גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה בני עשירים מגיעים יותר להייטק? המדד שינבא מה הילדים שלכם ילמדו באוניברסיטה

מדד ה-STEM מוכיח את הקשר האינטואיטיבי בין מצב סוציו־אקונומי ומקום מגורים ובין הצלחה בלימודי מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה - שמנבאת השתלבות בתעשיית ההייטק • המדד, שפיתחה חברת סושיאל פייננס ישראל, יאפשר לפתח מדיניות מבוססת נתונים, שתכין את כוח-האדם לשוק העבודה העתידי גם בפריפריה • המטרה: אימוץ ממשלתי של המדד ● ריסטרט לבית הספר – פרויקט מיוחד

תלמידים בבית ספר טכנולוגי /  צילום: תמר מצפי
תלמידים בבית ספר טכנולוגי / צילום: תמר מצפי

שר החינוך היוצא נפתלי בנט קידש את לימודי המתמטיקה. "אני רואה מול עיניי תלמיד שיוצא מבית הספר ובצרור המפתחות שלו לעתיד יש יותר מפתחות שפותחים יותר דלתות", אמר בעבר. במשרד החינוך הדגישו באותו מועד כי לבחירה בחמש יחידות לימוד במתמטיקה נלווים גם ערכים חינוכיים בעלי חשיבות רבה, בהם קבלת אחריות, התמדה, התמודדות עם קשיים, נחישות ושאיפה למצוינות. במקרים אחרים דיבר בנט על כך שהגדלת מספר התלמידים שלומדים חמש יחידות מתמטיקה תבטיח כוח-אדם איכותי לתעשיית ההייטק.

לא בטוח כלל שזהו הדבר הכי חשוב במערכת החינוך, אבל אין ספק שלימודי מתמטיקה, או בכלל מדעים, הנדסה וטכנולוגיה (STEM) מגדילים את הסיכויים של התלמיד להמשיך במהלך הדרך בלימודי תחומים אלה באקדמיה ובהמשך גם לעבוד בתעשיית ההייטק. למי שלמד באקדמיה לימודי STEM, יש סיכוי גבוה יותר שיעבוד בהייטק. לפי עיבוד של נתוני פיאק והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שעיבדו במכון אהרון, 29% מהגברים שלמדו STEM השתלבו בתעשייה, לעומת 7% מאלה שלא למדו STEM. אצל הנשים הפער הוא בין 16% ל-3%. יכול להיות שהקשר הזה נובע מכך שאנשים שלמדו STEM מראש מתעניינים יותר בתחום הטכנולוגיה. בנוסף, מחקרים מצאו קשר חיובי בין הישגים במבחן המיצ"ב בכיתה ח' להישגים במבחני הבגרות, במבחנים הפסיכומטריים וכן בכניסה להשכלה גבוהה.

stem

השכר הממוצע בתעשיית ההייטק גבוה יותר בהשוואה לשכר בתעשיות אחרות, ולכן יש חשיבות גדולה להשתלבות במסלול שמוביל לעבודה בתעשייה - למי שרוצה כמובן. הבעיה היא שבישראל יש גם קשר ישיר והדוק בין המצב הסוציו-אקונומי לרמת הלימודים ולביצועי התלמידים. כך, ברשויות חלשות יותר יש שיעור נמוך יותר של זכאים לבגרות, פחות נבחנים בחמש יחידות וציונים נמוכים יותר. בנוסף, בדיקת "גלובס" מנובמבר העלתה כי התוכנית של בנט להגדלת מספר הנבחנים הגדילה את שיעור הנבחנים בכל הארץ, גם בפריפריה, אך הגדילה את הפערים בין הפריפריה למרכז הארץ.

איך מורכב המדד החדש

החשיבות של תעשיית ההייטק לכלכלה הישראלית והרצון לשלב אוכלוסיות נוספות בתעשייה עמדו מאחורי ההחלטה של פדרציית קליבלנד, גוף פילנתרופי המאגד את 81 אלף יהודי קליבלנד, לקדם תוכנית שתגדיל את מספר תלמידי ה-STEM בארבע רשויות: ירושלים, חורה, בית שאן ועמק המעיינות. המטרה היא לא לקדם את תחומי הלימוד, אלא לפעול באמצעותם למוביליות חברתית.

בפדרציה רצו לבדוק איך מודדים הצלחה של STEM, ולצורך כך פנו לחברת Social Finance Israel) SFI), ואלה החלו לחקור את הנושא. SFI הוקמה לפני כשש שנים "במטרה לקדם השקעות בפתרון בעיות חברתיות דרך שימוש בכלי מימון חדשים, כמו למשל אג"ח חברתיות", כך לדברי המנכ"ל ירון נוידרפר. ההשקעות הללו נועדו גם כדי להשיא תשואה למשקיעים בהן. מכיוון שההשקעות מלוות בתהליכי מדידה והערכה, יש ל-SFI גם מחלקת מחקר.

ב-SFI הופתעו לגלות, כך הם מספרים, כי ההגדרה של STEM ידועה בכל העולם, אך אין הסכמה על האופן שבו מודדים STEM. הם החליטו להרים את הכפפה וסופו של התהליך היה בפיתוח במדד חדש, שמספק לכל רשות מקומית ציון במדד ה-STEM (שמופיע באתר החברה). בסך הכול נבדקו כ-200 רשויות מקומיות. בין עשר הערים שמובילות במדד החדש גבעת שמואל, הרצליה, רעננה, מיתר רמת גן ועוד - כולן מאשכולות סוציו־אקונומיים 8 או 9. מי שבולטת לטובה היא קריית עקרון, שהגיעה לעשירייה אף שהיא משתייכת לאשכול 6. גם מג'דל שמס הציגה ביצועים מצוינים אף שהיא משתייכת לרמה סוציו-אקונומית 3.

היהודים לומדים יותר מתמטיקה ומדעים מערבים

מיצ"ב, בגרויות ותואר ראשון

מדד ה-STEM מורכב ממספר משתנים - ציונים במבחני מיצ"ב (30%), בגרויות במתמטיקה, מדעים ואנגלית (46%) ושיעור הסטודנטים בתואר הראשון (24%). המטרה היא לשקף את התהליכים שעושים ברשויות המקומיות כדי להגדיל את תלמידי ה-STEM. המדד "מצלם" נקודת זמן מסוימת, והוא לא עוקב אחר אותה קבוצת גיל לאורך זמן, דבר שהיה מאפשר להבין טוב יותר אילו צעדי מדיניות יש לנקוט. כלומר, היום הרשות מקבלת ציון גם על מדיניות מלפני שנים רבות.

"יישוב הוא חזק מאוד ב-STEM אם הוא מייצר משפך גדול של אנשים שלומדים STEM לאורך הדרך, וגם באקדמיה", מסביר עמנואל בוחבוט, סמנכ"ל אסטרטגיה, מחקר ומדידה ב-SFI. "לא התכנסנו כדי לעשות מדד כזה, אלא על הדרך הבנו שאנחנו צוברים מספיק נתונים. המדד מאפשר למדינה ולפילנתרופיה לבצע השקעות שהן ממוקדות STEM, זה כלי עבודה בעבורן. הוא מנבא אילו אנשים ילמדו STEM באקדמיה".

בוחבוט ציין כי מיצ"ב אנגלית בכיתה ח' הוא המנבא החזק ביותר למסלול של STEM, אך הם התבססו על כמה מנבאים נוספים - למשל נמצא כי בישראל יש מתאם גבוה למדי, ברמת התלמיד, בין ההישגים בתחום המתמטיקה ובין ההישגים בתחום המדעים (0.89). יש גם מתאם גבוה מאוד בין בגרות מוגברת במתמטיקה ובין השכלה גבוהה (0.59). עוד מצאו מחקרים כי אקלים חיובי יכול לפצות על רקע חלש ובכך לסייע בצמצום פערים בין קבוצות תלמידים מרקע אתני ומרקע כלכלי-חברתי שונים.

עמנואל בוחבוט /  צילום: יחצ

חוץ מהמדד החדש, ב-SFI משתמשים בכלי מדידה נוספים כדי לבחון את התוכניות ביישובים הספציפיים. בין המדדים הללו יש שאלונים, סקרים, קבוצות מיקוד, והנשאלים הם מקבלי ההחלטות ברשויות, אנשי החינוך, הורים ותלמידים. כך הם בוחנים את האפקטיביות של התוכניות, את הממשקים, את שביעות הרצון ועוד. בסופו של דבר, המטרה שלהם היא שהמדינה תאמץ את הכלים שפיתחה.

מדינות רבות בעולם שמות דגש על לימודי STEM מתוך הבנה כי התפתחות הטכנולוגיה, הכניסה שלה לעולמות פיזיים ומסורתיים וההשפעה שלה על שוק העבודה מחייבים מהעובדים מיומנות וצורת חשיבה שונה. למעשה, הידע הזה הוא חלק ממיומנויות הנדרשות לעובדים במאה ה-21, גם מכיוון שהידע זמין לכולם והמיומנות נמדדת ביכולת להבין אותו, לנתח אותו, להסיק ממנו מסקנות ולקבל החלטות בהתאם.

ההבנה הזאת מובילה לתחרות בין מדינות, שרוצות לחזק את הכלכלה שלהן. כך, הממשל האמריקאי פירסם בסוף 2018 תוכנית חמש-שנתית מקיפה שהחזון שלה הוא לתת לכל האמריקאים גישה לחינוך STEM איכותי ולמצב את ארה"ב כמובילה עולמית בלמידה, חדשנות ותעסוקה בתחומים אלה. כדי להשיג את היעד הזה רוצים בארה"ב, בין היתר, לקדם את האוריינות הדיגיטלית, לשלב אוכלוסיות נוספות בתחומים אלה (למשל נשים), להכשיר את כוח העבודה העתידי וליצור שותפויות אסטרטגיות ורב-מגזריות.

בישראל החלו בתוכנית לקידום לימודי מתמטיקה, אך בשלב מאוחר יותר הציבו יעדים גם ללימודי פיזיקה וכימיה - 14.2 אלף תלמידים ילמדו חמש יחידות לימוד בפיזיקה ו-13 אלף תלמידים ילמדו חמש יחידות לימוד בכימיה עד שנת 2022. מה שעשוי להקשות על משרד החינוך להשיג את היעדים הוא מחסור במורים בתחומים האלה.

תורמים מיליון דולר לשנה

לפני כשנה אמר בנט במסיבת עיתונאים כי "חייבים לנתק את הקשר ההדוק בין רמת ההכנסה של ההורים לסיכויי הילד להצליח בחיים, לא על ידי פגיעה בחזקים אלא על ידי חיזוק השכבות החלשות". משרד החינוך פעל בכיוון הנכון והשקיע יותר בפריפריה, אך הבין במהלך הדרך כי הבעיות עמוקות יותר וקשורות למודלים לחיקוי, לעזרה מהבית, לתשתיות פיזיות וכו'.

לא במפתיע, נתוני SFI העלו כי קיים קשר ישיר בין מצב סוציו-אקונומי לדירוג ה-STEM. כך, הרשויות באשכולות 1-3 קיבלו ציון ממוצע של 3.7, הרשויות המשתייכות לאשכולות 4-6 קיבלו ציון ממוצע של 5.2 ואילו הרשויות החזקות, דירוג 7-9, קיבלו ציון ממוצע של 7.9. ב-SFI לא בדקו יישובים ברמה סוציו-אקונומית 10.

יוצאת דופן היא כאמור קריית עקרון, מועצה מקומית ליד רחובות, המשתייכת לאשכול 5 אך מדורגת באחד המקומות הגבוהים בביצועי STEM. ב-SFI ניסו להבין את הסיבות לכך במטרה ללמוד מה נעשה באופן שונה בהשוואה למקומות אחרים וביצעו ראיונות עם גורמים ברשות ועם אנשי חינוך.

בקריית עקרון יש רק בית ספר תיכון אחד, לבנות בלבד, שרובן מגיעות מחוץ לעיר. ניתן לייחס את ההצלחה לבתי הספר מחוץ לעיר, שם לומדים תלמידי המועצה. מנגד, אפשר להתייחס לכך כהוכחה לחשיבות של חינוך בגילאים הצעירים והשפעתו על המשך הדרך. ב-SFI ציינו כי מהראיונות שבוצעו עלה כי לראש המועצה חשוב להנחיל לתלמידים ידע ומיומנויות קוגניטיביות, לצד מיומנויות רגשיות וחברתיות, חיזוק הביטחון של הילדים והאמונה של הילדים בעצמם וביכולת להצליח וכי המועצה נוקטת פעולות מקדמות בתחום הבלתי פורמלי, כמו למשל עידוד חוגים עם המשרד לשוויון חברתי שנועדו לקדם מצוינות, פרויקט חוגים במתנ"ס לילדי העדה האתיופית; חוג רובוטיקה וקידום לימודי STEM ועוד.

לדברי אורן ברץ, סגן נשיא פדרציית קליבלנד, "החלטנו להתמקד בילדים בגילאי גן ובבתי ספר יסודיים כי כל המחקרים מדברים על כך שככל שמתחילים בגילאים צעירים, סיכויי ההצלחה עולים. החלטנו גם להיכנס לתוכנית של עשר שנים לפחות, כי לא ניתן לעשות שינוי משמעותי תוך שלוש עד חמש שנים. אם אתה כפילנתרופ לא מוכן להתחייב לתקופה ארוכה, אתה זורק את הכסף".

אורן ברץ/  צילום: יחצ

"הכנו תוכנית ייחודית לכל יישוב, ואנחנו עובדים באמצעות גופים מפעילים, כמו ‘בית יציב' ו'רשת דרכא'. גיבשנו את התוכנית איתם ועם מחלקות החינוך ברשויות המקומיות, ואנחנו עובדים גם מול משרד החינוך. התוכנית כוללת חינוך פורמלי, כמו הכשרה והעצמה של מורים בנושאים של STEM, וכן פעילות לא פורמלית - פעילויות אחרי שעות הלימודים, חוגים, עבודה עם מוזיאוני מדע, תוכנית שמתמקדת בגני ילדים, הכשרת צעירים שמדריכים ילדים ועוד. עכשיו התחלנו לעבוד על תוכנית לחשיפת הילדים לתעשייה, להייטק ולאקדמיה".

בפדרציה תורמים מיליון דולר בשנה ליישום מלא של התוכנית, אך לכך מתווספים תקציבים של הגופים המפעילים, משרד החינוך וכו'. "היכולות של גופים פילנתרופיים להתניע תהליכים היא הרבה יותר מהירה ויעילה מאשר של המדינה, ובכלל כל האידיאולוגיה היא שגופים פילנתרופיים מרימים פיילוטים כדי להציב אותם על פני הקרקע. יש לנו גמישות גדולה יותר בנושא של תקציבים. המטרה היא ליצור שותפות עם המדינה כדי ליצור סיטואציה שהמדינה והרשויות מקבלות את זה על עצמן", אמר ברץ.

עוד כתבות

תמרה דה למפיקה - Gettyimages ישראל

סלפי של פעם: ההזדמנות להיחשף לנשים אמיצות שהעזו גם לצייר את עצמן

הסרט 'דיוקן של נערה עולה באש' הוא אחת הסנוניות בגל של יצירות ששוטף את אירופה כדי להזכיר לנו שנשים צוירו לאורך השנים גם בידי נשים

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת, ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?