גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביקורת מס בחיי הלילה: העלמת הכנסות בכ-200 פאבים ומסעדות

הנחות פיקטיביות ו"שיטת הביטולים" – אלה רק חלק משורת הליקויים החמורים שנחשפו במבצע מע"מ ארצי בענף הפאבים וחיי הלילה, שזכה לכינוי "מס על הבר" ● שיא הליקויים – בברים בת"א ● בפאב בקריות התגלו עסקאות בשווי 1.7 מיליון שקל שלא דווחו

פאב / צילום: איל יצהר
פאב / צילום: איל יצהר

חלק מהבליינים שפקדו בסוף השבוע האחרון את הפאבים, הברים, המועדונים והמסעדות ברחבי הארץ השבוע, זכו למחזה מוזר בשעות הלילה הקטנות: בנוף חיי הלילה השתלבו בסוף השבוע האחרון מאות מבקרי וחוקרי מע"מ מכל רחבי הארץ, שערכו מבצע ביקורת רחב-היקף בענף חיי הלילה. במבצע, שזכה לכינוי "מס על הבר", השתתפו גם עשרות שוטרים של משטרת ישראל.

הביקורות נערכו החל מהשעות הקטנות של הלילה ועד עלות השחר, בהתאם לשעות השיא של הפעילות בענף. החוקרים ומבקרי המס זכו לתדרוך לילי, שבו השתתף (בתל-אביב) גם מנהל רשות המסים ערן יעקב, ובתום התדריך נפרשו הצוותים בשטח, כל אחד לפי האזור שהוצב בו, ונכנסו בו-זמנית לעסקים השונים בכל רחבי הארץ.

במהלך המבצע נבדקו 215 בתי עסק - וברובם המוחץ נמצאו ליקויים. על אף הביקורת המעמיקה הקפידו המבקרים שלא להפריע לפעילות העסק ולהנאת המבלים. בימים אלה ממשיכה רשות המסים להעמיק בביקורות תוך התבססות על הממצאים שנתפסו בביקורות הפתע.

למבצע קדמו פעולות איסוף מודיעין שכללו תצפיות, קניות מקדימות, איתור והצלבת מידע באינטרנט וברשתות החברתיות והוצאת צווי חיפוש בחלק מהעסקים באישור בית משפט.

כשבעל העסק ישן - רואה החשבון ער, ולהפך

במהלך הביקורות נתקלו המבקרים בשורת ליקויים חמורים, וגם בכמה תירוצים יצירתיים. כך לדוגמה, בביקורת בפאב ברחוב מרכזי בקריות עלה כי בעל הפאב לא מדווח על הכנסותיו מסוף שנת 2018. מבדיקת ספרי העסק נמצא כי לא דווחו עסקאות בסך כ-1.7 מיליון שקל. בחקירתו טען בעל העסק כי הוא ישן במהלך היום ועובד בלילה, בזמן שרואה החשבון שלו עובד ביום וישן בלילה, ולפיכך הוא לא הצליח ליצור קשר עם רואה החשבון ולהעביר לו את חומר הנהלת החשבונות. מבקרי המס לא השתכנעו, והתיק הועבר להמשך טיפול במישור הפלילי. 

עוד עלה במהלך המבצע כי במקומות בילוי רבים משתמשים בעלי העסק ב"שיטת הביטולים" לצורך התחמקות מדיווח ומתשלום מס. באזור תל-אביב מתברר הבעיה חמורה במיוחד: בכל העסקים שנבדקו באזור תל-אביב נמצאו ליקויים. כולם, כך נודע, משתמשים בתוכנת הנהלת חשבונות זהה, המאפשרת להם לרשום במדויק את כל ההכנסות, אבל גם מאפשרת להם בסוף יום הפעילות לבצע תיקונים ומחיקות של הכנסות כאוות נפשם.

ואולם השימוש ב"שיטת הביטולים" לא היה ייחודי לאזור תל-אביב. כך, בביקורת בפאב בנצרת נמצאו מחיקת קניות וביטולים רבים בהיקף של כחצי מיליון שקל בחצי השנה האחרונה, למרות שדווח על מחזור של כ-390 אלף שקל. מנהל העסק נחקר וזומן להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת.

גם בעסק בעכו נמצאו ביטולים וזיכויים של מנות בסכומים של כ-75,000 שקל, וכן נמצאו ליקויים בניהול הספרים ואי-דיווח על טיפים למלצרים המתקבלים בכרטיסי אשראי. בעל העסק זומן להמשך חקירה מקיפה.

בעסק אחר, גם הוא בעכו, נמצאו ליקויים דומים בניהול הספרים, בהנחות ובביטולים. בעל העסק הסביר כי הביטולים הרבים נובעים מכך ש"הלקוחות בורחים". גם בפאב בחיפה נמצאו עשרות מחיקות, כאשר לטענת בעל הפאב, המחיקות נעשו במסגרת "התלמדות" של עובדים חדשים על הקופה הרושמת.

עוד בביקורת במסעדה באזור נצרת אשר הייתה ריקה מאדם, התגלה חדר סודי שפתח תיבת פנדורה פלילית לכאורה. במהלך חיפוש במקום מצאו המבקרים חדר המכיל כספת ומסמכי חברות לא פעילות וכן מסמכים המעידים על הלוואות שעוררו חשד לביצוע עבירות מס. בנוסף, נמצאו אי-רישומי הכנסות על סך כמיליון שקל מפעילות החברות "הלא פעילות". ממצאים אלה הועברו להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת.

בפאב ירושלמי: ריססו את עובדי הרשות בגז מדמיע

במסעדה באשדוד, שהייתה מלאה עד אפס מקום עם תור ארוך של ממתינים, נמצאו על הדלפק ערימות של מזומנים וספחי אשראי, ואם לא די בכך, בכיסיו של הבעלים נמצאו לא פחות מ-50 אלף שקל במזומן. למבקרי המס התברר כי כל הכספים לא תועדו. בעל המסעדה אמר לנציגי רשות המסים: "ארשום כשאתפנה".

במקרה אחר, בפאב בעיר העתיקה בבאר-שבע, גילו המבקרים 3 קופות שרושמות במקביל, ובכל זאת, בכל אחת מהם נמצאו עודפים בסך כולל של 3,000 שקל. בעל הפאב התקשה להסביר את העודף.

המבצע גרר גם מקרי אלימות כלפי המבקרים, ובפאב ירושלמי, בעת ספירות הקופה, ריססו עובדי הפאב גז מדמיע על-מנת להפריע למבקרים לבצע את הביקורת. המבקרים לא נרתעו, ובסוף הביקורת בעסק בוצע עיקול מזומנים בסך של כ-1,500 שקל, ובעל העסק זומן להמשך חקירה.

ובחזרה לצפון - לקראת ביקורת בעסק בעכו נערכו קניות מקדימות, ובמהלך המבצע התברר כי הקנייה המקדימה בסך של 260 שקל הופחתה ל-60 שקל, ונרשמה כ"הנחה". בבדיקה מקיפה נמצאו "הנחות" נוספות דומות בסכומים גבוהים, מה שהוביל לחקירתו של בעל העסק במקום ולזימונו להמשך חקירה.

על רקע ממצאי המבצע הבהירה רשות המסים כי בכוונה להגביר את הפיקוח והאכיפה בענף חיי הלילה. מהרשות נמסר כי "לאור המחדלים הרבים, רשות המסים תגביר את האכיפה בענף הפאבים והמועדונים ואת הביקורות בשעות לא שגרתיות, זאת במטרה לאתר את המשתמטים מרישום דיווח ותשלום מס אמת ולהמשיך את המלחמה בהון השחור ובמעלימי המס" .

עוד כתבות

בית החייל, רמת גן / צילום: יח"צ

איילון מכרו את הבניין, ובית החייל ברמת גן ישנה כתובת

תשע שנים אחרי שחברת הביטוח רכשה את הבניין שברחוב הרוא"ה ב-58 מיליון שקל, היא מכרה אותו ב-63 מיליון שקל ● באגודה למען החייל, שמפעילים במקום את בית החייל, רומזים שהם לא מרוצים מתנאי השכירות והחלו לחפש מבנה חדש לפעילותם

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

מפעילים סלולריים חוששים שחוקי נייטרליות הרשת יקשו עליהם בדור החמישי

במשרד התקשורת מרגיעים: כל עוד המפעילים לא פוגעים במתחרים הפועלים על הרשת, אין מצב שהנייטרליות ברשת תפגוש את הדור החמישי בסלולר

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

"אם תלונות הליכוד היו נבדקות בזמן, לא היינו שוב בבחירות"

(עדכון) - בעקבות כתבתו של קלמן ליבסקינד ב"מעריב", לפיה המשטרה חקרה רק שתיים מתוך 82 קלפיות שבהן דווח על זיופים, נתניהו אמר כי ביקש לקיים דיון חירום עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, מיד עם צאת השבת ● דובר ועדת הבחירות: "לא הגיעה במהלך השבת כל דרישה מטעם רה"מ"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

נמשכת העלייה במכירת דירות חדשות; היצע הדירות רשם ירידה של 12% בשנה

בכל חודש גדל מספר העסקאות על דירות חדשות ב-2.5%, ואולם התחלות הבנייה קטנות, מה שמביא לירידה במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות

רינה מצליח מול ראש הממשלה נתניהו / צילום: צילום מסך מיוטיוב

17.4% רייטינג לראיון של רינה מצליח עם רה"מ נתניהו בקשת 12

בערוץ המתחרה, רשת 13, הראיון שערכה איילה חסון עם נתניהו בתוכנית "המטה המרכזי" רשם רייטינג של 6.7%; ואילו הראיון עם רה"מ ב"חדשות כאן" בתאגיד השידור הציבורי רשם 4% צפייה

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

המוסד לביטוח לאומי / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

בנק ישראל: המוסד לביטוח לאומי יפשוט רגל ב-2050

בתקופה האחרונה דווח כי המוסד לביטוח לאומי צפוי להגיע למצב של "פשיטת רגל" סביבות שנת 2037, אך מחקר נוסף שנערך מצביע על כך שהמערכת אינה צפויה "לצאת מאיזון" לפני שנת 2050

משה כחלון/ צילום: שלומי יוסף

משה כחלון מכחיש שיפרוש מהכנסת אחרי הבחירות

הכחשותיו של כחלון בעקבות הפרסומים בתקשורת הבוקר מתקבלות בחשדנות, לאור הצהרות אחרות של הפוליטיקאי בשנים האחרונות שהתבררו כלא נכונות

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

הדמיה לתוכנית בנייה במתחם אמת המים בדרך חברון ירושלים / צילום: משרד אדריכלים ארי כהן

עמותת אלע"ד טוענת לקיפוח באישור תוכנית בנייה נרחבת בי-ם

תוכנית "אמת המים" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל תכלול לצד 447 דירות, שטחי תעסוקה נרחבים ומבני ציבור ● עמותת אלע"ד, שמחזיקה בחלק מהמתחם, מתנגדת לתוכנית המוצעת בטענה כי זכויותיה נפגעות ● רמ"י: "נגיב לטענות בוועדה המחוזית"

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

מפגינים בבואנוס איירס נושאים שלטים נגד הנשיא מקרי וקרן המטבע / צילום: רויטרס CARLOS GARCIA RAWLINS

הביקורת הגוברת, ההלוואה הגדולה והמחאה החריפה בארגנטינה: מי צריך את קרן המטבע הבינלאומית?

הלוואת הענק לארגנטינה שמטלטלת את המדינה, ביקורת גוברת גם משמאל וגם מימין ובעיקר רקורד עגום הביאו לכך שבשנים האחרונות עולות עוד ועוד תהיות האם קרן המטבע הבינלאומית היא אכן התרופה עבור כלכלות של מדינות כושלות - או שהיא בכלל המחלה?

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

מניות הערך/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יצאו מהאופנה? מוקדם להספיד את מניות הערך

בכל מה שנוגע לבחירת מניות ערך, חברות עם מכפילי רווח חד-ספרתיים גבוהים או דו-ספרתיים נמוכים עונות טוב יותר על ההגדרה ● למרות התחושה המעיקה שמניות אלה "יצאו מהאופנה", דווקא רמת התמחור המכווצת שלהן הופכת אותן להזדמנות השקעה

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליברה של פייסבוק דוחה את הטענות שהיא מאיימת על יציבות הכלכלה בעולם

בראיון בצרפת בסוף השבוע התייחס המנהל המוביל את עמותת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק להתנגדות העצומה שמעורר הפרויקט בקרב רגולטורים בעולם ● "אנחנו נחושים לעמוד בלוח הזמנים להשקת ליברה, בין סוף המחצית הראשונה של 2020 לבין סוף השנה הבאה"

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי אקזיט ראשון האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים