גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן בטוויטר: גנץ יצר איתי קשר ואנחנו ניפגש מחר

הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה ● בל"ד: "דוחים את ההמלצה על גנץ" ● הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתינו  / צילום: שלומי יוסף
אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתינו / צילום: שלומי יוסף

סדרת ההתייעצויות בבית הנשיא החלה היום (א') אחר הצהריים. הנשיא ריבלין אמר בפתח הדברים כי הוא מודע לכך שהעם הישראלי מתבונן בשידורים החיים בחשש מפני מערכת בחירות שלישית.

על רקע חשש זה, הערב נכנסו נציגי "הרשימה המשותפת" לפגישה בבית הנשיא כאשר ישנה אי בהירות לגבי האפשרות האם בל"ד תעמוד בהלימה עם החלטת שאר המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת לתמוך בגנץ.

לפי הסכם הקמת הרשימה המשותפת, החלטות מתקבלות ברוב קולות ואין צורך בהצבעה פה אחד, ח"כ מטאנס שחאדה מבל"ד התנגד בעוד שלושת ראשי הסיעות האחרות תמכו.

ראשי סיעת המשותפת בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

בסמוך לפגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה פרסם טור ב"ניו יורק טיימס" שכותרתו: "אנחנו מסיימים את שלטון נתניהו בישראל". 

בידיעה גולל מנהיג המפלגה השלישית בגודלה בכנסת ה-22, לכשתוקם, את הסיבות ללמה נתניהו לא צריך להמשיך בתפקיד כראש ממשלת ישראל. כך כתב: "ציבור האזרחים הערבים בישראל בחר בבחירות לדחות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את הפוליטיקה שלו המבוססת על שנאה ופחד, ואת המדיניות האי שוויונית והמשסעת שקודמה בעשור האחרון כלפי המגזר הערבי".

ליברמן: נקבעה פגישה עם גנץ למחר

קצת אחרי פגישת הרשימה המשותפת בבית הנשיא יו"ר ישראל ביתינו, אביגדור ליברמן, אמר כי גנץ פנה אליו והשניים יפגשו מחר. כזכור, גם היום וגם בימים האחרונים ליברמן שב והדגיש כי יסכים להיכנס לספסלי הקואליציה אך ורק אם תקום ממשלת אחדות חילונית שתורכב ממפלגות "הליכוד" ו"כחול לבן". עוד הדגיש ליברמן כי לא ישב בשום פנים ואופן עם המפלגות הערביות.

הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה: "אזרחי ישראל, זה קרה בדיוק כפי שהזהרנו. הרשימה הערבית המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה. עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו. או שתקום ממשלה לאומית רחבה. אני יודע מה התשובה וגם אתם יודעים, ולכן אני אפעל ככל שאני יכול להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. אין פתרון אחר".

זמן קצר לאחר הודעת התמיכה של המשותפת, מפלגת הליכוד מסרה בתגובה: "כפי שהזהרנו: המפלגות הערביות שמתנגדות לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומאדירות מחבלים, ממליצות על בני גנץ לראשות הממשלה".

בליכוד הוסיפו, "הליכוד יעשה כל מאמץ כדי להקים ממשלה יציבה וחזקה שמחוייבת לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

מוקדם יותר הגיעה סיעת כחול לבן לבית הנשיא. את הסיעה ייצגו ח"כ משה יעלון, קארין אלהרר, צבי האוזר, פנינה תמנו שאטה, מרב כהן ואבי ניסנקורן.

ריבלין שאל את יעלון האם כחול לבן חושבת שאפשר יהיה להקים ממשלה רק ביחד עם הליכוד. יעלון השיב לו: "אמרנו את זה במהלך הבחירות. זו הראייה שלנו לגבי מה שרוב העם רוצה. אבני הייסוד הן מדינה יהודית ודמוקרטית על פי קווי היסוד של המצע שלנו ונזמין את כל המפלגות הציוניות, מתוך ראייה של החשיבות לאחדות בעם".

ריבלין המשיך ושאל האם התנאי הוא שרק גנץ יעמוד בראש הממשלה. יעלון השיב: "לנוכח מה שראינו בשתי המערכות הבחירות, לא ניתן לבצע תיקון למצב הקיים ללא שינוי בהובלה".

ח"כ קארין אלהרר מסיעת "כחול לבן" הוסיפה: "יש שני מנדטים עודפים לכחול לבן על פני הליכוד והעם אמר את דברו".

ריבלין שאל את אלהרר, לגבי העובדה שאין לכחול לבן מעל ל-61 ממליצים. "אם למפלגה הגדולה יש פחות ממליצים מן הצד השני. האם צריך להעדיף את מי שקיבל יותר מנדטים? כי אין פה הכרעה ברורה של העם".

אלהרר השיבה: "יש מערך שיקולים נרחב וצריך לשקול את גודל הסיעה ומספר הממליצים. יש לנו נשיא טוב, ואני סומכת על ההחלטה שלך".

ח"כ אבי ניסנקורן הוסיף "אנחנו מצפים מן הנשיא לעזור ליציבות ושפיות ופחות סחרחורת פוליטית. נתניהו נכנס למערכת הבחירות עם 60 מנדטים וירד ל-55 וכחול לבן הוכיחה שרצון הציבור הוא שינוי. זה ברור מתזוזת המנדטים ולכן התפקיד של ריבלין לעזור למדינת ישראל לייצר יציבות שלטונית לאורך זמן. וגנץ מתאים לתפקיד הזה".

בשלב הבא נכנסו אל נשיא המדינה נציגי הליכוד. השרים יריב לוין, זאב אלקין, מירי רגב, דוד אמסלם וח"כ דוד ביטן.

יריב לוין: "אפשר לצרף לממשלה הבאה גם את השותפים של כחול לבן. נדרשת פגישה בין נתניהו לגנץ".

יריב לוין אמר שהם שותפים לאמירת הנשיא שיש למנוע בחירות שלישיות. "זה לא סוד שהלכנו לבחירות אלה מתוך כוונה להקים ממשלת ימין עם השותפים מן הממשלה הקודמת. לנוכח התוצאות אנחנו צריכים לגשר בין התוצאות לבין מה שקיווינו. אנחנו סבורים במצב הזה, נכון ללכת לממשלה עם כל השותפים הקודמים ולנסות להגיע לממשלת אחדות רחבה, עם כחול לבן, כך שהם יביאו גם את השותפים שלהם".

לוין ציין כי הוא חשב שתהיה פגישה בין נתניהו לגנץ. "זה בלתי מתקבל על הדעת שמי שמתיימרים להיות הנהגת המדינה, לא יסכימו להיפגש עם ראש ממשלת ישראל".

מטעמה של מפלגת בל"ד נמסר:

"חברי בל"ד הביעו בישיבות הרשימה המשותפת את דעתם שאין להמליץ על אף מועמד. לעמדת בל"ד, אין להמליץ גם על גנץ בשל עמדותיו הפוליטיות הימניות, שאינן שונות בהרבה מאלה של הליכוד, וכן בגלל ההיסטוריה הצבאית המדממת והתוקפנית שלו. גנץ מתכוון להקים ממשלת עם הליכוד וליברמן, ולכן המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות. מעבר לכך, כחול לבן התעלמה לחלוטין מדרישות השימה המשותפת, וסירבה בתוקף לדון בהם או להתחייב על משהו באופן רשמי ופומבי. כל אחת מהסיבות האלה מספיקה כדי לא להמליץ על גנץ, ובוודאי כאשר כל הסיבות האלה קיימות. בל"ד פעלה במסגרת הרשימה המשותפת להפלת בנימין נתניהו, והיא כמובן תפעל כדי למנוע את הקמת ממשלת נתניהו, אך בו בזמן אינה רואה בגנץ אלטרנטיבה, כאשר הוא ומפלגתו תומכים בסיפוח ירושלים והגולן ובהתנחלויות, מאיימים במלחמה על עזה, ואינם מוכנים לבטל את חוק הלאום הגזעני.הרשימה המשותפת היא האלטרנטיבה היחידה שמציעה דרך סיום הכיבוש ולהשגת שלום וסיום המלחמות על בסיס החלטות האו"ם. כמו כן היא הרשימה היחידה שתומכת בשוויון מלא ומיגור כל סוגי הגזענות והאפליה".

עוד כתבות

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מילים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

שלוש וחצי שנים אחרי הרכישה: המיזוג של מגה ויינות ביתן יוצא לדרך

במסגרת המהלך עליו מדווחת היום קבוצת יינות ביתן, היא תאחד תחת מערך ניהולי אחד את כל סניפי מגה ויינות ביתן, והמבנה הארגוני ישתנה

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט נסחרת בשיא; פולקסווגן איבדה 4.4% בצל הנמכת תחזיות

גורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

פרופ' יצחק בין ישראל / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השקעה של 2 מיליארד ש' בשנה בעיר חכמה, בחקלאות ובאקדמיה: כך מתכננת ישראל להפוך למעצמת בינה מלאכותית

"גלובס" מפרסם את המלצות הוועדה לקידום תעשיית הבינה המלאכותית בישראל • בראש הוועדה עומדים הפרופסורים יצחק בן-ישראל ואביתר מתניה, שעמדו מאחורי יוזמה דומה לקידום טכנולוגיות סייבר ● בן ישראל: "תוך חמש שנים תהפוך ישראל לאחת מחמש המדינות המובילות בעולם בבינה מלאכותית"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו צפוי להודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה