גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירח דבש באתונה: מנהלים מספרים על החופשה הראשונה בחו"ל

ד"ר מסעד ברהום מספר על החופשה באתונה, ואיך דבר לא השתנה בה בביקור השני ● עו''ד דנה הירשברג נזכרת במשלחת תלמידים למינכן שבה השתתפה ● מלי ביצור פרנס מספרת על החופשה באיטליה - החופשה הכי מדהימה שהייתה לה ● אורי פדרמן מתאר את הפעם הראשונה שזכה לפגוש ילדים מכל העולם

מלי ביצור פרנס, עו''ד דנה הירשברג, אורי פדרמן, ד"ר מסעד ברהום / צילום: קובי בן משה, מורג ביטן, איל יצהר,
מלי ביצור פרנס, עו''ד דנה הירשברג, אורי פדרמן, ד"ר מסעד ברהום / צילום: קובי בן משה, מורג ביטן, איל יצהר,

"קראתי רבות על יון העתיקה, ופתאום ראיתי את הכל במציאות"

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל / צילום: מורג ביטן

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 28 ליוון. מיד אחרי החתונה אני ואשתי מארי טסנו לירח דבש באתונה. 

אני כבר הייתי רופא מתמחה ואשתי, שגם היא רופאה, בדיוק סיימה את הלימודים. החלטנו לטוס לאתונה משלוש סיבות: הטיסה קצרה יחסית, זו עיר עם הרבה היסטוריה ומקום מאוד שמח עם חדוות חיים.

באתונה ובסביבותיה יש אינסוף אתרים היסטוריים באתונה וסביבתה, זה מאוד הרשים אותנו. אני מתעניין מאוד בהיסטוריה וקראתי רבות על יון העתיקה, ופתאום כל דבר שקראתי בספרים ראיתי במציאות. החוויה שזכורה לי פחות לטובי היא הניסיון לחסוך בהוצאות. הזמנו מלון זול יחסית, ברגע שנכנסנו לחדר אמרתי לאשתי "זה לא מלון לבלות ירח דבש". מיד יצאנו לחפש מלון אחר ומצאנו מלון על צלע הר שהשקיף על העיר וכל ערב ישבנו במרפסת עם שתייה וקצת מזטים ונהנינו מאוד מהנוף המקסים.

מסעד ברהום באתונה / צילום: אלבום פרטי

בשעתו אתונה לא הייתה כל כך פופולרית בקרב הישראלים, שרובם העדיפו את האיים. לפני שלוש שנים חזרתי עם אשתי בפעם השנייה לאתונה והעיר נראית אותו הדבר, כאילו הזמן עצר מלכת. שוב נהנינו לבקר באתרים ההיסטוריים, והפעם גם נהנינו מאוד מאזור הבילויים ה"פלאקה", מהאוכל היווני המסורתי הטעים ומההופעות בטברנות. למרות המצב הכלכלי ביוון בכלל ובאתונה בפרט, שום מצב כלכלי לא משבית להם את שמחת החיים, את האוכל, המוזיקה והריקודים - והאווירה הטובה מדביקה גם את התיירים. 

"התלמידים שנבחרו למשלחת עברו הדרכות בנימוסים והליכות"

עו''ד דנה הירשברג, מנכ"לית כארדיל

עו''ד דנה הירשברג, מנכ"לית כארדיל / צילום: מורג ביטן

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 14. השנה הייתה 1992 ואני למדתי בבית הספר ''תיכון חדש'' שהחליט לשלוח משלחת תלמידים למינכן שבגרמניה.

גרנו אצל אצל משפחות מקומיות ואפילו הלכתי לבית הספר עם בת המשפחה. המטרה הייתה היכרות עם המסורת הגרמנית, לימוד ההיסטוריה של השואה וסיורים במחנות ההשמדה. לקראת הנסיעה עברנו, התלמידים שנבחרו למשלחת, הדרכות בנימוסים והליכות, היכרות מקדימה עם אורח חיים בגרמניה, מנטליות מקומית ואף למדנו כ-100-150 מילים בגרמנית כדי שנוכל לתקשר עם אנשים שלא מדברים אנגלית.

דנה הירשברג במינכן / צילום: אלבום פרטי

זו הייתה הפעם הראשונה שיצאתי מהבית לתקופה ארוכה יחסית ללא כל מבוגר אחראי והיא זכורה לי כחוויה טובה, שסייעה לי לגבש את העצמאות שלי ולפתח קשרים חברתיים - וגם עוררה את קנאת כל התלמידים האחרים והחברים. בצד הפחות חיובי אני זוכרת שלא תמיד הרגשתי בקרב אנשים שפגשתי שם רגשי חרטה על זוועות השואה. די התעלמו מכך ולא הצלחתי לפתח שיחה ממשית בנושא, בייחוד עם הדור המבוגר יותר.

אז נסיעה לחו''ל הייתה משהו מיוחד - רק חזרת מחו''ל כולם התאספו לשמוע חוויות, לקבל איזה מפית רקומה מתנה. שלא כמו היום, בגיל הזה מעט מאוד בני נוער טסו לחו''ל ולמרות שמאז טסתי עשרות פעמים לחו''ל - הנסיעה הזו הייתה החווייתית ביותר עד היום. לראייה - בני בן ה-12 נמצא ממש בימים אלו במשלחת של CISV בגרמניה למשך חודש שלם וזהו תוצר של ניסיון אישי שצברתי.

שנה לאחר מכן טסתי שוב להתארח אצל אותה משפחה במינכן, אבל מאז גיל 15 לא נסעתי יותר לגרמניה. זו מבחינתי מדינה פחות מועדפת לבילוי חופשות. מינכן נראתה אז די אפורה ולא אטרקטיבית, כאמור אני לא שבתי, אבל גרמניה הפכה ליעד פופולרי בקרב צעירים אז כנראה שיש שינוי. 

"הצלחתי למשוך את הרגל מהדלת, אבל הנעל נשארה מחוץ לאוטובוס"

מלי ביצור פרנס, מנכ"לית קבוצת הייעוץ Tefen

מלי ביצור פרנס, מנכ"לית קבוצת הייעוץ Tefen / צילום:  קובי בן משה

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 15 לאיטליה. טסתי לרומא לשמונה לילות עם אימי האהובה, לאה ביצור-נקר ז"ל שנפטרה לפני חודש, וחברת משפחה.

זו הייתה החופשה הכי מדהימה שהייתה לי, אני ואימי היינו החברות הכי טובות והתענגתי על כל רגע שלנו בחו"ל. לא אשכח לעולם את השיט הלילי בנהר טיבר ואת המראה המרהיב של אורות העיר מנצנצים ומשתקפים על המים, זה היה קסום בעיני.

בכל טיול יש גם חוויות פחות טובות ואני זוכרת שבדרך לקולוסיאום האוטובוס היה צפוף נורא. נדחקתי לפינה והדלת נסגרה לי על הרגל, לא היה לי נעים אפילו לצעוק מכאבים. הנוסעים באיטליה לא הבינו אנגלית ולא הצלחתי להסביר למה אני לא זזה, ומאד כעסו עלי. בסוף לאחר מאמץ הצלחתי למשוך את הרגל ולחלץ אותה מהדלת, אבל הנעל נשארה מחוץ האוטובוס.

מלי ביצור פרנס ואמה / צילום: אלבום פרטי

בזמנו חברי לכיתה כמעט ולא טסו, לא לאיטליה ולא לשום מקום אחר. אני הייתי היחידה בכתה שטסה לרומא ואני זוכרת שחזרתי עם שני אלבומי תמונות ענקיים - כולם התגודדו סביבי והתלהבו, בעיקר מכל הגלידות והפיצות שאכלתי שם.

לצערי לא יצא לי לחזור. הייתי מאז בהמון מקומות בעולם, ועדיין רומא היא העיר הכי קסומה ומרגשת עבורי. אולי כי זו הייתה הנסיעה הראשונה שלי לחו"ל, אולי כי הייתי עם אימי האהובה שאני נוצרת כל זיכרון ממנה. עכשיו לאחר שהיא נפטרה הבטחתי לעצמי שאשוב עם ילדי ונשחזר את אותו המסלול בדיוק. כבר אמרתי להם שאקח אותם לאכול פיצה בפיצריה של משפחת רומנו שאין עליה בכל העולם. אני ממש מחכה לחזור. 

"לפגוש ילדים מכל מיני מדינות, כולל כאלה שבחיים לא שמעתי עליהן"

אורי פדרמן, מנכ"ל ובעלי קפה לנדוור

אורי פדרמן,  מנכ"ל ובעלי קפה לנדוור / צילום: איל יצהר, גלובס

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 11 לברזיל. טסנו ארבעה ילדים ומדריכה מישראל למחנה קיץ של חודש. 

זו הייתה הפעם הראשונה שיצא לי לפגוש ילדים מכל מיני מדינות בעולם, כולל כאלה שאז בחיים לא שמעתי עליהן כמו קוסטה ריקה ולוקסמבורג. יצא לי להיחשף לתרבויות שונות וליצור חברויות שמחזיקות עד היום. החוויה הפחות טובה הייתה התמודדות עם רגעים של געגוע וקושי בתור ילד שרחוק מהבית, אבל גם זה בסופו של דבר חיזק אותי ונתן לי בטחון שאני אדע להסתדר בכל מקום. כל החוויה השפיעה עליי באופן עמוק. באמצע שנות ה-90 היה מאוד ייחודי לטוס לשם, ברזיל הייתה ועדיין מדינה אקזוטית ורחוקה ולטוס לשם לבד בתור ילד עוד יותר העצים את זה.

אורי פדרמן בברזיל / צילום: אלבום פרטי

11 שנה אחרי, כשהשתחררתי מהצבא, עשיתי טיול לדרום אמריקה ואז שהיתי כחודש בברזיל. זה היה כמובן שונה מהפעם הראשונה, אבל בהחלט הרגשתי משהו מיוחד עם פינה חמה בלב למדינה הנהדרת הזו. באופן כללי עדיין הייתה במדינה הרגשה של רגיעה (Tranquila המפורסמת), אווירת חוף וקיץ ואנשים שמחים בזכות הדברים הפשוטים בחיים. המדינה עברה כל מיני טלטלות פוליטיות וכלכליות לאורך השנים, אבל עליי בתור תייר זה לא ממש השפיע בביקור. נהניתי מאוד ואני מתכנן לחזור שוב. 

עוד כתבות

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: האם התכנית של אל-חרירי תבלום את ההפגנות ?

ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"