גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגה אור מסייעת לפלסטו קרגל: רוכשת מחצית ממפעל הקרטון בלהבים תמורת כ-63 מיליון שקל

במסגרת העסקה תשלם חברת הנדל"ן המניב לקרגל כ-42 מיליון שקל עבור חלקה במניות קרגל להבים, החברה המחזיקה בנכס ● מגה אור תיקח על עצמה מחצית מהלוואת בעלים ב-42 מיליון שקל שהעמידה פלסטו קרגל לחברת הנכס

גבי נגר / צילום: איל יצהר
גבי נגר / צילום: איל יצהר

על רקע הרעה במצבה הפיננסי של חברת התעשייה פלסטו קרגל  בשנים האחרונות, היא עדכנה הבוקר על מכירת 50% מנכס נדל"ן הסמוך ליישוב להבים שבדרום הארץ לידי חברת הנדל"ן המניב מגה אור , תמורת כ-63 מיליון שקל. הנכס הנרכש ממוקם באזור התעשייה עידן הנגב, והוא כולל את מפעל קרגל המייצר קרטון גלי ואריזות. מדובר בחטיבת קרקע של 80 דונם, ועליה שטח בנוי של כ-40 אלף מ"ר.

במסגרת העסקה תשלם מגה אור לקרגל כ-42 מיליון שקל עבור חלקה במניות החברה המחזיקה בנכס (קרגל להבים). נוסף על כך, מגה אור תיקח על עצמה מחצית מהלוואת בעלים בהיקף של כ-42 מיליון שקל שהעמידה פלסטו קרגל לחברת הנכס, כך שלאחר הרכישה יעמוד חלקה בהלוואה על כ-21 מיליון שקל. בפלסטו קרגל ציינו כי השלמת העסקה "צפויה לשפר משמעותית את ההון העצמי וכן את תזרים המזומנים של קבוצת פלסטו קרגל".

השלמת העסקה, שמשקפת תשואה של 6.75%, כפופה לכמה תנאים מתלים הנדרשים להתמלא עד תחילת נובמבר, ובהם אישור בנק הפועלים. עם השלמת העסקה ייכנס לתוקף הסכם שכירות חדש על הנכס, לתקופה של 15 שנה, על בסיס דמי שכירות חודשיים של כ-1 מיליון שקל, צמוד למדד, עם אפשרות להארכה.

עלויות מעבר המפעל של קרגל מלוד לדרום הארץ גררו את פלסטו קרגל להוצאות כבדות, והובילו להפסדים תפעוליים בשנים האחרונות. דירקטוריון פלסטו קרגל החליט כבר בחודש יוני האחרון להתחיל בניהול מו"מ למכירת חלק או מלוא הזכויות בנכס המדובר, במטרה לשפר את תזרים המזומנים ולצמצם חובות. על העסקה מול מגה אור עדכנה פלסטו קרגל במקביל לדיווח שפרסמה לגבי שינוי באמות מידה פיננסיות שעליהן סיכמה מול שני בנקים, הקשורים ליחס בין החוב הפיננסי נטו לזמן קצר לסך ההון החוזר התפעולי.

פלסטו קרגל עוסקת בייצור ושיווק לוחות ואריזות מקרטון גלי ואריזות גמישות מפוליאתילן. החברה מעסיקה כ-760 עובדים, ובעלת השליטה בה היא חברת סי.אי קרטון, שהמחזיקים הבולטים בה הם ניר דור, המנכ"ל גבי נגר והאחרים עמירם ויהושע לוינברג.

בסיכום מחצית השנה הראשונה סבלה פלסטו קרגל מירידה בפעילות בעיקר בתחום הקרטון הגלי, כך שסך הכנסותיה נשחקו ב-5% ל-382 מיליון שקל. למרות זאת, יישום תקן החשבונאות החדש הקשור להחכרות נכסים (IFRS16) תרם לה הכנסה חד-פעמית של 5 מיליון שקל, שסייעה לה לצמצם את הפסדיה לכ-300 אלף שקל, לעומת הפסד של קרוב ל-4 מיליון שקל במחצית המקבילה בשנת 2018. את 2018 כולה סיכמה פלסטו קרגל בהפסד של כ-18 מיליון שקל, ובסך הכול תוך שלוש שנים (2016-2018) הפסדיה הצטברו לכ-62 מיליון שקל.

בשבועות האחרונים החליטו בעלי המניות של פלסטו קרגל לאשר את תנאי העסקת המנכ"ל גבי נגר, מבעלי השליטה בחברה, הכוללים דמי ניהול חודשיים של כ-118 אלף שקל והחזר הוצאות חודשי של כ-18 אלף שקל בגין רכב וטלפון, וזאת לאחר שתקופת ההתקשרות מולו תוקנה לחצי שנה "עד להבאת חבילת תגמול כוללת לאישור האסיפה הכללית".

באוגוסט 2016 הושלם מיזוגה של חברת קרגל הפרטית אל תוך מי שהייתה החברה הבת שלה - פלסטו (אז פלסטו-שק), כשהכוונה בשתי החברות הייתה ליצור חברה מאוחדת שתחזיק במסה קריטית משמעותית בשוקי האריזות הגמישות והקרטון, כזו שתסייע לשיפור המצב הפיננסי. ממועד המיזוג איבדה מניית החברה כ-55% מערכה, אחרי שמתחילת השנה נחלשה בכ-30%, והיא משקפת לפלסטו-קרגל שווי נוכחי של כ-90 מיליון שקל.

בצד הרוכשת מציגה מגה אור כיוון הפוך, של צמיחה בעסקיה, וזאת כשמנייתה משלימה מתחילת השנה זינוק של יותר מ-90% בערכה, ומשקפת לחברה, הנמצאת בשליטת היו"ר צחי נחמיאס, שווי שיא של כ-2.5 מיליארד שקל.  מגה אור עלתה לכותרות מוקדם יותר השנה כשמכרה נכס לוגיסטי במודיעין תמורת 470 מיליון שקל, בעסקה שמלבד רווח נקי מרשים של כ-116 מיליון שקל ותזרים מזומנים נאה של כ-410 מיליון שקל, שיקפה תשואה שנתית נמוכה של 5%, על בסיס דמי השכירות שצפוי לייצר הנכס, שלפי פעילים בשוק מהווה רמת שפל. 

עוד כתבות

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

יולי אדלשטיין בנאום התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“דווקא המהלך הקיצוני של אדלשטיין הביא את נתניהו וגנץ להשיב את הממלכתיות על כנה”

ד"ר אסף הראל מנתח את התנהלות יו"ר הכנסת היוצא, שסירב לקיים הצבעה להחלפתו כהוראת בג"ץ, כדילמה של "אישיות דו-מהותית" הנקרעת בין הממלכתיות לבין המחויבות הפרטית-מפלגתית ● "אדלשטיין העדיף את היבטיו הפרטיים והמפלגתיים וגרם לפגיעה אנושה בדמוקרטיה"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

מגדלי יוקרה במערב הסנטרל פארק, ניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קורונה? בארה"ב עדיין קונים דירות יוקרה

המגפה אמנם משתוללת בניו יורק, אבל בשבוע שעבר עוד נחתמו לא מעט הסכמים לדירות יקרות

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"