גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלאק קיוב: עורך הדין של אליעזר פישמן באירופה הודה כי הוא מבריח עבורו נכסים

הנאמן לנכסי פישמן הגיש לבית המשפט תצהיר של הסוכן שיצר קשר עם עורך דין גרמני המציג את עצמו כאיש של פישמן ומומחה להברחת נכסים • עורך הדין התוודה כי הוא מנהל עבור פישמן נכסים ב-100 מיליון אירו ומציע למכירה נכסים שלו באירופה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף
אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

תצהיר של סוכן שטח של בלאק קיוב מאשש לכאורה את טענותיו של הנאמן לנכסי אליעזר פישמן, שלפיהן הוא מעלים נכסים בבעלותו באירופה. בתצהיר שהגיש הנאמן, עו"ד יוסי בנקל, לבית המשפט מציג הסוכן וידוי שמסר לו פנים אל פנים עורך דין גרמני, המנהל לכאורה נכסים של איש העסקים פושט הרגל בכ-100 מיליון אירו.

"אומר לך מספר דברים שיוכחו את היכולות שלי. אני קשור בשנים האחרונות, בראש ובראשונה, למר אליעזר פישמן. בחור ישראלי. יש לו בעיה לקנות השקעות, כי למרבה הצער הוא הפך לפושט רגל אחרי המשבר של הרובל ברוסיה. בסופו של יום, בניתי עבורו פורטופוליו רחב בגרמניה על-סך 860 מיליון (אירו, מ.ב.). למען האמת? אני עובד בעשר השנים האחרונות אך ורק עבור מר פישמן" - כך לפי הסוכן, אמר לו עורך דין הגרמני מרקוס ריסה.

עו"ד בנקל טוען זה זמן כי חקירה מאומצת שערך מצביעה על כך שפישמן "החזיק ומחזיק, ולמצער שולט, במישרין או בעקיפין, באמצעות שורה של נאמנים ושלוחים הפועלים מטעמו ועבורו, בנכסים ובזכויות בשווי של עשרות מיליוני אורו ברחבי אירופה, ובעיקר בגרמניה, אשר הוסתרו במכוון מן הנאמן ומנושי החייב".

כתגובה להכחשה הגורפת של פישמן לטענות, שלף בנקל את אחד מהתותחים הכבדים שעומדים לרשותו: הוא הגיש לבית המשפט את תצהיר הסוכן, שהתחזה לנציגו של איש עסקים המתעניין ברכישת נכסים ונפגש פנים מול פנים עם שניים מאותם נאמנים שלפי חשדו של בנקל מחזיקים בנכסים עבור פישמן.

האחד הוא ריסה, אשר כאמור על פי גרסתו שלו עובד לכאורה בשירותו של פישמן באופן כמעט בלעדי בעשר השנים האחרונות, והוא זה שבנה עבורו מארג חברות סבוך שנועד לאפשר הסתרת נכסים בגרמניה. עורך הדין לפי טענת הסוכן הציע לו לרכוש נכסים של פישמן, אף שבאופן פורמלי הם אינם רשומים על שמו.

השני הוא שלמה כץ, אחיינו של פישמן, שותפו של ריסה ובעל קשרים עסקיים ענפים עמו. לפי טענת בנקל הוא נמנע מלנפק הסבר למעורבותו בעסקי חברות שבאמצעותן מוחזקים נכסים שריסה העמיד למכירה. מדובר בנכסים שהוצגו כנכסי פישמן, אף שפורמלית הוא אינו קשור אליהם. לטענת בנקל, כץ שיקר בחקירתו בפניו והכחיש שהיה מעורב באופן פעיל בניסיונותיו של ריסה למכור את דירת פישמן בברלין לסוכן בלאק קיוב, שהתחזה לנציג הרוכש.

תצהירו של סוכן בלאק קיוב נראה כמו משהו שעלול, לכאורה, לסבך את פישמן בהליך. התצהיר מאשר שלוש טענות שהעלה בנקל: שפישמן היה הלקוח הבלעדי של עורך הדין בעשר השנים האחרונות; שהוא מעוניין למכור חברות מסוימות שרק הוא מקבל את ההחלטות לגביהן; ושגם בימים שאליהם מתייחס התצהיר, תחילת 2018, הוא עדיין חיפש נכסים לרכישה עבור פישמן, בשעה שמבחינה רשמית הוא פושט רגל.

"מומחה להסתרת נכסים וכספים"

בתצהירו מתאר סוכן השטח, שפעל בגרמניה ובאוסטריה, כי חקירה מודיעינית מאומצת שערכה בלאק קיוב העלתה את החשד כי ריסה הוא גורם מרכזי בניהול עסקיו של פישמן בגרמניה, גם אחרי שפישמן כבר הוכרז פושט רגל. בעקבות הממצאים, הנחתה אותו החברה ליצור קשר עם ריסה. הסוכן מתאר כי לאחר שהתכתב ונפגש מספר פעמים עם ריסה, הוא אכן התרשם שהוא היה מעורב באופן עמוק בעסקיו של פישמן, גם בימים אלה לאחר שכבר הוכרז כפושט רגל.

לדברי הסוכן, באחת הפגישות עמו, ריסה "הציג עצמו בפני כמומחה במתן 'סיוע' לגורמים המעוניינים להסתיר נכסים וכספים, וזאת באמצעות הקמת מבני החזקות סבוכים, שבראשם מוצבים ‘אנשי קש’ הפועלים כנאמנים עבור 'לקוחותיו'".

הסוכן מצהיר כי הוא התחזה למי שמייצג גורם המעוניין להסתיר נכסים וכספים, וכי ריסה הביע נכונות "לסייע ל'לקוח' שבשמו כביכול פעלתי, בהלבנת כספים והסתרת נכסים באמצעות הקמת מבני החזקות סבוכים, שהוא ואחרים יחזיקו עבור הלקוח בנאמנות. הלכה למעשה הלקוח ימשיך לשלוט באופן נסתר על החברות והשותפויות שבהן יוחזקו הנכסים שיירכשו עבורו או יועברו לאותו מבנה החזקות". עוד הצהיר הסוכן: "ריסה התוודה בפני בנוגע ליכולתו לבצע מעשים פליליים כהברחת זהב, יהלומים ומזומן בין מדינות".

עורך הדין חשף את פישמן מיוזמתו

בזכות העמקת הקשרים בין הסוכן לריסה, קיבלה החקירה תפנית מפתיעה ומשמעותית. לפי הצהרת הסוכן, "עו"ד ריסה היה זה שבחר, מיוזמתו ומשיקוליו, וללא כל שידול או אזכור שמו של פישמן מצדי, 'לכוון' את השיחה לתיאור קרבתו הרבה לפישמן ומשפחתו ומעורבותו בעסקי פישמן, בעבר ובהווה".

ומכאן, מצהיר הסוכן, הובילה פתיחותו של ריסה לתגליות מרעישות נוספות. לדברי הסוכן, אחרי שריסה הפגין בפניו "בקיאות מרשימה בהליך פשיטת הרגל המתנהל בעניינו של פישמן, לרבות היקף עסקיו, הרקע לקריסתו, שמו של הנאמן שמונה לנכסיו, והמגבלות החלות עליו", הוא התוודה בפניו כי הוא עובד באופן בלעדי עבור פישמן, במשך שנים ארוכות. עוד הצהיר הסוכן, כי הוא היה מעורב בבניית תיק ההשקעות של פישמן בגרמניה, הנאמד לדבריו כאמור ב-860 מיליון יורו.

אך גם בכך לא תמה תמורת הזהב שסיפק לכאורה ריסה לסוכן. לדברי הסוכן, "עו"ד ריסה אישר בפניי כי אף שהחייב הוכרז כפושט רגל באופן רשמי, הרי שהלכה למעשה אינו כזה, וכי עדיין נותרו מספר נכסים שנכללו בתיק ההשקעות שנוהל עבורו וטרם נמכרו, וכי הוא מחפש בימים אלו רוכש לנכסים הללו". עוד הצהיר הסוכן בהקשר זה: "עו"ד ריסה התוודה בפני שהוא מטפל, גם כיום, בנכסים הנמצאים בשליטת החייב, ואף נוטל חלק פעיל בניסיונות למוכרם, וכן בניסיונות לרכוש נכסים נוספים עבורו, ובכלל זה, בית מלון בגרמניה".

בהמשך, מצהיר הסוכן, הציע ריסה למכור ללקוח שהוא מייצג נכסים הנמצאים לכאורה בבעלותו ולפישמן אין קשר אליהם, אבל למעשה פישמן הוא מקבל ההחלטות הבלעדי לגביהם. היחסים בין הסוכן לעו"ד ריסה התחממו אף יותר כשהוא הציע לסוכן להיפגש פנים מול פנים עם פישמן עצמו. לדברי הסוכן, "הפגישה לא יצאה לפועל אך ורק בשל החשש כי מהלך כזה עלול היה באותה עת לפגוע בסיפור הכיסוי שבמסגרתו פעלתי ואותו הצגתי בפני עוה"ד ריסה".

בהמשך, הצטרף לפגישות עם כץ, שריסה הציג לטענת הסוכן כשותפו לחלק מהנכסים של פישמן. לדברי הסוכן, במהלך פגישותיו עם ריסה עלה כי שוויים הכולל של נכסי פישמן המוצעים למכירה נאמד בסך של כ-100 מיליון יורו.

עו"ד שלום גולדבלט, בא כוחו של פישמן, מסר בתגובה: "עו"ד בנקל ממחזר טענות ישנות שנענו אחת לאחת בתשובה שהוגשה על ידי מר פישמן לבית המשפט (שלצערנו הכתבה לא מצאה לנכון להביא את תוכנה בפני הקוראים). כעניין שהפך לשיגרה, מר בנקל מנסה להכפיש שוב את מר פישמן ולסכל את הגישור המתנהל, כדי להמשיך ולעשוק את הקופה. הפעם הנאמן מסתמך על תצהיר של סוכן (שאינו מזדהה) מטעם חברת בלאק קיוב, הטוען ש"חבר" של מר פישמן אמר לו שהוא מחזיק נכסים עבור מר פישמן. טענה זו מופרכת, שכן הנכסים אשר לגביהם טוען הסוכן של בלאק קיוב כי הם מוחזקים על ידי החבר של מר פישמן, מוחזקים בפועל על ידי חברות ציבוריות הנסחרות בארץ ובגרמניה, אשר נציגיהם הצהירו במסגרת התשובה שהוגשה לבית המשפט כי הנכסים בבעלות החברות הציבוריות ולא מוחזקים עבור מר פישמן. כפי שהצהיר מר פישמן, איש איננו מחזיק עבורו בנכס כלשהו. אילו עו"ד בנקל היה מאמין בטענותיו, היה הוא מגיש תביעה נגד אותם "חברים" שלטענתו מחזיקים נכסים עבור מר פישמן אולם תביעה שכזו לא קיימת וחלף תביעה שכזו קיים הליך מופרך שאיננו מוכר בדין, אליו לא צורפו אותם צדדים שאת נכסיהם הנאמן מבקש להפקיע".

*** גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת מוניטין, המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלות השליטה הנוכחיות בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

עוד כתבות

מסעדה בתל אביב. חלק ניכר ממקומות הישיבה בחוץ / צילום: Amir Cohen, רויטרס

הגבלות חדשות: עד 10 אנשים במסעדות קטנות

המגבלות החדשות מתירות התקהלויות של עד כ-30 אנשים במקומות פתוחים, ובמקומות סגורים הגדולים מ-80 מ"ר מגדילה את המגבלה מ-10 ל-20 בני אדם ● התקהלות במקומות קטנים שגודלם עד 80 מ"ר עדיין תוגבל ל-10 אנשים בלבד

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

כשלוקחים ממך קוראים לזה ביטוח, כשנותנים - קוראים לזה סיוע

הדרמה הנוכחית על סוגיית התקציב מבהירה שזאת תמיד אותה שיטה: שנים שמכריחים אותנו להתנהג כפושטי יד מול הממשלה; גורמים לנו להיות חסרי ודאות, קצרי נשימה, להתחרות זה בזה על הפרוסה האחרונה ● דרור פויר קיבל כיסא חדש במתנה שגרם לו להרהר על השיטה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

קרוון לבדיקת קורונה בעיירה גנגלט. כ־44% מהאנשים ששהו במתחם הסגור במהלך המסיבה חלו בקורונה / צילום: רויטרס

כך הפכה עיירה קטנה במערב גרמניה לשדה ניסויים ענק למדעי הקורונה

פרופ' הנדריק שטריק, וירולוג בן 43 בלבד, היה אחד מהחוקרים בעירייה הקטנה גנגלט והוא גם זה שחתום על גילוי אחד התסמינים העיקריים של הקורונה – אובדן חוש טעם וריח • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על מאחורי הקלעים של המבצע המורכב, על הגילויים המדעיים ומספק תחזית אופטימית לישראל

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

שביל הסלט / צילום: מיטל סטרז

רק החודש, הכול בעשר: פסטיבל תיירות בנגב, ברוח התקופה

סיורים חקלאיים וקטיף עצמי, סדנאות אצל אומנים, מרכזי מבקרים וחוות, פעילויות ספורט וטיולים מודרכים

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

השופט (בדימוס) פרופ' עודד מודריק / צילום: כדיה לוי, גלובס

השופט בדימוס עודד מודריק: "לנתניהו יש סיכוי לזיכוי לפחות בתיק אחד, ההאשמות נגד ליאת בן ארי לא יועילו"

השופט בדימוס עודד מודריק, שהרשיע את יגאל עמיר ברצח רבין, זיכה את אולמרט בפרשת החשבוניות הפיקטיביות ולאחרונה השתתף לפרק זמן קצר בצוות ההגנה של נתניהו מדבר בראיון גלוי על הביקורת כלפי הפרקליטות, מערכת המשפט ואפילו על תיקי רה"מ

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

צעד לעידוד השקעות: האוצר הודיע על "פחת-מואץ" בהיקף של כ-2 מיליארד שקל

במסגרת הוראת שעה יקבע, כי מכונות וציוד המשמשים לפעילות יצור בתחומי התעשייה בישראל יהיו זכאים לקבל פחת בשיעור כפול משיעור הפחת לו היו זכאים בגין נכסים אלו, ובלבד שסך כל הפחת לא יעלה על מחירו המקורי ובהתאם לתנאים שנקבעו בהוראת השעה

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

הנה רשימת המדינות הירוקות מהן תותר הכניסה לישראלים ללא בידוד

הנכנסים לישראל יצטרכו למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 ‏השעות שלפני הטיסה ● איטליה, גאורגיה, ניו זילנד, קנדה, דנמרק, אנגליה ופינלנד אלו חלק מהמדינות

עו"ד ליאת בן־ארי / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

ה"בן-אריסטים" מאמצים את השיטות של ה"ביביסטים"

הם טוענים שהיא לא עשתה שום עבירה וסתם מתנכלים אליה, שהסיפור האמיתי הוא לא המעשה שלה אלא האינטרסים של מתנגדיה, ומזדעזעים מההפגנות נגדה ● כל הטענות שמחנה לוחמי השחיתות לעגו להן עד לפני רגע, מאומצות שם עכשיו בחום רב

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סקרים לא יגלו לכם מה שלום העובדים. אז מה כן?

מדוע ארגונים צריכים לדאוג לרווחת העובדים, ואילו כלים טכנולוגיים יכולים לסייע בכך

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"