גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקוחות שבויים של המערכת: מדוע אסירים משלמים מאות שקלים על שימוש בטלפון?

עתירה של אסיר מבקשת להשוות בין התעריפים שנגבים מהאסירים לאלה שמשלמים הסוהרים • האסיר טוען: החברה שמפעילה את הטלפונים הציבוריים בכלא מתחלקת עם שב"ס ברווחים של מיליונים על גב האסירים • המחוזי דחה את העתירה, אך העליון קיבל את הבקשה לדיון נוסף

אסירים עובדים בכלא רימונים / צילום: אלון רון
אסירים עובדים בכלא רימונים / צילום: אלון רון

עלות שירותי הטלפוניה של האסירים במדינת ישראל גבוהה בעשרות, אם לא במאות אחוזים, מעלותם הממוצעת בשוק האזרחי - כך עולה מעתירת אסיר שהוגשה לבית המשפט העליון, לאחר שנדחתה בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע. בית המשפט העליון קיבל את בקשת רשות הערעור של האסיר וקבע דיון בהרכב של שלושה שופטים.

האסיר אייל בן משה, המיוצג על-ידי עו"ד מוטי אזולאי, טוען כי שירות בתי הסוהר (שב"ס) גובה מהאסירים תעריפים מופקעים, הגבוהים במאות אחוזים ממחירי השוק, על שימוש בטלפונים הציבוריים המותקנים בבתי הכלא.

לטענת האסיר, שב"ס ובינת, המתפעלת את הטלפונים הציבוריים בבתי הכלא, מתחלקים ברווחים של מיליוני שקלים על גבם של האסירים. לדבריו, הוא משלם 750 שקל בחודש עבור שיחות טלפון, בעוד שהסוהרים עצמם משלמים 37 שקל לחודש עבור שירותי סלולר, שכוללים בנוסף לשיחות גם חבילת גלישה והודעות - זאת במסגרת הסכמים שהשיג השב"ס לעובדיו (הסכם חשכ"ל).

בבקשת רשות הערעור התבקש בית המשפט העליון להורות על הפחתת עלות שיחות הטלפון בשימוש האסירים בבית הסוהר לעשרות שקלים בחודש, וזאת בהתאם לעלות השיחות לסוהרי שירות בתי הסוהר או לאזרחי מדינת ישראל.

הטענה: 16 מיליון שקל הכנסות מהאסירים

האסיר בן משה מרצה את המאסר באגף השמור בכלא אשל בבאר-שבע. הוא שוהה בתאו 22 שעות ביממה, ומותרות לו שלוש שעות שיחה בטלפון ביום. עלות כרטיס למערכת הטלפונים של בינת היא 50 שקל לשש שעות שיחה. אם האסיר מדבר שלוש שעות ביום, הוא משלם 25 שקל ביום ו-750 שקל בחודש.

האסיר הציג טבלת השוואת מחירים בין כל הטלפונים הנייחים והניידים בארץ ונתונים לפי חוק חופש המידע, שלפיהם התוכנית הזולה ביותר של חברת פלאפון לסוהרים עומדת על 13 שקל לחודש, ואילו התוכנית היקרה ביותר (מחברת טלפונים נייחים), לאזרח רגיל, עומדת על 69.90 שקל בחודש.

לטענת האסיר, תשלומי האסירים עבור השימוש שלהם במערכת הטלפוניה של בינת מממנים את הקמתה והפעלתה למשך עשר שנים ואף את רווחיה של החברה. עוד הוא טוען כי ההכנסות שיפיקו שב"ס ובינת מהאסירים עשויות להגיע בתקופה זו ל-16 מיליון שקל.

עוד לטענת האסיר, האסירים הם קהל שבוי שאינו יכול לעשות שימוש באמצעים חלופיים, ולכן הסכם שבמסגרתו שב"ס ובינת מתחלקים ברווחים על גבם של האסירים הוא הסכם פסול. לדבריו, לא ייתכן שהאסירים יממנו את רווחתם של עובדי שב"ס.

בבקשה הועלתה השאלה האם גם פגיעה של גוף שלטוני של המדינה באוכלוסיות חלשות אחרות, כפי שפוגע שב"ס באסיריו, הייתה עוברת מעבר לרדאר הציבורי; והאם בית המשפט היה מוכן לקבל פגיעה שכזו ולהשלים עמה או לקבוע כי מדובר בפגיעה סבירה.

עוד נטען כי כפי שלא סביר שיחייבו אסיר לשלם עבור מדי הסוהר אשר שומר עליו או עבור צורכי הביטחון של שב"ס - כך לא סביר שהאסירים ישלמו עבור מימון מערכת משוכללת שבסופו של יום מאזינה להם, קוטעת את שיחותיהם ומנטרת אותם.

בעתירה נכתב עוד כי לפני מספר חודשים בית המשפט העליון, בראשות כבוד השופט רובינשטיין, הורה למדינה (בג"ץ שטח המחיה 1892/14) לוודא כי האסירים לא ישהו בתנאים בלתי אנושיים, וכתב כי לאסיר יש זכויות גם כאשר הוא נתון במעצר או במאסר. העליון קבע כי כותלי בית הסוהר אינם "חור שחור נורמטיבי, שמעבר לחומותיו אין זכויות ואין מגן", וכי המדינה נושאת "אחריות מוגברת" לאסירים.

המחוזי דחה את העתירה, בנימוק שאוכלוסיית האסירים אינה ככל אוכלוסייה אחרת מבחינת זכויותיה, וכי על העותר היה להגיש את עתירתו נגד המכרז ששב"ס הוציא ושאיפשר את התעריפים על שיחות הטלפון.

בעקבות החלטת המחוזי, ביקש העותר רשות ערעור לבית המשפט העליון. בתגובה ביקש השב"ס שהעליון יימנע מהתערבות בסוגיה - בהיעדר עילה. לדברי שב"ס, מתן הזכות להתקשרות היא בהגדרה, לפי הפקודות, טובת הנאה שעניינה קשר טלפוני, ואינה זכות שמוקנית לאסירים.

שב"ס: אסירים השתמשו לרעה בטלפון

שב"ס טען בתגובה לעתירה כי מערכת הטלפונים של בינת, המכונה "מערכת שחף", היא מערכת ייעודית שהחליפה את הטלפונים של בזק ומותאמת לצרכיו של שירות בתי הסוהר. לדברי שב"ס, מדובר במערכת שתוכננה לסייע לשב"ס למנוע ביצוע עבירות בין כותלי הכלא ומחוצה לו.

שב"ס טוען כי נאלץ להתמודד עם מקרים שבהם אסירים ניצלו לרעה את מערך הטלפוניה הציבורית בבתי הכלא השונים. כך למשל המשיכו נציגים בכירים של ארגוני פשיעה הכלואים בשב"ס לנהל את עולם הפשע מתוך הכלא באמצעות שיחות ועידה, ואסירים ביצעו הונאות כלפי גופים ציבוריים ופרטיים והטרידו ואיימו על נפגעי עבירות שהורשעו בביצוען.

לטענת השב"ס, אין מקום להשוואה בין התעריפים של הסוהרים במסגרת הסכם חשכ"ל ובין התשלום שנגבה מהאסירים, לנוכח אופי השימוש השונה בטלפונים על-ידי האוכלוסיות השונות. עוד לדברי שב"ס, התשלום שמשלמים הסוהרים עבור שירותי הסלולר שלהם נכללים במסגרת הסדר חשכ"ל עם פלאפון, שלשב"ס יש זכות להצטרף אליו.

שב"ס ציין עוד כי בינת זכתה במכרז לתפעול המערכת למשך עשר שנים על בסיס הצעתה למחיר הנמוך ביותר לדקת שיחה, וכי עלויות ההקמה והתפעול של המערכת אינן חלות על השב"ס. שב"ס טען כי עתירות דומות כבר הוגשו ונדחו.

שב"ס טען עוד כי מטרת הקשר הטלפוני לאסירים היא לסייע לאסיר לשמור על קשר עם בני משפחתו, וכי מדובר באחת מבין האפשרויות שניתנות לאסירים לצורך שמירה על קשר עם בני משפחותיהם. 

העליון כאמור קיבל את בקשת רשות הערעור והורה על העברת הדיון להרכב של שלושה שופטים. כמו כן הורה העליון למדינה להעביר את תגובתה.

מהשב"ס לא נמסרה תגובה על פרסום הידיעה.

עוד כתבות

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האחים קבלני העפר והתשתיות שישלמו מיליונים במסים על חשבוניות פיקטיביות

בשנים 2007 עד 2012 עסקו האחים בהשכרת ציוד לעבודות עפר ופיתוח באמצעות מספר חברות ● בתקופה זו, פעלו האחים, בין היתר, להוצאת חשבוניות מס על שם שתי חברות בבעלותם לגורמים שונים בגין השכרת ציוד וביצוע עבודות שונות כביכול

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

איתות חיובי מקבוצת יינות ביתן: החלה להעביר תשלומים לספקיות המזון

ל"גלובס" נודע כי יינות ביתן החלה להעביר בימים האחרונים את תשלומי החובות לספקיות הגדולות והבינוניות ● עם זאת, ישנן עדיין ספקיות בינוניות וקטנות שטרם קיבלו תשלום ● המהלך מתבצע על אף קשיי התזרים והעובדה שהחברה טרם חתמה על עסקה עם גוף שיעניק לה מימון

בית משפט / צילום: shutterstock

ניצחתם בביהמ"ש בגיאורגיה? לא תוכלו לאכוף את פסק הדין בישראל

ביהמ"ש דחה תביעה שהגישה חברת השקעות גיאורגית נגד חברה בקבוצת "אשטרום" שביקשה לאכוף בישראל פסק-דין שניתן לטובתה בגיאורגיה ● ביהמ"ש קבע כי לאור העובדה שפסקי דין שהתקבלו בישראל לא נאכפים בגיאורגיה, כך גם יש לדחות בקשה לאכיפת פסקי-דין גיאורגים בישראל

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

עסקת הוט-פרטנר: נשיא אלטיס נפגש עם יו"רית פרטנר אסנת רונן

דקסטר גואי, נשיא אלטיס ויד ימינו של פטריק דרהי בעל השליטה בהוט, הגיע לישראל לצורך קידום המו"מ לרכישת פרטנר ● החלטת דירקטוריון פרטנר צפויה בשבועות הקרובים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 25 בפברואר 2020 / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

יוני פארן / צילום: איל יצהר, גלובס

טלנובלה בהמשכים: יוני פארן עוזב את דורי מדיה-דרסט

בשוק מעריכים כי פארן יקים חברת הפקה חדשה - באופן עצמאי או בשיתוף-פעולה עם גורמים אחרים

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

אורן הוד/ איל יצהר

אפריקה ושוסטר רכשו זכות חכירה למגרש ברמת השרון בשווי 158 מליון שקל

אפריקה ישראל מגורים ונוה שוסטר רכשו זכויות חכירה במגרש בשטח של כ-7,700 מ"ר בסמיכות לצומת הכפר הירוק ● בהתאם לתב"ע החלה על המגרש, ניתן להקים בו 145 יחידות דיור ושטחי מסחר בהיקף של כ-250 מ"ר

נטע כהן/ צילום:   צילום: דיאגו מיטלברג

"לפני 8 שנים היו כמה מאות אנשי הייטק בב"ש. היום רק בפארק ההייטק יש 3,000 – עם משכורת גבוהה פי 3 מבמשק"

נטע כהן, מנכ"ל חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון, פורש אחרי 16 שנה בתפקיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע העדיף לחתום על הסכמים גמישים ורבים שיקדמו שיתופי-פעולה עם התעשייה ופיתוח של אזור הדרום, במקום להתעקש על מקסום רווחים

צעירה בבייג'ין יוצאת ממרכול בסין עם מסיכה בגלל נגיף הקורונה / צילום: Frank Augstein , Associated Press

משרד הבריאות: לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל; שבים מאיטליה יחויבו בבידוד

החל מיום ראשון: החוזרים מאיטליה ייכנסו לבידוד ● משרד הבריאות: יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל ● אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול ● רשויות הבריאות בארה"ב נערכות למגפה אפשרית

מפעל תפרון, כרמיאל / צילום: עינת לברון

האופטימיות של תפרון הייתה מוקדמת מדי: עלולה להכיר בהפסד של מיליון דולר ב-2020 בגלל הקורונה

החברה, שהפגינה עד כה אופטימיות זהירה בנוגע להשפעות הקורונה על פעילותה, עדכנה כי תכיר בהפסד, בהנחה שעד סוף חודש מרץ לא יחזרו קבלני המשנה שלה בסין לפעילות סדירה

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר / צילום: יחצ

תמיר פרדו: הסירו את אפליקציית אלקטור - סכנה לביטחון המדינה

ראש המוסד לשעבר אמר בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה כי השימוש באפליקציית אלקטור מהווה "סכנה אמיתית ומוחשית" לביטחון ישראל ● אלקטור בתגובה: "השתלחות פראית ולא אחראית; האפליקציה אינה מהווה סכנה לאיש"

ג'ייסון גרינבלט בוועידת ההשקעות OurCrowd2020 / צילום: OurCrowd

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר ג'ייסון גרינבלט מצטרף לפלטפורמת השקעות ישראלית

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר, ג'ייסון גרינבלט, יצטרף לפלטפורמת ההשקעות OurCrowd מירושלים כשותף שיתמקד בבנית קשרים בין הקרן לבין גורמים באיזור המזרח התיכון והמפרץ הפרסי

אורלי לוי–אבקסיס, העבודה–גשר–מרצ / צילום: ניר סלקמן

אורלי לוי-אבקסיס הצהירה בחיפה: "ייצוג הנשים במפלגה שלנו גבוה מבשאר המפלגות". בדקנו את המתחרים

בכנס בחירות שהתקיים בחיפה, מייסדת גשר ייחסה לרשימה שלה מונופול על שוויון מגדרי ● אבל את מי היא שכחה? ● המשרוקית בדרכים

שכונת נווה שאנן / הדמיה: עיריית חיפה

החזון לנווה שאנן בחיפה: תוספת של 26 אלף תושבים

עיריית חיפה הציגה את החזון שלה לחידוש שכונת נווה שאנן ● בתפריט: תוספת של אלפי תושבים, יצירת "סוהו" מקומי וטיילת היקפית ● מתכננת המסמך, האדריכלית פרופ' אירית צרף-נתניהו: "עד עכשיו לא הייתה ודאות תכנונית"

ג'ם טריק יוקסל, איציק אברכהן, ענת גבריאל, רמי לוי ויפית אטיאס / צילום: אלירן אביטל, יח"צ

הקמעונאים נפרדים ממנכ"לית יונילוור היוצאת ענת גבריאל

וגם: ד"ר צחי גליקמן, סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מערכות חימוש ברפאל, ימונה לתפקיד סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מחקר, פיתוח והנדסה בחברה ● השיחה

אסף פלד, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף / אילוסטרציה: מינט מדיה

סבב שני בשנה: חברת Minute Media הישראלית גייסה 40 מיליון דולר

החברה, שעוסקת בהפצת תכני מדיה שמייצרים גולשים בתחום הבידור והספורט, צומחת ב-120%, והכנסותיה מוערכות בכ-200 מיליון דולר

חולה קורונה בסין/ צילום: רויטרס CHINA DAILY

הקורונה בדרך לתפוח הגדול: בארה"ב נערכים להתפשטות משמעותית של הנגיף

עד כה נספרו בארה"ב 14 מקרי הידבקות בלבד ● מנהלת המרכז האמריקאי הלאומי לחיסון, בקרה ומניעת מחלות: "השאלה איננה אם הנגיף יתפשט בארה"ב - אלא מתי"

אברהם נניקשווילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ננקשווילי מערער על הרשעתו; הפרקליטות מבקשת להחמיר בעונשו

אברהם נניקשוולי - שהורשע במתן שוחד של 400 אלף דולר לשר המנוח בנימין בן-אליעזר ונידון ל-14 חודשי מאסר - מערער הן על הרשעתו והן על עונשו ● מנגד, הפרקליטות תערער על קולת העונש ● העליון הורה על עיכוב ביצוע העונש עד להכרעה בערעורים