ציות (Compliance), שירות לקוחות, יכולות טכניות, בניית כלים ועוד".

בחודש שחלף לאחר ההכרזה, זכתה תוכנית ליברה לתגובות מעורבות מצד רגולטורים ופוליטיקאים בעולם. כך למשל, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ושר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, מתחו ביקורת על פייסבוק וטענו כי המטבע הדיגיטלי עלול לשמש, בין השאר, לפעילות בלתי חוקית. ואולם, מצד ממשלת ישראל, חברי הכנסת וגופי הרגולציה הישראליים לא נמסרה עד כה כל תגובה לתוכנית ליברה של פייסבוק.

מה נסגר מול הרגולטורים בארה"ב?

בראל מכהן כסגן נשיא Calibra - חברה בת של פייסבוק, המתפקדת כזרוע הבלוקצ'יין של ענקית המדיה החברתית, ואחראית, בין השאר, על פיתוח הארנק הדיגיטלי שישמש להחזקת המטבע הדיגיטלי ליברה. הוא מונה לתפקיד במאי 2018, ומאז אחראי על ניהול התפעול והסיכונים של קליברה ממשרדיה של פייסבוק בתל-אביב. לפני שנהיה לאחד הישראלים הבכירים בפייסבוק, שימש בראל בן ה-46 סגן נשיא לניהול סיכונים בחברת פייפאל העולמית ומנכ"ל פייפאל ישראל.

על פי מידע שהגיע לידי "גלובס", בפגישה שנערכה ביום ראשון בין סגן נשיא קליברה לבין הצוות הבין-משרדי, לא נכחו נציגים מחברות אחרות העוסקות בתחום של טכנולוגיית בלוקצ'יין או מטבעות דיגיטליים. מקורות המעורבים בעניין מסרו ל"גלובס" כי בשיחה שהתקיימה בין הצדדים, אמר בראל לחברי הצוות כי 80% מהסוגיות הנוגעות לפרויקט ליברה "סגורות" מול הרגולטורים בארה"ב.

עוד נודע ל"גלובס" כי בשיחה עם הצוות הבין-משרדי, הביע בראל מחויבות לכך שליברה תעמוד בכל הדרישות הרגולטריות גם בישראל. הוא אמר לחברי הצוות כי ישראל יכולה וצריכה להיות שחקן מרכזי בכל הנוגע למטבע הדיגיטלי ליברה. בראל אף הבטיח בפגישה כי לפייסבוק עצמה לא תהיה גישה למידע של המשתמשים במטבע, וכי לא ייעשה כל שימוש לא ראוי במידע של המשתמשים בליברה.

בדברים שאמר בראל בפגישה עם הצוות הבין-משרדי, ככל הנראה, הוא התייחס לביקורת שנמתחה באחרונה על פרויקט ליברה מצד המחוקקים בארה"ב, בין השאר, בשימועים שנערכו החודש בקונגרס ובסנאט האמריקאי, בהשתתפותו של דיויד מרכוס, מנכ"ל קליברה. כפי שפורסם ב"גלובס", בקונגרס אף הועלתה דרישה מפייסבוק להקפיא את פיתוח המטבע הדיגיטלי שלה, עד שיינתן מענה על כל החששות הרגולטוריים בעניין. גם יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, הצטרף לדרישה זו.

מחברת פייסבוק לא נמסרו אישור או תגובה למידע שנחשף על ידי "גלובס" על הפגישה בין סגן נשיא קליברה לצוות הבין-משרדי. עם זאת, במענה לפניית "גלובס", מסרה דוברת פייסבוק: "אנו יודעים כי המסע להשקת ליברה יהיה ארוך וכי לא נוכל לעשותו לבד. התקשרות עם רגולטורים, קובעי מדיניות ומומחים היא קריטית להצלחת ליברה. זאת הייתה כל הסיבה לכך שפייסבוק יחד עם חברים אחרים באיגוד ליברה שיתפו מוקדם יותר את התוכניות שלנו. פרק הזמן מעכשיו ועד להשקת ליברה נועד לקיום תהליך פתוח ושיתופי. אנו ניקח את הזמן כדי שהדבר ייעשה בצורה נכונה".

מה מבקשות חברות הבלוקצ'יין הישראליות?

כפי שנחשף ב"גלובס" בתחילת יולי, על רקע השקת פרויקט ליברה של פייסבוק, פנה איגוד הביטקוין הישראלי במכתב לנגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בדרישה לפעול להסדרת השימוש במטבעות דיגיטליים. האיגוד, שבראשו עומד מני רוזנפלד, הוא עמותה ללא מטרת רווח, הפועלת לקידום טכנולוגיות סחר חופשי, כמו ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים נוספים. מבנק ישראל נמסר בתגובה לאותו מכתב כי "הצוות הבין-משרדי לתיאום רגולטורי של נכסים וירטואליים, המוזכר במכתב, ממשיך בפעילותו ועוקב אחר כל ההתפתחויות בתחום".

נזכיר כי בתחילת יוני נשלחה למפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, דרישה מפורום תעשיית הבלוקצ'יין הישראלית, המאגד תחתיו 17 חברות בלוקצ'יין מקומיות, להסדיר את מתן השירותים הבנקאיים לחברות הפועלות בתחום, בהתאם לפסיקתו של בית המשפט העליון. המכתב של הפורום, שבראשו עומד יגאל נבו, נשלח לבר בעקבות פסק הדין שקיבל העליון בתחילת יוני, ובו אישר את הסכם הפשרה בין בנק לאומי לבין חברת Bits Of Gold, המספקת שירותי רכישה ומכירה של מטבעות דיגיטליים.

במכתב ציין מנכ"ל הפורום, בין השאר, כי "בשנתיים האחרונות התנהל דיאלוג פורה בין תעשיית הבלוקצ'יין (חברות מובילות, יזמים, יועצים ומשקיעים מרכזיים ועוד) לנציגים בכירים בבנק ישראל. דיאלוג זה היווה טריגר משמעותי להקמת צוות בין-משרדי בנוגע לנכסים וירטואליים בראשות בנק ישראל, תוך כוונה להתקדם לקראת הסדרה מותאמת ונכונה, כך שחברות יוכלו ליהנות משירותי בנקאות וכפועל יוצא, לצמוח ולהתפתח בישראל". בנק ישראל, ככל הידוע ל"גלובס", לא השיב עד כה על מכתבו של פורום הבלוקצ'יין בעניין.

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

גירושין: איפה עדיף לאישה לפתוח תיק/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה ביטל ביה"ד את תשלום המזונות של ספורטאי העבר

ספורטאי עבר שילם לאשתו מזונות במשך 17 שנה, במסגרת הסדר "שלום בית או לחלופין גירושין" ● ההסדר בוטל לאחר שלא יושם במשך שנים ארוכות

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

בית החייל, רמת גן / צילום: יח"צ

איילון מכרו את הבניין, ובית החייל ברמת גן ישנה כתובת

תשע שנים אחרי שחברת הביטוח רכשה את הבניין שברחוב הרוא"ה ב-58 מיליון שקל, היא מכרה אותו ב-63 מיליון שקל ● באגודה למען החייל, שמפעילים במקום את בית החייל, רומזים שהם לא מרוצים מתנאי השכירות והחלו לחפש מבנה חדש לפעילותם

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שפי פז ריססה בצבע אדום את משרדי שגרירות האיחוד האירופי בישראל

בהמשך הערב הגיעה שפי פז למשרדי המשטרה והסגירה את עצמה לאחר ריסוס גרפיטי בצבע אדום על דלתות משרדי שגרירות האיחוד האירופי ● שר החוץ כ"ץ הגיב בזעזוע על פעולת ההשחתה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

איילת שקד על קמפיין הליכוד: "מודה שזה כואב לי"

לנוכח הירידה בסקרים והלחץ הגדול מקמפיין משיכת הקולות של נתניהו, איילת שקד כינסה מסיבת עיתונאים שבמסגרתה התריעה מפני התעלמות נתניהו מן הציונות הדתית ישר אחרי הבחירות ● "חבריי ואני כפינו עצמינו עליו תמיד בתמרונים פוליטיים מסובכים, את הכניסה שלנו - של ליבת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית לממשלתו"

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של יותר מ-50 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

מצביעים באופן אלקטרוני בבחירות האמצע בארה"ב, נובמבר 2018  / צילום: רויטרס

בבחירות הבאות נצביע באמצעות בלוקצ'יין? המומחים חושבים שזה מסוכן מדי

השאלה אם ישראל צריכה לאמץ בחירות דיגיטליות מבוססות טכנולוגיית בלוקצ'יין, עוררה דיון מעניין בכנס שערך מכון חוגג באוניברסיטת תל אביב ● הניסוי במערכת אלקטרונית שנערך בבחירות לעיריית מוסקבה בשבוע שעבר, מלמד כי לא כדאי למדינה למהר בעניין הזה

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

אלכסה, מה הכוונה לחכמת ההמונים: אמזון עולה שלב בטכנולוגיית בינה מלאכותית, וזאת בזכות קהל לקוחותיה

ווסטוורד, מראה שחורה? הכול כבר כאן ● ענקית הקמעונעות השיקה בסוף השבוע את Alexa Answers, תוכנית לכלל משתמשי העוזרת הווירטואלית אלכסה בארה"ב, במסגרתה כל אחד יוכל להציע תשובות לשאלות עליהן העוזרת האישית עדיין לא מצליחה לענות באופן אוטומטי

לי ג'ון, מייסד שיאומי, בפתיחתה המסחר של המניה בבורסת הונג קונג / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; ההנג סנג מאבד כ-1%

מנגד, הני.קיי מתחזק ב-1% ● המסחר מתנהל על רקע המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע והשפעותיה הצפויות על הכלכלה העולמית ● קודם להתרחשויות אלה, בוול סטריט הדאו ג'ונס דווקא סיכם את רצף ימי העליות הארוך ביותר מתחילת השנה, אך באופן כללי היתה מגמה מעורבת

נתניהו במבואות יריחו / צילום: חיים צח, לע"מ

היועץ המשפטי הסיר את התנגדותו והממשלה אישרה הקמת ישוב מבואות יריחו

לפני מספר ימים הודיע היועמ"ש כי הוא מתנגד לאישור ממשלתי להקמת יישוב חדש בבקעת הירדן, ואולם היום הצליח ראש המל"ל לשכנע את מנדלבליט כי יש ליישוב חשיבות בשל פרסום תוכנית המאה של טראמפ מיד לאחר הבחירות

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

אורית פרקש הכהן / צילום: יח"צ

מה האמת בטענות של אורית פרקש-הכהן על מונופול הכשרות של הרבנות?

בכחול לבן אומרים ש"אין סיבה שמוצרים כשרים מחו"ל שמגיעים לישראל ישלמו פעם שנייה על הבדיקות של הרבנות" ● הכצעקתה?

דב ליטבינוף / צילום: שלומי יוסף

יוחמר עונשו של ראש המועצה האזורית תמר לשעבר דב ליטבינוף

הפרקליטות הגיעה להסדר טיעון עם ליטבינוף, שלפיו ייגזר עליו עונש של 6 חודשי עבודות שירות, במקום 3 חודשי עבודות שירות שהוטלו עליו בבימ"ש השלום בעקבות הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת ישראל ביתנו

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

מדד המחירים מספק קצת נחת לכחלון: מחירי הדירות יורדים ב-0.3%; האינפלציה מתקרבת ליעד

קצב האינפלציה מתחילת השנה עלה במקצת ל-0.8% לעומת 0.6% ביולי ●  מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוגוסט, בהתאם לצפיות השוק ● מחירי הדיור אמנם ירדו לעומת מאי-יוני 2019, אך עלו ב-0.7% ב-12 החודשים האחרונים

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק מכר מניות פאלו אלטו ב-2.5 מיליון דולר

המחירים הממוצעים של המניות בעסקאות נעו בין כ-208 דולר לכ-216 דולר

בני זוג במשבר / צילום: Shutterstock

"הלכת השוויון בנטל המזונות" לא חלה בעניינם של בני זוג מוסלמים

כך קבע ביהמ"ש לענייני משפחה בצפת, שדחה בקשת אב לחייב את אמן של שלוש בנותיו הקטינות במזונותיהן מכוח הלכת העליון מיולי 2017 ● הסיבה: הדין השרעי מחייב את האב אבסולוטית במזונות ילדיו ללא קשר לשאלת המשמורת

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

סעודיה תתגבר במהירות על הפגיעה במתקניה, אבל שוקי הנפט יצטרכו להוסיף פרמיית סיכון חדשה

ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים בשבת עלולה ליצור למחירי הנפט פרמיה שלא הייתה זמן רב בגלל שאננות, הסוחרים יצטרכו להוסיף כעת למחירים גורם סיכון ● פרשנות