גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אגרות גודש ותחבורה ירוקה: המחנה הדמוקרטי מציג תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית

תוכנית "כלכלה ירוקה לישראל": הפלסטיק בחוץ, אגרות גודש יוטלו, התחבורה הציבורית תהפוך ירוקה, והתעשיות המזהמות ייאלצו לשלם ● את התוכנית מובילות חברות התנועה הירוקה סתיו שפיר ויעל כהן-פראן

סתיו שפיר / צילום: שלומי יוסף
סתיו שפיר / צילום: שלומי יוסף

המחנה הדמוקרטי הציג הבוקר (ג') את תוכנית "כלכלה ירוקה לישראל", בדומה לתוכנית ה"גרין ניו דיל" האמריקאית של חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקזיו-קורטז. התוכנית מתכללת את הצרכים המקיימים של המשק הישראלי ל-12 השנים הקרובות, ומטרתה להוביל לצמצום דרמטי בפליטות גזי החממה של ישראל, לשפר את איכות האוויר בישראל ולשפר באופן משמעותי את איכות החיים והסביבה של אזרחי מדינת ישראל.

לפי המחנה הדמוקרטי, התוכנית צפויה לעלות כ-290 מיליארד שקל לאורך תקופה של 12 שנה, לייצר הכנסות לתקציב המדינה של כ-108 מיליארד שקל ולהביא לתועלות כלכליות וסביבתיות הנאמדות בכ-420 מיליארד שקל, תוך יישום שינויים רבים במערכות התחבורה הציבורית, הדיור והסביבה העירונית, האנרגיה, תחום המזון והפלסטיק ואף מיסוי ירוק שיפחית את הזיהום המקומי והגלובלי כחלק מתהליך של מעבר לכלכלה בת-קיימא.

התוכנית, שנכתבה בשיתוף עם ד"ר יניב רייגנברץ מאוניברסיטת חיפה, וד"ר שחר דולב, יו"ר הפורום הישראלי לאנרגיה, מציעה יישום הדרגתי של אגרות גודש, חתירה ליישום יעד של הגדלת השימוש בתחבורה ציבורית מכ-20% לכ-40%, תמרוץ עובדים לוותר על הרכב הפרטי, העברת צי הרכב בישראל לחשמלי וכן מעבר ל-100% אנרגיות מתחדשות עד 2050.

בתחום הפיתוח העירוני מציע המחנה הדמוקרטי תוכניות התחדשות עירונית, פיתוח כלכלי והפיכת מרכזי ערים ל"ירוקים וידידותיים לאנשים".

אגרות גודש וייעול התחבורה הציבורית 

לפי התוכנית, אותה מובילות חברות התנועה הירוקה סתיו שפיר ויעל כהן-פראן, תמרוץ עובדי מדינה לאחזקת רכב פרטי באמצעות תשלום הוצאות רכב תבוטל, כאשר תשלום נוסף לעובד לא יותנה באחזקת רכב על-ידו. מדינת ישראל היא השיאנית במתן רכבים לעובד מטעם המעסיק, בשל הטבות המס הגלומות בכך. התוכנית מציעה להעביר תקנות לפיהן ויתור על רכב חברה יזכה את העובד בהטבות מס, במטרה להביא להקלת הגודש בדרכים בזמן ביצוע תוכנית לשדרוג התחבורה הציבורית. גובה ההוצאה ליישום הצעד עומד על 8.1 מיליארד שקל, לעומת תועלת של 25.3 מיליארד בתוך חמש שנים.

כדי להתמודד עם בעיית זיהום האוויר ולדרבן מעבר לאנרגיה ירוקה, המחנה הדמוקרטי מציע סגירה של מרכזי הערים (תל-אביב, ירושלים וחיפה) לכלי רכב תוך 5 שנים. אזורי לב העיר ייסגרו לחלוטין לכלי רכב פרטיים ויישארו פתוחים לתחבורה ציבורית ואופניים. מעגל שני של המרכז העירוני יוגבל בכניסת כלי רכב באמצעות היטלי כניסה, בדומה לנעשה בלונדון.

אגרות הגודש יכסו את רוב צירי התנועה המשמעותיים, אך התנועה תהיה חינמית למכוניות עם 3 נוסעים ומעלה. בסך-הכול, עלויות יישום אגרות הגודש משוערכות ב-14 מיליארד שקל, אשר לפי התוכנית יכסו את ההכנסות, בנוסף להורדת זיהום האוויר ולחיסכון בזמן נסיעה, שמצטבר לכ-107 מיליארד שקל לאורך חיי התוכנית. במקביל, יופסק יבוא רכבים בעלי בעירה פנימית עד שנת 2025, בעוד הרכב החשמלי ייכנס לשוק באופן מואץ. משנת 2020 יחויבו יבואני הרכב להעלות משנה לשנה את יבוא מספר הרכבים החשמליים או היברידיים הנמכרים על-ידיהם - מ-20% עד 100% בשנת 2025.

כדי לייעל את התחבורה הציבורית ואת מערך ההיסעים, יורחבו מערך האוטובוסים במטרופולינים ומערך הרכבות הפברבריות, תוך מעבר לאנרגיות מתחדשות, השקעה בתשתיות אופניים ויצירת מערכת עירונית המקהלה על צעידה ברגל במרכזי הערים. את הוצאות פרק התחבורה בתוכנית מעריכים מנסחיה ב-268 מיליארד שקל, אל מול הכנסות פוטנציאליות של 360 מיליארד שקל.

עוד מציעה התוכנית פתרון משולב למשבר הדיור: הגדלת היצע הדיור בכ-3,000 התחלות בניה בשנה (וכן עלייה של 80% בתוך 12 שנים) ומכאן גידול הכנסות המדינה ממסים. כדי להימנע מבנייה בשטחים פתוחים, מציעה התוכנית מתן זכויות בנייה לגובה בכל ערי ישראל והגדלת התמרוץ לבנייה רוויה, במקביל להליכי פינוי-בינוי והתחדשות עירונית. זאת, תוך הכפלת תקציב הרשות להתחדשות עירונית ומתן תמריצים לרשויות.

עוד מוצע כי תוחל מדיניות של עירוב שימושים, ולא תהיה עוד הפרדה בין אזורי מסחר, תעסוקה ומגורים ברכבי ערים. תעסוקה הקרובה למגורים ומסחר נגיש ייצרו חיסכון באנרגיה, יקטינו עומסי תחבורה וכן יפחיתו את זיהום האוויר.

"הסטארט-אפ הירוק המרהיב של העולם" 

"הערים שלנו, המדינה שלנו בעתיד, יכולה להיות אפורה מפיח, צפופה, רועשת ומתגעגעת למסלולי הטיולים שפעם עברו בנחלים לא מזוהמים - והיא יכולה לחלופין להיות גם הסטארט-אפ הירוק המרהיב של העולם: מדינה שבכל מערכת התכנון שלה הטמיעה חשיבה ירוקה, עם ערים נקיות מזיהום, מרחבים פתוחים לציבור ותחבורה שחוסכת לך זמן ופותחת בפניך את כל האפשרויות", אומרת ח"כ סתיו שפיר. "מדינה שמקדשת את הסביבה היא מדינה שמקדשת את החיים של האזרחים בה - וזה מה שאנחנו מתכננים לעשות".

התנועה הירוקה והמחנה הדמוקרטי מגדירים את התוכנית כחלק משמעותי בקווי היסוד באם ישבו בממשלה העתידית, אך מדגישים כי לא ישבו בממשלת נתניהו או בממשלת ימין, גם אם יהיה ניסיון לפתות אותם לכך באמצעות קבלת הקווים המנחים של התוכנית.

התוכנית מקדישה פרק למעבר לאנרגיה מתחדשת, הנמצאת היום בשימוש נמוך מאד במדינת ישראל. על כן, התוכנית מציבה יעד רחוק של גמילה מוחלטת מדלקים פוסיליים ומעבר ל-100% אנרגיה סולארית עד שנת 2050. זאת, באמצעות תמריצים וסובסידיות שיקלו על ההשקעה הראשונית של הצרכנים. לשם כך מוצע להחיל מיידית את תקן הבנייה הירוקה כתקן מחייב לכל מבנה חדש ולעדכנו עד לחיוב מבנים מאופסי אנרגיה בתוך עשור, לחייב מערכות מונים חכמים ומערכות ניהול אנרגיה בכל מבנה, להחמיר את תקני היעילות האנרגטית על מוצרים חשמליים ולהקים קרן לאומית להתייעלות אנרגטית. בכל מבנה חדש שיוקם החל בשנת 2020 תוחל חובת יישום מערכות סולאריות על הגגות, כשהיעד יעמוד על מעבר ל-%35 אנרגיות מתחדשות תוך 12 שנה. לפי התוכנית, צריכת האנרגיה בישראל תופחת בכ-31%, ההוצאות יעמדו על 24 מיליארד שקל, אל מול תועלות של 80 מיליארד שקל.

התוכנית מתייחסת לתעשיות הזיקוק והנפט והזיהום שהן מייצרות. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, הנזקים הבריאותיים והסביבתיים מזיהום אוויר מייצור חשמל ומהתעשייה לשנת 2014 נאמדו על 4.6 מיליארד שקל. לכך, לפי המחנה הדמוקרטי, ניתן להוסיף את הנזקים הגלובליים של פליטת גזי חממה, שערכם כ-5 מיליארד שקל בשנה. כדי לייצר תמריץ להפחתת היקף הפליטות כמקובל בעולם, מציעה התוכנית ליישם את עיקרון "המזהם משלם" ולגבות מס פחמן והיטל על פליטת מזהמים לאוויר, בנוסף לסגירת מפעלי תעשיות מזהמות במקרים שבהם מוכחת הכדאיות הכלכלית לכך (דוגמת הערכות מקינזי באשר למפרץ חיפה).

הסעיף האחרון בתוכנית מתייחס לשינויים הכרחיים בהרגלי הצריכה: צמצום השימוש בפלסטיק ומעבר לאפס שימוש בכלים חד-פעמיים עד שנת 2020 (תוך אישור מכירה של עשרה מוצרים מובילים בתחום הכלים החד-פעמיים) וכן יצירת תמריצים שיעודדו צרכנות מזון בר-קיימא, בין היתר באמצעות סימון טבעית רגל פחמנית על מוצרים, עידוד הפחתת צריכת בשר וייעול תהליכי מחזור וצמצום פסולת. 

"דרושים צעדים מיידיים" 

לדברי מנכ"ל הארגון הסביבתי אדם טבע ודין, עמית ברכה; "חשוב שהמחנה הדמוקרטי מתייחס ברצינות למשבר האקלים, וכך צריכות לעשות כל המפלגות, זו הרי הסכנה הקיומית האמיתית. אבל מה שיותר חשוב הוא לדרוש ולבצע צעדים מיידיים של צמצום והתייעלות, ולא לחפש את הפתרון הבא. אנחנו צריכים לבצע צמצום בשימוש במשאבי הטבע. הפתרונות האמיתיים והמקיימים נמצאים מתחת לפנס: אם ננצל בצורה מושכלת את משאבי הטבע, יישארו יותר מהם לדורות הבאים.

"צעדיה של ממשלת ישראל להפחתת גזי חממה ולהתמודדות עם משבר האקלים אינם מספקים, בלשון המעטה. הפחתה במקור, לצד תמריצים להשקעות סביבתיות, יניבו הישג של win, win, win. ניצחון לסביבה, ניצחון לכלכלה ולמשק וניצחון לאיכות החיים ולהתמודדות עם יוקר המחיה". 

עוד כתבות

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

ועדת התחרות באשראי: "לא נרשמה ירידה בריבית באשראי צרכני"

היום פורסם הדוח השני של "הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי", שמשותפת למשרד האוצר ולבנק ישראל ● "בניתוח נתוני 2016-2018 נרשמו אינדיקציות פרו-תחרותיות בשוק האשראי הצרכני, לאחר השלמת מספר צעדים בנושא"

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

אמיר מגנר / צילום: יוגב מאיר

CyberMDX גייסה 20 מיליון דולר כדי להגן על מכשירים רפואיים מחוברים

החברה, שהוקמה ב-2017 על ידי אמיר מגנר (מנכ"ל) ומוטי שנייברג, שאינו מחזיק בתפקיד פעיל בחברה כיום, מפתחת פלטפורמת אבטחת סייבר וניהול לוגיסטי של מכשור רפואי

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם