גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאבק בין בנק אגוד לכלל ביטוח על פוליסת ביטוח החיים של מוטי זיסר המנוח

איש העסקים מוטי זיסר הלך לעולמו ביוני 2016 ● כעת מתנהל מאבק משפטי בין בנק אגוד לחברת הביטוח כלל על פוליסת ביטוח החיים שהותיר אחריו ● בתביעה שהגיד הבנק נטען כי כלל ביטוח מנסה להתחמק שלא כדין מתשלום הפוליסה בסך 5 מיליון שקל

מוטי זיסר / צילום: תמר מצפי
מוטי זיסר / צילום: תמר מצפי

מדוע חברת כלל ביטוח לא משלמת את פוליסת ביטוח החיים של איש העסקים מוטי (מרדכי) זיסר ז"ל, שהלך לעולמו ביוני 2016? זאת השאלה העומדת בלב תביעה שהגיש היום (ג') בנק אגוד נגד חברת כלל חברה לביטוח, בגין אי-תשלום פוליסת ביטוח חיים בסך 5 מיליון שקל שנערכה לזיסר המנוח. זאת, לאחר שלטענת הבנק, הפוליסה, אשר שועבדה לטובת הבנק בשיעבוד בלתי חוזר, בוטלה שלא כדין על-ידי כלל.

מוטי זיסר היה מאנשי העסקים המובילים והמוכרים בישראל, שהיה פעיל בין היתר בתחומי הנדל"ן והתקשורת וכן היה בעל שליטה בכמה מהחברות המובילות במשק, ביניהן אלביט הדמיה, אלסינט ואירופה ישראל. בשנים האחרונות טרם מותו ירד זיסר מנכסיו ונאלץ לוותר על השליטה בחברת אלביט הדמיה, שריכזה את רוב פעילותו העסקית, במסגרת הסדר חוב ענק.

ביוני 2016 הלך זיסר לעולמו, בגיל 60, לאחר מאבק במחלה קשה. כעת, מעל שלוש שנים לאחר מותו, מתנהל מאבק משפטי על פוליסת ביטוח החיים שהייתה למנוח.

בתביעה שהגיש בנק אגוד, באמצעות עורכי הדין מאיר לפלר ויהונתן גלנטי ממשרד לוסטיגמן לפלר רוזנברג, נטען כי הבנק העמיד לזיסר המנוח שתי הלוואות משכנתא: האחת בסך 5 מיליון שקל, והשנייה בסך 23 מיליון שקל; וחברת כלל ביטחה את חיי המנוח בפוליסה בסך 5 מיליון שקל, כאשר הבנק נקבע כמוטב בלתי חוזר במסגרת הפוליסה, והפוליסה אף שועבדה לטובתו.

לטענת בנק אגוד, במהלך שנת 2014 החל המנוח שלא לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הבנק לפירעון ההלוואות, ובספטמבר אותה שנה הועמדו ההלוואות לפירעון מיידי על-ידי הבנק. לאחר שניתנו למנוח התראות על-פי דין, מונה כונס נכסים מטעם הבנק לצורך מימוש בטוחות המקרקעין.

עוד על-פי הנטען בתביעה, לאחר מימוש בטוחת המקרקעין שהעמיד המנוח להבטחת ההלוואות לטובת הבנק, פנה הבנק אל כלל על-מנת לברר את מצב הפוליסה לצורך מימושה. ואולם בתשובה הודיעה חברת כלל לבנק כי הפרמיה בגין הפוליסה לא שולמה על-ידי המנוח מאז חודש יוני 2015, ועל כן הפוליסה בוטלה על-ידה. כלל אף המציאה לבנק מכתב (הנראה לטענת הבנק כפלט מחשב שאינו חתום), שלטענתה נשלח לבנק בדצמבר 2015, המתריע על ביטול הפוליסה. "מכתב זה לא התקבל מעולם בבנק", נטען בתביעה.

לטענת הבנק, ביטול הפוליסה על-ידי כלל נעשה באופן רשלני, שלא כדין, מבלי שניתנו לבנק - שהוא מוטב בלתי חוזר על-פי הפוליסה - התראות כדין בטרם ביטול הפוליסה על-מנת לאפשר לו לאמץ את הפוליסה, תוך הפרת הוראות חוק חוזה הביטוח ותוך גרימת נזק משמעותי לבנק בדמות אובדן בטוחה משמעותית שעמדה לו לפירעון חובות המנוח לבנק.

הבנק טוען כאמור כי המכתב שלכאורה נשלח אליו מכלל על-מנת להודיע לו על ביטול הפוליסה, מעולם לא התקבל בבנק; וכי על אף היותו מוטב בלתי חוזר בפוליסה (והיא אף שועבדה לטובתו), הבנק לא ידע בשום שלב כי המנוח חדל מלשלם את תשלומי הפרמיה.

עוד נטען כי בחודש יוני 2015 ניהל הבנק תכתובת עם בא-כוחו של זיסר המנוח, בה הודיע כי הוא עומד על הותרת הפוליסה משועבדת לטובתו - וגם אז לא עודכן על-ידי כלל על כך שהפרמיות אינן משולמות, לא עודכן על כוונת כלל לבטל את הפוליסה ואף לא עודכן על ביטול הפוליסה בזמן אמת.

"ויודגש - במועד זה הועבר עניינו של המנוח, שממילא היה דמות ידועה, לטיפול מערך אשראים מיוחדים בבנק ולמעקב משפטי צמוד, כך שכל מכתב שהיה מתקבל בעניינו של המנוח היה זוכה לתשומת-לב מיוחדת. מכתבה של כלל האמור לא התקבל מעולם", נכתב בתביעה. 

מכלל ביטוח ופיננסים נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם התקבל בחברתנו. לכשיתקבל, נגיב בערכאות המתאימות". 

עוד כתבות

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

צילום האלבום / צילום: צחי אלגיא

זמנך גָּבַר: איך נשמע האלבום החדש של אהוד בנאי?

באלבום "הולך ומתקרב" אהוד בנאי מלכד את זהויותיו המוזיקליות, מתכתב עם יצירתו וממשיך להתפתח ולהשתבח

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט בעקבות דיווח על מקרה שני בארה"ב של הידבקות בווירוס קורונה הקטלני

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● למרות זאת נגיף הקורונה מתפשט בסין במהירות, ועל פי דיווחים רשמיים במדינה מניין המתים עומד כבר על 26 ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה בכ-8.3%

 גולי רצה בימת אראל שהתייבשה באוזבקיסטן /  צילום: Kelvin-Trautman

האישה שרצה 100 מרתונים למען האקלים

מינה גולי רצה 7 מדבריות ב-7 יבשות במשך 7 שבועות, והמשיכה ב-100 מרתונים ב-100 ימים, כדי לעורר מודעות למצב המים בעולם המתייבש והולך ● ראיון

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

רקדני בלט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו רוקדים ומה אפשר ללמוד מביונסה ומטימברלייק

מדוע רקדנים מקצועיים פגיעים יותר מספורטאים אחרים ואיך אפשר למנוע פציעות באמצעות אווטארים ● מה הופך ריקוד למושך ● ומדוע המחשב התבלבל כשהראו לו תנועות של מוזיקת מטאל ● חוקרים מתחומי רפואת הספורט, המוח ומוזיקה הולכים ומבססים את מדעי הריקוד

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

אונייה סינית מביאה סחורה לנמל קליפורניה. / צילום: רויטרס -  Lucy Nicholson

איך הסחר הבינלאומי הפך למילה גסה

ביקור של בוריס ילצין במרכול טקסני לפני 30 שנה שינה את מהלך ההיסטוריה ● למראה המבחר האין סופי, "הטיפה האחרונה של הכרתו הבולשביקית התאדתה" ● המרכולים בארה"ב הם מקדשי הסחר החופשי, אך סחר חופשי הפך לביטוי גס בעגה הפוליטית ● היש סיכוי שאמריקאים יחזרו ויאמצו אותו?

בני גנץ / צילום: טל שניידר, גלובס

תוכנית השלום: גנץ יטוס להיפגש עם טראמפ ויחזור מיד לדיוני החסינות

לאחר מגעים אינטנסיבים במהלך סוף השבוע בין אנשי גנץ לבית הלבן סוכם, כי גנץ יגיע לפגישה אישית ביום שני עם הנשיא טראמפ, ויחזור לדיוני החסינות ● עוד הוסיף "חובה עלינו לזכור שאנו נמצאים בשיאו של מאבק מכונן על דמותה של המדינה"

נסיונות חילוץ לאחר רעידת האדמה במחוז אלאזיג בטורקיה / צילום: Sertac Kayar, רויטרס

רעידת אדמה בטורקיה: לפחות 20 הרוגים; הרעש הורגש גם בישראל

שר הפנים הטורקי מסר כי רעש בעוצמה 6.8 פקד את מזרח המדינה ● רעידת האדמה הובילה לנזק למבנים במחוז אזלאיג שנמצא כ-550 ק"מ ממזרח לאנקרה וכוחות סיוע הגיעו למקום ● יותר מ-900 פצועים מאושפזים בבתי החולים באזור ● במכון הגיאולוגי אישרו כי הרעש הורגש גם בישראל

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

המלכה אליזבט ובנה הנסיך צ'ארלס/  צילום: רויטרס  Agustin Marcarian

זה לא הכס, זה הכסף: הארי ומייגן לא לבד - כמה שווים בתי המלוכה באירופה ואיפה נרשמו הסקנדלים הגדולים

פרישתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל מחובותיהם המלכותיות והדיון על הכספים שהם צריכים לקבל (ולהחזיר) הסיטו את הווילון מעל התחום המוצנע של שוויים הכלכלי של בתי המלוכה האירופיים. איזה מלך משלם מיסים ולמי יש פטור, מי מתנהל בשקיפות ומיהם שיאני השכר?

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?

הלן ראסל / אינפוגרפיק: Gettyimages ישראל

הדנים הכי מאושרים, הפולנים נעלבו: חד הקרן שיצאה לבדוק את מדד האושר ב-30 מדינות. האם ישראל ברשימה?

האוסטרלים נוהגים לבלות עם זרים, לדנים מותר להבריז לכמה שעות באמצע יום העבודה, האיטלקים נותנים לכאוס לעטוף אותם והבריטים מחייכים בכוח ● הלן ראסל, שאובחנה כסובלת מדיכאון, החליטה לא להתמסר לו, ויצאה לבדוק את סודות האושר ברחבי העולם: "אנחנו יודעים שיש השפעה לידיעה מה עושה אנשים מאושרים, וכבר יש מדינות שמיישמות את זה"