גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לכבוד יום הולדת 49, עליתי על קו 49

היה לי יום הולדת. כבר חשבתי להיות עצוב והכול היה מוכן, אבל אז פתאום גיליתי ש–49 זה מספר שמח ושאלון מאסק כמעט בגילי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

מפה לשם נהייתי בן 49. לא גיל חגיגי במיוחד, או חגיגי בכלל, או כזה שבכלל רשאי להופיע עם המילה חגיגי באותו משפט, אבל מפה לשם זה מה שנהייתי. לא כל-כך ידעתי לאן לקחת את זה, כמו שאומרים, אז נכנסתי למוביט וחיפשתי לעלות על קו 49. יש כזה, והוא נוסע מפתח תקווה לתל אביב ובחזרה. לא נסעתי בו מעודי, הקו שלי תמיד היה 66, אבל הסמליות בהקה כמגדל זכוכית על רחוב ז’בוטינסקי; ככה זה הרי כל החיים, מפתח תקווה לתל אביב ובחזרה. אולי לא ידעתם, אבל מפתח תקווה לתל אביב אצים רצים לאט לאט גם קווי 50 ו־51, ככה שאפשר לומר שהעתיד הקרוב נפרס לפניי כמו מפרק באוטובוס כפול שעומד בפקק בדרך מפה לשם. הוא רואה מחלפים, אני רואה מפרקים.

זה לא הספיק כדי לעודד אותי. הרי החיים הם יותר מאשר לנוע מפה לשם, נכון? צריך מטרה, צריך מודל. אז נכנסתי לגוגל חדשות וחיפשתי "בן 49" במטרה למצוא העצמה בסיפוריהם של גברים בני גילי שאני לא מכיר: מדענים, משוררים, אמנים, מדינאים. אבל זה מה שהגוגל הביא לי: גבר בן 49 נפצע באורח בינוני מירי ברחוב דוד ברוך בלוד; בן 49 נמצא מחוסר הכרה בחדר בית מלון בחיפה, בן 49 נאשם שרצח את שותפו לדירה בחיפה, פועל סיני בן 49 טבע למוות בנמל אשדוד, פועל פלסטיני בן 49 נהרג באתר בנייה בהוד השרון, בן 49 נפל למותו במפלי האיגוואסו בארגנטינה, בן 49 נפסל במכרז וגילה שגרושתו רשמה על שמו מרשמים פסיכיאטריים ללא ידיעתו, וכך הלאה. לא הכי מעצים, חבר’ה! אנשים עוד עלולים לקבל את הרושם הלא נכון לגבי הגיל שלנו.

איור: תמיר שפר

את תשומת ליבי תפסה ידיעה במקומון על אלכסנדר בצנלוב בן ה־49 מרחובות שנראה לאחרונה בתאריך 6.8.19 ברחוב יששכר סיטקוב בעיר ומאז נעלמו עקבותיו. גובהו כ־1.80 מטר, מבנה גופו רזה, עיניו חומות ושיערו שחור. אף שאני עונה לכל התיאורים האלה, אלכסנדר בצלנוב ואני לא דומים בכלל. פניו זוויתיים יותר משלי ושיערו קצוץ. בישראל נעדרים כ־550 אזרחים מקום המדינה, כ־20 נעדרים בממוצע בשנה. האם הייתי מזהה את אלכסנדר בצנלוב לו היינו יושבים זה לצד זה באוטובוס כפול? לא בטוח. בטח היינו נעדרים זה לזה.

אני ממשיך לדפדף. שבוע לאחר מכן נמצא אלכסנדר בצנלוב ללא רוח חיים. נוח בשלום על משכבך, בן 49. סליחה אם חטאנו לך.

ב.

על מנת לרומם את הרוח ולהרחיב קצת את תחום המאבק, צפיתי בדו־שיח מרתק בין ג’ק מא לאלון מאסק שנערך לפני כמה ימים בסין. אחרי הכול, יש לי פה זווית: מאסק הוא לא רק אחד האנשים הכי חשובים שחיים היום, איש עם חזון אמיתי ונפש חופשייה, הוא גם בשנת ה־49 לחייו, מה שמאפשר לי לכופף את התקנון באופן חד-פעמי ולהתייחס אליו כאחד משלנו, הבוגרים. אנשים שמתנגדים לחקיקה אישית נוטים להתעלם מהעובדה שמדובר בכלי מצוין כשהוא בידיים שלך, זה מה שאני תמיד אומר.

טוב לחיות על אותו כדור הארץ ובאותו הזמן עם אלון מאסק. אפשר להגשים חלומות; מי לא חלם לשלוח מכונית לחלל? איתו יוצאים לחלל ויורדים אל בטן האדמה, נוהגים במכוניות חשמליות במנהרות שנחפרו בבטן האדמה ומשתילים שבבי בינה מלאכותית במוח שיהפכו אותנו לסייבורגים ויאפשרו להוריד את כל המידע היישר אל תוך המוח כמו במטריקס. הדבר שאני הכי אוהב אצל מאסק זה שהוא עדיין תוהה על הדברים. כשהוא מדבר, רואים שהוא כבר חושב על משהו אחר. מהנדס עם ראש של פילוסוף ופילוסוף עם ידיים של מהנדס.

ג’ק מא, 54, יזם־על בתחומי האינטרנט, עומד בראש קבוצת עליבאבא. אדם מלא קסם אישי ומסרים חיוביים, שלא לדבר על הרים של מזומנים. הוא האיש העשיר באסיה עם הון של למעלה מ־44 מיליארד דולר, כפול ממאסק. מא לא חופר מערות או שולח חלליות, הוא משקיע בחברות (לא מעט חברות ישראליות). בסין הוא אימפריה שאין לתאר ואחד המונופולים הגדולים בעולם; תחשבו על פייסבוק, אמזון וגוגל ביחד. ג’ק מא מפיץ אהבה ומקדם אנושיות. הרעיונות שלו יפים, אבל בשביל להגיע לכזה גודל בסין אתה צריך לעבוד צמוד צמוד עם השלטון הדיקטטורי, על כל מה שזה אומר, ומא הוא אוהד גדול של השלטון, שלא לומר משת"פ צמוד. יש דיבור שמא למד לאחרונה את השיעור שרבים למדו לפניו והפך להיות חזק מדי בשביל המשטר שאותו שירת. עכשיו הוא פילנתרופ שמדבר הרבה על חינוך. ועדיין, כדאי מאוד להקשיב לו.

תענוג של דיון, בעיקר מאחר שמדובר בשני טיפוסים הפוכים בתכלית ההיפוך שמציגים חזונות שונים לגמרי לעולם ולא מסכימים כמעט על כלום - מלבד שתי נקודות. האחת, שמה שנדמה לנו עכשיו כהתפוצצות אוכלוסין הוא בעצם תחילתה של קריסת אוכלוסין איומה ונוראה. והשנייה, כמה משונה, היא שטוב למות מאשר לחיות חיי נצח. אפילו הכימיה ביניהם הייתה נוראית.

מאסק נושא חזון פסימי משהו, על בינה מלאכותית שתגיע לרמה כזו שעבורה נהיה כקופים או דגים. מאחר שאי אפשר להביס אותם, נהיה חייבים להצטרף אליהם, ובכל מקרה - חשוב מאוד לברוח למאדים כדי לשמר את שרידי התודעה היחידה שאנחנו יודעים עליה שקיימת ביקום. מא דיבר בזכות האנושיות ועל מותר האדם על המכונה. להם יש צ’יפים, אמר, אבל לנו יש לב. אנחנו המצאנו מחשבים, אמר, אבל מחשבים לא המציאו בני אדם. הוא זלזל במאסק: אתה רוצה לצאת לחלל, אני מעדיף לדאוג לאנשים שעל כדור הארץ. זה היה משונה לדעת שהמילים היפות עומדות בניגוד חריף כל-כך למציאות - בזרת של הרגל של מאסק אני מוצא יותר עשייה למען האנושות מאשר בכל מא, ששאב רעיונות שכבר נעשו לפניו במערב והתאים אותם למשטר דכאני.

בכל מקרה, צפו. כששניים מהיזמים ואנשי העסקים הבולטים נפגשים ומדברים, אתם יכולים לפנות 47 דקות, כאורך של פרק ממוצע בסדרות נטפליקס שבכל מקרה לא זוכרים מהן כלום למחרת; רגע, היה שם רצח או חטיפה? זה קרה בשבדיה או בעתיד? הם נפגשו או נפרדו? ראיתי דרמה קומית או מותחן פסיכולוגי? ימים שלמים נעלמים.

לג’ק מא זה לא היה קורה, הוא כולו ביזנס, אבל אני הכי יכול לראות את אלון מאסק ואותי מפנים איזה יום (לי נוח ברביעי) ודופקים בינג’ של בוג’אק הורסמן. תודה שהכנסת אותי למועדון של הארבעים ותשע למרות ש… אתה יודע, יאמר בטח מאסק. אל תעשה עניין, אשיב לו בוודאי. רוצה לשגר טיל לחלל, סביר להניח שיציע מאסק. אולי פעם אחת אפשר לשבת איתך בלי שתדבר על עבודה, אענה לו. סליחה, יגיד מאסק. צחקתי איתך יא דפוק, אומר לו, בוא ונשגר את הטיל הזה מיד בסוף הפרק!

ג.

מפה לשם נהייתי בן 49. לא גיל חגיגי במיוחד, או חגיגי בכלל, או כזה שבכלל רשאי להופיע עם המילה חגיגי באותו משפט, אבל מפה לשם זה מה שנהייתי. כבר חשבתי להיות עצוב והכול היה מוכן, אבל אז פתאום גיליתי ש־49 זה מספר שמח! מספרים שמחים הם מספרים שאם מחברים את סכום ריבועי הספרות שלהם שוב ושוב מגיעים בסוף לאחד. כך, 4 בריבוע ועוד 9 בריבוע שווים 97, 9 בריבוע ועוד 7 בריבוע שווים 130, 1 בריבוע ועוד 3 בריבוע ועוד 0 בריבוע זה 10, 1 בריבוע ועוד 0 בריבוע שווה 1 - ואז המספר שמח. אין שום משמעות או השלכות או שימושים למספר השמח מלבד השמחה. ואם המספר שלי שמח, גם אני שמח.

אני לא מבין בך שום כלום, אבל תודה לך מתמטיקה על כל השירה והסדר והיופי שהבאת לעולם. ריגשת.

עוד כתבות

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" ● "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות חדות בפתיחת המסחר: המדדים מזנקים בעד 1.5%

בורסות אסיה רשמו היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי שזינקה ב-5.7% ● עליות בבורסות אירופה ● טסלה מזנקת בכ-6%

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר ייסגרו: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

ד"ר זאב רותם / צילום: רפי דלויה

הלך לעולמו ד"ר זאב רותם, ראש מחלקת אסטרטגיה ב-KPMG סומך-חייקין

ד"ר זאב רותם ליווה לאורך השנים מאות עסקים, חברות ציבוריות, ומשרדי ממשלה בתכנון וביצוע מהלכים אסטרטגיים וארגוניים מהמשמעותיים במשק

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

בלי מנהל, בלי עובדים, בלי סמכויות: כך סורסה רשות החירום הלאומית

ברשות ה חירום הלאומית (רח"ל), שהייתה אמורה להוביל את ניהול משבר הקורונה, מחפשים ראש רשות חדש ● אלא שמדובר בגוף קטן, חלש ולא רלוונטי ● זאב צוק–רם, לשעבר ראש הרח"ל: "עשו טעות בהיערכות למגפה" ● מנכ"ל משרד הביטחון היוצא, אודי אדם: "רח"ל אינה גוף לניהול משברים"

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית דורשת מישראל להסיר מחסומים

לדברי ראש הממשלה הפלסטיני ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד ישובים ושכונות מוכי קורונה ● מספר החולים הפעילים בשטחי הרשות עלה ל-4,100 ומספר המתים עומד על 21

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כבר לא רק עניין של גיקים: כך רכישת נדל"ן בבלוקצ'יין הופכת למיינסטרים

המיתון העולמי הוליד יוזמות שהיו מוכרות למעטים - משקיעים שאיבדו מהונם יוכלו בקרוב כבר לא לרכוש דירה שלמה, אלא לקנות אחוזים קטנים במספר נכסים ● כך עולם הבלוקצ'יין חושף את עולם הנדל"ן לקהלים חדשים שלא היו נגישים ● האזינו

אלון שוסטר / צילום: עופר חגיאב

לקראת דיון מכריע: מי מתנגדים להארכת הותמ"ל ומדוע

לקראת דיון בתזכיר חוק הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, שצפוי להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, הגישו שורה של גופים ומשרד החקלאות התנגדויות להמשך פעילות הוועדה

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ארגונים אזרחיים: הוציאו את הרפורמה בהתחדשות עירונית מחוק ההסדרים

הרקע למכתב שנשלח על ידי ארגוני חברה ונציגי אקדמיה לעו"ד ארז קמיניץ ולממונה נדל"ן באגף תקציבים הוא פרסום טיוטת חוק ההסדרים הכוללת שורת סעיפים עם משמעות גדולה לתחום ההתחדשות העירונית

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

מסתמן: גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה ● משירותי בריאות כללית נמסר כי הוועדה עדיין לא התכנסה לכן אין מידע כרגע לגבי שלב ההתמחרות

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

אישה ישראלית עם מסכת פנים / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האפשרות שווירוס הקורונה נישא באוויר שוב מרחפת סביבנו

ארגון הבריאות העולמי קבע לפני כמה חודשים כי הווירוס כנראה אינו נישא באוויר בטיפות הזעירות אלא רק בנתזים, אולם, עיתון הניו יורק טיימס מדווח כי 239 מומחים, רופאים וחוקרים, הגישו מכתב לארגון ובו התחננו שהגישה הזו תיבדק מחדש

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"

מירי רגב / צלם: אוריה תדמור

מהלך חדש של השרה רגב: מאגר נתונים של מחירי רכבים משומשים על בסיס דיווחי עסקאות בפועל

במשרד התחבורה טוענים כי המאגר יחזק את כוחם של הצרכנים מול מגרשי הטרייד אין והסוחרים וייצור תחרות בשוק מחירוני הרכב ● מנגד טוענים גורמים בענף הרכב: ספק אם מאגר כזה יהיה אמין ויוכל לשקף את מלוא המידע

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל בצעד דרמטי: מנמיך תחזיות ומשיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרני של עד 15 מיליארד שקל

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%, והנמיך תחזיות ● בנק ישראל עדכן כלפי מטה את תחזית הצמיחה בשנת 2020, והתוצר צפוי להתכווץ בשיעור של כ-6% ● צפו בשידור החי ממסיבת העיתונאים של נגיד בנק ישראל