גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יזם הבלוקצ'יין שחולל סקנדל: "תמיד יהיה מטבע דומיננטי וזה לא יהיה בהכרח ביטקוין"

פלטפורמת הבלוקצ'יין Tezos נקלעה למאבק שליטה הרסני, שהקפיא את פעילותה לכמעט שנה, לאחר שגייסה 232 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ● המייסד ארתור ברייטמן מספר ל"גלובס" מדוע הוא ממשיך להאמין בפרויקט וגם בקהילה שהתפתחה סביבו, בין השאר, גם בישראל

ארתור ברייטמן, מייסד Tezos / צילום: שלומי יוסף, גלובס
ארתור ברייטמן, מייסד Tezos / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חברת Tezos היא אחת השחקניות המפורסמות בעולם הבלוקצ'יין, אבל לצערם של מייסדיה, בני הזוג קתלין וארתור ברייטמן, היא ידועה כיום בעיקר לשמצה. טזוס, שהנפקת מטבע הקריפטו שלה ב-2017 הייתה אחד מגיוסי ההון הגדולים בשוק המטבעות הדיגיטליים, זכורה כיום בעיקר בגלל מאבק שליטה ממושך וכואב במיוחד שאליו נקלעה בעקבות אותו גיוס. "הסקנדל הגדול של עולם הקריפטו", הכתיר מגזין Wired את הפרשה בכתבת שער נרחבת שהתפרסמה בשנה שעברה.

הסיפור של טזוס התחיל ב-2015, אז התחילו בני הזוג ברייטמן להוביל את פיתוח פלטפורמת הבלוקצ'יין של טזוס באמצעות חברה שהקימו בארה"ב, Dynamic Ledger Solutions. קתלין ברייטמן שימשה מנכ"לית טזוס, ובעלה ארתור היה מנהל הטכנולוגיה הראשי של הפרויקט. בהמשך הקימו הברייטמנים בשווייץ קרן, שנרשמה כמלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח), והפקידו בידיה את האחריות לגיוס ההון לפלטפורמה.

ב-ICO, שנערך ביולי 2017, הנפיקה קרן טזוס למשקיעים את המטבע הדיגיטלי שלה (שסימולו XTZ ) בסכום כולל של 232 מיליון דולר - אחת מהנפקות הקריפטו הגדולות באותה שנה. בדומה לגיוסי ICO במיזמי בלוקצ'יין גדולים כמו א'תריום, הקרן נועדה להבטיח שבמטבע הדיגיטלי המונפק לא תהיה שליטה לאף יחיד או קבוצה.

ואולם, זמן קצר לאחר שהוקמה הקרן, העניינים התחילו להסתבך. בין הנהלת הקרן לזוג המייסדים התגלע סכסוך חריף, לאחר שנשיא הקרן, יוהאן ג'יוורס, טען כי בני הזוג ברייטמן ניסו להשתלט על הקרן. המאבק הזה הוביל להקפאתו של פרויקט טזוס, בזמן שמאות מיליוני הדולרים שגויסו נותרו נעולים בחשבון הקרן. בינתיים, עשרות אלפי המשקיעים בפרויקט לא יכלו לקבל את המטבעות שרכשו ב-ICO. בין המשקיעים המובילים בטזוס היו כמה שמות ידועים, כמו האחים טיילר וקמרון וינקלווס וחברת ההשקעות שלהם Winklevoss Capital Management. על רקע האכזבה מההשקעה, כמה מהמשקיעים תבעו את בני הזוג שהובילו את הפרויקט ואת החברה שלהם, ורבות מהתביעות האלה עוד תלויות ועומדות בבתי משפט.

שווי המטבע צנח ביותר מ-90% מהשיא

קרב השליטה בטזוס, שנמשך קרוב לשנה, הסתיים רק לאחר שג'יוורס, נשיא הקרן השוויצרית של טזוס, פרש מתפקידו, ואת מקומו תפס המשקיע האמריקאי ריאן ג'ספרסון. השקת הבלוקצ'יין של טזוס, שהיתה אמורה להתבצע בסוף 2017, נדחתה במשך חודשים ארוכים, בזמן שפרויקטי בלוקצ'יין מתחרים המשיכו להתקדם. עד להשקת הבלוקצ'יין, הקהילה שנוצרה סביב הפרויקט, שמנתה בשיאה 30 אלף איש, הצטמקה משמעותית.

במקביל צנח שווי המטבע של טזוס, ממחיר של 10 דולרים ליחידה בדצמבר 2017 לכ-5 דולרים בלבד עם השקת הבלוקצ'יין ביוני 2018. כיום נסחר המטבע של טזוס במחיר של פחות מדולר ליחידה - נמוך ביותר מ-90% ממחיר השיא שלו בסוף 2017. אין ספק כי הסיפור של טזוס, בד בבד עם התנפצות הבועה בשוק הקריפטו בשנה שעברה, לימד את המשקיעים והיזמים בתחום הבלוקצ'יין שיעור כואב.

בשיחה שקיים עם "גלובס" בשבוע שעבר, במהלך ביקורו בישראל, לא שש ברייטמן לדבר על קרב השליטה בקרן טזוס ועל התביעות שהוגשו נגדו, נגד אשתו ונגד החברה המשותפת שלהם. "אם תסתכל על הכתבה עלינו במגזין Wired, קתלין ואני נראים בתמונה כמו קורבנות רצח. עברנו תקופה מלחיצה ביותר וקשה מאוד", אמר ארתור ברייטמן, שאותו פגשנו לפני כנס שארגנה הקהילה הישראלית של טזוס, בראשותם של אלי טרגמן ואילון מורלי, במסגרת שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב. ברייטמן השתתף גם בכנס שערך סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי StarkWare, שהוא עצמו נמנה עם המשקיעים בו.

"אחד הדברים שעזר לי לעבור את התקופה הקשה, היה לראות את המפתחים הרבים שממשיכים לעבוד על הפרויקט", אמר ברייטמן. "לאנשים שמחוץ לפרויקט ושקראו את הכתבות על טזוס, היה נדמה שהכל מתפרק. אבל המפתחים הבינו שזה פרויקט טוב, והתעלמו מכל הדרמה שמסביבו".

 יש בך חרטה על הדרך שניהלתם את הפרויקט ועל גיוס ה-ICO?

"אני ודאי מתחרט על כך שמינינו את יוהאן ג'יוורס לנשיא הקרן שלנו. הוא התגלה כאדם בלתי אמין".

בקהילת הביטקוין קוראים למטבעות כמו של טזוס "שיטקוין". איזה סיבה יש לקהילת הבלוקצ'יין לתת כיום אמון בטזוס?

"כשאנשים שאוהבים את הביטקוין משתמשים במונח 'שיטקוין', חלקם הקטן מתכוונים לכל מטבע שהוא לא ביטקוין. אני חושב שרובם מתכוונים למטבעות שהטכנולוגיה שלהם לא מאוד מקורית, ואין בהם כל חדשנות. אלה במקרים רבים מטבעות של Pump and Dump (מטבעות שבהם המשקיעים יוצרים ביקוש גבוה וגורמים להתנפחות המחיר, ואז נפטרים מהחזקותיהם ברווח גדול; ר"ק).

"באופן אישי, בכל הנוגע לביטקוין אני מקסימליסט. אני לא מאמין שבעתיד יישארו הרבה מטבעות קריפטו חוץ מביטקוין. אולי לא יישאר רק מטבע אחד, אבל אני חושב שתמיד יהיה מטבע אחד דומיננטי במיוחד. יש סיכוי טוב שזה יהיה ביטקוין, אבל זה לא בהכרח יהיה דווקא ביטקוין. בעניין הזה אני רואה הרבה שאננות של אנשים, ואני חושב שזה מסוכן".

"התחלנו את הפרויקט כתחביב"

ברייטמן בן ה-37, שנולד וגדל בצרפת, הגיע לניו יורק ב-2005 כדי ללמוד מתמטיקה באוניברסיטת NYU, ולאחר מכן עבד בבתי ההשקעות גולדמן זאקס ומורגן סטנלי כאנליסט. ב-2010 הכיר את קתלין מק'קאפרי, הצעירה ממנו בשמונה  שנים, וכעבור כמה שנים הם התחתנו בצרפת. ב-2015 הקימו בני הזוג את חברת Dynamic Ledger Solutions, הרשומה במדינת דלאוור שבארה"ב, שבה פיתחו את הקוד לפלטפורמת הבלוקצ'יין טזוס. כיום השניים גרים ועובדים בלונדון.

"התחלנו את פרויקט טזוס כתחביב", סיפר ברייטמן. "היה לי קצת כסף שעשיתי מביטקוין, וחשבתי לעשות ניסוי ברעיון שעניין אותי - לבנות תשתית בלוקצ'יין, שבה הממשל המבוזר ניתן לאימות ציבורי על ידי קהילת המשתמשים ברשת. תשתית כזאת מאפשרת לך לשמור על כמה מהנורמות שקיימות בביטקוין, ויחד עם זאת, היא גם נותנת לך גמישות להתקדם. אז תחילת העבודה על הפרויקט הייתה דרך רצינית לבחון את הרעיון".

בניגוד לביטקוין, המטבע הדיגיטלי שבו יושם לראשונה הקונספט הטכנולוגי של בלוקצ'יין, ובניגוד לרשתות מטבע אחרות כמו את'ריום, שבאו בעקבות הביטקוין והתבססו על פרוטוקול של הוכחת עבודה (Proof of work), הבלוקצ'יין של טזוס היה אחד הראשונים שהתבססו על פרוטוקול הוכחת החזקה (Proof of stake). במנגנון הוכחת עבודה, רשת המטבע מתבססת על כרייה שדורשת כוח מחשוב רב, ובכך מונעת את זיוף המידע שנרשם בבלוקצ'יין. בתוך כך, כריית הביטקוין יוצרת מטבעות חדשים. לעומת זאת, במנגנון הוכחת החזקה כמו של טזוס, כל בלוק בשרשרת מאושר רק על ידי מי שמוכיח כי יש בידיו החזקה גדולה של מטבעות, והדבר אפשרי רק כשכל המטבעות נכרו מראש.

מה התוכניות שלך לשנה הקרובה?

"אני עובד כיום על פרויקט של יצירת stablecoin (מטבע דיגיטלי "יציב", הצמוד למטבע ריבוני; ר"ק) עם למידה אלגוריתמית, שמבוסס על הבלוקצ'יין של טזוס", אמר ברייטמן. "כתבתי לא מעט הצעות לשיפור הטכנולוגיה של טזוס, ואני מקווה שלפחות כמה מהן ייצאו לפועל בקרוב. יש כיום הרבה מפתחים טובים שעובדים על פיתוח הליבה של טזוס, ויש כמה צוותים בעולם שקיבלו מענקים מקרן טזוס ותורמים לפיתוח הזה. אני מקווה שגם הקהילה הישראלית של טזוס, שהוקמה באחרונה, תתרום לפיתוח האקו-סיסטם (הסביבה העסקית) שלנו". 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

יו"ר חברת החשמל: "נדרוש מתמר להוזיל את הגז ב-35% לפחות"

לאחר הבהרת פומפאו כי ארה"ב לא רואה בעין יפה פעילות סינית בישראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל מצהיר כי החברה לא תמנע מרוכשים סיניים להשתתף בקבוצה שתרכוש תחנת כוח

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

שוק העבודה מתחיל להתאושש? עלייה קלה במספר החוזרים לעבודה

בשירות התעסוקה מדווחים כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, נרשמו בשירות התעסוקה 103,155 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 202,332

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מימין: מפעל ספאנטק בארה"ב, עובד במפעל של אבגול ומפעל של עלבד / צילום: איל יצהר, עינת לברון ורון שטיינבלט

המניות מזנקות: כך הפיחה הקורונה חיים ביצרניות המגבונים הלחים

אף שהן עוד רחוקות עשרות אחוזים מרמות השיא של 2017, בחודשיים האחרונים נהנו המניות של חברות הבדים הלא-ארוגים מעליות מרשימות, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

דיסקונט הרוויח 279 מיליון שקל ברבעון; הפסדי האשראי קפצו ב-365%

הבנק דיווח על ירידה של 31% ברווח הנקי ברבעון הראשון לרמה של כ-279 מיליון שקל, לעומת רווח של 405 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 ● התשואה על ההון עמדה על 6%

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר / צילום: רונן אקרמן

תדהר והראל יקימו את הקומפלקס החדש של הקריה האקדמית אונו

רכשו מגרש בשטח של כ-14 דונם בצומת סביון ב-100 מיליון שקל מידי יעקב אטרקצ'י, בעלי אאורה ● עלות הפרויקט, שאמור להיפתח בשנת 2023, נאמדת ב-550 מיליון שקל

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

מנואל טרכטנברג / צילום: איל יצהר

"מה שראינו זה רק הפרומו. זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה”

התכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי ● בראיון ל"גלובס" אומר פרופ' מנואל טרכטנברג כי למרות הצלחה בריאותית בהתמודדות עם הקורונה, היה כשל טוטלי בפן הכלכלי והניהולי, והוא חרד מהשאלה כיצד ינוהל המשבר בחודשים הקרובים

בני גנץ נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

שבוע אחרי שהורד מסדר היום, החוק הנורבגי עבר קריאה טרומית

לפי ההסדר המוצע, שרים שהתפטרו מן הכנסת יוכלו לחזור אליה בהמשך, אם יתפטרו מתפקיד השר או יפוטרו ● 66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים ● את הצעת החוק הגיש ח״כ רם שפע, אחד הח״כים הבודדים שיש כיום לכחול לבן (שאינו שר)

קפה ביאליק בת"א. מתלבטים אם לפתוח / צילום: איל יצהר, גלובס

תחת ערפל, הנחיות מבלבלות וגל קריסות: המסעדות חוזרות היום, בקושי

רק אתמול בלילה אישרה הממשלה את ההנחיות החדשות באופן רשמי • רונן נמני, בעלי קבוצת "קפה קפה": "אחרי כל ההתנהלות ההזויה עד כה, גם הפעם אנחנו לא יודעים עד הרגע האחרון מה קורה"