גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנניקשווילי ועד מילצ׳ן: האם ערך הרעות צולח את מבחן הדין הפלילי?

טענת החברות הקרובה עם מילצ'ן שהעלה רה"מ נתניהו מחזקת את החשד שנתניהו עבר עבירה של מרמה והפרת אמונים • לנבחר ציבור אסור לעסוק במסגרת תפקידו הציבורי בעניינים עסקיים שבהם קשור חברו הקרוב • ודאי כאשר אותו חבר הוא גם ספק קבוע של סיגרים יקרי ערך ואלכוהול משובח ● פרשנות

ארנון מילצ'ן ושרה ובנימין נתניהו / צילום: אבי אוחיון - לע"מ
ארנון מילצ'ן ושרה ובנימין נתניהו / צילום: אבי אוחיון - לע"מ

1.

"הרעות נשאנוך בלי מלים. אפורה עקשנית ושותקת", כתב המשורר חיים גורי על חבריו הקרובים שלחמו לצדו, שכם אל שכם, במלחמת השחרור. באותם ימים איש לא מילל ולא פילל שיום אחד ערך הרעות, החברות, יעמוד במרכזן של פרשות פליליות ושמבחן החברות יחרוץ את גורלם המשפטי של נבחרי ציבור בכירים, ש"לחמו" שכם אל שכם עם אנשי עסקים בשוחות הנהנתנות, ובשדות השחיתות.

במסגרת הכרעת הדין בתיק אברהם ננקשווילי ורוי מוצפי שנתן שלשום (ד') השופט בני שגיא, ערך השופט ניתוח מעמיק של מערכות היחסים שניהלו השניים עם השר לשעבר, פואד בן-אליעזר המנוח, שלו השניים העבירו סכומי כסף גדולים. בסופו של דבר, שיחקה לטובתו של מוצפי חברות האמת שלו עם פואד והביאה לכך שיצא זכאי. לעומת זאת, קבע השופט שהחברות שבין ננקשווילי לפואד הייתה מבוססת אינטרסים. עובדה שסללה את הדרך להרשעת ננקשווילי במתן שוחד.

רבות דובר על ההשלכות כביכול שיש להכרעת הדין בתיק ננקשווילי-מוצפי על גורל תיק 1000 שבמסגרתו חשוד רה"מ נתניהו בגין מערכת יחסיו עם ארנון מילצ'ן. זאת, לאור קו ההגנה הדומה בין נתניהו לנננקשווילי ששניהם טענו/טוענים כי מותר לקבל מתנות בשווי של מאות אלפי שקלים מחברים קרובים (במקרה של נתניהו) או להעביר 400 אלף דולר (כהלוואה שלעולם לא תוחזר) לחברים קרובים (במקרה של ננקשווילי).

אבל האמת היא שמרגע שהתיק בעניינו של מילצ'ן נסגר, ומרגע שהוחלט כי נתניהו לא יואשם בשוחד בתיק 1000, אלא לכל היותר (תלוי בתוצאת השימוע) במירמה והפרת אמונים, נימוקי הכרעת הדין בתיק ננקשווילי רלוונטיים הרבה פחות לתיק 1000, אם בכלל.

בניגוד למקרה של ננקשווילי שטענת חברות הנפש שלו עם פואד נדחתה ולכן הוא, כאמור, הורשע במתן שוחד, טענת החברות הקרובה עם מילצ'ן שהעלה נתניהו חילצה אותו מהאישום החמור בשוחד בתיק 1000, אבל מנגד היא מחזקת את החשד שנתניהו עבר עבירה של מרמה והפרת אמונים. לפי ההלכה המשפטית לנבחר ציבור אסור לעסוק במסגרת תפקידו הציבורי בעניינים עסקיים שבהם קשור חבר קרוב שלו. מדובר בניגוד עניינים חריף שיכול להגיע לכדי הפרת אמונים. ודאי כאשר אותו חבר הוא גם ספק קבוע של סיגרים יקרי ערך, אלכוהול משובח, ומיני טובות הנאה אחרות.

בפסק הדין המנחה של העליון בנוגע לעבירה של הפרת אמונים הורשע שמעון שבס על-ידי הרכב מורחב של ביהמ"ש העליון באחד בהפרת אמונים, בכך שבהיותו מנכ"ל משרד ראש הממשלה יצחק רבין, הוא בסך-הכול "הרים טלפון" לרשויות התכנון כדי להחיש את הטיפול בשני מיזמי נדל"ן של חבריו, האחים שולדנפריי.

בפס"ד שבס נפסק כי "אף כי לפי הממצאים שנקבעו לא פעל שבס לטובת אינטרס כלכלי אישי שלו - הרי שחבריו, שנהנו מפעולותיו, היו בעלי אינטרס כלכלי מובהק לעצמם בפעילויות אלה". השופטים גם הדגישו כי "אין בעובדה ששבס קידם בפעילותו גם אינטרס ציבורי כדי להפחית מטיבו ומעוצמתו של ניגוד העניינים שהוא היה נתון בו".

חזרה לתיק 1000 - נתניהו הודה כי עסק בעניינים שהשפיעו על מצבו של חברו מילצ'ן. למשל, שהוא פעל לקדם את הארכת הפטור ממס לתושב חוזר מעל 10 שנים ("חוק מילצ'ן") - הטבה שהיה לה ערך כלכלי רב עבור מילצ'ן. סנגורי נתניהו אישרו בזמנו כי רה"מ פנה בעניין זה לבכירים באוצר, ובהם לשר האוצר דאז, יאיר לפיד. כשמשווים את ההתערבות הזאת של נתניהו שהשפיעה על מצב חברו הקרוב מילצ'ן למקרה של שבס-שולדנפריי ולמקרים נוספים שהסתיימו בהרשעה בהפרת אמונים, קשה שלא להגיע למסקנה שנתניהו, לכל הפחות, ביצע עבירה של הפרת אמונים, דווקא משום חברותו הקרובה למילצ'ן.

כשעוסקים בהכרעת הדין בתיק ננקשווילי-רוי מוצפי אסור להתעלם מהביקורת הנוקבת שמותח השופט בני שגיא על המשטרה ועל האופן שבו היא ניהלה את החקירה של מוצפי שהיה חשוד במתן שוחד לפואד ויצא זכאי. עם כל הכבוד לכך שהמשטרה והפרקליטות הביאו לחשיפת השחיתות של ננקשווילי ופואד, ישנה חשיבות אדירה לביקורת הזו של השופט על המשטרה ובעקיפין גם על הפרקליטות שלא חזרה בה מהאישום למרות החקירה המקולקלת.

הביקורת של השופט על האופן שבו נחקר מוצפי צריכה להילמד בכל קורס של חוקרי משטרה מתחילים ובכל קורס בסיסי בפרקליטות הפלילית. המלחמה בשחיתות הציבורית היא חשובה, אבל המטרה לא יכולה לקדש את האמצעים.

השופט קובע כי חוקרי המשטרה לא רק ששללו ממוצפי את אחת הזכויות הבסיסיות שצריכות להיות מוענקות לחשוד בזמן חקירתו (להיות מוזהר כי דבריו בחקירה עלולים לשמש כנגדו), אלא טשטשו, עד כדי העלימו, את הבעייתיות ביחס לדברי מוצפי בחקירתו.

"ההתנהלות החמורה של המשטרה לא הסתכמה רק בהחלטה שלא לקיים חקירה באזהרה (שהובילה לשלילת כל זכויותיו של הנאשם), אלא התאפיינה גם בשורה של הסברים שסיפק החוקר לנאשם באשר להבדלים בין חקירה פתוחה לבין חקירה באזהרה. פעם אחר פעם הסביר החוקר לנאשם כי עליו לומר את כל האמת, כי אין סיבה למסור גרסאות מצמצמות, כאשר המסר הברור העולה מדבריו של החוקר, הוא מסר לפיו הנאשם יכול למסור כל נתון שיישאל לגביו ללא חשש מפני הפללה עצמית", נאמר בהכרעת הדין.

כמעט למותר לציין כי פואד בן-אליעזר, שר בכיר לשעבר ומי שהיה בתחילת חקירתו גם מועמד לתפקיד נשיא המדינה, או אברהם ננקשווילי שהיה איש עסקים מצליח, הוזהרו גם הוזהרו מפני הפללה עצמית במהלך חקירותיהם. נותר רק לתהות מדוע מוצפי, איש עסקים מוכר הרבה פחות מננקשווילי שאת מרבית עסקיו עשה בחו"ל, זכה, בהתאם, ליחס הוגן הרבה פחות בחקירתו.

מוצפי, חשוב להדגיש, זוכה מהאישום במתן שוחד לפואד לא "בזכות" החקירה המקולקלת והפגומה שלו, אלא, כאמור, משום שהשופט שגיא קבע כי בניגוד לננקשווילי, הוא אכן הלווה לפואד כספים בשל החברות האמיצה ביניהם.

אגב, אם מתעקשים בכל זאת למצוא השלכות של הכרעת הדין בתיק ננקשווילי-מוצפי על תיקי רה"מ נתניהו, אז מומלץ להתמקד דווקא בהיבט הזה - באופן שבו נערכה החקירה. ספוילר - הסנגורים של שניים מהחשודים בתיק 4000 מעלים במהלך השימוע טענות קשות ביותר באשר לאופן שבו נערכו החקירות של הלקוחות שלהם ושל אנשים נוספים, כולל של עדים שכלל לא נחקרו באזהרה. ממש לא בטוח שהטענות הללו תתקבלנה, אבל, במידה ותיק 4000 שבו חשוד נתניהו בקבלת שוחד משאול אלוביץ', יגיע למשפט פלילי, טענות הסנגורים אודות טיב החקירה, צפויות לחזור ולעלות.

3.

ההבעה על פניו של השר לשעבר, בנימין בן-אליעזר (פואד), כשיצא שלשום מאולמו של השופט בני שגיא בביהמ"ש המחוזי בת"א לא יכולה הייתה להסגיר כי דקות ספורות קודם לכן הודיע השופט כי הוא החליט להרשיע את פואד בקבלת שוחד בסך 400 אלף דולר מאברהם נניקשווילי. פואד נותר, כהרגלו, מחויך. כמעט משועשע. הוא סירב לענות לשאלות העיתונאים הרבים שהקיפו אותו בצאתו מהאולם וכשנשאל איך הוא מרגיש נוכח הכרעת הדין החמורה, הוא השיב במילה אחת: "רעב".

הסיטואציה הזאת, כמובן, לא התרחשה מעולם. אבל אילולא פואד היה מת שלוש שנים בדיוק לפני הכרעת הדין במשפטם של ננקשווילי ורוי מוצפי, היא ככול הנראה הייתה קורית באופן כזה או אחר. אחרי מותו של אדם, לא טוב ולא נעים לומר עליו דברים רעים. "אחרי מות, קדושים אמור". אבל כאן אי אפשר להתחמק מהאמת הכאובה - פואד היה לוחם ומפקד אמיץ, הוא היה ביצועיסט והוא היה פוליטיקאי חם ואהוב. אבל, משמעות ההרשעה של ננקשווילי שלשום במתן שוחד לפואד, היא גם שפואד קיבל ממנו שוחד. 

***חזקת החפות: ההליכים הפליליים בעניינם של רה"מ נתניהו ושאול אלוביץ' עודם בראשיתם. השניים מכחישים את המיוחס להם על ידי הפרקליטות והיועמ"ש ושמורה להם חזקת החפות

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

מדוע בעידן משבר האקלים ישראל עדיין מקדמת חיפוש של דלקים מזהמים?

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

גם בלי קסדה וגם שניים על קורקינט. / צילום: שלומי יוסף

רגולציה דווקא יש, אבל מי אחראי לאכוף את חוקי הרכיבה על הקורקינטים?

הדרך לחנך את הציבור לנסוע באחריות עדיין ארוכה, ובינתיים נמשיך לראות רוכבים חוצים באדום, נוסעים נגד כיוון התנועה ומרכיבים חברים • כתבה שנייה בסדרה

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה, המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת, הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● בסך-הכול גייסה החברה 22 מיליון דולר

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

יועמ"ש הכנסת: "אחרי שיושגו 61 חתימות, מספיק רוב רגיל כדי לכונן ממשלה"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, פרסם היום חוות-דעת משפטית לפרשנות סעיף 10 לחוק יסוד: הממשלה, הסעיף תחתיו יתנהל פרק 21 הימים האחרונים להקמת הממשלה ● לפי חוות-הדעת, חבר כנסת יוכל לחתום ליותר ממועמד אחד

אפל מיוזק / צילום: שאטרסטוק

מרחיבה את רשימת ההאזנה: אפל מיוזיק מפתחת שירות לעסקים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", אפל מפעילה גרסת פיילוט של השירות מזה חצי שנה, ונרשמו אליו 25 עסקים עד כה, בהם חנויות המותג ליווי'ס וחנות הכלבו היוקרתית הבריטית הרודס

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום לבקשת "גלובס": דמות הקשורה לניר חפץ נחקרה ונשאלה שאלות חודרניות

החקירה, שאירעה לפני שחפץ חתם על הסכם עד מדינה, היא האירוע שאת צו איסור הפרסום לגביו הפר שר המשפטים אוחנה ● "גלובס" פנה לביהמ"ש בבקשה להתיר פרסום מבוקר שאינו פוגע בצנעת הפרט ● חפץ והפרקליטות מכחישים שהחקירה שימשה אמצעי לחץ פגום לחתימת ההסכם

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

השלמת ההסכם מותנית בהשלמת עסקת רכישת אתר אלון תבור ע"י קבוצת MRC מידי חברת החשמל ● MRC כוללת את מבטח שמיר, רפק אנרגיה שבשליטת רפק הבורסאית וג'נריישן קפיטל, וחברת צ'יינה הרבור הסינית

רוכב אופניים בתל אביב/ צילום: איל יצהר

רוכבים על גל הפינטק: החברה שתבטח לכם את האופניים

המהפכה הדיגיטלית שהפכה את העיתונות, הטלוויזיה, המסחר הבינ"ל ומה לא, מגיעה גם לתחום הפיננסים ● במדור חדש זה נעסוק במה שקורה וחם בעולם הפינטק הצומח במהירות ● והפעם: הסטארט-אפ Laka שמציע מודל מקוון מקורי לביטוח לאופניים

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה