גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות: מדד הפחד זינק בכ-9%; בורסות אירופה ננעלה בירידות של 3%

המדדים בניו יורק רשמו את היום הגרוע מאז ה-23 באוגוסט ● התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים יורדת מתחת ל-1.6% ● מחיר הנפט נופל ב-2.3% בהמשך לפרסום דוח המלאים בארה"ב ● ארגון הסחר העולמי נתן את האות לארה"ב להשית מכסים על אירופה בצל התמיכה באיירבוס; הפוטסי נפל ב-3.3%; הדאקס נפל ב-2.8% ● לפי סקר ה-ADP נוספו למשק האמריקאי 135 אלף משרות בחודש ספטמבר

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד
סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו הערב בירידות חדות ורשמו את היום הגרוע מאז ה-23 באוגוסט, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו אתמול, על רקע החששות מפני האטה עולמית. מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, הדאו ג'ונס ירד ב-1.85% ומדד S&P 500 איבד 1.7% מערכו. 

יחסי הסחר בין סין לארה"ב יעמדו במוקד בהמשך וזאת בציפייה לחידוש שיחות הסחר בשבוע הבא. 

מנייתה של חברת התעופה דלתא איירליינס  נפלה בחדות לאחר שהחברה סיפקה תחזית רווח למניה מאכזבת לרבעון השלישי, של 2.3-2.2 דולרים למניה, בטווח התחתון של התחזיות. התחזית המאכזבת נובעת בין היתר בשל עלייה בעלויות תפעוליות.

ענקית הטק מיקרוסופט  חשפה במפתיע בכנס החומרה השנתי שלה טלפון חכם מתקפל חדש - Surface Duo.במכשיר ישנם שני מסכים צמודים בגודל 5.6 אינץ' שמחוברים בציר, המעבד של המכשיר הוא סנאפדרגון 855 של קוולקום.

21:37

מחיר חבית נפט נפל ב-1.8% בצל דוח המלאים בארה"ב שהצביע על עלייה חדה מהצפוי. מחיר חבית נפט נקבע על 52.64 דולרים.

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים תחת לחץ בהמשך לנתוני מאקרו מאכזבים שפורסמו אתמול והיום. אתמול דווח דווח סקר ה-ISM במגזר הייצור לחודש ספטמבר שהצביעה על ירידה לרמה של 47.8 נקודות. מדובר בחודש השני ברציפות שהסקר מצביע על קריאה מתחת ל-50 נקודות, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית, ומה שמהווה כנתון החלש ביותר מאז יוני של 2009. מוקדם יותר היום פורסם כי תוספת המשרות לסקטור הפרטי בספטמבר בארה"ב נפלה מהציפיות.

לאחר ירידות של כ-2% מוקדם יותר, המדדים המובילים מאבדים עד 1.8%, בעוד מדד הפחד (VIX) מזנק ב-9.3%.

19:35

המסחר בוול סטריט מתנהל תחת לחץ בהמשך לירידות אתמול. מדד דאו ג'ונס מאבד כ-2%, כאשר את הירידות מובילות המניות וולגרין, סיסקו, אינטל וויזה שמאבדות כ-3% כל אחת.

מדד הנאסד"ק יורד בכ-1.7% ומדד S&P 500 מאבד 1.9%. מדד הפחד (VIX ) מנתר ב-12.5%. מחיר הנפט נופל ב-2.3% בהמשך לפרסום דוח המלאים בארה"ב.

התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים יורדת מתחת ל-1.6%.

18:34

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, על רקע החלטת ארגון הסחר העולמי (WTO) כי ארה"ב יכולה להשית מכסים בגובה 7.5 מיליארד דולר על אירופה, בגין סובסידיות לחברות תעופה מקומיות. מדד הפוטסי הבריטי נפל ב-3.3%, הקאק הצרפתי ירד ב-3.12%, הדאקס הגרמני איבד 2.78%, מדד יורוסטוקס 50 נפל ב-3%.

בתוך כך, המדדים בוול סטריט נסחרים תחת לחץ בהמשך לנתוני המאקרו המאכזבים אתמול.

הנשיא טראמפ מאשים את הדמוקרטים בירידות בשווקים כעת. בציוץ בטוויטר כתב טראמפ, כי "כל השטות הזו של ההדחה, שהולכת לשום מקום, דוחפת את השווקים למטה. אבל זה בדיוק מה שהדמוקרטים רוצים...". את הדברים אומר טראמפ בעוד הדמוקרטים נחושים בדעתם להחיש את תהליך האימפיצ'מנט ולא למתוח אותו לאורך חודשים רבים ומתישים, כפי שאירע בחקירות שהובילו לדוח מולר ושהחלו להימאס על הציבור.

18:00

מחריפות הירידות בשווקים על רקע החשש מהאטה וסוגיית הסחר שעולה היום לכותרות בזווית של ארה"ב ואירופה. ארגון הסחר העולמי (WTO) מסר כי ארה"ב יכולה להטיל מכסים בגובה 7.5 מיליארד דולר על אירופה, וזאת בתגובה לסובסידיות של גוש האירו לחברת התעופה איירבוס. כבר למעלה מעשור שארה"ב והאיחוד האירופי שרויות במאבק הדדי לגבי מדיניות הסובסידיות - כאשר כל אחד מהצדדים טוען כי השני מעניק סובסידיות "לא חוקיות" לחברות המטוסים המקומיות.

מדד דאו ג'ונס מאבד 1.8%, הנאסד"ק יורד ב-1.5% ומדד S&P 500 יורד ב-1.6%. באירופה המדדים יורדים בחדות, כך הדאקס נופל ב-2.3%, הפוטסי מאבד 3.2% והקאק מאבד 2.7%.

מלאי הנפט בארה"ב עלה זה השבוע השלישי ברציפות, כך לפי ה-EIA. בשבוע שהסתיים ב-27 לחודש ספטמבר עלה מלאי הנפט ב-3.1 מיליון חביות - מעל לתחזיות של S&P Global Platts לעלייה של 1.3 מיליון חביות בלבד. מחיר חבית נפט נופל ב-1.8% ל-52.66 דולרים.

ג'נרל מוטורס  דיווחה על עלייה של 6.3% במסירות הרכבים ברבעון החולף, מנייתה נופלת בכ-3%.

16:33

יום המסחר הראשון לרבעון הרביעי בוול סטריט נפתח בירידות של כ-1%, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו אתמול. מדד הדאו גו'נס מאבד 0.8%, מדד S&P 500 יורד ב-0.9% ומדד הנאסד"ק מאבד 1%.

לפי סקר ה-ADP נוספו למשק האמריקאי 135 אלף משרות בחודש ספטמבר בסקטור הפרטי, מה שמסמן המשך ההאטה ביצירת משרות.

מנייתה של ג'ונסון אנד ג'ונסון  עולה ב-2.5% על רקע הדיווח על הסכם שחתמה עם 2 מדינות באוהיו במסגרת פרשת משככי הכאבים, במסגרתו החברה תשלם 20 מיליון שקל על מנת ליישב את התביעה כנגדה.

מנייתה של חברת התרופות הישראלית טבע  נסחרת על רקע ההודעה שלה על פרישתו של ד"ר קרלו דה נוטריסטפני מתפקיד סמנכ"ל הניהול הגלובלי, והוא מצטרף למנהל הכספים מייקל מקללן ולמנהלת המותג ותקשורת התאגיד איריס בק-קודנר - ששניהם צפויים לפרוש בקרוב. בניגוד לשניים האחרים, פרישתו של דה נוטריסטפני היא מיידית, ומי שמחליף אותו בתפקיד הוא אריק דראפה. 

יצרנית הרכבים השנייה בגודלה בארה"ב, פורד מוטורס , רשמה ירידה של 5% במכירות הרכבים בארה"ב ברבעון השלישי של 2019. בתוך כך, מסירות הרכבים ירדו מ-609 אלף ברבעון המקביל אשתקד ל-580 אלף ברבעון השלישי השנה.

15:15

הירידות באירופה מחריפות על רקע נתוני הייצור מארה"ב אתמול וקיצוץ תחזית הצמיחה בגרמניה היום. מדד סטוקס אירופה 600  מאבד 1.3% בדרך לירידה היומית החדה ביותר שלו זה שבועיים. מגזר החומרים הבסיסיים משיל 2.5%, וכל הבורסות והמגזרים נסחרים בטריטוריה השלילית.

המכון המוביל לכלכלה בגרמניה הוריד את תחזית הצמיחה בתמ"ג ל-2019 מ-0.8% ל-0.5%, ול-2020 מ-1.8% ל-1.1%, על רקע הסיכונים הנובעים ממלחמת הסחר ומהברקזיט.

בארה"ב מצביעים החוזים העתידיים על המדדים על ירידות הצפויות בפתיחת המסחר, על רקע החשש ממיתון פוטנציאלי. הדאו ג'ונס מאבד כ-150 נקודות, וירידות תלולות נרשמות גם בנאסד"ק וב-S&P 500. בירידות של 1% ו-0.8% בהתאמה בולטות פייסבוק ואמזון. גם מניות תעשייה כמו קטרפילר ויוניון פסיפיק יורדות ביותר מ-1%. 

11:30

הירידות באירופה מתחזקות ומדד סטוקס אירופה 600  מאבד 1%, בהובלת מגזר חומרים בסיסיים שמאבד 1.8%. מדד הנסיעות והנופש הוא היחיד שנסחר נגד המגמה, בעליות של 0.4%. 

עליות נרשמות היום במחיר הנפט ומחיר חבית מסוג WTI מתחזק בכ-0.9%. 

שוקי המזרח ננעלו אף הם בירידות חדות על רקע החששות מההאטה. בלט בירידות מדד קוספי   בקוריאה שצנח בכ-2%. מדד ניקיי  ביפן איבד 0.5%, ובורסת אוסטרליה צנחה ב-1.5%. ירידות קלות נרשמו בהונג קונג , ובסין לא התקיים מסחר.

10:15

בורסות אירופה פתחו היום את המסחר במגמה שלילית, לאחר נתוני ייצור חלשים באופן מפתיע בארה"ב, שהציתו חששות למצב הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד סטוקס אירופה 600  מאבד כ-0.3%, עם ירידות של 0.8% במניות הכימיקלים. ירידות נרשמות במרבית הבורסות והסקטורים.

נוסף על נתוני הייצור בארה"ב מתנהל המסחר גם בציפייה לתוכנית הברקזיט המתוקנת של הממשלה בבריטניה. בחזית מלחמת הסחר, בשבוע הבא אמורים להתחדש המגעים בין נציגים מסין וארה"ב. 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לחשוף היום את הצעת הברקזיט הסופית שלו לאיחוד האירופי. מנהיג מפלגת השמרנים כבר הזהיר את בריסל כי אם מנהיגי האיחוד לא יסכימו להצעתו, הכלכלה החמישית בגודלה בעולם לא תמשיך במגעים, ותצא לברקזיט ללא הסכמים ב-31 באוקטובר.

הליש"ט יורדת בכ-0.1% ל-1.2265 דולר.  

07:00

המסחר בשוקי אסיה מתנהל היום (ד') בירידות, על רקע חששות מחודשים מהאטה בכלכלה העולמית. ירידות של כ-0.7% נרשמות במדד הנג סנג  בהונג קונג, לאחר שהבורסה שם חזרה להיסחר אחרי חג, בהובלת ירידות של 1.2% במניית טנסנט הסינית.

ירידות בשיעור דומה נרשמות במדד ניקיי  בטוקיו, בהובלת ירידות של 3% במניית סופטבנק, ושל 2% במניית Fanuc. 

בקוריאה הדרומית צונח מדד קוספי  בכ-1.4%. מדד S&P/ASX 200  באוסטרליה מאבד 1.3% עם ירידות ברוב הסקטורים. מניית נשיונל אוסטרליה בנק צוללת ב-2.5% לאחר שהודיע היום כי נחשף לתשלומים נוספים של כ-792 מיליון דולר לפיצוי לקוחות בעקבות התנהלות בלתי הולמת. הסכום צפוי לחתוך את רווחיו במחצית השנייה של השנה הפיסקאלית 2019 בכ-754 מיליון דולר לאחר מס. 

בארה"ב פורסם אמש כי פעילות הייצור התכווצה לרמה הגרועה ביותר מאז יוני 2009, כך לפי דיווחים של מנהלי האספקה במפעלים (ISM). הנתונים פורסמו על רקע נתונים חלשים במדד מנהלי הרכש (PMI) באירופה. 

בהמשך יום המסחר יתפרסמו נתוני המכירות הקמעוניות בהונג קונג באוגוסט. הסקטור ספג מהלומה בעקבות מחאה מתמשכת בעיר במשך חודשים שגלה לאלימות. 

השווקים בהודו ובסין סגורים היום לרגל חג.      

במסחר בוול סטריט נרשמו אמש ירידות שערים. המדדים המרכזיים בניו יורק איבדו 1.2%-1.1%, בעקבות השפל במדד מנהלי האספקה.   

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

יובל דיסקין, ממייסדי סיימוטיב ואופורה, ראש השב"כ לשעבר  / צילום: איל יצהר, גלובס

הסטארט-אפ המבטיח והביטחוניסט שמתנגד למכירת סייבר התקפי: סיכום הייטק שבועי

הסטארט-אפים שממהרים לפתח בינה מלאכותית, האזהרה של יובל דיסקין, ומשקיעי ההייטק שמחפשים להשקיע בחברות משלוחים ● מה קרה השבוע בהייטק

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות