גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האקזיט והעושק: ביהמ"ש הורה לפצות יזם חברת סייבר שנמכרה ב-220 מיליון ד' לאחר שנושל ע"י שותפיו

משה בן אבו, אחד ממייסדי חברת הסייבר CYVERA, יקבל משני שותפיו עשרות מיליוני שקלים, חמש שנים אחרי מכירת החברה לפאלו אלטו האמריקאית ● זאת לאחר שביהמ"ש קבע כי השותפים הכריחו אותו לוותר על מרבית זכויותיו בחברה, שאת המוצר העיקרי שלה הוא הגה ויזם בעצמו

אורי אלטר / צילום: אפרת קופר
אורי אלטר / צילום: אפרת קופר

חמש שנים אחרי האקזיט ב-220 מיליון דולר: משה בן אבו, אחד ממייסדי חברת הסייבר CYVERA, יקבל משני שותפיו עשרות מיליוני שקלים בגין עסקת המכירה של חברת הסייבר הישראלית לענקית אבטחת המידע האמריקאית פאלו אלטו בשנת 2014.

זאת, לאחר שבשבוע שעבר קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, מגן אלטוביה, כי שני שותפיו של בן אבו עשקו אותו והפעילו עליו מניפולציות פסולות, שבסופו של דבר הכריחו אותו לוותר על מרבית זכויותיו בחברה, שאת המוצר העיקרי שלה הוא הגה ויזם בעצמו.

"עניין נדיר שבנדירים"

שלושת המייסדים של CYVERA, בן אבו, נתנאל דוידי ואורי אלטר, חברו ב-2011 לטובת הקמת מיזם בתחום אבטחת מידע והסכימו לחלק ביניהם באופן שווה את הון המניות של החברה. שלוש שנים מאוחר יותר, בעקבות מסכת לחצים שהפעילו עליו שותפיו, חתם בן אבו על שני מסמכי ויתור מכוחם החזיר לחברה 95% ממניותיו.

מספר חודשים לאחר מכן הושלמה עסקת המכירה של CYVERA לפאלו אלטו תמורת 220 מיליון דולר. בעוד ששני שותפיו של בן אבו גרפו לכיסם 28.5 מיליון דולר כל אחד - הסכום שקיבל בן אבו, מי שהגה ופיתח את המוצר של החברה עוד קודם לייסודה, עמד על 1.5 מיליון דולר בלבד.

בן אבו לא אמר נואש, וכשנה לאחר השלמת העסקה הגיש, באמצעות עורכי הדין דני כביר, ערן פרזנטי ונאור וקנין ממשרד מ. פירון ושות', תביעה על-סך 60 מיליון שקל נגד דוידי, אלטר ופאלו אלטו. 

נתנאל דוידי  / צילום: אפרת קופר

בשבוע שעבר קיבל השופט אלטוביה את תביעתו של בן אבו נגד שני שותפיו לשעבר, וקבע כי כתבי הוויתור עליהם חתם בטלים, הואיל והללו נחתמו תוך ששני שותפיו עושקים אותו. אלטוביה חייב את אלטר ודוידי להעביר לבן אבו את התמורה העודפת שקיבלו בעסקת המכירה לפאלו אלטו, שנבעה מהתוספת בהחזקותיהם בעקבות החתימה של בן אבו על כל כתבי הוויתור.

הסכום המדויק שיחויבו אלטר ודוידי להעביר לבן אבו עדיין לא ידוע. כדי לחשבו, יש לקחת בחשבון גם את השינויים שאירעו בשער מניית פאלו אלטו מאז עסקת המכירה, וסביר להניח כי גם סביב הסכום ינהלו הצדדים מאבק עיקש.

ביטולם בהחלטה שיפוטית של כתבי ויתור, המהווים חוזה לכל דבר ועניין, הוא עניין נדיר שבנדירים. בתי המשפט נוטים לרוב שלא לבטל כתבי ויתור, במיוחד לא במקרים בהם נראה כי הטענה נגד תוקפם מגיעה בגדר "חוכמה בדיעבד", המופיעה רק לאחר שהתובע מבין כי בעקבות חתימתו על כתב הוויתור הוא הפסיד עשרות מיליוני שקלים.

אז מה הוביל את אלטוביה לקבוע כי במקרה שלפניו מתקיימות הנסיבות החריגות שמצדיקות את ביטול כתב הוויתור והשבת עשרות מיליוני שקלים לבן אבו?

"ניצלו את מצוקת בן אבו לטובתם"

בן אבו טען כי חתם על כתבי הוויתור "הודות למאמצים כבירים של דוידי ואלטר, אשר הפעילו עליו לחצים, תוך שהם מציגים בפניו, במכוון, מצגים שאין בהם אמת ומסתירים ממנו עובדות".

לטענת בן אבו, הוא "נפל קורבן למהלך מתואם, מסודר, מאורגן ומתוכנן לפרטי-פרטים של שני חברים 'ממולחים ומתוחכמים', והכול בשעה שבטח בהם והאמין באמת ובתמים שהם רוצים בטובתו".

דוידי ואלטר, מטבע הדברים, כפרו בהאשמות קשות אלה. הם העלו טענות, שגובו בהודעות דוא"ל שנשלחו בזמן אמת, לפיהן חתימת בן אבו על כתבי הוויתור הגיעה על רקע "בעיות בהתנהלות המקצועית והאישית של בן אבו"; וכי התנהגותו ואורח חייו של בן אבו "החלו לגרום לנזקים ולמבוכה".

על רקע זה, לטענת דוידי ואלטר, הגיעו השלושה להסכמה באשר לצמצום אחריותו המקצועית של בן אבו, ובהתאם הוסכם לשנות את מערך ההחזקות בהון החברה באופן שנועד לשקף את תרומתו המוגדרת והחדשה של בן אבו לחברה, כעובד לעומת סמנכ"ל טכנולוגיות.

השופט אלטוביה אימץ את טענתם של בן אבו ובאי-כוחו, שהתבססה בעיקר על מסמכים אותם נאלצו להעביר דוידי ואלטר לבן אבו במסגרת הליך גילוי המסמכים בתיק, כמעט אחד לאחד. בהחלטתו קבע השופט כי "נראה שמספר חודשים לאחר הקמת החברה, עם תחילת קליטת ההשקעות החיצוניות בחברה, אלטר ודוידי התנהלו מול בן אבו ולא יחד עם בן אבו, ביחס למעמדו ועתידו בחברה. אין חולק שאלטר ודוידי תיאמו מראש את פעולותיהם והחלטותיהם ביחס לבן אבו".

עוד קבע שופט המחלקה הכלכלית כי "נראה שבהחתמת בן אבו על מסמכי הוויתור ניצלו דוידי ואלטר את חוסר ניסיונו ו/או תמימותו ו/או מצוקתו.

"בהקשר זה יש לקחת בחשבון שאף אם מדובר במהלך שנועד לקידום המיזם ו/או ענייניה של החברה, הנהנים העיקריים מהחתימה על מסמכי הוויתור במסגרתם העביר בן אבו לחברה כ-25% מהון המניות המונפק של החברה, היו דוידי ואלטר: שיעור מניותיהם בחברה עלה במקביל להעברת מניותיו של בן אבו בחברה, מבלי שנדרשו לשלם תשלום כלשהו בעד הגדלת שיעור מניותיהם בחברה".

ומכאן קצרה הדרך לאלטוביה לקבוע כי פעולותיהם של דוידי ואלטר מניחות את הבסיס לקיומם של כל שלושת יסודות עילת העושק, המקנה זכות למי שנעשק לבטל את החוזה: מצוקה של בן אבו, אותה ניצלו דוידי ואלטר, שהובילו לכריתת חוזה שתנאיו גרועים באופן בלתי סביר.

לא רק שדוידי ואלטר עשקו את בן אבו, כפי שקבע אלטוביה, אלא שתוכניתם אכן נחלה הצלחה כבירה. לאחר שבן אבו חתם על כתב הוויתור השני, הוא נאלץ לסיים את עבודתו בחברה, שאת המוצר שלה יזם ופיתח. בהקשר זה ציין אלטוביה כי בהתחשב בכל האירועים שאירעו לאחר מכן, וביניהם גם אקזיט מאות המיליונים שאירע רק תשעה חודשים מאוחר יותר, "נראה כאילו התגשמו כל מאוויי דוידי ואלטר, בעוד עניינו (צ"ל - רצונו) של בן אבו לכאורה להמשיך ולעבוד במסגרת החברה - נגוז, וגם בכך יש כדי ללמד על חוסר ההגינות הגלום במסמכי הוויתור".

"בעוד החברה ממשיכה ומשגשגת", כתב אלטוביה, "נושל בן אבו מרוב החזקותיו בחברה, וגם עבודתו בחברה הופסקה. אפילו אניח שיש ממש בטענות דוידי ואלטר באשר לאופן עבודתו והתנהלותו של בן אבו בחברה טרם החתימה על מסמכי הוויתור ולאחריהם, ואף אקבל שהפסקת עבודתו של משה בחברה הייתה בלתי נמנעת - אין בכך כדי להצדיק את נישולו מרוב החזקותיו בחברה, ללא תמורה, מקום שמניות החברה הוקצו לו בעד המוצר או הטכנולוגיה עליו התבססה החברה למצער בשלב הראשון לקיומה.

"עילת העושק, המקנה לעשוק זכות לביטול חוזה שתנאיו גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל, נועדה להבטיח את קיומה של חברה מוסרית והוגנת אשר חבריה מתקשרים בהסכמים אישיים ומסחריים תוך שמירה על הגינות, גם כאשר צד לחוזה מצוי בנחיתות", סיכם אלטוביה את המקרה ונתן את האות להתחשבנות בין הצדדים שצפויה להתחיל בקרוב ולעורר גם היא לא מעט קשיים.

עו"ד דני כביר  / צילום: איל מרילוס

המוח מאחורי המיזם

עוד בטרם קבע אלטוביה כי המעשים של דוידוי ואלטר כלפי בן אבו עולים לכדי עושק, ביקש השופט אלטוביה לבחון את תרומתו של בן אבו למיזם, וקבע כי הדינמיקה בין השלושה עבדה באופן הבא: דוידי ואלטר הביאו את הכסף, ובן אבו הביא את הידע המקצועי, כמי שהיה "המוח" מאחורי המיזם.

מסקנתו של אלטוביה בהקשר זה אומנם נוגעת רק לסכסוך המייסדים שהובא לפתחו, אבל מתבססת על הסכמים ופרקטיקות שוודאי מקובלים גם בחברות הזנק נוספות.

לדברי השופט, העבודה שבסמוך לאחר ייסודה של החברה, הסכימו אלטר ודוידי להעניק לבן אבו שליש ממניות החברה המונפקות, למרות שלא השקיע כסף במיזם ואף קיבל משכורת חודשית בסך 15 אלף שקל - מלמדת כי "כבר בשלב ייסוד החברה העביר בן אבו לחברה 'ערך' כלכלי, אחרת סביר להניח שאלטר ודוידי לא היו מסכימים להקצות לו שליש ממניות החברה. טענת הנתבעים - כאילו 'בחברות הזנק בדרך-כלל המניות מוענקות למייסדים על סמך התחייבויותיהם לקיום חלקם, אחריותם, תרומתם והשקעתם העתידית בחברה' - אינה נראית לי".

"בהתחשב בהנחה האמורה לא היה מקום לשלם לבן אבו משכורת", קבע השופט, "וככל ששולמה לו משכורת, לא היה צורך בהקצאת מניות, במיוחד בהתחשב בהוראות הסכם ההעסקה, לפיו התחייב בן אבו להקדיש את כל מרצו וכוח עבודתו בקידום ענייני החברה. במצב דברים זה, בוודאי שלא היה צורך בהקצאת מניות שווה ליתר השותפים שעדיין לא קיבלו שכר חודשי ואף השקיעו מכספם הפרטי".

בנוסף, קבע אלטוביה, ברור מראיות נוספות שהוצגו במהלך ההליך שהמוצר של החברה, לפחות בתצורתו הראשונית, כבר היה קיים עוד בטרם נוסדה. עובדה זו, קבע, מחזקת עוד יותר את המסקנה כי מי שפיתח אותו הוא בן אבו - בשעה ששני שותפיו האחרים שימשו בתפקידי ניהול קודם לייסוד החברה ולא בפיתוח.

לסיכום נקודה זו קבע אלטוביה: "ההקצאה לבן אבו הייתה בעלת אופי של הקצאה כשותף מייסד ויזם, ולא כעובד הנהנה גם ממניות לעובד כתמריץ להישארותו בחברה. שיעור ההקצאה מלמד על כך ועיתויה". לכן, קבע, "יש לקבל את טענת בן אבו, לפיה הוא 'המוח' מאחורי הטכנולוגיה של CYVERA, והוא גויס כשותף על-ידי דוידי ואלטר בשל הטכנולוגיה שפיתח עוד בטרם פגש בהם". 

מעורך דינם של הנתבעים נמסר: "אנו סבורים כי פעלנו בהגינות וכדין לאורך כל הדרך, אך מכבדים את בית המשפט ואת פסק הדין. אנו לומדים את פסק הדין ומשמעויותיו". 

עוד כתבות

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג מעיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג מפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

מוטי אלמליח / צילום: ורדי כהנא

לאחר נפילה של כ-80% במניה: טלרד תצמצם פעילות בארה"ב בניסיון לבלום ההפסדים ותבצע מחיקת ערך מהותית

תוכנית ההתייעלות כוללת צמצום הוצאות בהיקף שנתי מוערך של כ-6 מיליון דולר, תוך הקטנת מצבת כוח האדם והקטנת היקפי הוצאות אחרות של הפעילות ● "בבסיס תוכנית ההתייעלות", ציינה החברה, "מעבר למתכונת פעילות ממוקדת במתן שירות ומכירה ללקוחות", ולהערכתה יישומה יאפשר לקבוצה כולה לעבור לרווחיות

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת