גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האלגוריתם שמציע לרופאים מהי כמות האינסולין הדרושה לחולי סוכרת

חברת דרימד מנתחת את מדידות הסוכר ומציעה לרופאים כמה אינסולין להזריק ● אחרי שיתוף פעולה עם מטדרוניק, היא רוצה להשיק מוצר עצמאי

ערן אטלס, מנכ"ל דרים מד / צילום: יח"צ
ערן אטלס, מנכ"ל דרים מד / צילום: יח"צ

"מחקר שבוצע בחולי סוכרת מסוג 1 הראה שאיזון הסוכר של המטופלים רק הולך ונעשה גרוע יותר, למרות מגוון טכנולוגיות העזר הזמינות להם", אומר ערן אטלס, מנכ"ל ואחד ממייסדי חברת דרימד דיאביטיס. "גם בישראל התוצאה הממוצעת דומה, ואין לזה היום הסבר". דרימד מקווה לפתח את הטכנולוגיה שתשנה את המצב הזה, והיא מגיעה למשימה עם גושפנקא חיצונית - אלגוריתם ניהול הסוכרת שפיתחה משמש בסיס למשאבת האינסולין של חברת המכשור הרפואי מדטרוניק. כעת היא מעוניינת לפתח מוצר עצמאי.

הטכנולוגיה מטביעה בנתונים

הטכנולוגיות הקיימות לתמיכה בניהול הסוכרת נועדו לעזור למטופלים לדייק יותר בניהול חייהם, תזונתם ומשטר זריקות האינסולין. כמות האינסולין שיש להזריק קשורה בכמות הפחמימות הכוללת הנצרכת לאורך היום כולו וגם ברגע נתון מסוים, ולאופן שבו מגיב הגוף לסוכר ולאינסולין. תגובת הגוף תלויה בהמון גורמים: רמת הפעילות הגופנית, לחץ נפשי, המחזור החודשי, הטמפרטורה בחוץ ועוד.

הרופא נותן למטופל המלצות הזרקה משלושה סוגים: אינסולין בסיסי שיש להזריק בכל יום; אינסולין לארוחות - כמה צריך להזריק עבור כל גרם פחמימות; וכן מה לעשות כאשר הסוכר עולה במפתיע. בעבר ההמלצות התבססו רק על מצבו של המטופל ביום שבו הגיע למרפאה. היום, הרופא יכול לקבל ממכשירי מדידת הסוכר של החולה תמונה מלאה של כל רמות הסוכר בזמן שעבר מאז המפגש האחרון ביניהם, ועל בסיס זה לקבל את ההחלטה. אז איך יכול להיות שהחולים פחות מאוזנים?

חברת דרימד פיתחה אלגוריתם שנועד לנבא ולהמליץ לרופא מה היא כמות האינסולין הדרושה בהתאם למידע שנאסף, אלא שלדברי אטלס "הרופאים לא בטוחים איך לקרוא את הנתונים הרציפים ומה לעשות איתם. הרופא הכי קפדן יקרא את הנתונים אולי שבועיים אחורה וימליץ על פיהם. ובזה יושקעו 60% או יותר מזמן הפגישה". לעיתים קרובות החולה מגיע כשהנתונים עדיין בחיישן הסוכר, ואז מקדישים זמן להוריד אותם למחשב או שהאחות מדפיסה עבור הרופא דפים על גבי דפים של נתונים.

לדברי אטלס, במצב הקיים, רוב חולי הסוכרת פוגשים רופא ל-15 דקות בכל ארבעה חודשים במקרה הטוב. ילדים נמצאים בפיקוח קצת הדוק יותר, אך גם כאן נעשות פשרות בשל שיקולי כוח אדם. ידוע שככל שמגבירים את תדירות המפגשים ומשנים את ההמלצות התאם, הטיפול הוא טוב יותר.

דרימד אוספת בעצמה את המידע הרציף ומבצעת ניתוח "ביג דאטה" שלו, ועל בסיס זה מציעה לרופא מה להמליץ. כך הרופא לא צריך להתמודד עם כל המידע במהלך הביקור. כמו כן, אם חוסכים כל כך הרבה מזמן הבדיקה, אפשר לשלב עוד "ביקור וירטואלי" מעבר לפגישה, רק כדי לראות אם ההמלצה השתנתה מהותית.

ייתכן שחולים מתקשים לאזן טוב יותר את רמות הסוכר כי הם והרופאים טובעים בנתונים או מתבססים על המלצות מכונה שמביאות בחשבון פרמטרים ספורים בלבד? זאת לעומת המלצות בעבר, שהתבססו על אינטואיציה שהביאה בחשבון מספר רב של פרמטרים.

"אני גם מסכים וגם חולק על כך. אני מסכים שכל מה שקורה לאדם ביומיום - פעילות גופנית, סטרס, מחזור, היריון - משפיע בסוף על רמות הסוכר ועל התגובה של הגוף הספציפי לאינסולין. בכל זאת, יש היום המלצה קבועה של הרופא, שאומרת מהי זריקת הבסיס ואיך להגיב לאכילת כל גרם פחמימה. על בסיס זה המטופל כבר עושה את ההתאמות שלו, על פי הרגשתו הפיזית האמיתית ועל פי ניסיונו. ככל שההמלצה הבסיסית היא טובה יותר, כל ההתאמות אמורות להיות גם הן טובות יותר".

בקרוב: המלצות גם לחולי סוכרת 2

המוצר הראשון של דרימד הוטמע תחילה במכשיר של מדטרוניק, שמטרתו בעתיד הלא רחוק היא לא רק להמליץ על הכמות, אלא ממש לבצע את ההזרקה. במוצר החדש, הם שמים דגש על קביעת רגישות החולה לאינסולין שבעזרתה יוכל החולה לחשב בעצמו את מינון האינסולין הדרוש.

לדברי אטלס, "הפעילות מול מדטרוניק התמקדה רק בפתרון 'הלבלב המלאכותי’ של מדטרוניק: משאבות אינסולין משולבות בחיישן סוכר רציף שמשנות בזמן אמיתי אוטוטמטית את מינון האינסולין. היום יש לנו מוצר חדש, המיועד לשימוש בכל משאבות האינסולין לסוכרת מסוג 1 כדי לעזור לרופאים לנתח את הרגישות של המטופל לאינסולין. לקראת סוף 2020 אנחנו מתכננים להכניס גם מוצר המיועד למטופלי סוגרת מסוג 2, שהם כבר יותר 30% מאוכלוסיית חולי הסוכרת מסוג 2.

"על פי ניסוי הפיילוט שלנו, אם משנים את מינוני האינסולין לפי ההמלצה של האלגוריתם שלנו כל שלושה שבועות, התוצאות מבחינת איזון המטופלים הן זהות למה שניתן להשיג כשרופא מומחה עובר על הנתונים ומחליט כיצד לשנות את המינונים. מבחינתנו זה וואו, כי זה אומר שאפשר להנגיש בעזרת אלגוריתם איכות טיפול כמו של רופא מומחה בסוכרת. אנחנו היחידים שיש לנו אישור לתת המלצה על פי נתונים של חיישן רציף בארה"ב, אירופה וישראל".

לדברי אטלס, יש חברות נוספות שממליצות על רמות אינסולין, אך רק עבור מטופלי סוכרת מסוג 2 ולא על בסיס נתוני מד סוכר רציף.

המוצר מוטמע היום במרפאות מובילות בארה"ב. בחברה סבורים שב-2020 כבר יהיו לה הכנסות משמעותיות. "אנחנו ממומנים היטב עד סוף 2020, ונהיה מעוניינים להתחיל גיוס ב-2020 כדי להתרחב מסחרית". 

עוד כתבות

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

הכירו את פיקסל 4: הטלפון של גוגל שמאפשר לשלוט בו ללא מגע

גוגל ערכה אירוע השקה בניו יורק והכריזה על הסמארטפון החדש שלה ● פיקסל 4 מוצע בשלושה צבעים - שחור, לבן וכתום, יעלה החל מ-800 דולר וזמין מה-24 באוקטובר ● החברה גם השיקה אוזניות חדשות - גוגל פיקסל באדס, ולפטופ מוזל - פיקסלבוק גו

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם, או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים כי דוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

מטוס טורקיש איירליינס / צילום: יחצ

"הנוסעים הישראלים מצביעים ברגליים; יש אפס ניסיונות 'להעניש' את טורקיה על התקיפות בסוריה"

סוכני הנסיעות מספרים כי מספר הנוסעים בחברות התעופה הטורקיות צומח ולא מושפע מההתרחשויות האחרונות, כשמה שמדבר עבור הנוסעים זה בעיקר המחיר ● "לא רק שלא התקבלו פניות לביטול טיסות, אלא ש-2019 תוגדר כשנת שיא בתנועת הנופשים מישראל"

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט