גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קמפיין הרשתות החברתיות של מפלגת יהדות התורה: הכוכבים - הרבנים ויאיר לפיד

למרות האיבה של הרבנים לקידמה ולאינטרנט, במפלגה גייסו מנהלי קמפיין לרשתות החברתיות, שם נמצאים צעירי המגזר ● מנהלי הדיגיטל של המפלגה: "האינטרנט הפך מנושא נישתי לחוד החנית של הקמפיין. המטרה - להביא שוב את המנדט השמיני שקיבלה המפלגה בבחירות האחרונות"

ישראל מאיר ויוני איזנשטיין, מנהלי צוות הדיגיטל של קמפיין יהדות התורה / צילום: כדיה לוי
ישראל מאיר ויוני איזנשטיין, מנהלי צוות הדיגיטל של קמפיין יהדות התורה / צילום: כדיה לוי

ב-2019 חל שינוי בקמפיין הבחירות של יהדות התורה - המפלגה החרדית האשכנזית: לא רק מאמרי מערכת בעיתוני מגזר כגון "המודיע", "המבשר" ו"יתד נאמן"; לא רק כותרות מודפסות ופמפלטים על לוחות וקירות ברחובות המגזר, אלא מסרים בעמוד פייסבוק יעודי במימון של המפלגה.

לרבים בציבור הישראלי פעילות פייסבוק, ובפרט פעילות פוליטית נראית כמובנית מאליה, אך עבור יהדות התורה והבוחרים האורתודוקסים מדובר בחידוש אמיתי. עוד לפני הבחירות לכנסת ה-21 פתחה קבוצה של פעילים עמוד אוהדים בפייסבוק, אך האמירה הרשמית של המפלגה הייתה אז שאין לה נגיעה לנעשה בעולם הדיגיטלי. עכשיו, בפעם הראשונה הכירה המפלגה בצורך לקדם מסרים לציבור חרדי דרך הרשתות החברתיות.

הציבור החרדי הוא צרכן חדשות משמעותי, והנוכחות של צעירים חרדים בפייסבוק מורגשת היטב. הרבנים המובילים את הציבור החרדי הצליחו להטיל עליו מגבלות על צפייה בטלוויזיה אי שם בשנות ה-50 וה-60, אך המהפכה הטכנולוגית של הסלולר פוספסה על ידם, והם לא הצליחו לחסום את השימוש הנרחב בניידים ובצריכת תוכן און ליין. כיום לחרדים יש טלפונים כשרים, כלומר מסוגים המגבילים חשיפה לתכנים מסוימים, ורבים מה נמצאים ברשתות החברתיות.

יוני אייזנשטיין וישראל מאיר מנהלים עבור יהדות התורה את צוות הדיגיטל בקמפיין 2019 מועד ב', עם דגש על תכנים בעמוד הפייסבוק של המפלגה. השניים הצביעו על המנדט השמיני שקיבלה המפלגה בבחירות האחרונות כ"מנדט דיגיטלי". כלומר לדבריהם, יהדות התורה הצליחה להרחיב את מעגל התומכים באמצעות פעילות דיגיטלית וזאת כיוון שכיום חרדים צעירים רבים נמצאים יותר בפייסבוק מבעיתוני המגזר.

"המאבק על המנדט השמיני, זה מצוין לנו. זה בדיוק המסר שלנו שכל קול קובע ואין לנו את המנדט השמיני בכיס. צריך להזיע כדי להשיג אותו כי השמיני זה הבונוס שלנו", אומר ישראל מאיר. אייזנשטיין מוסיף כי "הדרך שלנו היא להגיע למעגלים נוספים. אנחנו חושבים שיש לנו ציבור תומכים שגדול יותר מ-250 אלף איש. אנחנו רוצים להגיע ל-280 אלף בוחרים והדרך אליהם עוברת דרך סרטונים ומסרים בפייסבוק".

מה המשמעות של קמפיין דיגיטל עבור יהדות התורה?

מאיר: "הדיגיטל הפך מנושא נישה, למנה העיקרית. זה נותן כוח רב לקמפיין של יהדות התורה. אם בבחירות מועד א', היינו צריכים עדיין להסביר שהנוכחות הדיגיטלית רלוונטית ליהדות התורה, הרי שהפעם, במועד ב', כבר אין מי שמתווכח על כך".

תסביר

"האינטרנט הפך לחוד החנית. לחרדים יש אינטרנט מבוקר ומסונן והם משתמשים בזה ומרגישים חלק ממערכת הבחירות".

במה זה בא לידי ביטוי?

"הסרטון תגובה שלנו לסרטון הווטסאפ של לפיד. התחלנו להפיץ אותו ללא קידום, אבל הייתה לזה תפוצה משמעותית, ופולו-אפ בכלי התקשורת המרכזיים. זה הופץ חזק בווטסאפ. כולם דיברו על זה כסרטון ששינה את כללי המשחק. זה דבר שלא יכול היה לבוא לידי ביטוי בעיתון מודפס".

איזנשטיין: "אחרי הסרטון של לפיד, שראינו אותו כאנטישמי, הציבור החרדי ציפה מאיתנו להגן עליהם. הם חשבו שהסרטון שלנו הוא התשובה להסתה. זה כבר לא רק קמפיין של לקרוא לאנשים להצביע, אלא קמפיין שמייצג את הציבור שלנו ולכן היה לנו חשוב לתת תשובה מידית, וגם להגיע לעוד אנשים שיראו שיש להם מי שמגן עליהם".

מדוע הדיגיטל שלכם ממוקד כל כך באנטי יאיר לפיד, ולא בליברמן שמעביר מסרים אנטי חרדים קשים הרבה יותר?

איזנשטיין: "אנחנו בכוונה מתעלמים ממנו בקמפיין. הוא חבר שלנו. הוא עושה את כל הקמפיין שלו לצרכים פוליטיים ויום אחרי הבחירות הוא יהיה 'שותפי ליברמן'. אנחנו לא עושים סרטון שמחבק אותו, כי הוא רק מחכה שמישהו יגיב אבל ליברמן הוא אח וחבר. מנגד, יאיר לפיד קיבל את תדמית שונא החרדים כי הוא גרם לחרדים לפחד ממנו כאשר היה שר האוצר".

מה אתם מציעים לעשות שונה בקמפיין מועד ב'?

"אני מייעץ להמשיך באותו הכיוון ולהעצים זאת. אנחנו חושבים שהצלחנו לאחד קהיליות שלא תמיד היו קרובות למפלגה, כמו אנשים צעירים. לדעתי, הציבור רוצה להרגיש חלק מן הקמפיין של יהדות התורה והצלחנו לפרוט על נימי הרגש של אנשים. בעולם החרדי, יש קונפליקט מסוים. הדיגיטל פונה לצעירים, אבל הדגשנו גם מסרים שמיועדים לחרדים העובדים".

מאיר מציין שהתכנים העדיפים הם גדולי הדור.

"עבור החרדים, הגורם מספר אחת הם הרבנים. חלילה אם אחד מן הרבנים יסיר את תמיכתו מן המפלגה, לא תהיה משמעות לשום סרטו ושום פעולה בדיגיטל. אפילו הפעילות של הח"כים ברחבי הארץ, לא תשנה. המפלגה לא מתמודדת ללא תמיכת הרב. זה הדבר הכי חשוב לאברכים ומכאן מגיעים קטעי הווידאו שבהם רואים את הרבנים לומדים תלמוד".

איך אתם מתמודדים עם המלצת המשטרה נגד ליצמן?

מאיר: "לא מתעסקים בזה בדיגיטל בכלל. זה במישור המשפטי. יהדות התורה לא עושה פה קמפיין 'הוא זכאי' ודעתי האישית היא שקמפיין מן הסוג הזה גם לא יעזור. ליצמן נאבק בנושא בזירה המשפטית, והוא אינו מוטרד מירידה בתמיכה ציבורית".

המפלגה לא משלבת נשים ברשימה לכנסת, אבל בעמוד הפייסבוק יש סרטונים עם נשים. קצת צבוע מצידכם, לא?

"ממש לא צביעות. לא כל מי שמופיע בסרטון יכול להיות ח"כ. בליצמן תומכים אנשים שמאמינים בצריכת קנאביס, זה אומר שהם יכולים להיות מועמדים? לפי השקפת העולם החרדית, אישה לא צריכה להיות חברת כנסת וזה שהיא מופיעה בסרטון לא מקנה לה כניסה. עבורנו, אישה היולדת 10 ילדים ומגדלת אותם במסירות, היא יותר חשובה מחברת כנסת חרוצה ומעמדה יותר מרגש". 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן