גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכבשה השחורה של באפט: המשקיע האגדי מופסד כבר 1.7 מיליארד שקל על השקעתו בטבע

מתאדה והולכת: מניית טבע צנחה שוב אתמול והשלימה ירידה של 90% מהשיא, לשווי חברה של כ-7 מיליארד דולר בלבד, המציב אותה במקום החמישי בשווי בין החברות הישראליות בוול סטריט ● תשואת האג"ח של טבע עלתה לעד 10%

וורן באפט / צילום: קווין למרקו, רויטרס
וורן באפט / צילום: קווין למרקו, רויטרס

מניית טבע   צנחה אתמול בבורסת ניו יורק ב-10.5% לשפל נוסף, כשנסחרה במחיר של 6.3 דולרים, המשקף לחברת התרופות הישראלית שווי שוק של 7.16 מיליארד דולר.

מדובר בירידה של 90% מהשיא שרשמה המניה ב-2015. שווי זה מציב את טבע במקום החמישי בין החברות הישראליות בוול סטריט, אחרי צ'ק פוינט, נייס, אמדוקס ונובוקיור - חברת מכשור רפואי מחיפה, שנסחרת בשווי של 8.5 מיליארד דולר, לאחר שזינקה ביותר מ-130% בשנה האחרונה. במקביל, נרשמו ירידות גם באג"ח של טבע, והן נסחרות בתשואה של עד 10%. 

מי שציפה כי הדיווח של חברת ההשקעות ברקשייר הת'וואיי, בראשותו של המיליארדר וורן באפט, בנוגע להחזקות בטבע יחזיר מעט אופטימיות לתמונה - התבדה. לפי דיווח של ברקשייר הת'וואיי מהלילה האחרון, החברה נותרה ללא שינוי עם החזקה של כ-43.2 מיליון מניות טבע - כלומר, כ-4% מהון המניות של חברת התרופות. שווי ההחזקה כיום כ-272 מיליון דולר.

ההחלטה לא היתה של באפט

ברקשייר הת'וואיי נהפכה לבעלת מניות בטבע ברבעון הרביעי של 2017, בתקופה שבה קאר שולץ נכנס לתפקיד מנכ"ל טבע והציג את תוכנית ההתייעלות הנרחבת לחברה. במהלך שני הרבעונים הראשונים של 2018 הגדילה ברקשייר הת'וואיי את החזקותיה בטבע.

כשנודע לראשונה על כך שהחברה של באפט רכשה מניות טבע, שוק ההון הגיב בהתלהבות ומניית טבע זינקה. ואולם כעבור זמן קצר באפט צינן את ההתלהבות, כשסיפר בראיון לרשת CNBC האמריקאית שההחלטה להשקיע בטבע לא הייתה שלו, אלא של אחד מסגניו בחברה, והם גם אלה שיחליטו אם למכור אותה בהמשך. אלא שגם לאחר מכן, מניית טבע הגיבה בעליות, כשנודע שההחזקות של ברקשייר הת'וואיי הוכפלו.

ברקשייר הת'וואיי אינה מחויבת לפרסם את המחירים שבהם רכשה את מניות טבע, אבל אם נניח כי רכשה אותן במחיר הממוצע בכל רבעון שבו רכשה מניות - כלומר, 15-20.8 דולר למניה - הרי שהיא הוציאה עד כה כ-756 מיליון דולר על בניית הפוזיציה בטבע. המשמעות היא שבמחיר הנוכחי של מניית טבע, ברקשייר הת'וואיי רושמת הפסד "על הנייר" של יותר מ-480 מיליון דולר על השקעתה בטבע - כלומר, הפסד של כ-1.7 מיליארד שקל.

לעומת ברקשייר הת'וואיי, ממשיכה בעלת המניות הגדולה בטבע, חברת ההשקעות האמריקאית Capital Research, להאמין בחברה הישראלית. במהלך הרבעון השני היא רכשה כ-2.7 מיליון מניות נוספות של טבע, בהשקעה מוערכת של 32.6 מיליון דולר. בסיומו של הרבעון החזיקה קפיטל ריסרץ' בכ-131 מיליון מניות טבע -כ-12% מההון של טבע - בשווי נוכחי של 825 מיליון דולר.

דירוג החוב נותר ללא שינוי

הנפילה במניית טבע אתמול הגיעה על רקע שני גורמים: סוכנות הדירוג מודי'ס אמנם הותירה את דירוג החוב של טבע ללא שינוי על Ba2, אבל שינתה את אופק הדירוג ל"שלילי". במקביל, פורסם מכתב שנשלח לטבע משני נבחרי ציבור בארה"ב - חבר הקונגרס אלייז'ה קמינגס והסנאטור ברני סנדרס - שדורשים ממנה להעביר מסמכים בנוגע לחקירה של תיאום מחירי הגנריקה.

במודי'ס כתבו כי האופק השלילי לדירוג טבע משקף את הדאגות מהמינוף הגבוה הקבוע של החברה והצרכים הגדולים שלה בתחום המימון מחדש, על רקע החשיפה המוגברת שלה להליכים המשפטיים בנוגע למשככי הכאבים האופיואידיים. האופק השלילי לדירוג משקף גם את "הכרית" המינימלית שיש לטבע במקרה של כל התפתחות שלילית בביצועים, שתוביל לעיכוב בהורדת המינוף.

"לטבע יש חוב גדול, שיגיע לפירעון בשנים הקרובות, כולל יותר מ-2 מיליארד דולר בסוף 2020. בהתבסס על תחזיות מודי'ס לתזרים המזומנים, סוכנות הדירוג מאמינה כי לטבע יש את הנזילות הנדרשת לשלם עבור החוב שייפרע ב-2020. עם זאת, החוב שיגיע לפירעון ידרוש חלק גדול מהמזומן והתזרים של טבע ב-18 החודשים הבאים. טבע לא תייצר את הסכום הנדרש לשלם את החוב ב-2021, כ-4.2 מיליארד דולר, וכישלון בהשגת מימון מחדש ילחץ על דירוג החוב של טבע. החשיפה של החברה להליכים המשפטיים בתחום האופיואידיים נותרת דאגה מרכזית ומייצרת סיכון ליכולת לגייס חוב למימון מחדש, בריביות אטרקטיביות", נכתב בהודעת מודי'ס.

להערכתם, העלויות הנוגעות להליך המשפטי עלולות לעכב את הורדת המינוף של טבע. בשלב זה, הם לא יודעים להעריך את היקף החשיפה ואת התזמון, ומזכירים כי טבע הפרישה 646 מיליון דולר בהקשר זה בדוחות הכספיים לרבעון השני.

מכתב מברני סנדרס לקאר שולץ

בתוך כך, במכתב ששלחו נבחרי הציבור האמריקאים לטבע, הם מזכירים כי בשנת 2014 הם התחילו בחקירה בנוגע להעלאות מחירי תרופות גנריות בארה"ב, וכחלק מהחקירה נשלחו לטבע ולחברות נוספות בקשות להעביר אליהם מסמכם שונים.

הבקשות לטבע כללו מסמכים בנוגע להעלאת מחירים של שני מוצרים גנריים - אחד לטיפול במיגרנה והשני בכולסטרול גבוה - שמחיריהם עלו ב-736% וב-573%, בהתאמה, רק בחודשים שבין אוקטובר 2013 לאפריל 2014. "החברה שלך מעולם לא העבירה אף מסמך בתגובה לבקשתנו, למרות בקשות חוזרות ונשנות ודיונים עם היועץ המשפטי של טבע", כתבו חבר הקונגרס קמינגס והסנאטור סנדרס במכתב הממוען למנכ"ל טבע, קאר שולץ.

במכתב מוזכרת התביעה שהוגשה במאי נגד טבע וחברות אחרות, בגין תיאום המחירים בגנריקה בארה"ב. לפי התביעה, החברות תיאמו את העלאות המחירים במוצרים שחלקם נכללו בחקירת הסנאט. "בכירי טבע היו לכאורה שחקני מפתח בקנוניה", כותבים השניים לשולץ, ומזכירים כי "התחמקות מחקירת קונגרס, כולל מניעת העברת מסמכים או הסתרתם, היא הפרה של חוק פדרלי".

סנדרס וקמינגס דורשים במכתבם מטבע שוב להעביר את המסמכים שנדרשו ממנה, שלדבריהם, הם קריטיים לחקירה. בין השאר, המסמכים הנדרשים בגין שתי התרופות הם דיווחים עם הרווחיות הגולמית מהתרופות, ההוצאות על מכירות התרופות והוצאות חומרי הגלם, מחירי התרופות במדינות אחרות וזהות המנהלים שהיו אחראים על קביעת התמחור באותה תקופה. הדרישה מטבע היא להעביר את המסמכים עד ל-28 באוגוסט. 

עוד כתבות

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

רגע לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה ובגלל הסולבנסי: כלל ביטוח תנפיק מניות

דירקטוריון החברה אישר בחינת דילול בעלי מניותיה הקיימים על מנת לשפר את יחס כושר הפירעון של החברה לפי הוראות הסולבנסי 2 ואולי לסייע לה לשוב בעתיד ולחלק דיבידנדים לאחר שנים ארוכות של עצירת דיבידנדים

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם הרשום עליו אינו תואם במדויק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דוח מרוכך על התנהלות משרד האוצר לגבי גירעון המדינה ● "גלובס" חוזר לאירועים שליוו את המשבר, לניסיון הכושל לעכב פרסום של נתונים, לישיבות שבוטלו ולהאשמות החריפות בין הפקידים • וגם: מה ירד מהדוח, ולמה גם במשרד המבקר עצמו לא ממש מרוצים • האוצר: "רכילות זולה"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר