גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סוכנויות הנסיעות מעריכות: כשלושה מנדטים יהיו בכלל בחו"ל ביום הבחירות

לידיעת מנהלי הקמפיינים: מהערכות שמספקות חברות התעופה ל"גלובס" עולה כי לפחות 100 אלף ישראלים צפויים לשהות בחו"ל ביום הבחירות ב-17 בספטמבר - גידול של עשרות אחוזים לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הסיבות העיקריות: המחירים האטרקטיביים והאדישות הכללית

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק
נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

נלחמים על כל קול? "כשלושה מנדטים של בוחרים" צפויים לנצל את יום השבתון של בחירות 2019 (פרק ב') ולצאת לחופשה בחו"ל. לפי הערכות שמספק סמנכ"ל איסתא רונן קרסו ל"גלובס", כ-100 אלף ישראלים צפויים לשהות בחו"ל. באיסתא מזהים ביקוש חריג לחבילות נופש ולטיסות סביב יום הבחירות, 17 בספטמבר 2019. "זו דרמה של ממש מבחינתנו", אומר קרסו.

נציין כי מספר הקולות שהיוו מנדט בבחירות הקודמת היה כ-35 אלף. יצוין כי למספר הנוסעים לחו"ל יש השפעה ישירה על אחוז ההצבעה - נתון שעשוי להיות קריטי בבחירות הקרובות. 

מנכ"לית אתר השוואת המחירים טרווליסט, תמר גרזון, מדווחת על גידול של 35% בהיקף הזמנות לטיסות על יום הבחירות הקרב, לעומת הבחירות הקודמות שהתקיימו בחודש אפריל.

באשת טורס מציינים גידול של 20% בכמות ההזמנות של חופשות על יום הבחירות ביחס לבחירות הקודמות שנערכו בחודש אפריל. בגוליבר מזהים גידול מתון יותר של 10% ביציאות לחו"ל על חשבון הבחירות. עם זאת, בחברה מציינים כי קיים ביקוש לטיסות ביום הבחירות, מכאן שיש להניח שהנוסעים יממשו את זכותם להצביע וינצלו את יום השבתון בחלקו לאחר מכן.

נזכיר כי תזמון הבחירות הנוכחיות, רגע אחרי החופש הגדול ורגע לפני חופשות חגי תשרי, לא אמור היה להוביל לגל של יוצאים לחו"ל - אבל המציאות מוכיחה אחרת, כאשר מרבית הנוסעים יצמידו ליום השבתון, שלא במקרה כמו תמיד מתוזמן על יום שלישי (דווקא כדי למנוע בריחה לחו"ל) - כיומיים נוספים של חופשה על חשבונם.

עד כמה המחיר הוא הטריגר? כמובן שיש חשיבות רבה למחיר החבילות - שאמורים להיות נמוכים לעומת מחירי הקיץ ולעומת הנופשים בחגי תשרי, אבל נדמה כי מה שבעיקר מעודד את הנסיעות הללו הוא האדישות האופפת את הציבור סביב הבחירות הללו.

סמנכ"לית השיווק והמכירות באשת טורס, שירלי כהן-עורקבי, אף אומרת כי "אין ספק שלעובדה שמדובר במערכת בחירות שנייה בתוך חצי שנה יש השפעה על הנכונות של חלק מהישראלים לצאת לחופשה בזמן הבחירות, וגם המחירים הזולים עושים את שלהם. מכיוון שיום הבחירות יוצא הפעם בספטמבר, מזג-האוויר עדיין מאפשר נופש ביעדי בטן-גב במחירי סוף העונה".

שירלי כהן עורקבי / צילום: עזרא לוי

לפי מחירי אשת טורס, בפחות מ-1,000 שקל אפשר למשל לצאת לאיה נאפה בקפריסין ל-4 לילות מ-15 עד 19 בספטמבר (244 דולר כולל טיסה ומלון 4 כוכבים על בסיס חצי פנסיון), וחבילה דומה בבורגס תעלה 344 דולר.

"בבחירות שנערכו בחודש אפריל הייתה נכונות גבוהה להצביע, והביקוש היה נמוך מאוד לחופשות", מסכים קרסו מאיסתא. לדבריו, "הביקוש הנמוך אף הוביל להורדה במחירי הטיסות והנופשונים ב-30% לעומת המחירים בשבוע 'רגיל'. באפריל הצענו טיסות ליעדים שונים כמו אתונה ב-129 דולר, אבל למרות המחירים - ההיענות הייתה נמוכה". בבחירות הללו ההתנהגות שונה, אומר קרסו, והמחירים עלו בהתאם לביקוש. לשם הדוגמה, חבילה ל-4 לילות בבודפשט בשבוע הבחירות (15-19.9) תעלה 619 דולר לעומת 524 דולר, המחיר לאותה החבילה שבוע לאחר מכן.

בטרווליסט ערכו השוואה לביקוש לשבוע הבחירות לעומת השבוע שלפני ושאחרי הבחירות, וממצאיה מלמדים כי מספר הטסים בשבוע הבחירות גבוה ב-13% לעומת מספר הטסים בשבוע שלפני וב-48% לעומת מספר הטסים בשבוע שאחרי הבחירות.

רונן קרסו / צילום: יוראי ליברמן

הקהילה העסקית לא מתרגשת

לא בכל החברות מזהים נהירה לשבוע הבחירות. דורון חדד, סמנכ"ל שיווק בתלמה תיירות ונסיעות, לא מזהה מגמה של "בריחה" מהארץ ביום הבחירות. מבחינתו הסיבה לכך נעוצה בתזמון הבחירות בסמיכות לחגים וביום שלישי שלא מאפשר לעשות "גשר". עוד הוא מציין כי מחירי הטיסות באמצע חודש ספטמבר נמוך גם השנה כמדי שנה בכ-25% ממחירי הקיץ או החגים.

עודד חודורוב, סמנכ"ל פיתוח עסקי בדיזנהאוז, מספר כי "בבחירות הקודמות רבים מהנוסעים תזמנו את היציאה ואת החזרה שלהם מהארץ במיוחד כדי לא לפספס את הבחירות". לדבריו, "ראינו את זה בעיקר בקהילה העסקית, אבל הפעם רואים את זה הרבה פחות. מי שתכנן מראש נסיעה, פחות מתאמץ לתמרן כדי לחזור ולהצביע".

עוד אומר חודורוב כי מטעמים אידאולוגיים שקשורים באי-רצון לעודד אי-הצבעה, בדיזנהאוז לא מציעים חבילות מיוחדות שכוללות את יום הבחירות בתוכן. גישה דומה מוצגת גם באפליקציה חוליו שמציעה דילים של הרגע האחרון - בדילים שיפורסמו 24 שעות לפני פתיחת הקלפיות יוצעו טיסות למימוש ביום הבחירות בלבד, ומי שישלח תמונה מהקלפי, יקבל 50 דולר הנחה. הטבה דומה הוצעה גם בבחירות הקודמות, ולפי מנכ"לית חוליו, כרמית דותן, באפריל האחרון ניצלו את ההטבה כמה מאות צרכנים. הפעם, כך היא מעריכה, ההיענות תהיה גבוהה יותר.

עיתוי הבחירות אילץ את סוכני התיירות לייצר חבילות חדשות שלא היו מתוכננות בלו"ז (ראשון-שלישי, שלישי-שבת): גיל סתיו, סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת ישראייר, התייחס ל"הפתעה" שנחתה על סוכנויות התיירות עם היוודע על קיומן של הבחירות החוזרות. "התזמון הלא מתוכנן של מועד הבחירות, שנודע רק בסוף חודש מאי, הגיע מבחינתנו אחרי שלוח הטיסות לחודש ספטמבר של חברות התעופה והתיירות כבר היה סגור בהיבט הסלוטים (חלונות ההמראה)".

סתיו מציין כי חודש ספטמבר בשנים האחרונות הפך להיות אטרקטיבי לקהל הנוסעים, שמנצלים את מזג-האוויר הנוח ואת המחירים שיורדים אחרי החופש הגדול. "זה חודש החופשות עבור צעירים, סטודנטים או הסבים והסבתות שיוצאים לנוח אחרי שעבדו קשה בחופש הגדול. בימים האחרונים אנחנו חווים התעוררות גדולה מכיוונם לחופשה בספטמבר, כולל בזמן הבחירות".

הטיסות המבוקשות בשבוע המדובר הן בעיקר ליעדים קרובים בהתאם לעונתיות. בין היעדים הבולטים: איי יוון, גיאורגיה, מונטנגרו ובורגס. מדובר בעיקר בטיסות שמבוצעות על-ידי חברות צ'ארטר.

פחות חרדים מברוקלין

גם התנועה ההפוכה לישראל מלמדת על חוסר התלהבות של הבוחרים תושבי חו"ל להגיע לישראל ולממש את זכותם בקלפי. המחירים של הטיסות, בעיקר מארה"ב, המריאו בשעתו ל-2,500-3,000 דולר מארה"ב לישראל סביב הבחירות, ואילו הפעם גם בפחות מ-900 דולר אפשר לתת גיחה לתל-אביב מניו יורק, כך למשל עם אל על.

מחירי הטיסות עם דלתא איירליינס או עם יונייטד איירליינס עומדים על כ-1,900 דולר לטיסות הלוך ושוב מניו יורק לישראל בשבוע הבחירות - 20%-30% פחות מאשר בתקופת הבחירות שנערכו באפריל.

גל הבאים ארצה בבחירות ה-21 לכנסת כלל לא רק את המצביעים החרדים שמקפידים לממש את זכות הבחירה שלהם, אלא גם את אנשי קהילת ההייטק המתגוררים בחו"ל, שעודדו זה את זה להשקיע בטיסות ובזמן ולהצביע בבחירות שנחשבו אז לקריטיות - הפעם, כך נדמה, המוטיבציה הזו, לפחות בתזמון של שבועיים לבחירות, היא מנומנמת למדי.

קולות הדיילים? צוותי האוויר גם רוצים להצביע

באיגוד הטייסים זועמים על כך שגם בבחירות הקרבות תישלל זכות ההצבעה מצוותי אוויר רבים, טייסים ודיילים, שביום הבחירות יהיו בחו"ל במסגרת תפקידם. האיגוד טוען כי "המצב הזה חייב להיפתר בחקיקה על-ידי חברי כנסת שהדמוקרטיה חשובה להם. גם לעובדי התעופה ראוי שיהיה פתרון במסגרת הצבעה במעטפות כפולות, בדיוק כמו לחיילים".

נציין כי שיטת ההצבעה של "הצבעות כפולות" נועדה לאפשר לבעלי זכות הצבעה להצביע בקלפי שהם אינם משויכים אליה מכורח מקום מגוריהם. 

עוד כתבות

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

שישה ימים לפקיעת המנדט ונתניהו מתכוון להפעיל לחץ נוסף על גנץ

בכוונת נתניהו לפנות לח"כ בני גנץ ולהציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66%, ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות