גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

“לא הייתי צינור להעברת מסרים" - חקירת האיש של נתניהו במשרד התקשורת נחשפת

עו"ד איתן צפריר כיהן כראש מטה משרד התקשורת בזמן כהונת נתניהו כשר ונחקר כחשוד במעורבות במסכת השוחד לכאורה בין נתניהו לאלוביץ' בתיק 4000 ● התיק נגדו נסגר, אבל תמליל החקירה שלו מאפשר הצצה לאופן החקירה של המשטרה בתיקי ראש הממשלה

עו"ד איתן צפריר / צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס
עו"ד איתן צפריר / צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס

באמצע פברואר 2018, עם פרוץ חקירת תיק 4000 שבמרכזה נחקר החשד שראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל שוחד מאיש העסקים שאול אלוביץ', זומן עו"ד איתן צפריר למסור עדות בפרשה. צפריר הוא עורך דין ותיק, שותף במשרד מ. פירון ושות', ששימש כראש המטה של נתניהו בתפקידו כשר התקשורת.

צפריר נכנס לתפקיד ראש מטה משרד התקשורת בדצמבר 2014, לאחר שגלעד ארדן, שהיה שר התקשורת בממשלת נתניהו, הועבר מתפקידו ונתניהו נכנס לתפקיד. המטרה במינוי הייתה שצפריר ישמש כחוליה מקשרת לראש הממשלה. נתניהו הנחה את צפריר לפעול לקידומה של עסקת בזק-yes, ולקדם את קבלת המלצתה של מועצת הכבלים והלוויין לצורך אישור עסקת בזק-yes.

ואולם, חודשים ספורים לאחר שמונה, בעקבות כניסתו של שלמה פילבר לתפקיד מנכ"ל המשרד, התייתר התפקיד של צפריר. בעקבות זאת עזב צפריר את משרד התקשורת וחזר לעבוד כעורך דין. במהלך 2016 ייעץ לזכיינית רשת בנוגע למיזוג ערוץ 2.

צפריר נדרש לעדות במסגרת מאמצי המשטרה ורשות ניירות ערך לפענח את הקשר לכאורה בין ההחלטות הרגולטוריות שקידם משרד התקשורת והיטיבו עם קבוצת בזק של אלוביץ', ובין הלחץ הכבד שהפעיל במקביל אלוביץ' על מערכת אתר החדשות "וואלה" שבבעלותו, לשינוי הסיקור באתר לטובת נתניהו ובני משפחתו.

צפריר ענה לשאלות החוקרים וחזר לחיי השגרה שלו. אך כעבור כשבוע וחצי, ביום שישי, 2 במרץ 2018, אחרי שצפריר כבר היה בטוח שסיים את "תפקידו" במסגרת חקירת תיק 4000, הוא זומן שוב לחקירה. אלא שהפעם הוא הפך מעד שרק מוסר עדות למי שחשוד בעצמו במעורבות במסכת השוחד. רשויות החקירה חשדו כי צפריר, שהיה מקורב לניר חפץ, יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, שימש, בדומה לחשודים נוספים, כ"צינור להעברת מסרים" מסביבת ראש הממשלה ומשרד התקשורת אל בזק ושאול אלוביץ'.

בסופו של דבר, התיק נגד צפריר נסגר והוא נחלץ בשלום מהפרשה. אך עד היום נותרה חקירתו לוטה בערפל. מה התרחש בחדרי החקירה? לידי "גלובס" הגיעו תמלילי החקירה של צפריר והם מספרים על חלק ממה שקרה בחקירה ובעיקר על העימות הפסיכולוגי, שהתרחש בין נחקר שהוא עו"ד מנוסה שלפתע הסתבך בחקירה באזהרה, ובין חוקרי משטרה מנוסים.

החקירה של עו"ד צפריר ב-2 במרץ 2018 נפתחה בכך שצפריר שאל את חוקרי המשטרה שחקרו אותו, שלומי פרג'ון וסיון סבן, "כן, איך אני יכול לעזור לכם?".

החוקר פרג'ון השיב: "אתה יכול לעזור לעצמך".

מיד אחר כך הצטרפה החוקרת סבן לשיחה ובשצף קצף הטיחה בצפריר: "בוא נתחיל בזה שאתה לא עוזר לנו. אתה צריך לנסות להתחיל לחזור לעצמך. אבל אם כבר שאלת אז אני אענה כי מצב הדברים היום קצת שונה ממה שאתה דמיינת לעצמך לפני שבוע וחצי, מצב הדברים הוא שהיום אנחנו נותנים לך הזדמנות למקצה שיפורים".

החוקרת המשיכה להטיח בצפריר: "בעדות הקודמת שלך, בוא נאמר שהרגשתי איתה לא בנוח בלשון המעטה. אוקיי? (לא) רוצה להיות בוטה. אני אגיד שאתה שקרן. אבל אתה מבין את רוח הדברים. עכשיו בידך יש שתי אופציות - עו"ד איתן צפריר - או שאתה יושב כאן כאחרון העבריינים ומשקר לפרוטוקול ועונה תשובות בלתי הגיוניות בעליל שלא מתקבלות על הדעת וגם לא מתיישבות עם הראיות שיש בידינו היום, או שאיך אני יכול לעזור לך - שאלת... לתת לך את ההזדמנות הזאת למקצה שיפורים, לחשוב שוב על התשובות הקודמות שלך".

"תרצה, נביך אותך בשקרים שלך"

החוקרת לא עצרה כאן והמשיכה את המונולוג שנועד לגרום לצפריר לומר אמת, לשיטתה. המונולוג הזה של החוקרת מייצג, ככל הנראה, את האופן שבו נוהלו גם חקירות נוספות בתיק 4000: "תרצה, נביך אותך בשקרים שלך. לא תרצה ותחליט לחסוך את זה מעצמך זה גם אופציה", אמרה החוקרת לצפריר והמשיכה: "אני נותנת לך עצה... לא יודעת אם מלב אל לב אבל כאדם לאדם, כחוקר לנחקר, אוקיי. אם תבין את זה קמת יותר טוב תתחיל מחדש... אתה רוצה לשקר, אתה יכול לשקר... אתה רוצה להמשיך ולהתחכם ולענות תשובות שלא פתלתלות, שלא לומר שקריות, אתה גם יכול. זכות הבחירה היא בידך בלבד. זה שתשב כאן זחוח בידיים משולבות עם ספר ביד ותגיד לי 'איך אני יכול לעזור לך' לא עובד. אולי בסרטים. לא במקרה הזה. לא אחרי שבוע וחצי מחקירתך האחרונה שאוסף הראיות הלך נערם והצטבר".

"אתה שם את עצמך במגרש של גדולים"

החוקרת המשיכה והזהירה את צפריר: "אתה שם את עצמך במגרש של גדולים ממך, אתה לא שם. אתה לא יודע לשחק שם. זה גדול עליך באלף מידות..."

צפריר שמר על קור רוח ואמר בתגובה: "תשאלי את השאלות ואני אענה על השאלות".

בשלב זה התערב החוקר, פרג'ון, והטיח בצפריר כי כשגבו ממנו עדות אמרו לו לספר אמת. החוקר רמז שצפריר לא עשה כן.

צפריר ענה: "סיפרתי את מה שאני יודע".

החוקר המשיך: "את מה שאתה יודע וזו האמת מבחינתך?"

צפריר: "מבחינתי כן".

החוקר: "כן? אז איך זה מתיישב עם חומר הראיות שברשותנו?"

צפריר: "תעמת אותי".

החוקר: "מה?"

צפריר: "עם חומר הראיות שברשותך. תעמתו אותי עם חומר הראיות שברשותכם".

כך נמשכה החקירה כשהנחקר והחוקרים לא מפסיקים להתעמת ביניהם. בשלב מסוים צפריר מבקש מהחוקרת לא לקטוע את דבריו והיא אומרת לו לדבר בקצרה. צפריר מבקש: "ואת לא תסתמי לי את הפה, אוקיי?"

החוקרת: "כשאתה תשקר אני אחליט מתי את שותק ומתי אתה מדבר".

צפריר: "ואת לא תדברי אליי בצורה לא מכובדת, אוקיי?"

החוקרת: "אתה לא מכבד את עצמך. אתה יושב כאן כאחרון העבריינים".

צפריר: "כן".

החוקרת: "מעניין אותי לדעת איך הלקוחות שלך מה יחשבו על עורך דין איתן צפריר שיושב בחקירה פלילית כאחרון העבריינים".

צפריר: "אה, עכשיו את גם סוחטת אותי? עכשיו את גם סוחטת אותי?"

החוקרת: "סוחטת?"

צפריר: "כן".

החוקרת: "ממש לא, ממש לא, אתה זה שמזלזל בכבודך כעורך דין".

צפריר: "אני לא מזלזל בכבודי לא כעורך דין".

החוקרת: "כאיש מקצוע, כאדם פשוט".

צפריר: "הטענות שלך הן פשוט מגוחכות".

החוקרת: "הטענות מגוחכות. אתה מוזמן לצחוק".

צפריר: "בסדר".

בשלב מסוים מטיחים החוקרים בצפריר כי הוא שימש כצינור להעברת מסרים (מנתניהו או סביבתו/משרד התקשורת לאלוביץ'/בזק, ח"מ).

צפריר אומר: "אני לא הייתי צינור להעברת מסרים".

החוקר: "אני רוצה להבין למה אתה עושה את זה לעצמך?"

צפריר ממשיך להכחיש: "אני לא הייתי צינור".

החוקרת: "יכול להיות שעזבת את משרד התקשורת כי לא התאים לך הדבר הזה להיות צינור להעברת מסרים?"

בהמשך החקירה חוזרת ומטיחה החוקרת בצפריר שהוא לא מפסיק לשקר ואומרת לו שהוא רק מסבך את עצמו.

החוקר: "אתה צריך לעזור לעצמך".

צפריר: "אני רוצה לעזור לעצמי".

בסופו של דבר, כאמור, התיק של צפריר נסגר. גורמים המעורים בנעשה בחקירת תיק 4000 אמרו ל"גלובס" כי ההחלטה לסגור את התיק נגד צפריר נבעה מכך שהרשויות הגיעו למסקנה כי הוא לא היה מקורב לנתניהו ולא הייתה לו הבנה כי מערכת היחסים שלחלקה הוא אולי היה עד היא אירוע של שוחד. מה עוד שצפריר לא היה מעורב בכלל בכל סוגיית הסיקור של משפחת נתניהו באתר וואלה ולא היה שותף להעברת המסרים בנושא. עם זאת, הגורמים המעורים בחקירת תיק 4000 אמרו לנו שצפריר לא דייק בחקירתו, בלשון המעטה, לגבי הנחיות שקיבל מנתניהו בזמן עבודתו במשרד התקשורת.

פרקליטו של איתן צפריר, עו"ד טל שפירא ממשרד שפירא כפרי בר-זיק, מסר מטעמו כי "בתום חקירה מקיפה ויסודית הגיעו משטרת ישראל ופרקליטות המדינה למסקנה חד משמעית שלפיה כל הפעולות שבוצעו על ידי עו"ד צפריר נעשו כדין, כי לא נפל כל דופי במעשיו וכי יש להורות על סגירת תיק החקירה כנגדו".

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב החשדות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' הם בגדר חשודים, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

רגע לפני יריית הפתיחה: מיהם המתמודדים בפריימריז הדמוקרטים?

בעוד שבועיים ייפתח מירוץ הפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ● מה הסוד של ביידן? ● האם סנדרס יכול לפרוץ מעבר לקהל התומכים השרופים שלו? ● איך וורן הכניסה את עצמה לפינה, והאם בוטג'ג' מהונדס מדי? ● המדריך לטראמפיסט ממפה את המועמדים ● האזינו

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

לאומי נהנה מאמון ממשקיעים זרים: מגייס 2.6 מיליארד שקל בהנפקת CoCo בחו"ל

הבנק סגר אמש בהצלחה את הליך התמחור לגיוס 750 מיליון דולר, עם ביקושים ליותר מ-4 מיליארד דולר, בהנפקה למוסדיים זרים של כתבי התחייבות נדחים שיוכרו כהון רובד 2 ● זוהי הנפקת חוב בחו"ל ראשונה מסוגה לבנק ישראלי

חן ליכטנשטיין  / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הנציב חזר בו: עובדי מדינה שנשארו בבית בסבב האחרון בעזה יקבלו שכר

כעת בתום הליך הידברות בין הסתדרות עובדי המדינה, בראשות אריאל יעקבי, לבין נציב שירות המדינה, הפך הרשקוביץ את החלטתו וקבע כי העובדים באזורים אלו יזכו להשלמת שכר של עד חצי יום עבודה

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח

הבנק רוכש דולרים בהיקפים משמעותיים ● זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיבים והתחזקות שער השקל מעבר ל"חלון" שהגדיר הבנק

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

הדס שטייף/  צילום: שלומי יוסף

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

פז אשדוד / צילום: רפי קוץ

עידן ניר שטרן בפז נפתח עם הפסד תפעולי בבית הזיקוק באשדוד ומכירת פזקר לאינרום

ההפסד התפעולי הרבעוני המוערך באשדוד, בהיקף של 60 מיליון שקל - על רקע השבתת מתקנים ועליית מחיר הנפט ● ההסכם למכירת החברה הבת פזקר, המייצרת מוצרי איטום ובידוד לענפי הבנייה, תמורת כ–135 מיליון שקל: ● פז משקיעה 10 מיליון דולר בחברת האנרגיה הנקייה של בני לנדא

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

סין מעלה הילוך במאבק בוירוס הריאות: הטילה הסגר על 3 ערים

הרשויות בעיר הואנגגאנג, בה חיים כ-7.5 מיליון בני אדם, סגרו את כל דרכי התחבורה הציבורית, כולל אוטובוסים ורכבות ● גם על אז'ו, עיר שכנה נוספת עם מעט יותר ממיליון תושבים, הוטל הסגר דומה

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו