גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ
ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ

חברות הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים הישראליות סובלות כבר זמן רב מחסמים רגולטוריים, המקשים על פעילותן בישראל ומאלצים אותן לסגור אותה או להעבירה לחו"ל. אף כי מספרן של חברות אלה מידלדל והולך, נראה כי ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון שבמשרד האוצר מעוניינים לשפר את הפיקוח על אלה מהן המבקשות לספק שירותים פיננסיים בישראל.

בשבוע שעבר פרסמה הרשות קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מיזמים בתחומי הפינטק והבלוקצ'יין, החייבים ברישוי כנותני שירותים פיננסיים. על-פי הודעת הרשות, היא "מזמינה יזמים וחברות מתחומים אלה, המיישמים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים במתן שירותים פיננסיים, ואשר טעונים רישוי על-פי החוק, ליצור עמה קשר (בין אם הגישו בקשת רישיון ובין אם עליהם להגיש בקשה כאמור), ככל ואלה מעוניינים כי במסגרת תהליך הרישוי והאסדרה על-פי החוק יילקח בחשבון היישום הטכנולוגי הייחודי שבבסיס פעילותם, תוך מתן התייחסות לרגולציה הנדרשת לדעתם בתחומים אלה, ובדגש על ההיבטים המפורטים".

בהודעתה מבקשת הרשות לקבל "פירוט של תחומי הפעילות של אותו יזם בישראל ותחת איזה רישיון ספציפי הוא עתיד לפעול"; "פירוט של החסמים הרגולטוריים העיקריים שעמם מתמודד היזם, בדגש על הרגולציה של הרשות ושל רגולטורים פיננסיים אחרים"; "הסבר על הקשיים הנגרמים כתוצאה מהחסמים המפורטים, בדגש על תחומי הרגולציה של הרשות, וכיצד הקלה בהם אשר אינה פוגמת בתכלית הרגולציה עשויה למזער קשיים אלה"; "השוואה לרגולציה החלה בעולם על היזם או על פעילות דומה, בדגש על מדינות OECD, שהיזם סבור שיכולה להתאים לישראל". החברות מתבקשות למסור את פנייתן לרשות עד 1 בנובמבר 2019.

טל הפלינג, יועצת בכירה לממונה על שוק ההון, התייחסה בשיחה עם "גלובס" לקול הקורא ואמרה: "אנחנו רואים חשיבות גבוהה בשחקנים שמעוררים חדשנות ותחרות בתחום השירותים הפיננסיים, ומגדילים נגישות לשירותים אלה. מטרת הפנייה של הרשות היא לזהות ולייחד את שחקני תעשיית הפינטק והבלוקצ'יין, כדי שנוכל לטפל בהם בלוחות הזמנים המתאימים ותחת תנאי הרישוי המתאימים".

המטבע של פייסבוק יגיע לישראל?

לפני כחודשיים נחשף ב"גלובס" מכתב של פורום תעשיית הבלוקצ'יין הישראלית למפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, ובו דרישה להסדיר את מתן השירותים הבנקאיים לחברות הפועלות בתחום. במכתב ציין מנכ"ל הפורום, יגאל נבו, כי "תעשיית הבלוקצ'יין בישראל היא מהמובילות בעולם בהיבט הטכנולוגי, אבל מרביתה פועלת באופן מסורבל ולא יעיל בשל קשיים רגולטוריים".

כבר בדצמבר 2018 פרסם בנק ישראל קול קורא, שבו ביקש לקבל מידע מהציבור עבור הצוות הממשלתי הבין-משרדי המיועד "לתיאום רגולטורי בנוגע לנכסים וירטואליים". הצוות כולל נציגים ממשרדי האוצר והמשפטים, רשות שוק ההון, רשות ניירות ערך, המועצה הלאומית לכלכלה, רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מערך הסייבר הלאומי ובנק ישראל.

באותו קול קורא הוצגו לציבור שבע שאלות עיקריות, והראשונה מביניהן הייתה "מהם החסמים העיקריים, רגולטוריים ושאינם רגולטוריים, שאיתם מתמודדים בעלי עניין ישראליים העוסקים בנכסים וירטואליים, כאשר הם מבקשים לפעול בישראל ולהציע את המוצר שלהם לצרכן המקומי". ואולם, נראה כי התשובות שהתקבלו בעקבות אותו קול קורא אינן מספקות את רשות שוק ההון, שכאמור, הציגה שאלה דומה גם בקול הקורא שפרסמה בשבוע שעבר.

נזכיר כי בסוף יולי, כפי שנחשף ב"גלובס", התקיים מפגש רשמי ראשון במשרדי בנק ישראל בירושלים בין הצוות הבין-משרדי הממשלתי בתחום ובין תומר בראל, אחד המנהלים הישראלים הבכירים בפייסבוק, הנמנה עם מובילי פרויקט ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק. בתגובה ל"גלובס" נמסר מבנק ישראל בעקבות אותו מפגש: "הצוות הבין-משרדי לתיאום רגולטורי בנושא נכסים וירטואליים מקיים פגישות עם גופי פינטק מהארץ ומהעולם כדבר שבשגרה, ובמסגרת זו התקיימה גם הפגישה המדוברת".

ואולם לא מדובר בעוד פגישה רגילה עם "גוף פינטק": בראל הוא סגן נשיא קליברה, זרוע הבלוקצ'יין של ענקית המדיה החברתית, שבחודשים האחרונים קיימה פגישות דומות עם רגולטורים פיננסיים במדינות רבות בעולם. אם פרויקט ליברה ימשיך לפעול למרות החסמים הרגולטוריים הניצבים בפניו, מעניין יהיה לראות אם ישראל תהיה בין אזורי הפעילות הראשונים של המטבע הדיגיטלי של פייסבוק.

הפיקוח על הפינטק יידחה בשנתיים

באחרונה סיכמה רשות שוק ההון עם משרד המשפטים כי בתחילת כהונתה של הכנסת הבאה יוגש תיקון לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שידחה בשנתיים את החלת הפיקוח של הרשות על גופים חוץ-בנקאיים, ובהם חברות פינטק, חלפני כספים ונותני אשראי חוץ-בנקאי. ברשות הסבירו את הצורך בדחייה בחוסר זמן וידיים עובדות לטיפול במצבור הגדול של בקשות לרישוי עבור גופים אלה.

לא ברור עד כמה משמעותי יהיה התיקון לחוק מבחינתן של חברות המספקות שירותי מטבע דיגיטלי, כל עוד לא אושר בכנסת צו איסור הלבנת הון החדש, הנוגע גם למטבעות דיגיטליים. נציין גם כי בתחילת אוגוסט פרסמה הרשות את הנוהל לרישוי נותני שירותים פיננסיים, ובו דרישות מחמירות ביחס לנוהל הקודם.

בכל מקרה, ברשות שוק ההון, בראשותו של הממונה על הרשות ד"ר משה ברקת, מדגישים כי הם מעוניינים לעודד חדשנות פיננסית. באחרונה הצטרפה הרשות לארגון GFIN - רשת הכוללת 30 רגולטורים פיננסיים וגופים בינלאומיים, ובהם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והבנק העולמי, הפועלת להקמת "ארגז חול" (Sandbox) בינלאומי ליזמים בתחום ולשיתוף ידע חדשני בין רגולטורים בעולם. כמו כן, השתתפה הרשות באפריל בשולחן עגול שערכה קרן המטבע בנושאי פינטק ומטבעות דיגיטליים. 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

המודל הגרמני לשיקום הכלכלה: לשפוך הרבה כסף על הבעיה, במהירות רבה

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

אלקטרה תנהל מתקנים עבור רפאל תמורת מאות מיליוני שקלים

אלקטרה זכתה במכרז שפרסמה רפאל לניהול כל מתקניה למשך שנתיים, עם אופציה לשש שנים נוספות ● לפי הודעת אלקטרה, ההיקף הכספי הכולל לתקופה של שמונה שנים צפוי לעמוד על כ-650 מיליון שקל

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ממשלות, בנקים וחברות גייסו 150 מיליארד דולר ממכירת אג"ח קורונה

המגפה יצרה סוג חדש של אגרות חוב ואפשרה למנהלי קרנות לעבור מהשקעות של אחריות חברתית להשקעות ברפואה ובריאות

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל לבנקים: אפשרו לחברות כרטיסי האשראי לסלוק במס"ב

בבנק המרכזי רוצים להביא לכך שהיכולת להתממשק למערכות הסליקה של הבנקים תיפתח מיידית לחברות כרטיסי האשראי ובעתיד ליתר חברות נותנות שירותי אשראי ופינטק

ניצן אנגלנדר, יועץ תיירות ומתכנן טיולים / צילום: תמונה פרטית

"בעוד ארבעה חודשים אני מתחתן. החמצן שלנו הולך ואוזל"

ניצן אנגלנדר הוא יועץ תיירות ומתכנן טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה וניו זילנד ● "ההפסד הכספי המיידי הוא עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

מחכים בתור לעלות לאוטובוס / צילום: בר לביא, גלובס

אפליקציית התשלומים החדשה של משרד התחבורה: עולים על אוטובוס או רכבת - ומגלים רק בסוף החודש כמה זה עלה

בסוף יוני יושקו אפליקציות תשלום בתחבורה הציבורית, שניתן יהיה להשתמש בהן לצד הרב-קו • החישוב על התשלום ייערך רק בסוף החודש, בהתאם לפרמטרים שונים כמו היקף השימוש ומרחק הנסיעה • מי ירוויח ומי יפסיד? הנוסעים באוטובוס או ברכבת יידעו רק בדיעבד

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

נתוני מאסצ'לנג': חברות המאיץ שהתבססו בירושלים גייסו 80 מיליון דולר

50% מהחברות הללו מנוהלות על ידי נשים והן מעסיקות באופן ישיר או עקיף 3,000 עובדים בירושלים

אורי יהודאי/ צילום:איל יצהר

יהודאי ושלושה בכירים לשעבר בפרוטרום שוחררו בתנאים מגבילים: "ממצאים המחזקים את החשד לשוחד"

לפי החשד, אורי יהודי, שהיה נשיא פרוטרום, וכן הבכירים לשעבר אלון גרנות, ארי רוזנטל וגיא גיל שיחדו פקידים ברוסיה ובאוקראינה וביצעו בנוסף עבירות דיווח, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 3 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 7 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאסד"ק 100 מטפס לשיא; מניות התעופה עולות בחדות בוול סטריט, אמריקן איירליינס מזנקת ב-25%

לאס ווגאס סאנדס, של שלדון אדלסון, צונחת בצל הדיווח על חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין

חדר מסחר HFT בניו ג'רזי, ארה"ב   / צילום: Mike Segar, רויטרס

50% מנפח המסחר: מרוץ החימוש של המסחר האלגוריתמי

השימוש במסחר בתדירות גבוהה גובר והולך בשנים האחרונות, ועפ"י ההערכות מגיע ל-50% מנפח המסחר בבורסות בעולם ● סוחרים מסורתיים רבים מתנגדים לשיטה, בטענה כי היא מייצרת תחרות בלתי הוגנת בשוק