גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חופשת לידה לאבות: למה בממשלה לא משקיעים לטווח ארוך

שוויון מגדרי, צמיחה כלכלית וקשר טוב עם הילדים - לחופשת לידה לאבות יש שלל תרומות חיוביות, וגם הגורמים המקצועיים בממשלה מסכימים על נחיצותה • מה המודלים הקיימים בעולם, מה העלות של חודש חופשת לידה לאבות, ולמה בממשלה לא מרימים את הכפפה?

חופשת לידה לאבות / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
חופשת לידה לאבות / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

מי שיסתובב בשעות הצהריים המוקדמות במקומות שונים ברחבי הארץ, אפילו במעוזים הליברליים, יתקשה להבחין בגבר עם עגלת תינוק. יותר מכך - בישראל 2019, גבר שמסתובב עם פעוט, מבלי שאשתו שם כדי להשגיח, עדיין זוכה לקבל פרגון והערכה מהסובבים אותו, זרים ומכרים, נשים וגברים.

בניגוד למדינות מערביות רבות, במדינת ישראל חופשות לידה הן עדיין נחלתן הבלעדית של הנשים, דבר שמשפיע על הטיפול בילדים גם שנים אחר כך. זה לא שאין חופשת לידה לאבות כלל אלא שהחוק בישראל מאפשר חופשה מצומצמת בלבד - שבוע לאחר הלידה על חשבון ימי מחלה וחופשה, או אפשרות לצאת לחופשת לידה על חשבון זאת של האישה (בין שבוע לארבעה חודשים, חלקם ללא תשלום).

בפועל, קשה לקרוא לאפשרות הזאת חופשת לידה - נתונים חדשים של ביטוח לאומי מראים כי רק 1,266 גברים מימשו את האפשרות הזאת בשנה שעברה. סביר להניח כי לפחות חלקם הם בני זוג של נשים עצמאיות, עם גמישות בחזרה לעבודה.

מספר הגברים החולקים

חופשת לידה לאבות היא אחד הנושאים שיחכו על שולחנה של הממשלה הבאה, תהיה אשר תהיה. בינואר האחרון פורסם כי צוות בין-משרדי בהובלת משרד ראש הממשלה תומך במהלך ליצירת חופשת לידה לאבות, שלא תבוא על חשבון זאת של האישה. עם זאת, ככל הידוע טרם גובש מודל מומלץ, ובין ההמלצה לאישור הממשלה - בטח בתקופה שבה משרד האוצר נמצא בלחץ תקציבי - קיים מרחק רב. הוועדה כללה גם נציגים של משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד הכלכלה והביטוח הלאומי.

במדינות אחרות הונהגו במהלך השנים חופשות לידה לגברים, בהיקף כזה או אחר. בנורבגיה למשל יש חופשת לידה של 13 שבועות לאמא, ושבועיים לאב וכן 49 שבועות נוספים שניתנים לחלוקה בין שני בני הזוג, שהאב חייב לקחת עשרה מהם; באיסלנד כל אחד מבני הזוג מקבל שלושה חודשים ואילו שניהם מקבלים שלושה חודשים נוספים, לפי שיקול דעתם; בקוריאה האישה מקבלת שלושה חודשים חופשה, ומלבד זאת כל אחד מההורים מקבל שנה נוספת. התגמול בכל אחת מהמדינות הוא לא בהכרח של 100% מהשכר, אך קיימים גם מנגנונים שונים שמגדילים את התגמול, אם הגבר לוקח חופשת לידה ארוכה יותר.

תקופת לידה והורות בתשלום לאבות בלבד

מפרנסים עיקריים ומטפלים משניים

לחופשת לידה לגברים יש תפקיד מכריע בשוק העבודה. פערי השכר הקיימים בישראל מראים כי השכר הגלובלי של גברים גבוה ב-30% מזה של נשים, ואילו השכר השעתי גבוה בכ-15%. נהוג לחשוב כי פערי השכר נובעים מאפליה ישירה, כלומר אישה מקבלת שכר נמוך יותר מגבר עם אותו רקע, ניסיון והשכלה. אולם מחקרים מראים כי זהו אינו המצב. לפי ניתוח של האוצר לסקר ההוצאות של 2014, קיים פער של 3,650 שקל בין השכר הממוצע של נשים וגברים - 2,200 שקל קשורים להיקף התעסוקה, 1,100 שקל לענף התעסוקה שבו הם מועסקים ועוד 350 שקל שאין להם הסבר. מחקר של הדס פוקס ממכון טאוב מ-2016 הראה גם הוא כי ניתן להסביר את רוב פערי השכר.

המשמעות היא שהאפליה בשוק העבודה היא מובנית ונובעת מבחירות שונות שעושים גברים ונשים, בהן הבחירות לעבוד פחות שעות או לבחור במקצועות שמאפשרים גמישות. אלה, בנוסף לחופשות הלידה, גם פוגעים בוותק של הנשים, ומקשים עליהן להגיע למשרות ניהוליות. המשמעות של חופשת לידה לגברים היא לא רק סיוע בתקופה שלאחר הלידה, אלא היא משנה את תפיסת הגברים ומשפיעה על החלטותיו לאורך שנים ארוכות. שוק עבודה שוויוני יותר, שבו לא כל נטל ההורות ייפול על האימהות, יאפשר לנשים למצות יותר את הפוטנציאל שלהן, והפריון שלהן יהיה גבוה יותר.

מחקר שנערך בגרמניה העלה כי אבות שיצאו לחופשת לידה מבלים שעה וחצי יותר עם הילדים שלהם בכל יום, בשש השנים הראשונות לחייהם. בנוסף, הם גם הגדילו את המעורבות שלהם במטלות הבית בשעה בכל יום. מכיוון שבגרמניה התחילו לתת חופשה לידה לגבר ב-2007, קיימים נתונים חדשים ואיכותיים, שמאפשרים לבחון את הנושא לעומק. במסמך שפרסמה שדולת הנשים בשנה שעברה ועסק בנושא צוין כי מחקרים מראים שמעורבות הורית מוגברת של אבות מועילה לבריאות ולהתפתחות של הילדים.

"מה שקורה בשוק העבודה מבסס את המצב הנוכחי - גברים הם המפרנסים העיקריים ומטפלים משניים, ונשים להפך. זאת משוואה שגרועה לכולם, זה מקשה על הנשים להגיע לרמות בכירות ולהשתכר יותר כסף, אבל גם לא מאפשר לגברים להיות הורים פעילים", אומרת מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים. "הסיפור הוא לא רק של נשים, אלא של האופן שבו מתייחסים לגברים במקומות העבודה. ברובם מקובל שגברים יוצאים לאסוף את הילדים רק פעם אחת בשבוע. אנחנו סבורים כי חופשת לידה היא כלי מאוד חשוב בשינוי תפיסות בשוק העבודה. המודל הנוכחי גרוע מאוד, ולראיה שיעור הניצול הנמוך שלו".
גרא מרגליות מתייחסת גם לשינוי בהעדפות: "עובדים ועובדות מחפשים יותר איזון בין בית לעבודה, ויש רצון יותר גדול לקחת חלק בגידול הילדים. לכן ברור שמקום העבודה צריך להתמודד עם גברים ונשים שיוצאים לחופשת לידה. כמובן שאסור שהנטל ייפול על עסקים קטנים ובינוניים".

אור ענבי, חוקר במרכז גוטמן לדעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, הגיש באחרונה את עבודת הדוקטורט שלו בנושא גבריות חדשה ומעורבות של אבות בגידול ילדיהם. לדבריו, קיים שינוי דרמטי בעמדות של הגברים, אך המצב רחוק מלהיות משביע רצון. "בהחלט רואים שינוי בשיח, גברים מביעים עמדות יותר שוויוניות מאשר בעבר. הבעיה היא שהשינוי בפרקטיקות הרבה יותר מצומצם", אומר ענבי.

"אם האבות שלנו לא היו כמעט מעורבים אבל גם לא הביעו רצון, אז היום יותר מביעים רצון אבל בפועל הם לא מעורבים. לגבי המעורבים, ניתן לראות כי הם עושים זאת בצורה שלא מתנגשת עם העבודה, בבוקר ובערב, ככל שיהיה יותר מאוחר". כך, נתונים מעבודת הדוקטורט של ענבי מראים כי 67% מהאבות שהשתתפו במחקר השיבו כי רחצו את הילד בין שלוש לחמש פעמים בשבוע האחרון, אך רק 32% החזירו את הילד מהגן מספר פעמים דומה.

"יש מחקרים שאף מראים שגברים מגדילים את שעות העבודה לאחר הלידה. הנימוק הרשמי הוא שכר, אך לא מעט מחקרים מראים כי זה קשור לרצון לברוח מהבית. יש משהו נוח בהגעה הביתה כשהילדים מקולחים, להקריא סיפורים וללטף את הילד, ולא לעשות את כל מה שקורה בין 16:00 ל-19:30. יש עוד ממצא, שהוא לא רק שלי, שגם שוק העבודה מתייחס לאבות ואימהות אחרת - יותר מקובל שאמא תצא בשעה מוקדמת וגבר ישלם מחיר בקידום שלו", אומר ענבי.

ענבי, שהעבודה שלו כללה מדגם של 705 יהודים שמתגוררים בישראל, הגיע למסקנה כי אין הבדלים בגישות בין רמות השכלה ורמות סוציו-אקונומיות שונות. עם זאת, הוא מציין כי הגמישות היא גורם משמעותי. "לאנשים שעובדים בעבודות כפיים יש פחות גמישות בשעות העבודה, ומצד שני, גם הייטקסטים, שנחשבים למשכילים, מגיעים הביתה מאוחר - בדומה לעובד כפיים ללא השכלה", הוא אומר.

העניין התקציבי הוא סימן השאלה העיקרי

בין גורמי המקצוע בישראל יש תמימות דעים לגבי נחיצותה של חופשת לידה לגברים. מי שמוביל את המהלך במשרד ראש הממשלה הוא אורן כהן, סמנכ"ל ממשל וחברה במשרד. ככל הידוע, אין תוכנית מסודרת לגבי מספר השבועות שיינתנו, אם וכאשר.

סימן השאלה העיקרי שעומד בבסיס הדיון הוא השאלה התקציבית - מה תהיה עלות של כל שבוע חופשת לידה לגבר, עלות שמשתנה בהתאם לשיעורי המיצוי החזויים. מכיוון שלפני שנתיים גדלה חופשת הלידה של נשים מ-14 ל-15 שבועות, נקודת המוצא לדיון היא העלות השנתית של המהלך - כ-250 מיליון שקל. השכר הממוצע של גברים גבוה בכ-30% מזה של נשים, ולכן עלות שבוע כזה שמיועד לגברים בלבד היא כ-330 מיליון שקל. בביטוח לאומי הציגו בוועדה הערכה אופטימית שלפיה העלות השנתית של חודש חופשה תהיה 300-400 מיליון שקל. אולם הערכה זו מבוססת על שיעורי מיצוי נמוכים של כ-25% ועל מודל פשטני שבו חופשת לידה של גברים לא מוסיפה גם לנשים.

בביטוח הלאומי מתבססים על דוגמאות דומות בחו"ל, שלפיהן בשנים הראשונות שיעורי המיצוי נמוכים והם עולים בהדרגה. כלומר, ההערכה של הביטוח הלאומי היא רק לשנים הראשונות, והעלות צפויה להיות גבוהה באופן משמעותי בהמשך הדרך. עלות נוספת היא עקיפה וקשורה למעסיקים. בתהליך שיתוף ציבור שנערך בנושא העלו מעסיקים רבים חששות מהנושא, אך במדינה לא מתכוונים להשית עליהם את העלויות. עם זאת, המעסיקים כן יצטרכו להתמודד עם היעדרותם של האבות ממקומות העבודה, והצורך במציאת מחליפים זמניים.

במשרד האוצר, ששותפים לוועדה, מתייחסים בחיוב לאפשרות של חופשת לידה לגברים, אך הם גם מתמודדים עם גירעון גדול מהצפוי בתקציב הקרוב. השנה, בגלל הקמת הממשלה, צפויים גם להיות מחולקים כספים קואליציוניים שיכבידו על התקציב. עם זאת, הסכמים כאלו יכולים להוות הזדמנות, אם אחת המפלגות תחליט להכניס את הנושא להסכמים שלה. כך או כך, מכיוון שאין התנגדות מקצועית לצורך בחופשת לידה לגברים, ההחלטה אם להשקיע בכך מאות מיליוני שקלים או אף יותר ממיליארד שקל תלויה כבר בסדרי העדיפויות. במקביל לקריאות לקבוע חופשת לידה לגברים, קיימת גם דרישה להגדיל את תקופת ההורות של אמהות, אך לכך כמובן צריך תקציב נוסף.

מה שמעכב את המהלך הוא העובדה כי מדובר בהשקעה לטווח ארוך. אם מסתכלים על הנושא רק בהיבט כלכלי, אז צריך למשל לנתח מה יתרום יותר לצמיחה - צמצום נטל פקקי התנועה או חופשת לידה לאבות. כאן נכנס לחישוב גם נעלם נוסף - האם כדי לשפר את השוויון המגדרי לטווח הארוך צריך שהאבות ייצאו לחופשת של שלושה-ארבעה שבועות, או שגם שבוע-שבועיים מספיקים.

מה המודלים הנהוגים בעולם?

מקור: דוח של שדולת הנשים

מודל החלק הייעודי לאבות (Quota Daddy):

תקופה לאימהות, תקופה לאבות ותקופה שניתן לחלוק. כאשר האב אינו מנצל את התקופה השמורה לו, המשפחה מאבדת את הזכאות. כך באיסלנד: תשעה חודשי חופשת לידה - שלושה לאימהות, שלושה ניתנים לחלוקה ושלושה לאבות; בשבדיה, שלושה חודשי חופשת לידה לאבות מתוך חופשה של 13 חודשים; ובנורבגיה: עשרה שבועות לאבות מתוך חופשה בת 13.5 חודשים.

מודל הבונוס:

מדיניות המעניקה "תקופת בונוס" של חופשה בתשלום, אם האב מנצל תקופה מסוימת מתוך החופשה. כך בגרמניה, המאריכה בחודשיים את תקופת הלידה אם כל הורה מנצל לפחות חודשיים מהחופשה; בפורטוגל, המעניקה חודש נוסף אם האב לוקח חודש, וגם באוסטריה, איטליה, יפן, קרואטיה ורומניה.

מודל הזכאות הנפרדת:

זכות הגנה תעסוקתית לתקופה שלאחר חופשת הלידה הראשונית המשולמת היטב, שהתגמולים עבורה אינם גבוהים. יחד עם זאת, בדרום קוריאה למשל, אם האב בוחר שלושה חודשים לנצל את זכאותו לתקופת הורות בצמוד לחופשת הלידה של האם, הוא זכאי לפיצוי כספי מלא במשך שלושה חודשים.

מה ההסדר בארץ?

גבר זכאי לשבוע חופש לאחר הלידה, על חשבון ימי מחלה וחופשה. חופשת לידה של בין שבוע לתשעה שבועות, על חשבון חופשת הלידה של הנשים, החל מהשבוע השביעי עד השבוע ה-26. לחלופין, האב יכול לקחת שבוע במקביל לבת הזוג, על חשבונה.

עוד כתבות

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א עברה לעליות קלות; מניית טאואר צוללת יותר מ-8%

הירידות בטאואר באות על רקע ירידות בענף בארה"ב לאחר תחזית פסימית של טקסס אינסטרומנטס ● אופקו מאבדת 6% לאחר שצללה ב-11% בטרום מסחר ועיכבה את פתיחת המסחר ● החברה הודיעה על כוונתה לגייס מהציבור עד 100 מיליון דולר בהנפקת מניות ● בוול סטריט ננעלו המדדים אתמול בירידות

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב-ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "מאיר שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

תגמול אופציות נדיב הזניק את שכרו של ניר צוק מפאלו אלטו ל-36 מיליון דולר ב-2019

פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים ● עלות שכר חמשת בכירי החברה, עיקרה בתגמול אופציות, הסתכמה השנה בכ-170 מיליון דולר