גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תגובות להצהרת רה"מ: "נתניהו מוכר את ישראל בשביל החסינות"

תגובות סוערות במערכת הפוליטית בעקבות הכרזת נתניהו על החלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן ● המחנה הדמוקרטי: "נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי" ● ח"כ עודה: "חזון האפרטהייד של הימין" ● מנגד, במפלגת עוצמה יהודית מברכים ● סאיב עריקאת: "סיפוח הוא פשע מלחמה"

ח"כ תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף
ח"כ תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

ברשות הפלסטינית נשמעה אנחת רווחה גדולה כשהתברר כי ראש הממשלה נתניהו לא הכריז על החלת ריבונות רק כעת, אלא אמר זאת כהבטחת בחירות. גורם בכיר המקורה ליו"ר הרשות אבו מאזן אמר כי מצד אחד ברור שהייתה זו הצגת בחירות המיועדת למצביעי הימין בישראל, אך מצד שני אם ייבחר שוב, הסכנה שהוא יממש את הבטחתו זו גדולה.

לדבריו, "מעשי ממשל טראמפ עד כה מעידים כי ייתן לנתניהו גיבוי לכמעט כל דבר שיעשה. אנחנו לא ממתינים לתוכנית המאה של טראמפ, מבחינתנו היא לא קיימת, ולכן היא לא תזוז מילימטר". 

סאיב עריקאת, בכיר ברשות הפלסטינית, צייץ בטוויטר כי "על-פי החוק הבינלאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967, ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן (תושב יריחו). נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".

‏שר החוץ הירדני איימן ספאדי תקף את נתניהו בשל ההכרזה, בציוץ בטוויטר כתב: "ההכרזה של נתניהו היא הסלמה מסוכנת המחבלת ביסודות שעליהם מושתת תהליך השלום. מדובר בניצול לצורכי בחירות שהמחיר שלו יהיה הריסת הסיכויים לפתרון הסכסוך ודחיפת האזור לעוד אלימות ולעוד משברים".

"חזון האפרטהייד של הימין"

ח"כ תמר זנדברג ממרצ מסרה בתגובה להצהרת ראש הממשלה: "נתניהו מוכר את ישראל בשביל החסינות. סיפוח חד-צדדי הוא סכנה למדינה ומוכיח שבממשלת ישראל הנוכחית אין פרטנר לשלום. אפשר לעצור את זה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מסר: "זה לא רק ספין בחירות. חזון האפרטהייד של הימין מורכב משני מהלכים מקבילים - מחיקת מעמדם האזרחי של הערבים בישראל וסיפוח השטחים. הם לא רוצים להפוך את הגדה המערבית לחלק ממדינת ישראל, הם רוצים להפוך את מדינת ישראל לשלוחה של הגדה המערבית. מיעוט של אזרחים יהודים ששולטים ברוב של נתינים פלסטינים נטולי זכויות".

ממפלגת כחול לבן נמסר בתגובה להצהרת נתניהו: "תושבי בקעת הירדן אינם ניצבים בסרט תעמולה של נתניהו. כחול לבן הצהירה כי בקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל לעד. נתניהו הוא זה שרקם תוכנית לוויתור על בקעת הירדן ב-2014. אנו שמחים שנתניהו התעשת ואימץ את תוכנית כחול לבן להכרה בבקעת הירדן. היחסים של מדינת ישראל וארה"ב מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים, והם חזקים מכל ראש ממשלה". 

חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל מכחול לבן אומרים כי לנתניהו יכול לכנס מחר את הממשלה ולהחיל בצו את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן, כחוק. לדבריהם, נתניהו חושב שמצביעי הימין טיפשים: "אם רק היה רוצה הוא יכול להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן בישיבת ממשלה מחר בבוקר. החוק ברור, אין צורך בחקיקה. אבל המלך הוא עירום. נתניהו לא התכוון אף פעם להחיל החוק הישראלי על הבקעה ולא מתכוון לעשות זאת. ספין בקעת הירדן מצטרף לספין המצלמות".

"נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי"

יו"ר העבודה-גשר, ח"כ עמיר פרץ, מסר בתגובה להצהרת נתניהו: "אנחנו מחכים ליום שבו ביבי יעשה ספין בנושא מצב החירום החברתי ביוקר המחיה. אנחנו מציעים להחיל את הריבונות על מעמד הבניים הקורס ועל מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני. ביבי אחוז פחד להפסיד בבחירות, כי הוא יודע שבני בגין היה הסמפטום לעזיבת עשרות אלפי מצבעי ליכוד בשבועות האחרונים אל העבודה-גשר".

המחנה הדמוקרטי מסר בתגובה להצהרת נתניהו: "כל מהלך חד-צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המשא-ומתן להסדר. מוזר שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נזכר במהלך כל-כך דרמטי פחות משבוע לפני הבחירות. נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי. כמו כל הבטחה ריקה של נתניהו, היא נאמרת תחת אזהרה". 

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי), מסר בתגובה להצהרת נתניהו: "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל-כך גורליים במדינת ישראל.‬ ‫קיים חשש שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על-פי האינטרס הלאומי. כך אמר, בצדק, נתניהו עצמו בזמנו, על אהוד אולמרט". 

"יום חג ביהודה ושומרון"

ממפלגת עוצמה יהודית נמסר בתגובה להצהרת נתניהו כי יחיל ריבונות לאחר הבחירות: "אנו מברכים את ראש הממשלה על ההצהרה החשובה ומקווים כי נתניהו יקבל את ההחלטה הנכונה להקים ממשלת ימין חזקה - מהלך שיתאפשר רק עם כניסת עוצמה יהודית לכנסת. עוצמה יהודית תדאג ליישומה בפועל של ההצהרה מיד לאחר הבחירות ותתרגם אותה למעשים".

שי אלון, ראש מועצת בית אל, מסר: "אחרי עשרות שנים, אנחנו יכולים לראות אור בקצה המנהרה. החיים ביהודה ושומרון הפכו למציאות בשטח שאין חזרה ממנה, ולכן ראוי מאוד לספח ולהחיל ריבונות כאן. ביהודה ושומרון חיים חצי מיליון יהודים. משלמים מסים, מתגייסים לצבא, מתנדבים בעמותות השונות וכן, גם גדלים על ערכי המולדת, ההיסטוריה והמורשת שלנו כאן. לא מתביישים בזה. אני רוצה לברך את ראש הממשלה שהחליט להעלות את הנושא שלנו לסדר היום הציבורי. זהו יום חג ביהודה ושומרון".

ממפלגת ימינה נמסר בתגובה: "נתניהו הסביר הערב מדוע חייבים להצביע ימינה ולא לליכוד. בגלל תוכנית ביבי-טראמפ שמאפשרת החלת ריבונות אך ורק על היישובים היהודים בלבד ביהודה ושומרון תוך הפקרת המרחבים שסביבם. כך מזמין נתניהו את גנץ לממשלה. רק ימינה גדולה וחזקה תוודא ששטחי C לא יופקרו.

"וביחס לבקעת הירדן - אנו קוראים לנתניהו עוד הערב להעביר החלטת ממשלה כפי שהוחלה הריבונות על ירושלים. אין צורך בחקיקה. אנו נתייצב מיידית להצביע בעד. אחרת יידע כל עם ישראל כי מדובר בספין פוליטי זול שנועד לקושש קולות ותו לא".

הנגבי: סיפוח התיישבות ולא החלת ריבונות

השר לשיתוף-פעולה אזורי, צחי הנגבי, אמר בכנס של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה כי לפני שלוש שנים קיבלנו במרכז הליכוד החלטה פה-אחד, להחיל את החוק הישראלי על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, דבר אשר נקרא היום 'סיפוח' או 'החלת ריבונות'. לא מדובר על סיפוח בשטח בסגנון רמת הגולן או ירושלים - מדובר על 400 אלף תושבים שהחוק הישראלי לא חל עליהם, עובדה שבמשך 50 שנה מבטאת אנומליה. על-פי השקפתנו אנחנו לא מוכנים לפינוי יהודים מאיו"ש בכל הסדר מדיני, ולכן אנחנו רואים בצעד הזה חשוב. לא מקבלים החלטות בשטח כל עוד לא הוצגה במלואה תוכנית המאה של טראמפ בכדי לא לפגוע בת,כניתו. בכל מקרה, המושג 'סיפוח' משמעותו סיפוח ההתיישבות היהודית, ולא החלת הריבונות הישראלית על הפלסטינים תושבי האזור".

השר הנגבי ענה לטענות על כך שנתניהו רותם את סדר היום הביטחוני לטובת קמפיין הבחירות שלו ואמר: "המורכבות היא בעיקר בתקשורת, מקבלי ההחלטות מנותקים לחלוטין מהשיקולים הפוליטיים (ככל שזה אנושי) בעת קבלת ההכרעות הביטחוניות בדיוני הקבינט. חשיפות שמוביל ראש הממשלה, כמו למשל בעצרת האו"ם בנובמבר האחרון, התקבלו לאחר היוועצות עם כלל הגורמים הביטחוניים ולא הפוליטיים. התזמון לפרסום נבע מכך שסב"א קיבלה החלטה בנושא וסיימה את הליכי החקירה שלה. המהלך האסטרטגי של בידוד איראן הוא אינו דבר פוליטי, הדבר היחיד שפוליטי כאן הוא מהביקורת הפוליטית, כי למעשה ביקורת הזאת אומרת שצמרת מערכת הביטחון קיבלו החלטה פוליטית". 

עוד כתבות

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שתנחת הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

דורון כהן בני גנץ ורם בן ברק / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא האח הגדול": מה אמר בני גנץ בראיון הראשון והיחיד שקיים על עסקי המימד החמישי

פורסם לראשונה באוגוסט 2018: המימד החמישי הוא אחד הסטארט-אפים המסקרנים בהייטק הישראלי, שפעל במשך שנים תחת מעטה חשאיות ● כעת, בראיון ראשון ל"גלובס", מציגים בכירי החברה את יכולותיה המרשימות והמבהילות לעתים של מערכת המודיעין שפיתחו, ומדברים על השאיפות הגדולות וגם על הכישלונות

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"