גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הוגש תשקיף להנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך; על החתום: יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה טיוטת תשקיף לקראת IPO שבו היא תנסה לגייס 130 מיליון דולר, עם רף מינימלי של 5 מיליון דולר שמתחתיו ההנפקה לא תצא לפועל ● "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

מסחר במטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
מסחר במטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

חברת הקריפטו הישראלית INX עושה היסטוריה והופכת לחברה הראשונה מהתחום שמגישה תשקיף לקראת הנפקת מטבע דיגיטלי באישורה של רשות ניירות הערך של ארה"ב (SEC), שבמסגרתו המטבע המונפק ייחשב לנייר ערך.

בניגוד להנפקות מטבע קודמות, שנעשו בעבר ללא אישור רגולטורי וכונו ICO, הפעם מדובר בהליך של IPO - הנפקה ראשונית של ניירות ערך לציבור. החברה, שרשומה בגיברלטר אבל הוקמה, פועלת ומנוהלת מישראל, מתכננת לגייס עד 130 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי - INX Tokens. סכום המינימום לגיוס, שמתחתיו ההנפקה לא תצא לפועל, הוא 5 מיליון דולר.

בשלב זה, עוד לא ידוע מה יהיה מחיר המטבע בהנפקה. בשנה שעברה הכריזה ה-SEC כי הנפקות ICO עשויות להיחשב כהנפקות של ניירות ערך, ואף פתחה בחקירות והגישה תביעות נגד חברות שהנפיקו מטבעות דיגיטליים ללא אישורים נדרשים.

חברת INX Limited הוקמה ב-2017, ו-29.4% מהון המניות שלה מוחזק על-ידי חברת Triple-V שנמצאת בבעלותו של שי דתיקה, שותף מייסד ונשיא INX. דתיקה, המכהן כדירקטור חיצוני בחברת אלטשולר שחם גמל ופנסיה , מכר ב-2012 את חברת המט"ח שלו, ILSB, ללידר שוקי הון, בעסקת מזומן ומניות של כ-22 מיליון שקל בשלב הראשון (עבור 75% מהחברה). בעקבות זאת מונה דתיקה לסמנכ"ל פיתוח עסקי בלידר - תפקיד שממנו פרש לאחר כשנה וחצי. ארבע שנים לאחר הרכישה נדרשה לידר שוקי הון לבצע מחיקת מוניטין בהיקף של 6 מיליון שקל משווי ILSB, על רקע ירידה משמעותית בהיקף הפעילות של חברת המט"ח.

ברשימת הסיכונים הכרוכים בהשקעה מציינת INX בטיוטת התשקיף כי הצלחתה תלויה בהמשך עבודתו של דתיקה, שהוא "בעל ידע נרחב וקשרים בתעשייה", וכי המוניטין של החברה בתעשיית הבלוקצ'יין הוא תוצאה ישירה של המאמצים של דתיקה לבנות אמינות בתעשייה.

מלבד דתיקה, בעלי מניות נוספים בחברה הם יצחק רפאלי, שמחזיק ב-16.1%, דורון כהן, באמצעות חברת הייעוץ A-Labs עם 10.2%, ריקרדו ספאני עם 7.8% ומני בניש עם 6.4%. דתיקה מחזיק בכ-9.4 מיליון מטבעות INX, כהן מחזיק בכ-4.6 מיליון מטבעות ורפאלי ב-293 אלף מטבעות.

עוד עולה מטיוטת התשקיף כי כל מחזיק במטבע דיגיטלי של החברה יהיה זכאי לקבל את חלקו היחסי בחלוקה של 40% מהתזרים מפעילות שוטפת של INX. החברה גם תציע למחזיקים הנחות בביצוע עסקאות בפלטפורמה שלה.

פירוט רב על השימוש בכספי ההנפקה

INX מפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין, שיכלול בשלב הראשון פלטפורמה למסחר במטבעות דיגיטליים שפותחה על-ידי חברה בת שלה. "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין", נכתב בטיוטת התשקיף.

הדרך לכך עוברת, בין השאר, בהנפקת המטבע הדיגיטלי של החברה ובשמירה על רישום המחזיקים בו בזמן אמת. בחברה אף מסמנים את הגופים המוסדיים והמשקיעים המקצועיים כקהל יעד, ומבקשים להציע להם פלטפורמה שמפוקחת על-ידי הרגולטור, וכוללת את הפרקטיקות הנהוגות בשווקים מפוקחים אחרים, כמו שמירה על רזרבות נזילות, שקיפות תפעולית ועוד. בעתיד, מתכננת INX לייצר פלטפורמה למסחר בנגזרים, כמו אופציות וחוזים עתידיים.

הייחוד בהנפקה שחברת INX הגישה טיוטת תשקיף עבורה, הוא שמדובר בחברת קריפטו ראשונה שמבקשת את אישור ה-SEC להנפיק לציבור מטבע דיגיטלי הנחשב לנייר ערך. בחודש שעבר סיפרנו ב"גלובס" על Blockstack שעשתה היסטוריה כשלראשונה הנפיקה מטבע באישור ה-SEC. אבל יש הבדל חשוב בין שתי ההנפקות: בניגוד ל-INX, בלוקסטאק לא הנפיקה נייר ערך בהליך של IPO, אלא מכרה "מטבע שירות" (Utility Token) לשימוש בפלטפורמה שלה.

INX מספקת בטיוטת התשקיף פירוט רב על התוכניות שלה לשימוש בכספי ההנפקה. אם יגויס הסכום המבוקש, 130 מיליון דולר, החברה תשתמש בכ-8 מיליון דולר מהסכום על מחקר ופיתוח (מו"פ), כ-10.3 מיליון דולר הוצאות הנהלה וכלליות, כ-3 מיליון דולר על שיווק ומכירות וסכום דומה על רגולציה והוצאות משפטיות, ועוד כ-3.6 מיליון דולר על שירותים ללקוחות ותפעול.

אם הסכום המינימלי של 5 מיליון דולר יגויס, תוציא החברה כ-819 אלף דולר על מו"פ, כ-2.3 מיליון דולר הוצאות הנהלה וכלליות, 325 אלף דולר על שיווק ומכירות וכ-1.1 מיליון דולר על רגולציה והוצאות משפטיות.

לפי טיוטת התשקיף של INX, ב-2018 הוציאה החברה 525 אלף דולר על מו"פ ו-3.1 מיליון דולר הוצאות הנהלה וכלליות, ובסך הכל הפסידה 4 מיליון דולר. בסוף השנה שעברה היו לחברה 649 אלף דולר במזומנים ושווי מזומנים.

דתיקה, באמצעות Triple-V, זכאי לדמי ניהול חודשיים של 12 אלף דולר, ויקבל בונוס חד-פעמי בגובה 250 אלף דולר שישה חודשים לאחר הגשת מסמכי הרישום להנפקה. חברת A-Labs של כהן תהיה זכאית לתשלום של 500 אלף דולר במזומן, עם השלמת הנפקה שתכלול גיוס של 10 מיליון דולר לפחות בארה"ב, והיא תקבל גמול נוסף בכפוף לעמידה ביעדים נוספים.

בדירקטוריון החברה מכהן, בין השאר, דייוויד וילד (Weild), שהיה בעבר סגן יו"ר בורסת נאסד"ק, ובהנהלת החברה ניתן למצוא את אלן סילברט (Silbert), לשעבר סגן נשיא ב-GE Capital ובעל ותק בתעשיית הבלוקצ'יין. 

ההנפקה הנוכחית באה כשברקע דעיכה של גל גיוסי ה-ICO ששטף את העולם ב-2018-2017 - גל שכנראה כבר לא יחזור על עצמו. הביטקוין אמנם התאושש חלקית מנפילת מחירו בשנה שעברה, אבל רוב המטבעות הדיגיטליים החדשים שהונפקו בשנים האחרונות לא הצליחו להתאושש מ"החורף" שפקד את שוק הקריפטו בשנה שעברה - ואיבדו כמעט את כל ערכם בזמן שחלף מאז הנפקתם.

מניתוח שערך באחרונה אתר חדשות הקריפטו האמריקאי TheBlock, עולה מסקנה ברורה ולא מפתיעה: הנפקות המטבע הדיגיטלי היו בועה פיננסית שהתפוצצה. המחקר מצא, בין השאר, כי גיוסי ה-ICO הניבו למשקיעים תשואה שלילית חציונית של 87% במונחים דולריים - והתשואות שלהם ממשיכות לרדת בעקביות.

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

מתחם "היבדק וסע" לבדיקות קורונה / צילום: דוברות מד"א

המובטלים בחברה הערבית: יותר גברים, יותר צעירים

18.6% מדורשי העבודה בשל משבר הקורונה היו ערבים ישראלים ● מחצית מהנרשמים החדשים הם צעירים בני 20 עד 34, לעומת 42.6% לפני המשבר ● 57.8% מהמובטלים החדשים הם גברים ● הפגיעה הקשה ביותר: באוכלוסייה הבדואית

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

משה ברקת ויורם דנציגר  / צילום: רפי קוץ, תמר מצפי, גלובס

דעה: האם בעל מניות בחברה ללא גרעין שליטה הוא רק טרמפיסט?

עוד מעט תצא מכלל ביטוח החלטה שתסמן לשוק ההון המקומי סטנדרטים חדשים ביחס למעמדם של בעלי מניות בחברות ללא גרעיני שליטה

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

מתקן של קבוצת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת   / צילום: Adit-movies

חברת האנרגיה המתחדשת דוראל מבקשת להנפיק לפי שווי של כחצי מיליארד שקל

לפי הערכות, בכוונת חברת האנרגיה המתחדשת לגייס עד 150 מיליון שקל ● הכנסות דוראל צנחו כמעט ב-50% ב-2019 והסתכמו ב-8 מיליון שקל

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930