גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן בטוויטר: גנץ יצר איתי קשר ואנחנו ניפגש מחר

הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה ● בל"ד: "דוחים את ההמלצה על גנץ" ● הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתינו  / צילום: שלומי יוסף
אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתינו / צילום: שלומי יוסף

סדרת ההתייעצויות בבית הנשיא החלה היום (א') אחר הצהריים. הנשיא ריבלין אמר בפתח הדברים כי הוא מודע לכך שהעם הישראלי מתבונן בשידורים החיים בחשש מפני מערכת בחירות שלישית.

על רקע חשש זה, הערב נכנסו נציגי "הרשימה המשותפת" לפגישה בבית הנשיא כאשר ישנה אי בהירות לגבי האפשרות האם בל"ד תעמוד בהלימה עם החלטת שאר המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת לתמוך בגנץ.

לפי הסכם הקמת הרשימה המשותפת, החלטות מתקבלות ברוב קולות ואין צורך בהצבעה פה אחד, ח"כ מטאנס שחאדה מבל"ד התנגד בעוד שלושת ראשי הסיעות האחרות תמכו.

ראשי סיעת המשותפת בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

בסמוך לפגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה פרסם טור ב"ניו יורק טיימס" שכותרתו: "אנחנו מסיימים את שלטון נתניהו בישראל". 

בידיעה גולל מנהיג המפלגה השלישית בגודלה בכנסת ה-22, לכשתוקם, את הסיבות ללמה נתניהו לא צריך להמשיך בתפקיד כראש ממשלת ישראל. כך כתב: "ציבור האזרחים הערבים בישראל בחר בבחירות לדחות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את הפוליטיקה שלו המבוססת על שנאה ופחד, ואת המדיניות האי שוויונית והמשסעת שקודמה בעשור האחרון כלפי המגזר הערבי".

ליברמן: נקבעה פגישה עם גנץ למחר

קצת אחרי פגישת הרשימה המשותפת בבית הנשיא יו"ר ישראל ביתינו, אביגדור ליברמן, אמר כי גנץ פנה אליו והשניים יפגשו מחר. כזכור, גם היום וגם בימים האחרונים ליברמן שב והדגיש כי יסכים להיכנס לספסלי הקואליציה אך ורק אם תקום ממשלת אחדות חילונית שתורכב ממפלגות "הליכוד" ו"כחול לבן". עוד הדגיש ליברמן כי לא ישב בשום פנים ואופן עם המפלגות הערביות.

הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה: "אזרחי ישראל, זה קרה בדיוק כפי שהזהרנו. הרשימה הערבית המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה. עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו. או שתקום ממשלה לאומית רחבה. אני יודע מה התשובה וגם אתם יודעים, ולכן אני אפעל ככל שאני יכול להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. אין פתרון אחר".

זמן קצר לאחר הודעת התמיכה של המשותפת, מפלגת הליכוד מסרה בתגובה: "כפי שהזהרנו: המפלגות הערביות שמתנגדות לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומאדירות מחבלים, ממליצות על בני גנץ לראשות הממשלה".

בליכוד הוסיפו, "הליכוד יעשה כל מאמץ כדי להקים ממשלה יציבה וחזקה שמחוייבת לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

מוקדם יותר הגיעה סיעת כחול לבן לבית הנשיא. את הסיעה ייצגו ח"כ משה יעלון, קארין אלהרר, צבי האוזר, פנינה תמנו שאטה, מרב כהן ואבי ניסנקורן.

ריבלין שאל את יעלון האם כחול לבן חושבת שאפשר יהיה להקים ממשלה רק ביחד עם הליכוד. יעלון השיב לו: "אמרנו את זה במהלך הבחירות. זו הראייה שלנו לגבי מה שרוב העם רוצה. אבני הייסוד הן מדינה יהודית ודמוקרטית על פי קווי היסוד של המצע שלנו ונזמין את כל המפלגות הציוניות, מתוך ראייה של החשיבות לאחדות בעם".

ריבלין המשיך ושאל האם התנאי הוא שרק גנץ יעמוד בראש הממשלה. יעלון השיב: "לנוכח מה שראינו בשתי המערכות הבחירות, לא ניתן לבצע תיקון למצב הקיים ללא שינוי בהובלה".

ח"כ קארין אלהרר מסיעת "כחול לבן" הוסיפה: "יש שני מנדטים עודפים לכחול לבן על פני הליכוד והעם אמר את דברו".

ריבלין שאל את אלהרר, לגבי העובדה שאין לכחול לבן מעל ל-61 ממליצים. "אם למפלגה הגדולה יש פחות ממליצים מן הצד השני. האם צריך להעדיף את מי שקיבל יותר מנדטים? כי אין פה הכרעה ברורה של העם".

אלהרר השיבה: "יש מערך שיקולים נרחב וצריך לשקול את גודל הסיעה ומספר הממליצים. יש לנו נשיא טוב, ואני סומכת על ההחלטה שלך".

ח"כ אבי ניסנקורן הוסיף "אנחנו מצפים מן הנשיא לעזור ליציבות ושפיות ופחות סחרחורת פוליטית. נתניהו נכנס למערכת הבחירות עם 60 מנדטים וירד ל-55 וכחול לבן הוכיחה שרצון הציבור הוא שינוי. זה ברור מתזוזת המנדטים ולכן התפקיד של ריבלין לעזור למדינת ישראל לייצר יציבות שלטונית לאורך זמן. וגנץ מתאים לתפקיד הזה".

בשלב הבא נכנסו אל נשיא המדינה נציגי הליכוד. השרים יריב לוין, זאב אלקין, מירי רגב, דוד אמסלם וח"כ דוד ביטן.

יריב לוין: "אפשר לצרף לממשלה הבאה גם את השותפים של כחול לבן. נדרשת פגישה בין נתניהו לגנץ".

יריב לוין אמר שהם שותפים לאמירת הנשיא שיש למנוע בחירות שלישיות. "זה לא סוד שהלכנו לבחירות אלה מתוך כוונה להקים ממשלת ימין עם השותפים מן הממשלה הקודמת. לנוכח התוצאות אנחנו צריכים לגשר בין התוצאות לבין מה שקיווינו. אנחנו סבורים במצב הזה, נכון ללכת לממשלה עם כל השותפים הקודמים ולנסות להגיע לממשלת אחדות רחבה, עם כחול לבן, כך שהם יביאו גם את השותפים שלהם".

לוין ציין כי הוא חשב שתהיה פגישה בין נתניהו לגנץ. "זה בלתי מתקבל על הדעת שמי שמתיימרים להיות הנהגת המדינה, לא יסכימו להיפגש עם ראש ממשלת ישראל".

מטעמה של מפלגת בל"ד נמסר:

"חברי בל"ד הביעו בישיבות הרשימה המשותפת את דעתם שאין להמליץ על אף מועמד. לעמדת בל"ד, אין להמליץ גם על גנץ בשל עמדותיו הפוליטיות הימניות, שאינן שונות בהרבה מאלה של הליכוד, וכן בגלל ההיסטוריה הצבאית המדממת והתוקפנית שלו. גנץ מתכוון להקים ממשלת עם הליכוד וליברמן, ולכן המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות. מעבר לכך, כחול לבן התעלמה לחלוטין מדרישות השימה המשותפת, וסירבה בתוקף לדון בהם או להתחייב על משהו באופן רשמי ופומבי. כל אחת מהסיבות האלה מספיקה כדי לא להמליץ על גנץ, ובוודאי כאשר כל הסיבות האלה קיימות. בל"ד פעלה במסגרת הרשימה המשותפת להפלת בנימין נתניהו, והיא כמובן תפעל כדי למנוע את הקמת ממשלת נתניהו, אך בו בזמן אינה רואה בגנץ אלטרנטיבה, כאשר הוא ומפלגתו תומכים בסיפוח ירושלים והגולן ובהתנחלויות, מאיימים במלחמה על עזה, ואינם מוכנים לבטל את חוק הלאום הגזעני.הרשימה המשותפת היא האלטרנטיבה היחידה שמציעה דרך סיום הכיבוש ולהשגת שלום וסיום המלחמות על בסיס החלטות האו"ם. כמו כן היא הרשימה היחידה שתומכת בשוויון מלא ומיגור כל סוגי הגזענות והאפליה".

עוד כתבות

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

כורדים? את מי זה מעניין. על המגבלות של השותפות עם טראמפ ועל לקח בן 100 שנה

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן