גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופרסל רוכשת בית מרקחת מקוון שיאפשר לה למכור תרופות מרשם

הרשת תשלם כ-5 מיליון שקל לרקח של ישי דוידי תמורת 51% ממניות "בלה אונליין" ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת-חולים לאומית למכירה מקוונת של תרופות מרשם למבוטחים ● רשת Be מתכוונת להקים פלטפורמה שתשמש ערוץ שיווק לכל קופות-החולים

רשת BE / צילום: סיון פרג'
רשת BE / צילום: סיון פרג'

שופרסל  מסמנת את שוק התרופות המקוון בישראל ומבקשת להפוך לשחקנית הגדולה הראשונה שתפעל בו. לשם כך היא רוכשת באמצעות רשת Be את בלה אונליין, פלטפורמה שאמורה לאפשר לה לספק תרופות מרשם עד בית הלקוח באמצעות הזמנה מקוונת בתוך 48 שעות.

רשת Be תשלם 4.75 מיליון שקל תמורת 51% ממניות בלה אונליין, שהיא חברת-בת של רקח  תעשייה פרמצבטית של ישי דוידי. הסכם המכירה קובע כי Be תזרים לחברה סכום של 1.25 מיליון שקל ותשלם לרקח עוד 3.5 מיליון בשתי פעימות, כך שסך התמורה יעמוד על 4.75 מיליון שקל. שווי החברה לפני העסקה עמד על כ-8 מיליון שקל, ובהסכם קיימות אופציות עבור שופרסל לרכישת ה-49% הנוספים על בסיס התוצאות העתידיות בשנתיים הקרובות למיזם שנמצא עדיין בחיתוליו.

לפי הודעה שמסרה היום (א') Be, "השירות לאספקת תרופות מרשם עד בית הלקוח באמצעות הזמנה באינטרנט צפוי לעלות לאוויר לקראת סוף שנת 2019 וילווה במתן ייעוץ והכוונה של רוקח". עוד נמסר כי בחודשים הראשונים השירותים יסופקו בין באר-שבע לנתניה.

עבור שופרסל מדובר בעסקה קטנה בהיקפה, שדומה עבורה להשקעה בהקמת סניף חדש. ואולם חשיבות העסקה עבור Be אינה טמונה בהיקפי הפעילות של בלה, כי אם במכרז אסטרטגי של קופת-חולים לאומית, שבו זכתה בלה מוקדם יותר השנה. המכרז כולל הפצה, מכירה ואספקה עד הבית של תרופות מרשם ומוצרי בית מרקחת למבוטחיה.

כך, בימים אלה בלה מצויה בשלבים מתקדמים של הקמת פלטפורמה ייעודית, לטובת ניפוק ואספקת תרופות מרשם עד לבית הלקוח, בהתאם לכללים ולנהלים שהותוו על-ידי משרד הבריאות. Be של שופרסל מבקשת כעת להשתלט על הפעילות הזו, בתקווה להפוך באמצעותה לשחקנית תרופות מרשם באונליין.

המטרה של שופרסל בעסקה הנוכחית היא לייצר ערוץ שיאפשר ללקוחותיה להזמין תרופות מרשם של כל קופות-החולים באמצעות רשת Be, על בסיס הפלטפורמה המוקמת בימים אלה בחברת בלה. כך שמבחינתה של שופרסל מדובר בפיילוט ראשון לפעילות רחבה יותר. 

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, מסר היום כי "זוהי סנונית ראשונה שתאפשר בהמשך את הרחבת השירותים גם למבוטחי שאר קופות-החולים, על-מנת להנגיש את שירותי תרופות המרשם עד הבית".

התרחבות של פעילות כזו תלויה במידה רבה בקופות-החולים. המכרז שזכתה בו בלה מאפשר מכירה מקוונת של תרופות מרשם ללקוחות קופת-חולים לאומית, שמחזיקה בנתח קטן של מהשוק - 8%, שהם 725 אלף מבוטחים. ובכל זאת, מבחינת שופרסל מדובר בהזדמנות להתנסות בלוגיסטיקה של פעילות רגישה ומורכבת, כמו הפצת תרופות.

לדברי מנכ"ל Be, אורי וטרמן, כבר בשלב הראשון תמותג בלה עבור הלקוחות כחלק מקבוצת שופרסל - Be.

בלה אונליין היא חברת-בת של החברה הציבורית רקח תעשייה פרמצבטית, ופעילותה היא פלטפורמה למכירה מקוונת של מוצרים שונים בתחום הפארמה. לפני כארבע שנים נכנסה קרן הפרייבט אקוויטי פימי, בראשות ישי דוידי, להשקעה ברקח, חברת לייצור תרופות גנריות, ובשנים האחרונות היא עוסקת במיקוד הפעילות.

ליבת הפעילות של רקח אינה במכירה ישירה ללקוחות קצה, ומבחינתה מדובר בהזדמנות לממש את הפעילות הזו. במסגרת מהלכים למיקוד עסקיה מכרה החברה לפני כשנתיים את פעילות בתי המרקחת שהחזיקה, והיא מעוניינת להמשיך באותו קו, כך שניתן להעריך שבעתיד שופרסל תרכוש ממנה את מלוא הפעילות הזו.

"החברה רואה בהכנסת שותף אסטרטגי וסינרגטי לחברת-הבת בלה אונליין מהלך שיאפשר פיתוח מואץ של תחום התרופות עד הבית ומימוש פוטנציאל הצמיחה שלה", כותבת היום רקח בהודעה לבורסה, תוך שהיא מציינת כי המהלך אף "משתלב באסטרטגיה שמובילה החברה בשנים האחרונות של התכנסות לתחומי הליבה שלה כיצרנית משווקת ומפיצה של תרופות מרשם OTC ודרמטולוגיה בארץ ובחו"ל".

המעבר לרכישת תרופות מרשם בצורה מקוונת מעלה שאלות בנוגע לעתידו של המודל שבו פועלות היום רשתות כמו Be וסופר-פארם, שמתבסס על תנועה של לקוחות שמגיעים לבתי המרקחת עם מרשמים. בהנחה שצרכנים יעדיפו לרכוש תרופות ישירות לביתם, שינוי בתנועת הלקוחות כזה בהיקפים נרחבים עשוי בטווח הרחוק לערער על המודל הקיים.

שוק התרופות המקוון מעורר עניין לא רק בישראל. בשנה שעברה רכשה ענקית המסחר המקוון האמריקאית אמזון בית מרקחת מקוון תחת הסטארט-אפ PillPack, בסכום שהוערך במיליארד דולר.

"בעידן שבו אנו חיים, שכל מוצר מגיע עד הבית, תרופות מרשם התעכבו לנוכח המורכבות הרבה שקיימת בתהליך והאחריות הרבה הכרוכה באספקת שירות חיוני זה בהתאם לתנאי הרגולציה העדכניים", אמר שי אלמוג, מנכ"ל חברת בלה און ליין. לדבריו, "הכניסה של רשת Be תיתן מנוף משמעותי ביישום פרויקט אסטרטגי ומורכב זה".

השלמת העסקה כפופה להתקיימותם של תנאים מתלים, ובהם קבלת אישור הממונה על התחרות בתוך 60 ימים ממועד חתימת ההסכם. להערכת רקח תעשייה פרמצבטית, העסקה תושלם עד סוף שנת 2019. 

*** גילוי מלא :  יו"ר רקח, אברהם ביגר, הוא גם יועץ לדירקטוריון "גלובס".

עוד כתבות

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

ארה"ב מבקשת לאכוף מחדש סנקציות על איראן

לא ברור בשלב הזה האם למהלך תהיה משמעות כלכלית על איראן, או שמדובר בצעד הצהרתי ● משרד החוץ הגרמני צייץ הבוקר הודעה בשם גרמניה, צרפת ובריטניה: "אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים לשימור הסכם הגרעין"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

אלפי עובדים לחל"ת: קסטרו, פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות על סגירת החנויות למהלך הסגר

פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות גם על ניסיונות לצמצם הוצאות שוטפות במהלך הסגר ● עובדי המטה של עדיקה לא יצאו הפעם לחל"ת ● הראל ויזל, מנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת פוקס, יוותר על מחצית משכרו ולא על כולו כפי שעשה בסגר הקודם ● גם מנהלי קסטרו ממשיכים בתקופה זו לוותר על חלק משכרם

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

אחרי שלושה ימי סגר: שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עדיין גבוה

מספר הבדיקות היה נמוך יחסית ועמד על 23,474 בדיקות, אך אחוז הבדיקות החיוביות הינו גבוה - כ-11%, מה שמצביע על תחלואה 'סמויה' נרחבת בקהילה, שטרם אותרה ● 565 בני אדם אומתו אתמול לנגיף

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

בהוטן. חשבה על מדידת האושר הרבה לפני שאר העולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש לנו הכלים הנכונים להעריך את האושר? התמ"ג הוא כבר לא הקריטריון היחיד

את תוכנית האושר של האו"ם יזמה בהוטן, הממלכה הנידחת במורדות ההימליה, שהקדימה את שאר העולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל  בגוש דן / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל באזור תל אביב?

דירת 2.5 חדרים בתל אביב, דירת 4 חדרים ברמת השרון או בקומה 30 ברמת גן, ודירת 5 חדרים בהרצליה

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

הנוסעים, הטייסים, המימון והתחרות מהאמירויות: האתגרים של בעל הבית החדש באל על

המימון, הנוסעים והעובדים: אלי רוזנברג החליף את תמי מוזס והפך לבעל השליטה בחברת התעופה הישראלית ● אבל אין לו רגע אחד של חסד ● כמעט בכל חזית מחכים לו אתגרים רבים ובעורף כבר נושפת גם התחרות מכיוון חברות התעופה של איחוד האמירויות

איל וולדמן / צילום:  שלומי יוסף

איל וולדמן וקרן בנסון אאוק משקיעים באפליקציית הברכות KRE8.TV

האפליקציה הישראלית, שמאפשרת להזמין קטעי וידיאו אישיים מסלבריטאים, גייסה 4 מיליון שקל בסיבוב סיד ● המייסד רוי הרמן: "בימים שעולם התרבות מושבת, אנחנו מציעים לאמנים דרך קלה להתפרנס באמצעות הטלפון"

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

שיכון ובינוי במו"מ לרכישת פרויקט אנרגיה סולארית בארה"ב

מדובר בפרויקט הנמצא בשלב טרום הקמה, בטכנולוגיה פוטו וולטאית, בהספק של מעל 250 מגוואט ● היקף עלויות ההקמה הצפויות בפרויקט מוערך בכ-900 מיליון שקל

בדרך ליואן דיגיטלי / צילום: שאטרסטוק

הבנק המרכזי הסיני: על סין להיות המדינה הראשונה שתנפיק מטבע דיגיטלי

על פי טור שפורסם בסוף השבוע במגזין של הבנק המרכזי, הנפקת יואן דיגיטלי תפחית את התלות של סין בדולר האמריקאי ● יחידת המחקר של הבנק כבר הגישה בקשות לרישום של 130 פטנטים על אפליקציות הקשורות למטבעות דיגיטליים