גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנשיא ריבלין החליט: מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על נתניהו

(עדכון) ● זאת לאחר שהניסיונות למגעים להקמת ממשלת אחדות בין נתניהו לבין גנץ לא צפויים להתקדם ● ריבלין: "הצעתי שלצד ראש ממשלה שייבחר, ישונה החוק ותנתן משמעות ועוצמה לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס
בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל היום על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. זאת לאחר שהניסיונות למגעים להקמת ממשלת אחדות בין נתניהו לבין גנץ לא צפויים להתקדם. 

בעת הטלת הרכבת הממשלה אמר הנשיא ריבלין: "לאחר שנועצתי עם נציגי הסיעות אני מודיע כי ראש הממשלה נתניהו יקבל את המנדט להרכבת הממשלה. מסיכום ההתייעצויות עולה שאין 61 קולות המספיקים להרכבת ממשלה. לא לח"כ נתניהו ולא לח"כ בנימין גנץ. תכליתו של החוק היא להביא להרכבת הממשלה מהר ככל הניתן, לפיכך ההחלטה על מי להטיל, תלויה בשאלה למי הסיכוי הגבוה ביותר".

ריבלין הוסיף כי "חשוב לומר, על רקע תוצאות הבחירות והעובדה שאף אחד מן הח"כים לא זכה ל-61 ממליצים, עצם הטלת הרכבת הממשלה, על אחד מבין המועמדים, היא איננה פתרון מספיק. אין בהטלה זו כדי להוריד כהוא זה את האחריות המוטלת על שניהם -נתניהו וגנץ - כמו גם על שאר הסיעות, לייצר תנאים שהמבוי הפוליטי יפתר ותורכב ממשלה. המפתחות להרכבת נמצאים בידי כל נבחרי הציבור, מכלל המפלגות, אין זה משנה על מי הוטל ראשון ועל מי שני. כל עוד לא יפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים. כל עוד, לא תהיה מוטיביציה לייצר בריתות חדשות. כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להגיע להסכמות, לצערי הרב לא תקום ממשלה וזאת יודע כל מי שעוסק במצב הפוליטי.

בין יתר ההצעות שעמדו בפני, הצעתי למועמדים להקים ממשלה שוויונית, שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על פני השני. הצעתי שלצד ראש ממשלה שיבחר, ישונה החוק ותנתן משמעות ועוצמה לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה. הייחודיות היא שברגע שנבצר מראש הממשלה לתפקד, נכנס לעניין ממלא המקום. ביקשתי גם שהחוק יתוקן, כך שנבצרות לא תהיה מוגבלת לתקופת 100 יום. באם ראש ממשלה יצא לנבצרות, הוא ימשיך להיות ראש ממשלה וסמכויותיו יופקדו בידי ממלא מקומו. זו הייתה הצעתי על מנת לפתור את הסיבוך".

"החוק נותן לנתניהו 28 ימים החל ממחר. ואם המצב יצדיק זאת, הארכה של עוד 14 יום. ואם נתניהו יכשל, אוכל להטיל על מועמד אחר או להחזיר את המנדט לכנסת. על פי החוק, ניתן גם להודיע ליו"ר הכנסת, כי לא ניתן להרכיב ממשלה. במקרה כזה, יעבור המנדט לכנסת שתצטרך לאסוף 61 חתימות למועמד מוסכם".

ריבלין חזר ואמר מספר פעמים, שהעם הישראלי אינו רוצה בחירות נוספות. "גודל השעה וגודלם של האתגרים בפנינו, הבטחוניים, מדיניים, כלכליים, החברתים, מחייבים את מנהיגי העם להקים ממשלה בישראל. ידע העם בישראל: ניתן להקים ממשלה ואם היא תקום, כולם ישלמו את המחיר ואם לא תקום ממשלה חלילה, הציבור ינסה לברר מדוע לא קמה".

נתניהו אמר בעת הענקת המנדט: "אני מקבל את המשימה. אני עושה זאת מתוך ידיעה, לא שיש לי סיכויים גבוהים יותר, אלא אי-היכולת שלי, קצת קטנה משל אי-היכולת של ח"כ גנץ. כי אנחנו לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה היא ממשלת אחדות לאומית רחבה ומהירה.

אנחנו צריכים אחדות ופיוס לאומי משלושה טעמים. הטעם הראשון, להשיג פיוס לאומי חיוני בעת הזו במיוחד. עברנו מערכת בחירות קשה וצריכים לאחד את העם. אנחנו עומדים מול אתגרים כבירים שהציבור מכיר אותם בחלקם. האתגר הראשון הוא ביטחוני, וכולכם רואים את התעוזה והחוצפה של איראן והעובדה שהיא תוקפת באופן גלוי בסעודיה ולא רק שם".

עוד אמר נתניהו שיש אתגר כלכלי. "יש צורך באיזון תקציבי, שהוא יחסית טריוואילי, אני בטוח שבכוחנו לטפל גם בזה, עסקתי במצבים מסובכים מכך. אבל יש צורך באיזון תקציבי, בשל האתגר האיראני. הדבר הזה מחייב הסכמה לאומית רחבה, נוכח איראן. זה לא מהלך קל".

האתגר השלישי לפי נתניהו, הוא ההזדמנות המתרחשת פעם ב-71 שנים, "אנחנו יכולים להגיע להסכמות לאומיות במסגרת תוכנית המאה של טראמפ. מדובר בהזדמנות לקבוע את גבולנו המזרחי ולהוסיף נדבכים לביטחוננו. ההזדמנות הזו קיימת עכשיו. זו לא גחמה ולא ספין. אני מדבר כאן מן הלב ומן הראש. הגענו להבשלה אפשרית של תנאים שיכולים לתת לנו מענה כביר, הזדמנות מדינית שלא הייתה בידינו ולא תהיה בידינו. לכל אלה דרושה ממשלת אחדות לאומית והיא דרושה עכשיו".

בליכוד מאשימים את לפיד

במהלך המפגש בבית הנשיא הערב (ד') הגיע צוות המו"מ של הליכוד, השרים יריב לוין וזאב אלקין עם ראש הממשלה נתניהו. מנגד, מן הצד של כחול לבן, לא ליווה את גנץ אף אחד מן היועצים. בכחול לבן, הניחו שפגישת המו"מ בארוחת הערב אמורה להיערך רק בין שני ראשי המפלגות.

במקביל, מן הצד הליכודי יצאו הדלפות לפי הן יאיר לפיד הוא זה שמעכב את המגעים."האשם היחיד בכך שהמגעים לאחדות תקועים הוא יאיר לפיד שמוכן לגרור את המדינה לבחירות נוספות רק כדי לא לראות את בני גנץ ראש ממשלה", אמרו בליכוד.

לפיד מיהר להגיב להאשמה זו בחשבון הטוויטר שלו.

בליכוד הגיעו למו"מ עם בלוק של 55 מנדטים, כשהם מסרבים לנהל מו"מ מטעם הליכוד בלבד. מנגד, בכחול לבן טענו שהמו"מ צריך להיעשות בין שתי המפלגות הגדולות ולא עם "הנדוניה" שהביא עמו נתניהו. לנתניהו יש יותר ממליצים (55), בעוד הממליצים של כחול לבן כללו גם 10 ח"כים מן המשותפת המצהירים מראש שאין בכוונתם להצטרף לממשלה. 

יצויין שנכון לשעה זו, אף אחד מן המועמדים לא אמר לנשיא באופן רשמי, שהוא היה רוצה להיות השני בתהליך ואף לא ציין כי בכוונתו לקצר את ההליך, בכך שהמנדט יוחזר לנשיא תוך כמה ימים.

הנשיא ריבלין שאל את השר יריב לוין, ביום ראשון האחרון, אם בכוונתם להשיב לו את המנדט, במידה ולא יצליחו להרכיב ממשלה. לוין השיב, שבניגוד למערכת הבחירות באפריל 2019, אז הליכוד החליטו לפזר את הכנסת ולא לאפשר לגנץ לנסות להרכיב ממשלה, הפעם ישיבו לנשיא את המנדט.

עוד כתבות

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה בתל אביב; אפי נכסים מזנקת ב-7.2%, דלק רכב קופצת ב-11%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון יגדיל את ההחזקה בדלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר המניה הבוקר בשוק

בעל השליטה בדלק רכב הגיע להסכמות עם קבוצת דלק להגדלת החזקותיו בהמשך לדוחות הטובים שהציגה ברבעון השלישי ● אגמון הגיע להסכמות לרכישה של עוד 7.5% מיבואנית רכבי מאזדה ופורד מידי דלק לפי מחיר של 19.27 שקל למניה ● העסקה צפויה להיסגר בימים הקרובים

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלה לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

מפעל עלבד בדימונה / צילומים: אתר חברת אורון

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים