גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טלטלה בקבוצת נגב: עשרות עובדים פוטרו; המנכ"ל ו-3 סמנכ"לים התפטרו

החברה, שפעילה בתחום בתחום האריחים, כלים סניטריים וברזים, עברה תהליך התייעלות, לאחר שהחליטה לא להיכנס לתוכניות מחיר למשתכן בשל אי-כדאיות כלכלית ● התוכנית מגיעה שנתיים בלבד אחרי המשבר הגדול שהוביל לסגירת מפעל ייצור ולפיטורי 140 עובדים

מימין: אורי גלבוע ויריב לרנר / צילום: תומר פולטיין
מימין: אורי גלבוע ויריב לרנר / צילום: תומר פולטיין

שנתיים אחרי שמפעל נגב קרמיקה בירוחם נסגר במפתיע ו-140 עובדיו פוטרו ימים ספורים לפני ערב ראש השנה, שוב מונפת חרב הקיצוצים ופיטורי עובדים בחברה, שבינתיים שינתה את שמה לקבוצת נגב. בימים האחרונים הנהלת קבוצת נגב השלימה תוכנית התייעלות חדשה, שבמסגרתה פוטרו כ-50 עובדים מתוך כ-500 עובדים בכל אתרי החברה ברחבי הארץ.

הרקע להתייעלות - החלטה שהתקבלה בהנהלת החברה לא להיכנס לתוכניות מחיר למשתכן, בשל אי-כדאיות כלכלית ובנימוק שהמחירים שהקבלנים שמעורבים בפרויקטים השונים מוכנים לשלם על מוצרי קרמיקה וכלי סניטריים נמוכים מדי.

קבוצת נגב נחשבת מובילה בתחום של אריחי גרניט פורצלן, כלים סניטריים וברזים. היא נמצאת בבעלות משותפת של איש העסקים יריב לרנר ושל קרן ויולה. החברה עלתה לכותרת באוקטובר 2017, בעקבות החלטה שקיבלה על סגירת פעילות הייצור שלה בירוחם, תוך פיטוריהם המיידיים של עובדי המפעל. החברה טענה שהייצור בארץ אינו כדאי, ועדיף להתמקד ביבוא של מוצרים מטורקיה וממדינות נוספות באירופה.

ל"גלובס" נודע כי על רקע תוכנית ההתייעלות, שהובילה לפיטוריהם של עשרות עובדים בקבוצת נגב, ניכרו בין בכיריה מתיחויות וחילוקי דעות קשים לגבי העיתוי שבו תופעל התוכנית. כך, מחלוקת קשה התגלעה בנושא זה בין מנכ"ל הקבוצה אורי גלבוע לבין היו"ר שלה יריב לרנר. בשל אותה מחלוקת, גלבוע הודיע לפני כחודשיים להנהלת הקבוצה על סיום תפקידו בה.

סמוך למועד התפטרותו של גלבוע מהתפקיד, פרשו משורות החברה עוד שלושה בכירים בדרג של סמנכ"ל. בין הסמנכ"לים הפורשים גם סמנכ"לית שיווק, שזכתה להערכה רבה על פעילותה בשורות הקבוצה, ובין השאר הובילה במהלך השנה וחצי האחרונות את תהליך המיתוג מחדש של החברה - מ"נגב קרמיקה" ל"קבוצת נגב".

"לרנר וגלבוע לא ראו את הדברים עין בעין בכל הקשור לאופן הביצוע של תכנית ההתייעלות", אישר בשיחה עם "גלובס" גורם שמעורה בפרטים: "לרנר חשב שנכון להתייעל מיידית. לעומתו, גלבוע סבר שעל הקבוצה למצות את מהלכיה לגבי כניסה לתוכניות הדיור למשתכן. המחלוקות האלה הובילו לסיום תפקידו של גלבוע".

עם סיום תפקידו של גלבוע, לרנר החל לנהל את ענייניה השוטפים של החברה ובאחרונה הוא שהוביל ליישום תכנית ההתייעלות.

ל"גלובס" נודע כי לצד הפיטורים, הנהלת הקבוצה הובילה באחרונה מהלכי קיצוץ נוספים - בין השאר באופן ההתקשרויות שלה עם קבלנים חיצוניים.

גורמים שמקורבים להנהלת קבוצת נגב הבהירו מצדם, כי תוכנית ההתייעלות האחרונה היתה נחוצה לחברה - במסגרת התאמתה למצב השוק. וזאת, במטרה להגיע לרווחיות במהלך שנת 2020. לטענת אחד הגורמים בקבוצה, היא הגיעה באחרונה לאיזון תפעולי - לראשונה מזה זמן רב ותוכנית ההתייעלות אמורה להבטיח את שימור המגמה של שיפור האיתנות הפיננסית של קבוצת נגב.

אלא שגורם אחר בחברה העיד על "אווירה עכורה ועובדים רבים, שהולכים עם הראש באדמה. אין לנו מושג אם זה סוף פסוק ואם חרב הפיטורים עדיין מרחפת מעל ראשם של עוד עשרות עובדים".

בקבוצת נגב מסרן ל"גלובס" בתגובה, כי "החברה אכן עברה תהליך התייעלות שהסתיים".

מאז שמפעל נגב קרמיקה נסגר, המבנה ששימש אותו בירוחם נותר שומם ולא נמצא שוכר שיפעיל אותו. וזאת, למרות שמספר יזמים הביעו עניין בהפעלתו. הסיבה לכך היא ויכוח מתמשך בין חברת מבנה, בעלת המבנה שממנו פעל המפעל לבין הנהלת קבוצת נגב.

בין שתי החברות היו עד לאחרונה האשמות הדדיות על טרפוד של הבנות שיאפשרו את כניסתם של שוכרים חדשים למבנה. גורם עסקי שמקורב להנהלת קבוצת נגב אמר בהתייחס לכך כי "בקרוב המשבר יגיע לסיומו עם כניסתו של שוכר חדש שאיתו מתקיימים בימים אלה מגעים מתקדמים".

יוזכר כי חודשים ארוכים אחרי סגירת המפעל, מספר אנשי עסקים ניסו לקדם הבנות שיאפשרו להם את פתיחתו המחודשת - אולם מגעים אלה לא צלחו ולא אפשרו לחדש את פעילות הייצור במפעל.

עוד טרם מותגה ל"קבוצת נגב", נגב קרמיקה ידעה טלטלות קשות, כאשר הייתה בבעלות אפריקה תעשיות שמקבוצת אפריקה ישראל. ביקורת חריפה נמתחה בעבר על אפריקה תעשיות - שהחליטה להקים את המפעל לייצור אריחים בירוחם, בזמן שישראל חשופה ליבוא של אריחים זולים יותר מחו"ל. החברה נקלעה לקשיים כספיים וצברה הפסדים בהיקף שהוערך בכחצי מיליארד שקל.

קבוצת נגב קרמיקה נרכשה בידי קרן ויולה במרץ 2017 בתמורה ל-265 מיליון שקל. הרכישה כללה את המפעל שהיווה כ-15% מהיקף פעילותה של הרשות ועוד כ-10 חנויות ברחבי הארץ. כחצי שנה אחרי הרכישה הבעלים החדשים החליטו לסגור את המפעל והקבוצה הציבה בשעריו מאבטחים שמנעו מן העובדים את כניסתם למתחם.

פיטורי העובדים ערב ראש השנה והמהלכים בשטח של הנהלת הקבוצה עוררו בשעתו תרעומת וגלים של ביקורת ציבורית כלפי הקבוצה. המנכ"ל דאז של, גלבוע הסביר מנגד כי במצב השוק הקיים אין למפעל בירוחם זכות קיום. 

עוד כתבות

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

טלטלה בשווקים: הנפט צולל, מדד הפחד נוסק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

4 גורמים שתומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בטווח הקרוב

למרות היעדר אינפלציה בחודשים האחרונים, בלט האפיק הצמוד בתיק האג"ח בביצועי יתר ● לפחות ארבעה גורמים תומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בחודשים הקרובים

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

עובדת של חברת "אינסטקארט" באוהיו / צילום: LISA BAERTLEIN, רויטרס

לידיעת וולט ואובר: צו של בית משפט בארה"ב מאיים על המודל העסקי של "כלכלת החלטורה"

שופט בסן דייגו קבע כי אפליקציית משלוחי מכולת מסווגת באופן שגוי את עשרות אלפי עובדיה כפרילאנסרים, בעוד שמדובר למעשה בשכירים ● מדובר בצעד משפטי ראשון באכיפת חוק חדש, שיכול בהמשך לחייב את כל המעסיקים לספק לעובדי "כלכלת החלטורה" זכויות עבודה בסיסיות

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

אפי נוה (מימין) וחאלד זועבי / צילום: לשכת עורכי הדין

"ההצבעה שלי בעד אתי כרייף לשיפוט? אני מניח שהייתה לי תאונת עבודה"

כך הסביר עו"ד חאלד זועבי, חבר הוועדה לבחירת שופטים, בעדותו במשטרה את החלטתו לתמוך באתי כרייף ● השופטת מואשמת בכיפוף לשימוע כי מונתה בין היתר בשל יחסיה עם עו"ד אפי נוה • זועבי גם מפנה את החוקר לנשיאה מרים נאור ולשרה דאז איילת שקד "שהכניסו את כרייף לרשימה"

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האחים קבלני העפר והתשתיות שישלמו מיליונים במסים על חשבוניות פיקטיביות

בשנים 2007 עד 2012 עסקו האחים בהשכרת ציוד לעבודות עפר ופיתוח באמצעות מספר חברות ● בתקופה זו פעלו האחים, בין היתר, להוצאת חשבוניות מס על שם שתי חברות בבעלותם לגורמים שונים בגין השכרת ציוד וביצוע עבודות שונות כביכול

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג