גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קבוצת גולף צמחה במכירות במחצית הראשונה בכל מגזרי הפעילות

למרות המשבר בענף האופנה: הפדיון הממוצע למ"ר בחנויות זהות צמח ב-2.5% במחצית הראשונה של 2019 לעומת המחצית המקבילה אשתקד ● מנכ"ל גולף, רביב ברוקמאייר: "אנו ממשיכים להשקיע ולהרחיב את פעילות האון ליין של הקבוצה" ● המניה עולה לאחר פרסום הדוחות בשיעור נאה של 8.5%

מנכ"ל קבוצת גולף, רביב ברוקמאייר / צילום: ענבל מרמרי
מנכ"ל קבוצת גולף, רביב ברוקמאייר / צילום: ענבל מרמרי

למרות שיפור בהכנסות ממכירות בכל מגזרי הפעילות ואף גידול בפדיון בחנויות הזהות, חברת גולף דיווחה היום (ב') על שחיקה של יותר מ-11% ברווח הנקי, שהסתכם בכ-1.9 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019. זה קרה בעיקר בגלל גידול בהוצאות המימון נטו שנרשמו בצל השפעות חיוביות שהיו להנפקת עדיקה במחצית הראשונה אשתקד. מניית גולף , שבשליטת כלל תעשיות, הגיבה לדוחות בעליות של 8.5%. 

נציין כי הרווח של גולף היה במחצית הראשונה השנה רק 0.44% מההכנסות שרשמה החברה, דבר המהווה שחיקה של כ-15% לעומת שיעור של 0.52% במחצית המקבילה אשתקד.

ברבעון השני ב-2019 רשמה החברה מעבר לרווח של 16.3 מיליון שקל, לעומת הפסד של 4.5 מיליון שקל, אך זאת בעיקר הודות לתזמון חג הפסח, שהשנה חל ברבעון השני ואשתקד חל במהלך הרבעון הראשון.

כאמור, בשורה העליונה חל שיפור בשתי התקופות השנה. הכנסות החברה צמחו במחצית הראשונה השנה בכ-5% לסך של כ-436 מיליון שקל.

בגולף, שמחזיקה בין היתר גם במותגי כיתן ופולגת ושולטת גם ברשת עדיקה, מציינים כי "הגידול נבע בעיקר מעלייה בהיקפי המכירות בכל תחומי פעילות הקבוצה". בחברה מתגאים בנוסף כי השיפור במכירות "הושג למרות סגירת חנות הדגל בהדר יוסף ומצב השוק המאתגר".

מהסתכלות-על רבעונית עולה כי ההכנסות ברבעון השני עלו בשיעור חד הרבה יותר, של כ-23%, אך זאת בעיקר בגלל תזמון חג הפסח, שחל השנה במהלך הרבעון השני, ואשתקד התרחש במהלך הרבעון הראשון.

לדברי מנכ"ל הקבוצה, רביב ברוקמאייר, "אנו שמחים מתוצאות הרבעון השני והמחצית הראשונה לשנת 2019, המבטאות גידול בשורת ההכנסות והמשך שיפור בפרמטרים התפעוליים. השיפור בתוצאות משתקף, בין היתר, בעלייה בנתוני הפדיון הממוצע למ"ר, הן הכללי והן בחנויות זהות, בתחומי הפעילות של אופנת ההלבשה והבית, שיפור בולט אל מול המגמות בשוק".

עוד מסר ברוקמאייר כי "אנו ממשיכים להשקיע ולהרחיב את פעילות האון ליין של הקבוצה, אשר באה לידי ביטוי בגידול בפעילות עדיקה לצד עלייה באתרי גולף. אנו רואים בפעילות האון ליין את אחד הנדבכים המשמעותיים לצמיחת החברה בשנים הקרובות, ואנו פועלים במרץ להרחבתה".

הרווח הגולמי של החברה טיפס במחצית הראשונה בשיעור נמוך במקצת משיעור הצמיחה בהכנסות, כשהרווח הגולמי גדל במחצית בכ-4%, כך ששולי הרווחיות הגולמית מההכנסות ירדו במידה לא מהותית ביחס למחצית המקבילה אשתקד, לרמה נוכחית של כ-62.4%. בחברה מסבירים כי דבר זה קרה בגלל עלייה בשער הדולר הממוצע לתקופה ובגלל עלייה בשיעור ההנחות. בנוסף רשמה החברה גידול בהוצאות שיווק ומכירה, בעיקר בשל פעילות עדיקה.

אגב, התוצאות במחצית הנוכחית הושפעו לחיוב בכ-1.4 מיליון שקל ביחס למחצית המקבילה אשתקד, גם מכיוון שבמחצית הראשונה ב-2018 היו הוצאות ההנפקה של עדיקה, שקרתה אשתקד, וגם מהפסד שנרשם אז בגין סגירת חנויות.

מהסתכלות תחומי הפעילות עולה כי כל שלושת התחומים רשמו רווח. מדובר במגזר אופנת ההלבשה, מגזר אופנת הבית ופעילות עדיקה. הדוחות מלמדים כי הרווח המגזרי הגבוה ביותר הגיע ממגזר אופנת הבית ועמד על 7.8 מיליון שקל, כאשר מגזר אופנת ההלבשה (לא כולל עדיקה) עבר מהפסד של 4.4 מיליון שקל במחצית הראשונה אשתקד לרווח של 5.3 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019. מגזר עדיקה תרם רווח לפני מס של 1.5 מיליון שקל, ירידה לעומת רווח של כ-2.4 מיליון שקל במחצית הראשונה אשתקד. בהסתכלות על מגזר אופנת ההלבשה, בין היתר, החברה מדווחת על שיפור בפעילות חנויות העודפים של החברה - גולף אאוטלט.

החברה מגלה בדוחותיה נתונים נוספים ששופכים אור על התפתחות עסקיה במגזרי אופנת הבית וההלבשה (לא כולל עדיקה) ושנוגעים לפדיון הממוצע למ"ר. במסגרת זו מגלה החברה כי סך השטחים ששימשו אותה לפעילות עמד על כ-57 אלף מ"ר של 1.3% ביחס להיקף שטחי המכירה בחנויות ששימשו את שני המגזרים הללו במחצית הראשונה אשתקד. עם זאת, על-מנת לקבל תמונה השוואתית טובה יותר יש לבדוק את הפדיון למ"ר ממוצע בחנויות זהות, כאשר בחינת נתונים אלה מלמדת על גידול 2.5% בפדיון בחנויות הזהות.

אגב, מהסתכלות על מגזר אופנת ההלבשה לבדו עולה כי הפדיון בחנויות זהות גדל במחצית הראשונה ב-1.5%, ואילו בתחום אופנת הבית הגידול בפדיון בחנויות הזהות גדל בשיעור חדש יותר של כ-3.1%. מדובר בתוצאות חיוביות, וזאת ביחס לירידה שמציג מדד ה-RIS שמסמל את כלל שוק האופנה, שרשם ירידה במכירות מחנויות הזהות של כ-4.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

כאמור, הודות לעיתוי חג הפסח השנה, הרווחיות בשלושת המגזרים ברבעון השני השנה השתפרה במידה ניכרת ביחס לרבעון המקביל אשתקד, כאשר ברבעון השני ב-2018 מגזרי אופנת ההלבשה ואופנת הבית אף רשמו הפסדים (כאמור ב-2018 פסח חל במהלך הרבעון הראשון).

אגב, השנה אימצה גולף את תקן 16 ב-IFRS, שבלעדיו הרווח הנקי שלה היה במידת מה גבוה יותר מזה שדווח על-ידה בדוח הנוכחי. בהקשר זה מציינים בחברה כי בתקופת הדוח, בנטרול השפעת תקן 16, הרווחי הנקי במחצית מסתכם לסך של כ-3 מיליון שקל. יישום התקן ישפיע לחיוב גם על תזרים המזומנים שנבע מפעילות שוטפת, אשר השתפר בצורה ניכרת ביחס למחצית המקבילה.

כמו כן, במהלך המחצית הראשונה של 2019 פרעה החברה הלוואה לבנק בהיקף של 22 מיליון שקל, כך שתזרים המזומנים ששימש אותה לפעילות מימון הסתכם בתקופת הדוח ב-81 מיליון שקל, לעומת תזרים חיובי שנבע מפעילות מימון בתקופה המקבילה אשתקד ושהסתכם אז ב-27 מיליון שקל, בעיקר הודות להנפקה ולמכירה של מניות עדיקה.

בגולף מציינים עם פרסום הדוחות כי "לאור הצלחת חנות הקונספט הייחודית בתחום עיצוב הבית ברחוב הלח"י בבני-ברק, החברה צפויה להשיק כבר ב-2019 שני סניפים נוספים במתכונת זו", כאשר הם מוסיפים כי יחלו עתה ברכישה עצמית של מניות, וזאת בהמשך לתוכנית לרכישה עצמית של מניות החברה בהיקף של עד 5 מיליון שקל, עליה הודיעה החברה בתחילת יולי.

עוד כתבות

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מדדים אדומים בבורסת לונדון / צילום: Nick Zonna, רויטרס

ירידות בבורסות אירופה על רקע החששות הגוברים מהתפשטות מגפת הקורונה

יום מסחר תנודתי במיוחד בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים