גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת הקורקינטים ווינד: "עיריית ת"א גורמת נזק לכלים שלנו"

בכיר בחברת הקורקינטים המשותפים התייחס להחרמות שמבצעת העירייה של כלים שיתופיים שלא עומדים כראוי – כלים אלה מוחרמים ומופקדים במחסני העירייה מאז חודש מאי

קורקינטים ואופניים שיתופיים המוחרמים ע"י עיריית תל-אביב / צילום: יח"צ
קורקינטים ואופניים שיתופיים המוחרמים ע"י עיריית תל-אביב / צילום: יח"צ

חברת הקורקינטים ווינד: "עיריית תל-אביב גורמת נזק לכלים שלנו". את הדברים אמר בכיר בחברה בהתייחס להחרמות שמבצעת העירייה של כלים שיתופיים שלא עומדים כראוי - כלים אלה מוחרמים ומופקדים במחסני העירייה מאז חודש מאי.

נזכיר כי ב-1 באוגוסט נכנסו לתוקפן תקנות שמנסות להסדיר את תחום הנסיעות השיתופיות בתל-אביב לאור אלפי הכלים השיתופיים השונים הפזורים בעיר. לצד תל-אופן פזורים 2,400 אופני מובייק ויותר מ-5,000 קורקינטים של שלוש החברות, בירד ליים ו-ווינד. מטרת התקנות (שבעולם מסודר היו צריכות לבוא עוד לפני כניסת הכלים למרחב העירוני) היא לעשות סדר בבלגן בין היתר על-ידי תיחום של חניות מסודרות, 'תאי חניה', שבשלב זה מוצעים רק בחלק של העיר (רובע 3).

החניות מגבילות את מספר הכלים שיכולים לעמוד בהן (שלושה לכל חברה) והן אמורות לתת מענה גיאוגרפי במרחק של עד 100 מטר זה מזה. בנוסך כאמור העירייה רשאית להחרים כלים שמפריעים וחוסמים מעברים: כל כלי כזה מועבר למחסן עירוני והוא נקנס ב-63 שקל. מאות כלים נערמים במחסן הזה מדי יום (ואלפי שקלים לקופת העירייה). התקנות גם מגבילות את מספר הכלים לכל יצרן (ל-2,500), הן דורשות כי החברות יעודדו ויפעלו להדרכות לרכיבה, וכי הן יעבירו מידע לעירייה "לצורכי מחקר וניתוח". עוד נדרשות החברות להפעיל מוקדי שירות כשחל איסור על הפעלת צפצופים של הקורקינטים בין השעות 07:00-23:00.

איסוף קורקינטים על ידי עיריית ת"א / צילום: יח"צ

"עיריית תל-אביב-יפו פעלה ופועלת לקידום תחבורה בטוחה ויעילה בעיר כיעד אסטרטגי ראשון במעלה ומעודדת שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי. עם זאת, בשל ריבוי התאונות בהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל וכן העדר אכיפה על המדרכות, הובילה העירייה להענקת סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים במסגרת חקיקה ייעודית שתאפשר אכיפה הרתעתית ללא פשרות", כך נימקה העירייה את המהלך המתבקש כאמור בשעתו.

באשר לתפיסת כלים המפריעים נומק כי "האכיפה מתבצעת על-ידי עשרות פקחים עירוניים שהוכשרו למשימה שמטרתה צמצום מספר הפגיעות בהולכי הרגל והפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים, ובשיתוף משטרת ישראל. במסגרת האכיפה שמים דגש על עבירות: כלים המהווים מכשול במרחב הציבורי, רכיבת אופניים חשמליים, קורקינטים ממונעים ואופנועים על המדרכה וכן רכיבת אופניים במדרכות ברחובות בהם קיימים שבילי אופניים. ניתן לראות כי חל שינוי משמעותי בשטח בעיקר באזור מרכז העיר. מטרת האכיפה הינה לשמור על ביטחונם ושלומם של הולכי הרגל במדרכה. לשם כך תמשיך עיריית תל-אביב-יפו באכיפה המוגברת, לרבות תפיסת רוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים המבצעים עבירות חמורות".

ללא ספק, הסדר במרחב העירוני הוא חשוב. אבל גם האופן שבו הוא מתרחש חשוב לא פחות. כלי רכב של העירייה מעמיסים קורקינטים ואופניים בערימה חסרת סדר, כך שנדמה שהם מובלים הישר לפח האשפה - הרחק מהדרך שבה מועמסים אופני העירייה תל-אופן ברכב עם מתקנים מיוחדים לשמירה על האופניים. התמונות מדברות בעד עצמן. הכלים שנערמים זה על זה, טוענים בחברת ווינד לא יכולים שלא להינזק. "העירייה מתנכלת לכלים. הם חוזרים שבורים ורווי תקלות, ברגלית, בידית הברקס ובפעמון. העירייה מתעלמת מהחוקים שהיא עצמה הכתיבה. החברות מנסות לציית לתקנות, ערכנו שינויים באפליקציה בכדי שנוכל לעמוד במגבלת הכלים בכל תא חניה, אנחנו מפעילים צוותים שנמצאים בשטח בכדי לוודא שהקורקינטים עומדים בחניות ולא חוסמים".

איסוף קורקינטים שיתופיים על ידי העירייה / צילום: יח"צ

לפי ווינד שמחזיקה בצי של כ-1,000 כלים בתל-אביב מדי יום נאספים 100-200 כלים שלה על-ידי העירייה. "לצד העובדה שמדובר בהוצאה של אלפי שקלים מדי חודש העירייה מאפשרת ל"שחרר" את הכלים הכלואים רק פעם בשבוע, בימי שלישי כך שנוצר מצב שאני פועל בשני שליש מהיצע הכלים שלנו. מצד שני, העירייה מתלוננת שאין מספיק כלים בחלקים פחות מבוקשים בעיר, או שהיא מבקשת תגבורת כפתרון תחבורתי, למשל בתקופת האירוויזיון או במשחקים שנערכים בבלומפילד".

בווינד מבינים שסדר במרחב הציבורי בתל-אביב הוא מחויב המציאות. את חלקם של הרוכבים במשוואה כמי שמשאירים קורקינטים בכל מקום, צריכות שלוש החברות לפתור גם דרך חינוך צרכני. בקרוב יעלה קמפיין של שלושתן יחד שבו יפצירו ברוכבים לשמור על החוקים. בנוסף עורכות החברות הדרכות לרכיבה בטוחה כפי שנדרש מהן זאת לצד חלוקה של קסדות לרוכבים. "בתגובה העירייה מתנהגת בצורה מאכזבת. כולנו בסופו של דבר עסקים שרוצים להרוויח אבל אין ספק שגם הצלחנו לשפר את התנועה בעיר. בסופי שבוע, בהעדר תחבורה ציבורית הקורקינטים השיתופיים הפכו להיות פתרון תחבורתי של ממש. וכשנוח לעירייה היא נשענת על זה".

נושא אחר שעליו מלינים בווינד הוא חוסר שקיפות באשר לקבלת הדוחות - "אנחנו מקבלים טבלת אקסל עם רשימה של דוחות מרוכזת. כשאנחנו מבקשים לקבל פירוט היכן עמד הקורקינט שקיבל דוח - נאמר לנו ש"זה בבדיקה" או ש"הכלי עמד שלא כראוי" וזהו. אין לי בעיה לקבל דוח כשמגיע לנו אבל זה בדיוק כמו שרכב יקבל דוח חניה ולא יקבל פירוט היכן חנה או מה העבירה שהוא ביצע".

ווינד כמו המתחרות שלה יכולה לספק אינדיקציה למה שמתרחש במדינות אחרות בעולם - גם שם נדרש כידוע סדר.

"עיריות מחרימות קורקינטים גם במקומות אחרים והקנסות די דומים. אלא שההתנהלות היא אחרת, זה נעשה בצורה מסודרת. ראשית אפשר לאסוף את הכלים המוחרמים באותו יום ולא להמתין לאיסוף פעם בשבוע, שנית, לפני החרמות אנחנו מקבלים התראה וזמן ביניים להתמודד. בליסבון למשל יש לנו שעתיים להזיז כלי שעומד במקום מפריע. בתל-אביב קבלן של העירייה אוסף כל בוקר כלים, ואין לנו מושג אם הם עמדו במקום מפריע או לא".

ולא רק בחו"ל, ווינד פועלת גם בערים השכנות. "בחולון ובבת ים אין החרמות. וההתנהלות עובדת בצורה מצוינת".

כי יכול להיות שיש פחות כלים שמפריעים?

"יש כמות כלים סבירה ביחס לביקוש ולגודל. זה נכון ששם יש פחות כלים כי אין לנו תחרות אבל גם בערים כמו גבעתיים או רמת גן ששם אנחנו לא פועלים לבד - לא מחרימים לנו כלים למרות שיש כמות מכובדת של כלים גם של המתחרים. כולנו פועלים בהסדר עם העירייה. בתל-אביב העירייה החליטה להיות יותר צדיקה מהאפיפיור. אי אפשר לבקש שנעבוד ונתמוך בתחבורה הציבורית או בעומסים בעיר ומצד שני להתנכל לכלים. כמו שאנחנו מעמיסים את הכלים שלנו בצורה מסודרת וכמו שהעירייה לא תערום ככה את האופניים שלה אנחנו מצפים שיתייחסו אל הכלים שלנו בהתאם. הכלים מועמסים שלמים וחוזרים שבורים. אנחנו לא רוצים להגיע למצב שנתבע את עיריית תל-אביב על נזק אבל אם לא תהיה ברירה זה מה שנעשה. לא בעיה להוכיח שהנזק נגרם על-ידי העירייה".

מעיריית תל-אביב-יפו נמסר בתגובה:"בניגוד לנטען, הקבלנים העירוניים אוספים את האופניים והקורקינטים השיתופיים בזהירות, ואין כל הבדל בין אופן האיסוף של הכלים השונים - כולם נאספים באותו האופן ונלקחים למחסן העירוני, שם הם מסודרים לפי סדר החברות. במקרה זה נדגיש כי הקבלן המבצע נקנס, והנהלים מולו ומול יתר הקבלנים חודדו, זאת על-מנת להבטיח איסוף ראוי ובטיחותי. כל כלי שנאסף על-ידי הפקח מצולם ומתועד, וכל חברה רשאית לקבל בשקיפות מלאה את כל הנתונים. נציין כי עקב מגבלת כוח-אדם אין אפשרות לשחרר את הכלים באופן יומיומי, ולכן הכלים משוחררים אחת לשבוע בתיאום עם אגף אגרות ודמי שירות, זאת בהתאם לתוכנית העבודה. כל פנייה שמתקבלת נענית, ואנחנו בקשר רציף עם נציג החברה. נדגיש כי על המפעילים לפעול כחוק, והעירייה תעשה מאמץ לשפר את דרך האיסוף".

עוד כתבות

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום

מנהל בסטרס/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תנועת האובדים: הנזק האדיר שגורמים דיכאון וחרדה לכלכלות העולם, ומי מנסה להשתיק זאת

הנזקים הכלכליים שמסבים עובדים הסובלים מדיכאון ומחרדה למקומות העבודה שלהם ולכלכלות העולם מוערכים במאות מיליארדי דולרים בכל שנה ● אז למה לרוב גורמי הכוח יש אינטרס דווקא להשתיק את התופעה, ואיך אפשר בכל זאת לטפל בה?

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

צילום: שי גולדן / עיבוד מחשב: דגנית ג'מצ'י

דמי ניהול: ייתכן שהמנהל הבכיר שלך משלם מחיר נפשי קשה. מאוד

הם בכירים, הישגיים, שאפתנים וחרוצים, ודווקא הם משלמים לא פעם את המחיר הנפשי הגבוה ביותר במקום העבודה שלהם. אנשי המקצוע כבר מודעים היטב לתופעה שזוכה לעיתים לכינוי "דיכאון מנהלים", המנהלים עצמם מודעים לה הרבה פחות

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

מראה פנימי של מטוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מה מתרחש בתוך המטוס בין טיסה לטיסה, מרגע הנחיתה ובדרך להמראה הבאה?

אחרי שגלגלי המטוס נגעו בקרקע, אחרי שמחיאות הכפיים גוועו, והנוסעים ירדו מהמטוס - מתחילה ספירה לאחור מתוזמנת היטב שמעליה מרחפת עננת יעילות ● קבלו הצצה אל מאחורי הקלעים

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר