גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להגיע לשיט ולא לדעת שיש לך מחלת ים: מנהלים מספרים על החופשה הראשונה

מי הגיע לחופשה הראשונה שלו בחוץ לארץ רק בגיל 23, מי פחד לספר לחבריו שהוא טס בגיל 10 לפריז, מי התאכזב לגלות שהדגים המלוחים של שבדיה לא לטעמו ומי גילה שיש לו מחלת ים רק כשהגיע לים של יוון? ● מנהלים מספרים על החופשה הראשונה

מיכאל אילוז, עו"ד זיו כספי, צבי נטע, ג'קי מוקמל / צילום: מורג ביטן
מיכאל אילוז, עו"ד זיו כספי, צבי נטע, ג'קי מוקמל / צילום: מורג ביטן

"התביישתי לספר לחברים, שלא יקנאו בי ואולי זה יפגע בחברות"

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 10 לצרפת. השנה הייתה 1962 ואבי, יוסף (ג'ו) בוקסבאום שהיה דמות מאוד ידועה בענף הרכב בישראל, לקח אותי ואת אימי לפריז. בשעתו לטוס לחו"ל היה כבוד גדול אך התביישתי לספר לחברים, שלא יקנאו בי ואולי זה יפגע בחברות בנינו.

מפריז המשכנו לעיר Poissy שבה היה ממוקם מפעל חדש של חברת קרייזלר, מפעל שנרכש בשעתו מחברת סימקה הצרפתית. אבי הוזמן, ביחד עם יבואני קרייזלר מכל העולם, לטקס השקת המפעל, שממוקם באזור פסטורלי על גדות נהר הסן, אני זוכר שהתרשמתי מאוד מגודלו של המפעל.

כשחזרנו לפריז, אני זוכר שבקשתי מהוריי רשות לצאת לבד לטייל באזור שאנז-אליזה ונפעמתי מה"לוק" והסטייל של החנויות באזור ובתי הקפה שכבשו את מדרכות הרחוב ואף ישבתי במסעדת "פאסט-פוד" בשדרה ואכלתי צ'יפס וקולה.

בפריז גם התאהבתי לראשונה בחיי בקרואסון שאהוב עלי עד היום, אך החוויה הגדולה הייתה ביקור בקבר נפוליאון. מספר חודשים לפני הנסיעה קראתי ספר שנכתב עליו, התאהבתי בדמות והתרגשתי מאוד לבקר בקברו. מה שהיה פחות נעים היה הקור העז, כמעט 0 מעלות וזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שהרגשתי קור חודר עצמות שכזה.

חזרתי לפריז בפעם השנייה לכמה שבועות בגיל 25 כאשר עבדתי במשרד החוץ. בגיל 30, כשכבר עבדתי בחברת מכשירי תנועה, טסתי שוב למפעל בעיר Poissy בתור יבואן קרייזלר בישראל וחזרתי לפריז בפעם השלישית. פריז לא השתנתה ושמרה על אופייה האותנטי וברור שבנסיעותיי האחרונות גם מאוד נהניתי מעולם הגסטרונומיה הצרפתי ודבר ראשון שאני עושה לפני טיסותיי לחו"ל - אני נוהג להזמין (ולא תמיד מצליח), שולחן במסעדות האהובות עלי. 

קבר נפוליאון בפריז / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צבי נטע, יו"ר ובעלי מכשירי תנועה / צילום: מורג ביטן

"כשהגעתי לראשונה לברילוצ'ה היה לי קשה להכיל את כל היופי"

הטיסה הראשונה שלי הייתה בגיל 23 לדרום אמריקה. זה היה טיול אחרי צבא שנמשך שנתיים, התחלתי את הטיול יחד עם חבר, אולם די בהתחלה החלטנו להיפרד והמשכתי לטייל לבד. במהלך הזמן הזה הייתי לבד אך לא בודד - פגשתי אנשים חדשים איתם טיילתי לתקופות וזאת הייתה פשוט הזדמנות מצוינת להכיר אנשים חדשים.

אני בעיקר זוכר את הנסיעה כחוויה מופלאה של טבע, נופים ותרבויות שונות. כשהגעתי לראשונה לברילוצ'ה שבארגנטינה היה לי קשה להכיל את כל היופי מסביב, עם ההרים מושלגים והלגונות. כל כך התרגשתי מהעוצמה של הטבע. אני חושב שהטרנד של טיול אחרי צבא בדרום אמריקה התחיל כחמש שנים לפני שטסתי. בהתחשב בכך שמדובר עדיין ביעד פופולרי, אין ספק שכשטסתי לשם זה היה דיי ייחודי.

כתבתי למשפחתי הרבה במהלך הטיול ובמכתבים תיארתי להם את החוויות מהטיול. לפני מספר שנים יעל שהייתה העוזרת האישית שלי, העניקה לי כמתנת פרידה ספר בו היא כרכה את כל אותם מכתבים לצד התמונות מהטיול וזו מזכרת שתלך איתי לכל החיים. תמיד כיף להיזכר בנסיעה הזו שהייתה מרתקת וייחודית כל כך.

בשנה שעברה חזרתי לפרו וסגרתי מעגל. הייתי במאצ'ו פיצ'ו כשליוויתי משלחת של נכי צהל בטיול שחרור מהצבא. היה מרגש גם להגיע לשם שוב וגם עצם המעמד. בסך הכל המקומות נשארו די אותו הדבר ולא הרבה השתנה, במיוחד לא בעיר קוסקו ובמאצ'ו פיצ'ו. 

עו"ד זיו כספי, שותף מייסד במשרד גינדי־כספי / צילום: שי שישו

זיו כספי בדרום אמריקה / צילום: אלבום פרטי

"אני חובב דגים מלוחים, אבל התברר שהשבדים טובלים אותם בדבש"

החופשה הראשונה שלי בחו"ל הייתה בגיל 27. טסתי עם חברה למאלמו, העיר השלישית בגודלה בשבדיה, במחוז הדרומי ביותר של המדינה (סקניה). הסיבה שטסנו לשם היא שבשעתו זה היה אזור נופש מאוד אטרקטיבי וכמעט לא מוכר בישראל, ואכן צדקתי - היינו הישראלים היחידים שם לצד אלפי תיירים מכל העולם.

למרות מזג האויר הקריר בה, מכונה מאלמו לעיתים כ"הריביירה השבדית" או "הריביירה של הצפון". אני זוכר במיוחד את העיר העתיקה היפה והנעימה, עם בניינים עתיקים, מדרחובים מקסימים, פארקים יפים וגם את ''חוף ריברסבורג'' חוף מלאכותי הנמצא בנמל המערבי של העיר.

במיוחד זכורה לטובה עד היום הנדיבות וקבלת האורחים של התושבים. שכרתי רכב, ובאחת הפעמים שהגעתי לצומת ראיתי ממול שתי מכוניות שמאותתות לי. הייתי בטוח שמדובר במשטרה שמאותתת לי לעצור. אבל התברר שהשבדים הבחינו שמדובר במכונית שכורה עם תיירים והם אותתו לי שהם מעניקים לי זכות קדימה, למרות שהיא הייתה שלהם. המחווה הזאת הרשימה אותי מאוד במיוחד כשאני רואה איך מתנהגים לתיירים במקומות אחרים בעולם, כולל בישראל.

מה שזכור לי פחות לטובה היו הדגים המלוחים. אני דווקא חובב גדול של דגים מלוחים, וכשהגענו לשם התלהבתי מהשפע הגדול שלהם שראיתי. אבל התברר שהשבדים טובלים את הדגים המלוחים בדבש. כגודל הציפייה - כך גודל האכזבה.

לא יצא לי מאז לשוב למאלמו. היו פרסומים רבים על גידול ענק במהגרים שהגיעו לשם, שהביא גם לתופעות של אנטישמיות. בחופש אני רוצה להרגיש בכיף ובטוח.

מיכאל אילוז, מנכ''ל טבע נאות / צילום: מורג ביטן

חוף ריברסבורג במאלמו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"רכשנו מספר סיורי שיט, אבל לא ידעתי שאני סובל ממחלת ים"

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל הייתה בגיל 25 ליוון. אשתי, המעצבת חואני מוקמל, ואני טסנו לחופשה בכרתים. בדיוק התחילו טיסות צ'ארטר זולות לאי, והחלטנו לשלב בין חופשה באי לבין שיט לאיים בסביבה. קיבלנו מלון מקסים על צלע הר, שהשקיף על נוף מרהיב ועם כל כמה שטיילנו בחוץ, תמיד היה נעים לחזור ולהשקיף מחלון החדר על הנוף היפה, גם ביום וגם בלילה.

רכשנו מספר סיורי שיט, אבל לא ידעתי שאני סובל ממחלת ים - עד שיצאתי לשיט הראשון. הזמנתי שיט בספינת פאר ובארבעת הימים הראשונים נהניתי מאוד. בבוקר של היום הלפני האחרון צלם הספינה ביקש לצלם אותי ואת אשתי, אמרתי לו שהכי טוב שיצלם אותנו לאחר ארוחת הערב - הוא חייך ואמר שלאחר ארוחת הערב לא בטוח שניתן יהיה לצלם. לא הבנתי את תשובתו - אך בהמשך הערב הבנתי, ועוד איך שהבנתי. בשעות אחר הצוהריים החלה רוח חזקה מלווה בגלים גבוהים, הספינה היטלטלה והבטן "התהפכה", ולא יכולנו לצאת לארוחת הערב.

בזמנו זה לא היה ייחודי במיוחד לטוס לאיי יוון, וכרתים היה אי מאוד מבוקש כי הוא אי גדול ומאפשר הרבה סיורים באתרים היסטוריים והרבה אטרקציות. מאז לא חזרתי לכרתים, אשתי ואני החלטנו שהעולם גדול וצריך לראות כמה שיותר מדינות ואתרים, ואנחנו משתדלים לגוון ולנסוע כל פעם למקום אחר. זה גם מרחיב אופקים וגם מספק חוויות רבות. 

ג'קי מוקמל,  יו''ר CBRE ישראל  / צילום: מורג ביטן

ג'קי וחואני מוקמל בכרתים / צילום: אלבום פרטי

עוד כתבות

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

המחלוקת: הדרישה להפוך את העובדים לשכירים ● באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אך ההגדרה אינה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה

אשפוז לקוחות ארומה תל אביב שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"