גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהומה בדיון ועדת הבחירות: סתיו שפיר הורדה מבימת הדוברים

שפיר טענה כי קיבלה איומים על חייה בשל פרסום פרטיה האישיים ע"י איתמר בן גביר ולכן נזקקה לאבטחה, הדברים עוררו מהומה במהלכה סגרו לה את המיקרופון, והסדרנים הגיעו להורידה מהדוכן ● עו"ד בן גביר: "ככה נראה ניסיון להפיכה שלטונית, קודם בן גביר ומרזל אחר כך נתניהו. כולם יודעים שבלי עוצמה יהודית אין ממשלה ופסילתנו תביא לכך"

סתיו שפיר / צילום: אוריה תדמור
סתיו שפיר / צילום: אוריה תדמור

מהומה בדיוני ועדת הבחירות על הבקשות לפסילת רשימת עוצמה יהודית ומועמדיה כאשר סתיו שפיר הורדה מבימת הדוברים, במהלך עימות עם אנשי עוצמה יהודית ועם יו"ר הועדה השופט חנן מלצר. שפיר טענה כי קיבלה איומים על חייה בשל פרסום פרטיה האישיים על ידי איתמר בן גבירולכן נזקקה לאבטחה. הדברים עוררו מהומה, השופט מלצר ביקש שתסיים את דבריה ותרד, נציג יהדות התורה קרא לה "פשיסטית". במהלך המהומה סגרו לה את המיקרופון, והסדרנים הגיעו להורידה מהדוכן. היא המשיכה להעלות את טענותיה ולבסוף הוצאה מהאולם. בטרם הוצאה אמרה כי מי שמנסים לחדור לכנסת כדי להחריב את הדמוקרטיה מפנים וכי עוצמה יהודית היא מפלגה אנטי ציונית אנטי חברתית ואנטי דמוקרטית.

ח"כ שפיר ציינה כי בעבר היו נציגים מהימין כמו דן מרידור שסייעו להרחיק את הכהניסטים מהכנסת, היום נציגי המפלגות מימין פוחדים ושולחים עורכי דין במקומם. "מי שמעז להתנגד להם מקבל איומים ותביעות דיבה. כשבעלי כוח ומיקרופון מפיצים אמירות הפחדה ואיומים, הציבור שלהם לא צריך הנחיה מפורשת לפגוע בצד השני. כשחברי רשימה מסיתים נגד ציבור הערבי כולו. הם מסכנים את החברה הישראלית", כך לדברי שפיר.

חברת הכנסת תמר זנדברג שעלתה אחריה הוסיפה כי בנצי גופשטיין, מועמד רשימת עוצמה יהודית, עומד בראש ארגון להב"ה שבין השאר מגיע למסעדות שבהן מועסקים ערבים ומפעיל נגדם אלימות.

עורך הדין ענר הלמן נציג היועץ המשפטי לממשלה אמר בדיון כי מסת העדויות נגד מרזל וגופשטיין כבדה בהרבה מזו של בן גביר, ולכן עמדת היועץ היא כי יש לפסול אותם אך לא את בן גביר.

מצטט את השופטת נאור שקבעה בעבר כי אין להסתמך על כתבות עיתונאיות כראיה של ממש וכעילה לפסילה, צריך ראיות של ממש, הקלטות, דברים שכתבו בעצמם וכו'. והוא מביא כמה מהראיות החדשות שהועלו ובהם דברי מרזל בדף הפייסבוק שלו, טורי דעה, ראיונות ונאומים: "הערבים כולם הם אויב, והפתרון הוא פתרון מהתורה לשלוח את הערבים האויבים לארצות ערב. ועוד, רוב ערביי ישראל לא משלמים מיסים וחובות לחשמל מים וכו'. עבודה לא יהיה לאנשי מוחמד פרנסה לא תהיה להם ואז יעזבו למדינות אחרות. 60 אחוז מדמי הביטוח הלאומי הולכים לאוייב. סרטון יוטיוב של מרזל: הם חיות ואני מנסה להביע בכך את מה שאני יודע על הערבים. 99 אחוז מהם תומכים בטרור. הם משתלטים על הערים היהודיות נצרת עילית, עפולה חיפה ועוד. אנחנו פראיירים הנותנים לאויב שלנו מבפנים. מחבל עם סכין מסוכן פחות ממחבל שנכנס לגור בשכונות יהודיות, כיבוש מבפנים".

לפי הלמן יש עוד לא מעט ראיות דומות וטענתו של מרזל כי מישהו אחר מתפעל את דפי הפייסבוק שלו אינה קבילה בבית המשפט והוא נושא באחריות להם.

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד שאל מדוע לא התייחסתם לאמירות דומות של חנין זועבי?. הלמן מגיב שבדיון לפני בחירות 2015, נקבע כי זועבי לא עמדה ברף הנדרש לפסילה אז. ביטן מגיב כי בלד החליטה לא להריץ שוב את זועבי כדי שלא תובא לפסילה שוב לאחר שהתבטאה באופן בוטה נגד מדינה יהודית.

עו"ד רנאטו יאראק המייצג את כחול לבן תהה, מדוע משתמשים בראיות נגד מרזל אבל לא משתמשים באותן ראיות נגד בן גביר, כשהוא מצטט ראיון רדיו של בן גביר שאמר דברים דומים למרזל. הלמן מגיב כי דברי בן גביר לא היו מובהקים וכי בעדויות כולן שהובאו אין מסה של אמירות גזעניות והסתה.

הלמן הוסיף ציטוטים של בנצי גופשטיין המהווים לדבריו הסתה וגזענות ומצדיקים את פסילתו ובהם האשמות כי "הערבים אחראים להצתת היערות", "הכנסת תרבות של רצח גניבה ואונס על ידי הערבים", "הרב כהנא צדק ויש לגרש את הערבים", "האין יום שהם לא אונסים את הילדות שלנו ומנסים לרצוח אותנו", "אין מקום פה לישמעאל וגם ליצחק", "הפתרון הוא לגרש אותם מכאן" ועוד.

תגובת סתיו שפיר לאחר שהורדה מהדוכן בועדת הבחירות: "הכהניסטים לא ישתיקו אותי. הפסקנו לפחד מכם. מי שהיה פחדן מספיק מול הכהניסטים, מי שנתן להם במה בכל תחנת רדיו וטלוויזיה, קיבל עכשיו עוד מפלגה מפלצתית שעקפה אותם מימין והשוותה להט"בים לנאצים. אפשר לנתק לנו את המיקרופון, אבל אף אחד לא יעצור אותנו במאבק על הדמוקרטיה הישראלית".

עורך הדין איתמר בן גביר המועמד בראש עוצמה יהודית, שכמה מהעותרים דרשו לפסול אותו, פתח באמירה חריפה: "עמדות היועץ המשפטי ופרקליט המדינה שנקבעו בעוד בטרם קראו את החומר ככה נראה ניסיון להפיכה שלטונית, קודם בן גביר ומרזל אחר כך נתניהו. כולם יודעים שבלי עוצמה יהודית אין ממשלה ופסילתנו תביא לכך".

עו"ד בן גביר הביא לטובתו בין השאר את אמירותיה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד כלפיו, עדויות מכתבת "הארץ" על כך שהוא הגורם הממתן של עוצמה יהודית, וגם ציטוטים מראיון עם ניסים משעל: "אני מעריך מאוד את הרב כהנא שהיה גיבור ישראל אבל אני לא חותם כל הצעה שהעלה, אני לא בעד הפרדה, שירותים נפרדים וכו'. אני כהניסט באהבת ישראל ובזה שעודה וטיבי לא צריכים להיות בכנסת וכך גם בלד, לעומת בן ארי שצריך להיות. יש הרבה ערבים נאמנים למדינה ומי שנאמן למדינה אני איתו. אני לא מסכים עם מי שאמר ש-99 אחוזים מהערבים אינם נאמנים. נציג היועמ"ש שיקר בדברים שטען שאמרתי. אין לי בעיה עם הדרוזים שעימם יש ברית דמים, ויש הרבה ערבים מוסלמים ונוצרים שאין להם בעיה עם המדינה והם נאמנים לה. הבעיה שלי היא עם אלה הפוסלים אותנו כי אנחנו יהודים, תומכי חמאס וארגוני הטרור, מי שפוסל את קיום המדינה כמדינה יהודית. ודין אחד לתומכי הטרור האלה כמו לנטורי קרתא הפוסלים את קיום המדינה, משתפים פעולה עם שונאי ישראל, מתחבקים עם נשיא איראן. אנחנו לא נגד כל הערבים, מי שנאמן אהלן וסהלן? זו גזענות? ומי שרוצה למחוק אותנו ותומך בטרור, אני לא רוצה אותו כאן".

הוא דחה את העדויות שהביאו בדיון נגדו, ואמר כי הן הובאו בחלקן והוצאו מהקשרן.

עורך הדין יאראק דרש הבהרה של המונח "נאמן" - לדברי בן גביר: "מי שמיידה אבנים על היהודים, צועק איטבח אל יהוד וברוח ודם נפדה את פלסטין, איתם יש לי בעיה. לא עם כל האחרים".

ברוך מרזל, השני ברשימת עוצמה יהודית, שהיועץ המשפטי לממשלה המליץ לקבל את הדרישה לפסילתו, חזר בו בדיון מאמירות שיוחסו לו ולפיהן כל הערבים אוייבים. מרזל הבהיר בדיון כי לא תמיד הוא אומר את הדברים הנכונים, והוא מוכן לחזור בו מהדברים "הלא נכונים" שאמר.

השופט מלצר דורש ממנו חזרה בו מדברים קונקרטיים שהובאו בדיון ובטיעונים נגדו. מרזל טוען שאינו יודע מה זה פייסבוק והציטוטים משם אינם שלו: " איני משתמש בכך". השופט מלצר השיב בדרישה: "אז תודיע שאתה דורש להוריד את זה. אם אינו שלך, ברור שמי שעשה בשמך אסור לו. אם זה בשמך ובהסכמתך פייסבוק יורידו את זה".

מרזל נענה והתחייב כי כל הדברים הלא נכונים כדבריו יורדו: "אמצא את מי שעשה כן והוא יוריד מהפייסבוק". השופט אמר קיבל את דבריו: "כל הפרסומים שצוטטו כאן ונטענו כנגד מרזל יורדו לפי כללי הקהילה. שכן הפרסומים אינם על דעתו של מרזל כפי שהודה בעצמו", מרזל הוסיף כי: "הדברים שצוטטו ממני - חלקם נחתכו בעריכה - מה שאמרתי אינו בדיוק בקווים שאני מאמין בהם, ואני חוזר בי - חלק גדול מהערבים מזדהים עם האוייבים ורוצים בחיסול המדינה ולכן הם אוייבנו - כל ערבי שאינו חושב ככה הוא לא שם וזכאי להיות פה. אני לא חושב שלערבים לא מגיע ביטוח לאומי אלא רק לאויבים. - האמירה ש-99 אחוז מהערבים לא נאמנים שהשמעתי אינה נכונה, אפילו בחברון שהיא העיר הכי קיצונית יש ערבים ראויים מאוד, אני מכיר וקשור לערבים שאינם אוייבנו".

עוד כתבות

עבודות תשתית בתקופת הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

כלכלה בזמן קורונה: צריך פתרון לאיחורים גם במיזמי תשתיות

בעקבות הקורונה תוארך תקופת המסירה של דירות ללא תשלום פיצוי לרוכשים ● התערבות דומה דרושה בענף התשתיות

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

צפי לפתיחת שבוע חיובית בבורסה; טבע, איי.אפ.אפ וטאואר יטפסו

המשך התפשטות מגפת הקורונה והעלייה המתמדת במספר הנדבקים בארץ, לצד הביקורת וההפגנות נגד הטיפול של הממשלה במשבר והתוכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ, יעיקו על השוק

אלון מאסק מנכ"ל טסלה / צילום: רויטרס

אינטל מאבדת את הבכורה והשפים שעושים הסבה מקצועית: השבוע בהייטק

למה טסלה, אנבידיה ולמונייד מסמלות על בועה בתעשיית ההייטק ● מה הבעיה בבוטקאמפס, ומה אפל חשפה על הפרקטיקות הפסולות של לינקדאין ● מה קרה השבוע בהייטק

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

בעקבות סערת פוקס: דיבידנדים בימים קשים

גם בימים כתיקונם נדרש הדירקטוריון למבט שקול קדימה, בעת שהוא מבקש לחלק דיבידנדים ● אם כן, כיצד עליו לנהוג בימים שבהם הראות קשה, הסיכונים גדלים וחוסר הוודאות שולטת?

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים בבורסת ניו יורק / צילום: NYSE

להנפיק בעת משבר בבורסה הגדולה בעולם. ראיון עם אחד שיודע

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים ב-NYSE, בורסת ניו יורק, מסביר מדוע התקופה הנוכחית נפלאה להנפקות, למה יותר חברות ישראליות התחילו להנפיק בניו יורק במקום בנאסד"ק ומדוע זה עדיף להן: "ראית איך למונייד כיכבה בכל הרשתות החברתיות אחרי ההנפקה"

לא אפריקה, כאן בערבה. בתי בוץ, בנייה אקולוגית לאנרגיות מתחדשות / צילום: אביטל ניסימוב

סוף שבוע משפחתי בערבה: ביקור ב"כפר מנותק מרשת"

סוף שבוע חווייתי המיועד לכל המשפחה כולל סיור מודרך ב”כפר מנותק רשת” בקיבוץ קטורה, ביקור במפעל האצות של הקיבוץ וביקור אצל “מתושלח” - עץ התמר העתיק בעולם שנבט מגרעין שנמצא בחפירות הארכיאולוגיות במצדה

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; נטפליקס הובילה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

תוצאות הניסוי של גיליאד מראים שהסיכון למוות בקרב חולים בנגיף הופחת בכ-62% בהשוואה לטיפול הסטנדרטי ● מספר מקרי הקורונה המאומתים בעולם הכפיל את עצמו בששת השבועות האחרונים ויו"ר ארגון הבריאות העולמי ציין כי "ניתן להשתלט על הווירוס, אך ברוב העולם הוא אינו תחת שליטה אלא מתחזק"

ז’איר בולסונארו / צילום: רויטרס, Ricardo Moraes

עיתונאים תובעים את בולסונארו: הסיר את המסכה במסיבת העיתונאים בה הודיע שהוא חולה בקורונה

במסיבת העיתונאים בה בישר נשיא ברזיל כי הוא נדבק בנגיף הקורונה הסיר את המסכה מפניו, לאחר שהתרחק מעט מן העיתונאים ● כעת טוען נשיא התאחדות העיתונאים כי "הנשיא בולסונארו ממשיך להתנהג בצורה נפשעת ולסכן חיים של אחרים"

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכל נמחק, כולם פוטרו": העצמאים הוציאו אלפים לרחובות

הקורונה הכלכלית איחדה את העצמאים להפגנת מחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין ● אתמול נפגשו נציגי העצמאים עם ראש הממשלה שהבטיח להיפגש עמם מעתה בכל יום שישי ● יוזמת ההפגנה: "רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו מענק. זה בולשיט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

משתתפות בטיסת "הכאילו" בטיוואן / צילום: Chiang Ying-ying, AP

לא יכולים לצאת לנופש בגלל הקורונה? תנסו חופשה בכאילו

מגפת הקורונה שינתה את העולם התעופה והתיירות וגדעה את תוכניות הנופש של רבים מאיתנו ● אז מה עושים כשאי אפשר לטוס לשום מקום? מדמיינים ● בטייוואן ארגנו טיסה שלא טסה לשום מקום ובתל אביב תוכלו למצוא תערוכה שתמלא את החסר עם זיכרונות

צוללת של טיסנקרופ בעיר הנמל הגרמנית קיל / צילום: רויטרס

ממשלת גרמניה אישרה מסירת צוללת רביעית מתקדמת למצרים

מדובר בחלק מעסקה שכבר נחתמה בעבר, אך כעת אושרה מסירת הצוללת, למרות מעורבותה לכאורה של קהיר במלחמה בתימן בין המורדים במימון איראן לבין כוחות בתמיכת סעודיה ומצרים

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני מוג׳י / צילום: שאטרסטוק

בצל הקורונה: קמעונאית המוצרים לבית Muji ארה״ב הגישה בקשה להגנה מפני נושים

בכך מצטרפת קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני לשורה של קמעונאיות שכבר עשו זאת, על רקע השפעות משבר הקורונה על הענף ברחבי העולם ● החברה: "מוג׳י קיבלה החלטה לבצע ארגון מחדש בעסקיה מתוך כוונה לשרת טוב יותר את הקהילה שלנו"