גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בזק רשמה ברבעון השני הפסד של כ-1.6 מיליארד שקל, וצופה הפסד שנתי של כ-1.1 מיליארד שקל

הפעילות הקווית איבדה 22 אלף מנויי אינטרנט ברבעון ● בזק הפחיתה את תחזית ה-EBITDA השנתית לכ-2.9 מיליארד שקל ● המניה הגיבה היום לדוחות בירידה קלה בלבד, אחרי שאיבדה כמחצית מערכה בתוך שנה

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב
דודו מזרחי מנכל בזק/ ישראל שם טוב

בהתאם לאירועים החריגים שעליהם דיווחה קבוצת התקשורת בזק בשבועות האחרונים, ובמרכזם ירידת שווי החברה הבת פלאפון (כ-950 מיליון שקל) ומחיקת נכס מס (כ-1.15 מיליארד שקל), סיכמה הקבוצה הבוקר את הרבעון השני של השנה בהפסד ענק שהתקרב ל-1.6 מיליארד שקל, אחרי רווח נקי של 195 מיליון שקל שהציגה ברבעון המקביל אשתקד.

בסיכום המחצית הראשונה התקרבו הפסדי בזק ל-1.3 מיליארד שקל, אחרי רווח נקי של 455 מיליון שקל שהציגה במחצית הראשונה של 2018 - שנה שאת כולה סיכמה בהפסד של כ-1.05 מיליארד שקל. בסיכום שלושה רבעונים מצטברים ההפסדים לסכום עתק של כ-3 מיליארד שקל, אחרי שאת הרבעון הרביעי של 2018 סיכמה בזק בהפסד של כ-1.7 מיליארד שקל.

על רקע הדרמות הבלתי פוסקות בפעילותה של בזק, שינויי השליטה בה והחולשה בשוק הסלולר בישראל, איבדה מנייתה של בזק, שהגיבה היום לדוחות בשינויים מתונים, כמחצית מערכה תוך חצי שנה, ומחירה משקף לחברה שווי נוכחי של כ-6.2 מיליארד שקל.

במבט קדימה, אחרי האירועים החריגים ברבעון, שכללו גם רווח חד-פעמי של כ-400 מיליון שקל ממכירת קרקע, עדכנה הבוקר בזק גם את תחזיותיה ל-2019.

בתחזיותיה המעודכנות מביאה החברה בחשבון גם "הכללת עלויות חזויות בגין פרישת עובדים" בחברות השונות שלה, בהיקף של כ-380 מיליון שקל - סכום שעבור עיקרו (360 מיליון שקל) טרם נרשמה הפרשה בדוחות.

תוצאות קבוצת בזק לפי מגזרים

בהתאם, כעת בזק צופה כי הפסדיה השנתיים יסתכמו בכ-1.1 מיליארד שקל, לעומת רווח נקי בטווח של כ-900-1,000 מיליון שקל בתחזית המקורית, והיא צופה EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת והפחתות) של כ-2.9 מיליארד שקל, לעומת 3.9 מיליארד שקל בתחזית הקודמת.

בסיכום רבעוני הציגה בזק בשורה העליונה שחיקה של כ-5% בהכנסותיה, שעמדו על כ-2.2 מיליארד שקל, וירידת ערך בחלק מפעילויותיה העבירה אותה להפסד תפעולי רבעוני של 94 מיליון שקל, כשבדרך לשורה התחתונה השלילית הצטרפו הוצאות מסים בהיקף של כ-1.35 מיליארד שקל.

מכירת קרקע הזניקה את הרווח התפעולי

בזק מחלקת את פעילותה לארבעה מגזרים עיקריים: תקשורת קווית, פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes, ועל עיקר ההכנסות והרווחים אחראי המגזר הקווי, שבסיכום רבעוני סבל "משחיקה בהכנסה הממוצעת לקו טלפון ומקיטון במצבת הקווים".

סך הכנסות פעילות מגזר זה נשחק בסיכום רבעוני ב-4% לכ-1 מיליארד שקל, אולם רווח חד-פעמי, בעיקר ממכירת קרקע במתחם "סקיה" הסמוך לצומת מסובים, בהיקף של כ-400 מיליון שקל, סייע לרווח התפעולי מהפעילות הקווית לקפוץ בכ-130%, ל-875 מיליון שקל.

מספר קווי המנוי הפעילים של בזק בתחום הקווי עמד על קרוב ל-1.8 מיליון - סכום המשקף ירידה של כ-5% ביחס למספר המנויים שלה ברבעון המקביל, וההכנסה החודשים הממוצעת לקו (ARPU) ירדה בכ-6%, ל-49 שקלים, לעומת 52 שקלים ברבעון המקביל.

עוד עולה מנתוני הפעילות הקווית, כי בזק איבדה 22 אלף מנויי אינטרנט ברבעון השני, שמצטרפים ל-21 אלף מנויים שהחברה איבדה ברבעון הקודם.

הלקוחות שבזק מאבדת הם בעיקר לטובת מתחרותיה, שמציעות קצבי גלישה גבוהים שבזק מנועה מלספק בגלל סירוב משרד התקשורת, ומפני שאסור לה למכור חבילות טריפל. באופן מפתיע, החברה הצליחה להגדיל את ההכנסה הממוצעת ממנוי אינטרנט, מ-96 שקל ל-97 שקל בחודש, וזאת בעיקר בעקבות השיווק המסיבי של הנתב החדש של החברה, BE, ששווק למעל 200 אלף לקוחות.

השחיקה בהכנסות נובעת כמו תמיד מהירידה המתמשכת במנויי טלפוניה, וכאמור, מאיבוד לקוחות בעקבות התחרות.

תוצאות פעילות הסלולר של בזק מעידות על המשך הכיוון השלילי שבו נמצא שוק זה כבר תקופה ארוכה, עם "שחיקת תעריפים ומעבר לקוחות קיימים לחבילות זולות יותר, הכוללות נפח גלישה רחב, ואשר תואמות את מחירי השוק הנוכחיים", נוסף על ירידה בכמות המכשירים שנמכרו והכנסות למכשיר.

כל אלה יחד הובילו לירידה של כ-5% בהכנסותיה של פלאפון, שהסתכמו ב-570 מיליון שקל, ובשורה התחתונה רווחי הפעילות ממשיכים להיות מצומקים, והם הסתכמו ב-2 מיליון שקל בלבד, אחרי רווח של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל (ראה מסגרת).

שחיקה ביס; ירידת רווח בבזק בינלאומי

בפעילותה של יס (yes), שהייתה אחראית על הדרמה בסיכום 2018, עם הפסד עתק בשורה התפעולית והתחתונה, וקשורה כעת למחיקת נכס המס, ההכנסות המשיכו להישחק, וירדו בסיכום רבעוני ב-10% ל-337 מיליון שקל, לצד הפסד רבעוני של 27 מיליון שקל - לעומת הפסד של 10 מיליון שקל ברבעון המקביל.

גם יתר נתוניה של יס מעידים על המשך השחיקה בפעילות, עם ירידה בהיקף הלקוחות ובהכנסות מהם.

במספר המנויים של יס נרשמה שחיקה של 3%, ל-565 אלף, לעומת 582 אלף מנויים ברבעון המקביל אשתקד ו-568 אלף מנויים ברבעון הראשון של 2019.

זאת לצד ירידה של 8% בהכנסה החודשית הממוצעת ממנוי (ARPU), ל-198 שקל, לעומת 215 שקל ברבעון המקביל אשתקד, ולעומת 200 שקל ברבעון הקודם השנה.

החברה הבת בזק בינלאומי, הפועלת בתחום התקשורת הבינלאומית, שירותי אינטרנט ופתרונות לעסקים, סיכמה את הרבעון השני של השנה עם שיפור מתון של 1% בהכנסות, ל-339 מיליון שקל, ובשורה התחתונה רווחיה נחתכו בחצי ל-10 מיליון שקל, בין היתר בהשפעת עלייה בהפרשות לתביעות משפטיות. בסיכום רבעוני מדווחת בזק בינלאומי בין היתר על ירידה בהכנסות שיחות בינלאומיות ובהכנסות אינטרנט, מול עלייה בהכנסות משירותים וציוד לעסקים. 

עוד כתבות

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

הקורונה באירופה: מדריד בדרך ל"סגר לייט", טורקיה הסתירה מספר הנדבקים האמיתי

שר הבריאות הטורקי הודיע כי החל מסוף יולי לא סופרים במדינה נשאי קורונה א-סימפטומטיים ● בספרד מתכוונת הממשלה לעקוף את הרשויות המקומיות במדריד ולהטיל "סגר לייט" על שלושה מיליון תושבים ● גם בגרמניה שוקלת הממשלה להטיל הגבלות חדשות בעקבות עליה במספר המאומתים החדשים

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

היועמ"ש יבקש לסלק על הסף תובענה ייצוגית נגד סין בגין אחריותה להפצת הקורונה

נציגי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט יבקשו להצטרף בקרוב להליך תובענה ייצוגית שהוגשה נגד הרפובליקה העממית של סין בגין פיתוח נגיף הקורונה כנשק צבאי לא חוקי ● היועמ"ש צפוי לבקש את סילוק התובענה על הסף בטענה כי עומדת לממשלת סין חסינות ריבונית ודיפלומטית

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ העיד בבית הנבחרים: טבע לא העלתה את מחיר הקופקסון בתקופתי

לפי דוח מפורט של הקונגרס המחיר החודשי של התרופה לטרשת נפוצה הוקפץ פי 10 מאז השקתה ● הדוח גם קושר בין מכירות התרופה לתגמולים לבכירי טבע

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

כונסי הנכסים של דסק"ש מבקשים להחליף את אלשטיין ודירקטורים

עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני מבקשים למנות את יורם טורבוביץ, יצחק עידן, עומר סרבינסקי, רגינה אונגר ויעקב נימקובסקי לדירקטוריון דסק"ש

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה / צילום: איל יצהר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: אין מניעה שנתניהו יגביל הפגנות

בתגובה לפנייה שהגישה קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" כתבה זילבר כי "אכן קיים קושי מסוים בעיסוק של נבחרי הציבור בנושא, אולם בהינתן העובדה שהממשלה מורכבת ממילא מנבחרי ציבור - אין מנוס מהמסקנה שבנסיבות מסוימות מעורבותה בנושא היא בלתי נמנעת"

ד”ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום: רן יחזקאל

הרשות להגנת הפרטיות לשרי הממשלה: כלי השב"כ לא אפקטיביים ופוגעים קשות בציבור

יו"ר הרשות להגנת הפרטיות הציגה בישיבת הממשלה דוח לפיו ההיתר שניתן לשב"כ לאיכון טלפונים סלולריים של אזרחים כדי לקטוע שרשראות הדבקה בנגיף הקורונה נמצא לא אפקטיבי ● בין הסיבות לאי האפקטיביות: טלפונים לא חכמים בהם משתמש המגזר החרדי וחוסר יכולת לאכן במקומות סגורים כמו בתי ספר, קניונים ובתי כנסת

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

חברות כרטיסי האשראי סיכמו על מתווה לדחיית החזרי הלוואות: למי הן יוכלו לסרב?

ישראכרט, כאל ומקס סיכמו על מתווה אחיד לדחיית החזרי הלוואות של לקוחות פרטיים לתקופה של עד 3 חודשים ● בכפוף לשיקול דעת החברה תתאפשר גם דחייה בהחזרי הלוואות לעסקים בעלי מחזור של עד 25 מיליון שקל לשנה ● המתווה טרם נכנס לתוקף

תלוש משכורת / צילום: תמר מצפי

בניכוי כל המפוטרים והיוצאים לחל"ת מצבנו מעולה: השכר הממוצע במשק ביולי עמד על 11,651 שקל

השכר הממוצע במשק בחודש יולי דומה לממוצעי מאי ויוני וגבוה בכ-7% מהשכר הממוצע בחודש מרץ ערב משבר הקורונה ● העלייה בנתוני השכר הממוצע אינה מעידה על עלייתה בשכרם של העובדים, אלא נובעת מהפסקת עבודתם של כחצי מיליון שכירים כתוצאה ממשבר הקורונה

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

איתמר דויטשר / צילום: לירון אלוני

אלקטרה במו"מ לרכישת השליטה בחברת התחבורה אפיקים בכ-150 מיליון שקל

אפיקים מפעילה מספר אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בת"א; אנלייבקס קפצה ב-90%, הדסית ביו ב-111%

בית החולים הדסה חשף אתמול כי חמישה חולי קורונה שטופלו בבית החולים בניסוי ראשוני במוצר של חברת אנלייבקס שוחררו אחרי שמצבם השתפר ● עליות חדות נרשמו במניות החברה לישראל, איי.סי.אל, המלט, או.פי.סי, מגדל ואופקו ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל

עובדי פורטשיפט / צילום: יח"צ

סיסקו רוכשת את סטארט-אפ הסייבר הישראלי פורטשיפט

פורטשיפט, שמפתח פלטפורמה לאבטחת יישומי ענן, הוקם ב-2018 בתוך טים8 אנטרפרייז ● לפי הערכות בשוק היקפה עשוי להגיע ל-100 מיליון דולר.

בנייה במרכז תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ירידה של 41% בעסקאות נדל"ן באזור תל אביב ברבעון השני

סקירת אגף הכלכלנית הראשית באוצר לרבעון השני מצביעה על שפל של 15 שנים ברכישת דירות ● עיקר הפגיעה היא בנכסי יוקרה במרכז ● בניגוד לפרסומים על גל תושבי חוץ שרוכשים כאן דירות בתקופת הקורונה, דווקא נרשם בתקופה זו שפל היסטורי

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ישראייר תגיש מחדש את העתירה נגד מתווה התעופה

העתירה שהגישה חברת התעופה לבג"ץ נגד מתווה התעופה בטענה להפרות חוק יסוד האדם עם המניעה לצאת מהארץ נדחתה, אולם בכוונתה להגישה מחדש בימים הקרובים ● יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות: "המדינה גנזה את מעט התקווה והסיכוי להתאוששות בשם "שוויוניות"? .. זו אינה שוויוניות, זו אפליה!"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

כמעט 920 אלף דורשי עבודה בישראל, מעל חצי מיליון בחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

"לא מתקנים עוולה בעוולה": למה באמת אוסרים על טיסות בסגר

בראיון לרשת ב', נימקה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות את ההחלטה למנוע מהציבור לטוס בכך ש"יש אנשים שלא יכולים לזוז, ויש אנשים שיכולים לקנות כרטיס טיסה" ● דבריה עוררו סערה בקרב חברות הטיסה ואף בקרב אפידמיולוגים

גל גדות בפרסומת של הוט / צילום: יח"צ

טבלת הפרסומות השבועית: כל גל נושא מזכרת

גיאוקרטוגרפיה: גם השבוע הפרסומת של HOT בהשתתפות השחקנית גל גדות כובשת את פסגת הפרסומות הזכורות ● הקמפיין של משרד הבריאות הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית

משה לארי / צילום: דוברות בנק מזרחי טפחות

תם ונשלם: יו"ר אגוד הוחלף לאחר 21 שנים בתפקיד ומכירת האשראי ליהלומנים לפנינסולה הושלמה

בנק מזרחי טפחות מיישם את היותו בעל הבית באגוד וממנה את המנכ"ל משה לארי ליו"ר אגוד, יחד עם עוד 4 דירקטורים מטעמו ● פנינסולה קיבלה הנחה נוספת של 8.1 מיליון דולר על תיק האשראי שרכשה ושעליו שילמה 21.3 מיליון דולר

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" ● לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" ● "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

רובע מגורים חדש בצפון מזרח יהוד / הדמיה: פרחי צפריר אדריכלים

אושרה תוכנית שמוסיפה 3,550 יחידות דיור בצפון מזרח יהוד

הוותמ"ל אישרה את תוכנית תמ"ל 1072 להקמת רובע מגורים חדש בצפון מזרח יהוד, אף שלתוכנית התנגדו מספר משרדי ממשלה ● שר הפנים אריה דרעי בירך על אישור התוכנית ואמר כי מדובר על תוכנית המגשימה את חזון הוותמ"ל המתחדש