גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זהבית כהן שוב מרעידה את פסגות: חילופי מנכ"ל בניסיון להשיג את האקזיט המיוחל

פחות מחצי שנה אחרי שמיכל עבאדי–בויאנג’ו סיימה את דרכה כיו”רית בית ההשקעות פסגות בצל המתיחות עם בעלת השליטה - חילופים גם בכסא המנכ”ל: ראובן קפלן במקום ברק סורני ● השינויים נעשים בצל הרצון של זהבית כהן מאייפקס לשנות כיוון, לקראת מכירה או הנפקה ● פרשנות

ראובן קפלן / צילום: איל יצהר
ראובן קפלן / צילום: איל יצהר

שינוי דרמטי שני תוך פחות מחצי שנה בצמרת פסגות: בית ההשקעות הגדול בישראל, שבבעלות קרן אייפקס, הודיע כי על פרישתו של המנכ"ל ברק סורני בתום קדנציה קצרה יחסית של שלוש שנים. במקומו מונה לתפקיד ראובן קפלן.

קפלן כיהן בעבר כמנכ"ל חברת הבנייה הממשלתית עמידר, וקודם לכן כמנכ"ל כלל בריאות ומשנה למנכ"ל בכלל ביטוח, חברה בת של כלל ביטוח. הוא צפוי להיכנס לתפקיד בימים הקרובים - זה יקרה כחמישה חודשים בלבד לאחר שמיכל עבאדי בויאנג'ו, ששימשה כיו"רית פסגות, סיימה את דרכה בו בצל מתיחות חריפה עם בעלת הבית זהבית כהן שמנהלת את פעילות אייפקס בישראל. עבאדי בויאנג'ו שימשה בתפקידה במשך שנה וחודשיים בלבד.

קפלן מגיע לפסגות עם ניסיון ניהולי בחברת הדיור הציבורי עמידר (שם היה לו חלק בדוח מבקר המדינה) ובכלל ביטוח, שם שימש כמנכ"ל כלל בריאות, תפקיד שאליו מונה על ידי אביו אביגדור קפלן שהיה אז מנכ"ל קבוצת כלל ביטוח, ובתפקיד משנה למנכ"ל הקבוצה והאחראי על שיווק ואסטרטגיה. עם זאת, לקפלן אין ברזומה תפקיד של "מספר 1" בתחומי הפיננסים, החיסכון הפנסיוני ושוק ההון.

וכך, עם מינויים של קפלן כמנכ"ל ושל ארז נחום כיו"ר, מוצא עצמו בית ההשקעות הגדול בישראל, שחלק ניכר מפעילותו הינו בתחום קרנות הנאמנות והמסחר, בהובלת שני אנשים שאינם אנשי שוק הון ישראלי, ושאחראים כעת על 185 מיליארד שקל מכספי הציבור.

הבכירים לא שורדים

מציאות זו דומה למדי לגלגול קודם של פסגות, בימים שבהם הובל על ידי רונן טוב. טוב הגיע לפסגות לאחר שנים ארוכות בעולם החיסכון הפנסיוני, במטרה ליצור לבית ההשקעות הובלה בתחום החיסכון לטווח ארוך - דבר שלתקוותה של כהן היה אמור להציף ערך. זה לא קרה, וטוב עזב את בית ההשקעות בתום תקופה קצרה יחסית ולאחר עימות עם בעלת השליטה.

פסגות מתמחה בניהול חיסכון לטווח קצר ובניהול חיסכון לטווח בינוני וארוך (החיסכון הפנסיוני). אולם, שני העומדים בראשו עתה גם אינם אנשי חיסכון לטווח ארוך. בהקשר זה אמר ל"גלובס" גורם שמעורה בפסגות, כי בעבר אנשים שהגיעו מחוץ לפסגות לתפקידים בכירים לא שרדו בתפקיד - החל מרונן טוב, עבור באריק יוגב שהגיע לנהל את הביטוח, ועד עבאדי בויאנג'ו ואחרים שעזבו בתום תקופה קצרה יחסית.

על-פי הערכות בשוק, נפגשה זהבית כהן בחודשים האחרונים עם שורה של גורמים בשוק הפיננסים ומחוצה לו, בין היתר במטרה לבחון את האפשרות למנות מנכ"ל אחר לבית ההשקעות במקומו של ברק סורני.

סורני עוזב בימים הקרובים את פסגות בתום כהונה של שלוש שנים, ובסך הכל חותם 21 שנים בקבוצת פסגות.

ההנפקה שלא הצליחה

"זה נגמר טוב", אמר היום גורם בסביבת בית ההשקעות על עזיבתו של סורני. אלא שלפי הערכות בשוק, כאמור, מדובר בסיומו של הליך ארוך שהחל ביוזמת בעלת השליטה זהבית כהן. כהן לא מרוצה מתוצאות בית ההשקעות, ובמיוחד מכך שהיא תתקשה לקבל על פסגות את השווי שהיא מעוניינת לקבל עליו, וברצונה לפעול לשינוי כיוון של בית ההשקעות.

אייפקס רכשה את השליטה (76.2%) בפסגות בשנת 2010 מידי קרן יורק, לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל. בסוף 2015 השלימה אייפקס את רכישת המניות, כשקנתה את החזקות המיעוט של קרן מרקסטון בבית ההשקעות (כ-23%) לפי שווי חברה של כ-1.9 מיליארד שקל בלבד לפסגות. בסך הכל שילמה אייפקס עבור בית ההשקעות הגדול בישראל כ-2.5 מיליארד שקל.

בעבר כבר ניסתה כהן לקדם הנפקה של פסגות לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל, שנתפס גבוה מאוד - והרבה מעל השווי הריאלי. מאז ועד היום הצורך במימוש עסקת פסגות לא פחת, ועתה היא ניצבת בפני הצורך לממש את ההשקעה הגדולה שלה בפסגות, כשלשם כך היא נדרשת להציג לבית ההשקעות מנוע צמיחה.

על פניו נראה כי כהן מחפשת את העתיד של בית ההשקעות בתחום החיסכון לטווח ארוך, ולא בתחומי שוק ההון הקלאסיים. ייתכן כי מסיבה זו מינתה את קפלן לתפקיד המנכ"ל, בהתחשב בעברו בעולם הביטוח.

בכל אופן, מימוש ההשקעה הגדולה של אייפקס בפסגות - בין אם בדרך של מכירה אסטרטגית לרוכש מסוים ובין אם באמצעות הנפקה בבורסה - היא המטרה העיקרית שתונח לפתחו של קפלן, שמצטרף עתה לחברה שבשנים האחרונות התאפיינה בשינויים רבים.

לא מדובר באתגר של מה בכך, הגם שמדובר בבית השקעות רווחי וגדול שפעיל בשלל תחומי הפיננסים: ניהול קרנות נאמנות, ניהול תיקים, מסחר בשוק ההון, ניהול כספי מוסדיים חיצוניים, ניהול גמל, השתלמות ופנסיה, והוא גם מחזיק בסוכנויות ביטוח. בעבר החזיק פסגות גם בחברת ביטוח, אותה מכר לאיילון לאחר שלא סיפקה לו את שצופה ממנה.

לאחרונה נחשף ב"גלובס" כי אייפקס שיערכה את פסגות בשווי של 1.86 מיליארד שקל, נכון לסוף 2018. בשנת 2018 קטנו הכנסות פסגות בכ-6.5% והסתכמו ב-890 מיליון שקל, כשהרווח לפני מס קטן בשיעור דומה לכ-175.5 מיליון שקל. בשורת ה-EBITDA (רווח בנטרול הוצאות מימון, פחת ומחיקות) רשם פסגות ב-2018 ירידה של 14% לעומת 2017, לרמה של 353 מיליון שקל. 

ראובן קפלן

גיל: 53
מצב משפחתי: נשוי + 3
תפקידים בעבר: מנכ"ל חברת הדיור הממשלתית עמידר, משנה למנכ"ל כלל ביטוח ומנהל מערך שיווק לקוחות ואסטרטגיה, מנכ"ל כלל בריאות מקבוצת כלל ביטוח, מנכ"ל שחל ישראל ומנכ"ל השמירה מדיקל
השכלה: תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים; תואר ראשון עם התמחות בשיווק ומימון מהמכללה למנהל
עוד משהו: רוכב על אופניים בקביעות

עוד כתבות

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בשירות התעסוקה מודים: לחמישית מהיוצאים לחל"ת לא יהיה לאן לחזור

מספר המובטלים בישראל מתקרב בצעדי ענק למיליון ושירות התעסוקה מפרסם המלצות שיצילו את המשק ● מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008, כמה אנשים שיצאו לחל"ת לא ישובו למקום העבודה ואיזה מודלים כדאי לאמץ ממדינות ה-OECD

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי-הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בנק ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

הקורונה נוגסת בעוצמה בתפוח הגדול: יותר מאלף מתים, פחות מחודש לאחר המקרה הראשון

לפי הנתונים, הקורונה מכה קשות בכמה מהשכונות העניות ביותר של ניו יורק סיטי: למעלה מ־30 אלף הידבקויות נספרו בקווינס עד יום שבת; אלה מהווים 32% מכלל ההידבקויות – יותר מכל רובע אחר בעיר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מתמתנות העליות בת"א: המדדים המובילים מטפסים בכ-0.5%; מניית בזן מתחזקת ב-10%

מניות הבנקים ממשיכות להתחזק, והמדד הענפי מתחזק ב-1.5%; אתמול הודיע בנק ישראל על הפחתת דרישות ההון הרגולטורית מהבנקים, במטרה לעודד אותם להמשיך להציע אשראי ● בוול סטריט ננעל שבוע המסחר בירידות חדות למרות אישור תוכנית החילוץ בבית הנבחרים

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

ארגון גג חדש למגזר העסקי דורש חלוקת הנטל עם המגזר הציבורי

התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, והתאחדות חקלאי ישראל, החליטו על תיאום עמדות מלא לנוכח המשבר הכלכלי המחריף ● "אני יודע שרה"מ נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המידיים של המגזר העסקי המשק יקרוס לתוך עצמו"

שער ברנדנבורג שומם. בגרמניה דואגים למענקים לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בינתיים בברלין: ממלאים טופס באינטרנט, ותוך ימים ספורים אלפי אירו כבר בבנק

בזמן שבישראל מתמהמהים, עיריית ברלין מקצה מיליארד אירו לפיצוי העצמאים בעיר באופן מיידי כדי למנוע מעגל אכזרי של פשיטות רגל וקריסת עסקים • מדובר במענקים, לא בהלוואות, וזכאי להן כל עצמאי או בעל חברה שמעסיקה עד חמישה עובדים

לוגו הוט 2019

תקלת האינטרנט בהוט: החיבור חזר, אך הלקוחות עדיין חווים איטיות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: "אנו ממשיכים לפעול לייצוב הרשת במהירות ומצרים בפני כלל לקוחותינו"

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ישראל לפני הכול? הממשלה החדשה צפויה להיות אחת הגדולות והבזבזניות

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הממשלה הבאה צפויה לכלול 30 שרים, על אף המשבר הכלכלי הענק שהמדינה עומדת בפתחו ● כמה זה יעלה למשק, מה הסכנה בריבוי שרים ומשרדים, ואיך זה שישראל ממשיכה להוביל על כל המדינות בפרמטר השרים?

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל-200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארה"ב, בתוכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים   / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את טרנד מסיבות האונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה, כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

מחוץ לבורסה בבייג'ין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

הכירו את חברת הבלוקצ'יין הסינית שמאתרת במהירות נדבקים בקורונה

אפליקציות רבות נוצרות כדי לסייע בהתמודדות עם וירוס הקורונה ● חברת Fuzamei הסינית ניצלה את פלטפורמת הבלוקצ'יין כדי לאתר חולים בנגיף במהירות, מבלי שיוכלו לרמות ● האזינו

בנימין נתניהו במליאת הכנסת הריקה בצל הקורונה / צילום: גדעון שרון, דוברות הכנסת

היועצת לענייני חרדים של רה"מ נדבקה בקורונה; שהתה בסביבת נתניהו לאחרונה

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים, נמצאה חיובית לנגיף הקורונה, לאחר שבעלה אושפז עם המחלה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות השיווק הוקפא ● המשטרה עורכת סיורים מוגברים בשכונות חרדיות

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

דורית סדן, יורם אביסרור, טלי כהן, אמיר כהן, מיכאל לוין  / צילום: תמר מצפי, יח"צ, רוברט ולדינגר

"זה לא שאם אני אוריד להם 10%, כולם יבואו לקנות"

מנהלי השיווק, החוליה המקשרת בין חברות הבנייה לרוכשים, נאלצים בימים אלה למצוא פתרונות מחוץ לקופסה כדי להמשיך ולמכור דירות ● בתפריט: סיורים וירטואליים, שיחות מכירה ב"זום" ופריסת תשלומים ● בלי פאניקה

שוטר מקומי אוכף את הסגר ברחבי הודו / צילום: רויטרס

האם יכול להיות שראש הממשלה בהודו הורה על סגירת האינטרנט?

צווי החירום יוצרים בכל העולם חרושת שמועות ● לפעמים השמועה של אתמול היא המציאות של מחר ● המשרוקית של גלובס

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו