גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדד גלובס-פרומתאוס עלה ביולי ב-2.6%, גבוה ממדדי הייחוס

באותה תקופה, מדד ת"א 125 עלה ב-1.9%, והנאסד"ק הוסיף 2.1% ● תת-מדד מדעי החיים ירד ביולי ב-6.9%, בעוד ת"א ביומד צנח בשיעור של 9.5%, והנאסד"ק ביוטכנולוגיה השיל מערכו 3.1%

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ
מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

חודש אוגוסט נפתח בירידות בשווקים, שניכרו בימים האחרונים בבורסות של וול סטריט. עוד קודם לכן, בחודש יולי, החברות הישראליות בוול סטריט נסחרו במגמה מעורבת שהובילה את מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחר אותן חברות, לעלייה בשיעור של 2.6%. באותה תקופה, מדד ת"א 125 עלה ב-1.9%, ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 2.1%.

תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים ירד ביולי בשיעור של 6.9%. באותה תקופה, מדד ת"א ביומד צנח בשיעור של 9.5% ואילו מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה השיל מערכו 3.1%. מניית אינטק פארמה  קרסה ב-89%, לאחר שהחברה נכשלה בניסוי הקליני בגלולת האקורדיון לפרקינסון. תוצאות הניסוי לא הוכיחו יתרון סטטיסטי לטיפול של אינטק פארמה על פני הטיפול הקיים בשוק בהפחתת זמן הקיפאון, שהוא הזמן שבו חולי פרקינסון אינם מסוגלים לזוז.

בניגוד למניות מדעי החיים, מניות הטכנולוגיה הישראליות נסחרו בניו יורק במגמה חיובית בחודש יולי שהובילה את תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה לעלייה של 4.3%. באותה תקופה, מדד ת"א טכנולוגיה עלה בשיעור של 5.8%, ומדד נאסד"ק טכנולוגיה הוסיף לערכו 3.2%. מניית טאואר  זינקה בחודש יולי ב-25%, לאחר שדיווחה על תוצאות כספיות חיוביות ברבעון השני של 2019. הכנסות החברה ברבעון השני היו 306 מיליון דולר ועקפו את תחזיות האנליסטים בכשלושה מיליון דולר. בנוסף, החברה הציגה רווח (על בסיס Non-GAAP) של 24 סנט למניה שהיה גבוה ב-9% מתחזיות האנליסטים.

גלובס-פרומתאוס יולי 2019

נציגה חדשה ומבטיחה במדד

נציגה ישראלית חדשה במדד גלובס-פרומתאוס היא זירת מסחר השירותים המקוונת - פייבר (Fiverr, שנסחרת בניו יורק תחת הסימול FVRR). היא הונפקה ביוני האחרון כשגייסה 110 מיליון דולר.

מבדיקת מחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מניית פייבר פתחה את המסחר ב-21 דולר למניה, שגילם לחברה שווי של 650 מיליון דולר. ביומה הראשון למסחר נסק מחיר המניה בכ-90% והגיע לכ-39.9 דולר, אך כיום עומד על כ-23.3 דולר למניה, נתון שעדיין גבוה ממחיר ההנפקה ומשקף שווי של כ-721 מיליון דולר. לאור העובדה שהחברה עדיין הפסדית (הפסד של 36 מיליון דולר ב-2018), שוויה נגזר בעיקר מהציפיות לפוטנציאל עתידי, ומושפע משיעורי הצמיחה של החברה.

לפי ניתוח דוחות החברה שבוצע על ידי פרומתאוס, פייבר רושמת צמיחה של 45% בהכנסותיה ב-2018, כאשר הכנסותיה הסתכמו ב-2018 בכ-75.5 מיליון דולר בהשוואה ל-52 מיליון דולר ב-2017.

הכנסותיה של פייבר מהוות מעין עמלה ("Take rate") על ההכנסות שמייצרים משתמשי הפלטפורמה מהשירותים שניתנו על ידם. מאחר והעמלה היא כ-25% מערך העסקה, היקף העסקאות בפלטפורמה עמד על כ-300 מיליון דולר ב-2018. מדובר בטיפה בים ביחס להיקף השירותים הדומים אשר כיום מתבצעים בעיקר offline, ולכן בפרומתאוס סבורים שייתכן שפוטנציאל הצמיחה אינסופי.

בנוסף, הפלח ההולך וגדל של הפרילנסרים מתוך שוק העבודה, תורם אף הוא לפוטנציאל הצמיחה. בפרומתאוס מוסיפים כי פייבר היא רק אחת ממספר חברות ציבוריות הפועלות בתחומה, עליהן ניתן למנות את Upwork ואת Freelancer. יחד עם זאת, לא מדובר במתחרות במובן הקלאסי של המילה, מכיוון שנכון להיום, קרוב ל-100% מהשירותים הדומים ניתנים offline. לפי פרומתאוס, נתון זה בשילוב עם התחזקות ה-e-commerce בשוק העולמי, הם הסיבות לפוטנציאל הצמיחה האדיר של החברה. עולם המסחר האלקטרוני נמצא במגמת עלייה משמעותית בעולם. לכן, גם אותם פרילנסרים הפועלים אופליין ילכו ויאמצו את זירת האונליין ולכן מימוש הפוטנציאל של שוק האונליין רק בחיתוליו.

למרות שנרשמה צמיחה בהכנסותיה, בעקבות השקעות בשיווק ומחקר ופיתוח, פייבר סיימה את 2018 בהפסד של 36 מיליון דולר, לעומת הפסד של 19 מיליון דולר ב-2017. נכון להיום, עובדה זו לא מטרידה את המשקיעים המעדיפים ככל הנראה שהחברה תשקיע בצמיחה.

50 מיליון עסקאות ביותר מ-160 מדינות

לדברי אייל שבח, שותף מייסד וראש תחום הטכנולוגיה בפרומתאוס, "מדד חשוב לניתוח החברה הוא שיעור הלקוחות החוזרים. שיעור זה מטפס בהתמדה ועומד נכון להיום על 57%. ככל ששיעור הלקוחות החוזרים גבוה יותר, כך ניתן להסיק שהוצאות השיווק של החברה הן יותר 'השקעות' ופחות 'הוצאות שוטפות' ולכן הן משמשות לבניית ערך אמיתי".

לפייבר היו בסוף הרבעון הראשון 255 אלף פרילנסרים פעילים ו-2.1 מיליון קונים (המשתמשים בשירותי הפרילנסרים). בתשקיף שהגישה לקראת ההנפקה, פייבר ציינה נתון מרשים לפיו מאז הקמתה בוצעו באמצעותה 50 מיליון עסקאות ביותר מ-160 מדינות בעולם בין 5.5 מיליון קונים ל־830 אלף מוכרים.

פייבר היא כאמור חברת e-commerce המתווכת אונליין בין פרילנסרים לצורכי שירותים. פלטפורמת המסחר המקוונת מאפשרת נקודת מפגש בין פרילנסרים כדוגמת גרפיקאים, מנהלי קמפיינים, עורכי וידאו, מפתחי תוכנה ואפליקציות, מתרגמים, קריינים ועוד, לבין לקוחות הזקוקים לשירותים האלה. פייבר מספקת חווית קניית שירותים פשוטה ומהירה, כאשר המחיר שגובים מהלקוחות הוא לא מחיר לשעת עבודה, אלא למוצר מוגמר. השירותים נעים בין חמישה דולר ועד מאות ואלפי דולרים בתמחור חופשי. פייבר מהווה עבור הפרילנסרים מנוע לאיסוף לידים, שכן היא זו שמבצעת את רוב פעולות השיווק במטרה לספק לקוחות פוטנציאליים לאותם פרילנסרים. פייבר אף פועלת במטרה שהפרילנסרים יראו בה רשת קהילתית ויגבירו נאמנותם אליה.

מנוע צמיחה נוסף של פייבר הוא מיזוגים ורכישות. בפרומתאוס מוסיפים כי לפי התשקיף, החברה ביצעה עד כה מספר רכישות, ונראה כי מדובר בחברות שפיתחו פלטפורמות המתמחות בשירותים ספציפיים (להבדיל מפייבר המכסה מגוון רחב של שירותים). בין הרכישות שלה על-פני השנים האחרונות ניתן למצוא את חברת ClearVoice, פלטפורמה המתווכת בין פרילנסרים בתחום שיווק התוכן למותגים וסוכנויות, שנרכשה על מנת לחזק את ורטיקל התוכן השיווקי. עוד רכישה היא של הסטארט-אפ הישראלי Veed.Me. שבדומה לפייבר, גם הוא מהווה זירת מסחר, רק כזו מתמקדת בשירותי וידאו ואנימציה באיכות גבוהה. נראה כי פייבר פועלת בשיטה של רכישת ורטיקלים שיחזקו את ערוצי השירותים השונים ופוטנציאל הרכישות אינסופי.

בפרומתאוס מציינים עוד כי סיבה נוספת המאפשרת צמיחה, היא העובדה שכיום נותני השירותים הם פרילנסרים, אך בעתיד אין מניעה שגם חברות תצטרפנה לזירת המסחר כנותנות שירותים, דבר המהווה פוטנציאל של ממש. על-פי תשקיף החברה, המודל על בסיסו פועלת פייבר כיום מאפשר לה להניע את צד הספקים, כיום פרילנסרים בלבד, באופן אורגני וללא עלויות שיווק מהותיות.

לסיכום, בפרומתאוס מציינים כי פוטנציאל הצמיחה של החברה עצום ונכון להיום אין עליה לחץ משמעותי להציג רווחים. כל עוד החברה תספק לשוק צמיחה חדה בשורת ההכנסות ואחוז הולך וגדל של לקוחות חוזרים, ניתן להעריך שמחיר המניה ימשיך לעלות. 

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד. העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות.

עוד כתבות

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

הסערה מתקרבת, נמל תל אביב    / צילום: דימה

השירות המטאורולוגי מסכם: כמה גשם ירד בתקופה האחרונה?

ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה, בחלק מהם במידה ניכרת - פי 1.5 ויותר

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

אדם שיף, התובע המרכזי באימפיצ'מנט של דונלד טראמפ / צילום: U.S. Senate TV, רויטרס

"אי אפשר להעניש את טראמפ בקלפי, כי גם טוהר הבחירות בספק"

בפנייה נרגשת לסנטורים קרא הציר אדם שיף, התובע הראשי מטעם בית-הנבחרים: "האמת תצא לאור... יהיו אימיילים חדשים, עדים חדשים... אתם רוצים לדעת את האמת כולה?" ● הכריז: דפוס ההתנהלות של טראמפ הוא לבקש ממדינות זרות להתערב בבחירות בארה"ב – רוסיה, סין ואוקראינה

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

סין מעלה הילוך במאבק בוירוס הריאות: הטילה הסגר על 3 ערים

הרשויות בעיר הואנגגאנג, בה חיים כ-7.5 מיליון בני אדם, סגרו את כל דרכי התחבורה הציבורית, כולל אוטובוסים ורכבות ● גם על אז'ו, עיר שכנה נוספת עם מעט יותר ממיליון תושבים, הוטל הסגר דומה

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

הביקוש לאשראי חוץ בנקאי: פנינסולה גייסה 250 מיליון שקל בפרמיה של 6% על מחיר השוק

קרוב למחצית הסכום שגוייס בהנפקה הגיע מבעל השליטה, בית ההשקעות מיטב דש, ששמר על חלקו בחברה ● מניית פנינסולה בשיא לאחר עלייה של 120% בשנה האחרונה

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

יוסי לוי, גילעד אלטשולר, איציק שנידובסקי / צילומים: ענבל מרמרי ואיל יצהר

התשואות בגמל ובהשתלמות ב-2019: מי הגופים שכיכבו בצמרת, ומיהו האפיק היחיד שהפסיד?

סכום מצרפי עצום של כ-1.32 טריליון שקל מכספי הציבור נוהל ב-2019 על ידי קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, קרנות הפנסיה החדשות המקיפות ופוליסות החיסכון הפנסיוני ● קרנות ההשתלמות המשיכו ליהנות מצמיחה מואצת, ושוק הגמל נהנה מתחייה מחודשת לאחר שנים של התייבשות

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

שדה תעופה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערעור שהתקבל במחוזי הסיר אחריות מחברת הנסיעות בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה

בית משפט לתביעות קטנות קבע כי סוכנות הנסיעות תפצה נוסעים שטסו דרכה בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה – ועכשיו בית המשפט המחוזי פסל את ההחלטה וקבע כי הנוסעים ישיבו לחברת התיירות פגסוס סכום של כ-2,400 שקל שקיבלו כפיצוי

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון לעמ

הנציב חזר בו: עובדי מדינה שנשארו בבית בסבב האחרון בעזה יקבלו שכר

כעת בתום הליך הידברות בין הסתדרות עובדי המדינה, בראשות אריאל יעקבי, לבין נציב שירות המדינה, הפך הרשקוביץ את החלטתו וקבע כי העובדים באזורים אלו יזכו להשלמת שכר של עד חצי יום עבודה

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

בעזרת הפד: בנקים עולמיים שוב נוהרים לשוקי הריפו

דוח לשכת היציבות הפיננסית מצביע על האטה ניכרת בצמיחת מכשירי "בנקאות צללים" מרכזיים, שמהווים את הסיכונים הגדולים ביותר למערכת הפיננסית העולמית ● הבנקים העניקו ב-2018 הלוואות ריפו ב-5.9 טריליון דולר, זינוק של 21%, ונטלו הלוואות קצרות טווח ב-6 טריליון דולר, גידול של 15%

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

חן ליכטנשטיין  / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

יציבות בת"א; אופקו קופצת, פנינסולה ומיטב דש מטפסות

טבע מזנקת 3% ● מיטב דש קופצת 7% לאחר שרכשה מניות פנינסולה ב-115 מיליון שקל ● ירידות באסיה ובאירופה על רקע עלייה במספר מקרי המוות מהתפרצות הווירוס

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"