גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוק המצלמות יאפשר לליכוד למקד את המאמצים ביום הבחירות

בידי הליכוד מצויה אפליקציה להמרצת בוחרים ובהשמותיהם של למעלה ממיליון ישראלים, כולל כתובתם, תעודת הזהות שלהם ואפיונם הפוליטי ● בעזרת חוק המצלמות, יוכלו המשקיפים לתעד מי מתוך מאגרי המידע שלהם הצביע כבר ומי הם האנשים שמחכים לשעות המאוחרות יותר ביום הבחירות ● דיווח הישר מתוך הקלפיות, תוך הצלבת מידע עם המאגר, יאפשר לליכוד למקד את המאמצים שלהם באותם תומכי ליכוד שטרם יצאו להצביע

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר
קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

תכירו את Hito Systems. מדובר בחברה ישראלית העובדת מחיפה שאחראית על אפליקציית המרצת הבוחרים הגדולה ביותר שהכרנו בארץ עד כה, אותה הכינה עבור מפלגת הליכוד.

לפי תכנית העבודה, שמותיהם של למעלה ממיליון ישראלים, כולל כתובתם, תעודת הזהות שלהם ואפיונם הפוליטי (תומך ליכוד או לא) יהיו מצוינים באפליקציה מיוחדת שתסייע לצוות המרכזי של הליכוד לשלוח להם הודעות ספציפיות ביום הבחירות.

מאגר המידע העצום הנ"ל היה פתוח לגולשים נכון לאתמול. בעיתון "דה-מרקר" דווח הבוקר על כניסה ישירה לתוך המאגר, חיפוש והצלבת שמות שונים. גם לידי "גלובס" הגיע צילום מסך מתוך המאגר ובו ניתן להבחין בפרטים האישיים של הרשומים במאגר.

מאגר המצביעים של Hito Systems / אינפוגרפיק: צילום מסך

יצוין שכל המפלגות בישראל נעזרות באפלקיציות של המרצות ברמות שונות. השימוש באפלקיציות של המרצות קיים לפחות מאז 2013, אך מומחים בתחום מאגרי המידע עמם שוחחנו, המכירים את השימושים השונים, אמרו ל"גלובס" שהאפליקציה המצויה בידי הליכוד מפורטת ומתוחכמת במיוחד. כך למשל, באפליקציה קיים תוסף של איסוף והסעה, לרבות הסדרת נתיבי נסיעה לאיסוף כמה שיותר בוחרים פוטנציאלים בהסעה אחת. "רמת המיפוי באפליקציה גבוהה ביותר", כך נאמר לנו.

החוק יאפשר לליכוד לתעד מי ממאגר המידע שלהם כבר הצביע ומי לא

איך הדבר קשור לחוק המצלמות? אתמול עבר בהצבעת הממשלה חוק המצלמות. לפי ניסוח החוק, המשקיפים מטעם המפלגות, ביניהם משקיפי הליכוד, יוכלו לצלם את הליך הרישום בעת ההגעה לשולחן ועדת הקלפי (כל עוד לא תועד ההליך שבו הבוחר ניצב מאחורי הפרגוד).

בחוק המוצע נאמר: "חבר ועדת קלפי או משקיף (כלומר חברי מפלגה-ט"ש), מזכיר ועדת קלפי ועובדי הועדה.. רשאים לתעד בתיעוד חזותי ו/או קולי דבר שבסמכותם לצפות בו או להאזין לו לרבות: הליך הכנת הקלפי, הליך ההצבעה לרבות זיהוי המצביעים, רישום המצביעים ופעולת ההצבעה, למעט תיעוד מצביע בתא המסתיר את האדם מעיני זולתו".

כלומר, לפי החוק שיובא היום למליאת הכנסת, ניתן לצלם את התהליך בו אדם מגיש את תעודת הזהות שלו או את הפתק לבוחר לחברי ועדת הקלפי ואת השלב שבו הם מציינים את שמו בפנקס הבוחרים, ומסמנים קו המציין שאותו אדם הגיע להצביע.

צילום שכזה, בו אדם מבצע רישום לפי תעודת הזהות שלו ולאחריו ניגש להצביע מאחורי הפרגוד, יאפשר למשקיפים השונים לתעד מי מתוך מאגרי המידע שלהם הצביע כבר ומי הם האנשים שמחכים לשעות המאוחרות יותר ביום הבחירות.

בהמשך היממה ניתן יהיה לשלוח הודעות אישיות, ממוקדות ולהשקיע את פעולות יום הבחירות באותם הבוחרים שטרם הצביעו. האפליקציה שנחשפה אתמול בכתבה של "דה-מרקר", תאפשר להצליב את המידע עם נתיב הסעה, ועם פעיל מפלגה שיוכל להגיע לשכונה ולרחוב, ולקרוא לאנשים באופן אישי לבוא לקלפיות.

סרטון ההדרכה של חברת Hito המסביר את העבודה באמצעות האפליקציה הייעודית, אשר הוכן עבור עובדי הליכוד, הוסר מן הרשת אחרי שנודע שמאגר המידע שיצרה Hito פתוח לעין כל.

מתוך סרטון ההדרכה לעובדי מפלגת הליכוד / אילוסטרציה: צילום מסך מיוטיוב

סעיף 45א' לתקנות הבחירות לכנסת קובע כי "ביום הבחירות, בשעה שבה מצוי מצביע בקלפי ובעת ספירת הקולות, לא ישוחח אדם ממכשיר טלפון, נייד או מכשיר קשר בחדר שבו פועלת ועדת הקלפי, אלא לצורך ניהול ההצבעה בקלפי או במקרי חירום ולא יפעיל אדם בחדר כאמרו מכשיר רדיו או טלוויזיה". בניסוח התקנה הנ"ל לא ברור מה הכוונה "לצורך ניהול ההצבעה בקלפי" והאם סעיף זה מתיר למפלגות להפעיל מערכות מידע גדולות המתעדות באמצעות אפליקציה ייעודית, את שמותיהם וזהות כל אחד מן המצביעים.

יצוין שבעשור האחרון עם חדירת המכשירים הסלולריים לחיינו, התקנה הנ"ל הפכה להיות תקנה שהציבור לא יכול לעמוד בה. בוחרים רבים מגיעים לקלפיות עם ניידים ומתעדים את עצמם.

מאגר מידע בסדר גודל של מיליונים

כאמור, החקיקה שעשויה לעבור היום בכנסת בשלוש קריאות (בצעד חריג מאוד של חקיקה המשנה את הנעשה בתוך הקלפיות, וזאת שבוע לפני הבחירות), תאפשר לעובדי הליכוד (המשקיפים) לצלם באופן מדוקדק את מספרי תעודות הזהות של המצביעים, ולבצע הצלבה מפורטת במאגרי המידע הגדולים שבידיהם.

דיווח הישר מתוך הקלפיות, תוך הצלבה עם המאגר המקורי שיצרה חברת Hito, יאפשר לליכוד למקד את המאמצים שלהם באותם תומכי ליכוד שטרם יצאו להצביע.

חשוב להדגיש שמאגרים מן הסוג הזה ואפליקציות דומות היו בשימוש נרחב במערכות בחירות קודמות בישראל, כולל ברשויות המקומיות ובפריימריז במפלגות, אולם לא היה ידוע היום על מאגר שהוא בסדר גודל של מליונים.

ברשם המאגרים בישראל (גוף השייך למשרד המשפטים) רשומים כיום שני מאגרי מידע בידי מפלגת הליכוד. מאגר מידע אחד קרוי "פנקס בוחרים" ובו מצוין שהמאגר משמש לשירות דיוור ישיר. ככל הנראה מדובר במאגר מידע של חברי הליכוד, המונה כ 120-130 אלף איש. מאגר מידע זה נרשם בשנת 2001. מאגר המידע השני הרשום תחת הליכוד קרוי "הליכוד תנועה לאומית ליברלית" אושר לרישום בשנת 2005 ומצוין בו "המאגר לא משמש לשירות דיוור ישיר".

ברשם המאגרים מצוין גם מאגר מידע של מפלגת יש עתיד. שם המאגר הוא "מאגר תומכים" והוא נרשם ב-2013. "המאגר לא משמש לשירות דיוור ישיר" נכתב באתר משרד המשפטים.

מפלגת העבודה מחזיקה בארבעה מאגרי מידע, באתר רשם המאגרים. שלושה מן המאגרים מתויגים תחת הסטטוס "בוער", כלומר, סטטוס המעיד שמאגר המידע מיועד למחיקה/ביטול. מאגר המידע הרביעי, משנת 2011 הוא בסטטוס "מאושר" ומצוין בו שאינו משמש לשירות דיוור ישיר.

"גלובס" פנה למנ"כלית חברת Hito, טניה ילנסקי, לתגובה - אך היא טרם השיבה.

"גלובס" פנה לליכוד בשאילתא ונמסר לנו: "המידע שפרסמתם הינו פריצה לא חוקית לפעילות הליכוד. הנושא טופל ברמת אבטחת המידע. נגיש תלונה במשטרה".

עוד כתבות

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

שיפור בנתוני התעסוקה שולח את וול סטריט לעליות; טוויטר מאבדת גובה בצל איומי טראמפ לסגור את הרשת החברתית

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

שי לי שפיגלמן / צילום: יח"צ

השר יזהר שי מינה את ראש מטה ישראל דיגיטלית שי-לי שפיגלמן למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, תושבת סביון ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהרווארד שימשה מנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית במיקרוסופט ישראל, וכסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל