גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין המסורת של הטכניון למסורת של סל התרופות

בזמן שבטכניון הציגו הנהלה חדשה בלי אף אישה, ליצמן מינה מקורב ליו"ר סל התרופות ● וגם: הבחירות המשיכו לספק לנו כותרות השבוע ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ציקלון, טייפון, הוריקן וטורנדו שטפו את השבוע.

סמוטריץ' ונתניהו. "חלש, אפס מנהיגות, אפס משילות", לכלך הראשון על השני, ולמחרת רץ להתנצל: "סמוטריץ' הוא לא חנה בבלי", אמר בצלאל על סמוטריץ'. בבלי, כנרת שהייתה לאבירת הנימוסים וההליכות של הדורות הראשונים, נולדה ב-1901 ונפטרה ב-1993, כשהנער שהיום כל כך מתאמץ להיראות שובב אלוהי חגג בר מצווה. היא בטוח מתהפכת.

ברק, נתניהו ג'וניור ומתניהו. מר ברק, מה אתה אומר על קשריך העסקיים וביקוריך אצל הפדופיל אפשטיין? "זה ביבי! ביבי!". שמעת שתלה את עצמו? "הכול ביבי!". אז עברנו לצמד ברק וג'וניור. בעוד יאיר הצעיר, 28, המתאמץ (מדי) להשתלח ולבלוט, כתב ביום רביעי ששומרי סף הם "פקידים קטנים ועלובים, תופרים תיקים ומדליפים באופן פלילי חומרים", המשיך הגיבור המקומי, עתור הצל"שים, המצליחן הבינלאומי ואביר הקנאביס בן ה-77 לנבל פיו על יאיר: "זנאי ומסית, פרזיט"; על מבקר המדינה מתניהו אנגלמן: "סמרטוט רצפה, משרת עלוב". האם אחרי הבחירות יתלחששו השלושה מעל אדי ויסקי משובח ועשן סיגר קובני ויסגרו שאבא יהיה ראש ממשלה והמזוקן שר הביטחון שלו?

נתניהו וניסנקורן. הראשון הורה השבוע להבליט את חולשת הכלכלה של "כחול לבן" באמצעות הבלטת המועמד שלה לתפקיד שר האוצר אבי ניסנקורן, זה שהאינטרסים שלו ברחוב ארלוזורוב בתל אביב ומזמזם בכל בוקר את "האינטרנציונל הסוציאליסטי". אלא שניסנקורן דנן היה החבר, היועץ הכלכלי ומורה דרכו ה"חברתית" של משה כחלון, שר האוצר של אותו נתניהו, שלאורך ארבע שנותיו כראש הממשלה הקודמת-נוכחית נכנע, חתם והתכופף בפני כל גחמה שלו. בקיצור: אם כחלון ביצע מה שניסנקורן דרש ונתניהו ביצע מה שכחלון דרש - המסקנה היא שאם יש לך חמאה על הראש, אל תעמוד בשמש.

פרץ ולוי-אבקסיס. ראשי העבודה-גשר, עמיר ואורלי, הציגו השבוע תוכנית כלכלית-חברתית נעימה ומתחשבת. לפי הערכתם, עלותה 30 מיליארד שקל. בפועל, כנראה תעלה 300 מיליארד, בשנה. מאיפה הכסף? מהטלת "מס עושר" ועוד כמה זנבות מיסוי. הבעיה היא שלכל מי שצבר הכנסות ונכסים המצדיקים גביית "מס עושר" יהיה כדאי לרוץ אל הררי עורכי הדין ורואי החשבון המדופלמים שיסדרו לו "תכנון מס" ראוי ואף חוקי, והלכה התוכנית.

OLD SCHOOL. הטכניון הציג השבוע הנהלה חדשה. להלן הפרופסורים שבראש: אורי סיון - נשיא. עודד רבינוביץ - משנה בכיר לנשיא. יעקב רובינשטיין - משנה לנשיא למחקר. שמעון מרום - משנה לנשיא לעניינים אקדמיים. בועז גולני - משנה לנשיא ומנכ"ל. אלון וולף - סגן נשיא לקשרי חוץ ופיתוח משאבים. בתמונות הם אפילו נראים דומים. מישהו ממוצא אחר? אף פרופסורית מדענית לא נמצאה ראויה? מהטכניון נמסר: "להנהלת הטכניון נבחרו האנשים הטובים והראויים ביותר לתפקיד בלי קשר למגדר, דת או מוצא. רק נציין כי בטכניון מכהנות נשים בתפקידים אקדמיים ומנהליים בכירים, כולל משנה לנשיא וארבע דקאניות שנבחרו על סמך כישוריהן בלבד. מסורת זו תימשך". רק שמסורת תקרת הזכוכית לא תימשך.

ועדת ההיתרים. 1. מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לא "הפגין נחישות" ולא פיטר את חברי ועדת ההיתרים, וחברי ועדת ההיתרים לא התפטרו "בזעם והתרסה". הם ידעו והוא ידע שמועד סיום הקדנציה הוא סוף אוגוסט. עכשיו. אבל לשני הצדדים היה כדאי סיבוב יחסי ציבור. 2. הכותרות, הקריאות, חוות הדעת הזועמות ובקרוב העתירות זעקו: הימין השתלט על ועדת ההיתרים! אם זה כך, אם בוצעה השתלטות, האין זה אומר שקודם הייתה שליטה שמאלית?

אפשטיין והקונספירציה. "עולות שאלות קשות", אמר התובע הכללי האמריקאי ויליאם בר כשנוכח שההשגחה המיוחדת שהוצבה לאחר "ניסיון" ההתאבדות הקודם לא פעלה, שהסוהרים נרדמו, שיומני המעקב זויפו והשותף לתא בכלא הוצא ממנו לפני האירוע. אז למה מתעקשים שזו רק "תיאוריית קונספירציה" ולא רצח מתוכנן? אולי כי דונלד טראמפ, הנשיא המצייץ, כתב משהו על רצח, והרבה אמריקאים, כמו הרבה ישראלים, מוכנים להעלים חקירה נדרשת של רצח באי הפדופיליה, העיקר לא לתת לטראמפ את התענוג ולהגיד שהוא צודק.

ליצמן ורוטשטיין. צמד החמד מהדק את הזוגיות. בעודו טוען "מצפוני נקי. לא פעלתי ממניעים פסולים חלילה", בישר השבוע סגן השר יעקב ליצמן, שמינה את מקורבו מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, ליו"ר ועדת סל התרופות. זו שתדון איך לחלק את התוספת השנתית לסל, 500 מיליון שקל, או 700 מיליון שקל. להוסיף, להוסיף, להוסיף, ורק לא לבדוק מה קורה עם תרופות שפעם היו יקרות ועכשיו לא ואפשר להפחית מחלקן בסל; רק לא לבדוק את רמת האמת בדיווחים על מספר החולים שזקוקים לתרופה חדשה ויקרה במיוחד, ורק לא לבדוק אם המחיר המוצהר לתרופה ולטכנולוגיה הוא אכן מחיר השוק התחרותי, או שאפשר לחתוך אותו.

אירוע בהפרדה. בתחילת השבוע קבע בית המשפט: אסור. בית משפט אחר אמר: מותר. היועץ המשפטי פסק: בנסיבות מיוחדות. העליון סגר: אסור לקיים מופע בהפרדה. עכשיו רק נשאר לשאול מה יהיה בבתי הכנסת: מותר להפריד? גברים מתפללים יחדיו ונשים נשלחות ל "עזרת נשים"?.

שופט פורש ומדבר. משה דרורי, סגן נשיא המחוזי בירושלים, בראיון סיום. "תשאל האם בהתנהלות הפרקליטות והמשטרה יש סכנה לשלטון החוק? אומר לך, יש סכנה". על הפרקליטות: "הם מאמינים שהם היחידים שמונעים אנרכיה". "הם מנהלים משפטים עד הסוף, גם כשברור שאינם צודקים" ("מקור ראשון", 9.8).

עוד כתבות

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

בורסת שנחאי / צילום: רויטרס

עליות שערים בבורסות אסיה למרות החששות מנגיף קורונה

שנחאי מחקה כמעט לגמרי ירידות של 1% מתחילת המסחר ● הונג קונג מטפסת ב-0.8% ● המסחר בוול סטריט הסתיים אמש בירידות, כשברקע ההודעה כי נוסע מסין אובחן כמקרה הראשון בארה"ב של וירוס הריאות ממשפחת נגיפי קורונה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בת"א צפוי להיפתח על רקע הירידות בעולם

הירידות אמש בוול סטריט נרשמו בין היתר בעקבות התגברות החשש מהתפרצות מגפה של מחלת הריאות שהתגלתה בסין ● טבע, טאואר וכיל חוזרות עם פערי ארביטראז' שליליים, אופקו ואורמת עם פערים חיוביים

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים