גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דראגי טלטל את השווקים וניסה לייצר העדפה לכלכלה האירופית. טראמפ מיהר להגיב

מתנת הפרידה של דראגי מהווה עדות נוספת כי יבשת אירופה צועדת לקראת מיתון ● היתרון התחרותי שהוא מקנה לאירופה העיר את טראמפ, שמיהר לצייץ בתגובה ● האם התועלת השולית מפעולות כמו אלה שהשיק היום, שווה את הנזק שייגרם מחר למערכת הבנקאית יחד עם מערכת הפנסיה?

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שנה אחרי סיום תוכנית רכישות מאסיבית של יותר מ-4 טריליון אירו, הבנק המרכזי באירופה הודיע היום על חזרתה של תוכנית הרכישות לקדמת הבמה, אם כי בהיקף נמוך מכפי שציפו חלק מהכלכלנים בשוק. בנוסף, הוריד הבנק המרכזי את הריבית על הפיקדונות עמוק לטריטוריה השלילית.

הפחתת הריבית על הפיקדונות אמורה לעודד את הציבור לחסוך פחות ולהוציא יותר על צריכה והשקעות, ובכך להמריץ את הפעילות הכלכלית המדשדשת בגוש האירו. באשר לרכישת הנכסים, אלו מבטיחות עלות מימון נמוכה לממשלות, ובכך את העצמת המדיניות הפיסקלית.

למרות עליית המדדים קרוב לרמת שיא כל הזמנים קשה לומר כי מדובר במומנטום חיובי שנובע מהסיבות הנכונות. כיוון הריבית של הבנקים המרכזיים בעולם כולו מראה כי אלו הפנימו את ההאטה בפעילות הכלכלית העולמית, אותה ניסו להמריץ בעשור האחרון לאחר משבר הסאבפריים באופן מלאכותי על ידי ריביות נמוכות ורכישות מאסיבית של אגרות חוב ממשלתיות.

מלבד חוסר הוודאות לגבי ההשלכות של הריביות האפסיות בעתיד, מתנת הפרידה של דראגי, בדמות חזרתה של תוכנית הרכישות לאחר הניסיון לחסלה, הינה תגובה חלקית למדי לבעיות העמוקות של אירופה. כמו כן, עצם העובדה כי אין דד-ליין לתוכנית זו שדראגי מתניע מחדש רגע לפני פרישה, רק מגבירה את אי הוודאות, כאשר הבנק האירופי חוזר למחסנים בניסיון להמציא נשק חדש-ישן נוכח הכישלון לייצר צמיחה נאותה ואינפלציה. עם זאת, לפי הציפייה המגולמת בשוקי הכסף לעליית הריבית הבאה, פירוש הדבר כי תוקפה של ההרחבה יגיע עד לשנת 2026, ומדובר בתקופה נדיבה הרבה יותר ממה שהשווקים ציפו. 

דראגי התלונן, ובצדק, כי ההתרופפות הפיסקלית מצד הממשלות החמירה את המצב. אך יש לשאול האם התועלת השולית שהושגה מהפעולות כמו אלו שהשיק היום שווה את הנזק שייגרם למערכת הבנקאית יחד עם מערכת הפנסיה בעתיד.

מעבר לכך, השינוי בהנחיות קדימה של ה-ECB כיום הוא ללא ספק משמעותי. שיעורי הריבית יישארו ברמה הנוכחית או יהיו נמוכים עוד יותר עד שהאינפלציה תחזור להתקרב אל מתחת ליעד של 2% של הבנק.

הריביות השליליות צריכות להדאיג את הבנקים שצפויים ליהנות פחות מהורדת הריבית על הפיקדונות, אבל דראגי לא נשמע מוטרד. בין אם תהיה זו הבעיה של מחליפתו בתפקיד, יו"ר קרן המטבע לשעבר כריסטין לגארד, או שמא הוא השתמש בכדור האחרון במחסנית רגע לפני הפרישה, במסיבת העיתונאים שלאחר הריבית אמר דראגי כי הוא לא מודאג שהריביות השליליות "יעוררו את קריסת המערכת הפיננסית".

בעוד המטבע האירופי רשם היום מיד לאחר ההודעה שפל של שנתיים מול הדולר, המהלך מצית מחדש את המתח מול הנשיא טראמפ שטוען כי אירופה נהנית מיתרון תחרותי נוכח פיחות המטבע. והתגובה של טראמפ לא איחרה להגיע, עם דרישה, הפעם רק מרומזת, מהבנק המרכזי האמריקאי להפחית ריבית, כולל ביקורת שנשמעה גם בהודעה הקודמת של הבנק האירופי, כאשר טראמפ האשימו במניפולציות על המטבע.

"הבנק המרכזי של אירופה פועל במהירות", צייץ טראמפ והאיר את הפד באור שלילי. "הם מנסים ומצליחים", בפיחות האירו מול הדולר באופן מאד אגרסיבי, מה שפוגע בייצוא האמריקאי והפד שוקד על השמרים, "יושב, ויושב", צייץ טראמפ.

רק אתמול קרא טראמפ לפד להשית ריבית שלילית ואף הוסיף כי מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי שלו "מטומטמים". רק נזכיר כי בפעם האחרונה שהפד העלה ריבית, בכירים בפד אמרו בשלב מאוחר יותר כי לולא ההטפות של טראמפ, ייתכן והפד היה נמנע מהניסיון 'לנרמל' את הריבית. כך, למשל,אמר סגן הפד לשעבר סטנלי פישר בוועידת הנגידים של "גלובס", בתחילת החודש הנוכחי. "זה לא שיש לנו בעיה עם הפד, אני כמעט בטוח שלו טראמפ לא היה מתערב, הפד לא היה מעלה את הריבית", אמר פישר. "טראמפ גרם להם להגיד 'איך אנחנו יכולים להוכיח שאנו לא מקבלים את ההוראות שלו'". 

איך ההודעה של דראגי צפויה להשפיע על השוק המקומי?

"צריך להפנים - הריבית השלילית באירופה תעמיק, הריבית בארה"ב תרד בחדות ולכן הריבית חייבת לרדת בישראל - בקרוב מאוד אנחנו נצפה בריבית שלילית במק"מ והשוק המקומי יתמחר ריבית שלילית בישראל", אמר בתגובה יניב חברון, הכלכלן הראשי של אלומות. "השקל ימשיך להתחזק לנוכח צמצום פער הריביות. יש סיכוי טוב שגם בנק ישראל יתחיל לקנות אג"ח ממשלתי כחלק מהרחבה מוניטרית. ניסו את זה בעבר, ינסו את זה שוב. בועת האג"ח לפחות בינתיים תמשיך להתנפח - ככה זה! ריביות שליליות שהולכות ומעמיקות, הדפסות כסף, קניית אג"ח והכל כחלק ממגמה גלובלית - המשקיעים ירוצו לאג"ח שקליות, לשוק המניות ולזהב כי עדיף מטיל זהב על פיקדון בריבית שלילית", אמר חברון.

לדברי רונן מנחם, הכלכלן הראשי של בנק מזרחי-טפחות, הצעדים עליהם הכריז היום ה-ECB, היו דרך יפה לנגיד דרגי לסיים את כהונתו. "כל המרכיבים לתבשיל שחיכו לו בשווקים נמצאים שם, אלא שהתבשיל מעיד גם על המחלוקות שהיו בתוך הבנק המרכזי לגבי עצם הצורך בהם ועוצמתם. מבחן התוצאה יכריע - האם הנסיגה החזקה של הפעילות הריאלית ביבשת אירופה תיבלם בזכות הצעדים, או שאולי, בדומה לארה"ב, השווקים יבקשו הקלות נוספות. בשלב זה, כלל לא ניתן לומר שדי בצעדים הללו. יותר מזה, אם לא יתלוו להם צעדים נחושים בצד הפיסקאלי - הם ודאי לא יספיקו. ממשלות גוש האירו יצטרכו לתת את חלקן".

עוד כתבות

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"